Sorin Grindeanu: Guvernul e al Romaniei, nu al PSD, nu al ALDE

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 4 ianuarie 2017, 18:13 Actualitate | Politic


Sorin Grindeanu
Foto: Hotnews
Sorin Grindeanu a declarat ca, dupa votul de investitura din Parlament, guvernul nu este al PSD sau ALDE, ci "al Romaniei".

"Guvernul e al Romaniei, nu al PSD, nu al ALDE", a spus Grindeanu.

Acesta a nuantat dupa aceea ca "suntem un guvern politic, al unei coalitii PSD - ALDE".

In ceea ce priveste componenta Guvernului, "am lucrat impreuna cu dl presedinte si nu doar", a precizat Sorin Grindeanu.

Pe de alta parte, Sorin Grindeanu a calificat acuzatiile PNL cum ca ar conduce "guvernul personal al lui Liviu Dragnea" drept "lucruri fortate" si a mentionat ca ramane ca "viitorul sa-i intareasca spusele".

"Am vazut foarte multe lucruri in aceste zile si pot sa va sun ca suntem un guvern politic, un guvern al unei coalitii PSD-ALDE. La componenta Guvernului, pe partea PSD, am lucrat impreuna cu domnul presedinte Liviu Dragnea si nu doar. Toate aceste lucruri mi se par fortate, dar ramane viitorul sa-mi intareasca spusele de acuma", a declarat Sorin Grindeanu, citat de news.ro.

Intrebat despre cat de sustenabile sunt masurile din programul de guvernare in conditiile in care opozitia sustine ca ele nu pot fi puse in practica, Grindeanu a precizat ca isi doreste sa poata sa faca toate lucrurile pe care le-a amintit in discursul sustinut in plenul parlamentului.

"Noi avem un scandentar foarte bine pus la punct pe care il vom urmari. Asa cum se urmarea scadentarul pentru aderarea la Uniunea Europeana pana in 2007, in acelasi mod vom urmari acest scadentar pe fiecare minister in parte, pe fiecare trimestru, fiecare luna, fiecare saptamana, astfel incat tot ceea ce am promis cetatenilor in discurs sa se si intample. Asta e menirea politicienilor: ca ceea promit trebuie sa si realizeze", a mai adaugat Sorin Grindeanu dupa ce a primit votul de investitura al Parlamentului.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1653 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Nu e al Romaniei (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 18:22)

    omezu [utilizator]

    Este doar guvernul Mafiei din Romania.
  • +3 (3 voturi)    
    Ha (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 18:23)

    mitg [utilizator]

    Sa speram ca imediat dupa juramant ii va da o mare palma lui Dragnea.
  • +7 (7 voturi)    
    de obicei... (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 18:25)

    exilatul [utilizator]

    sclavii nu au voie sa vorbeasca...dar se pare ca cei parveniti prin....l-ns, au tupeu ...mai ales dupa ce fumeaza ..."tigari cu abur"....ar trebui sa fie atent, sa nu aiba soarta bunicului...
  • +4 (4 voturi)    
    Guvern PSD-ALDE-UDMR (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 18:26)

    Sati [utilizator]

    UDMR va avea în mod cert secretari de stat la ministerele Educaţiei şi Dezvoltării Regionale, probabil şi la ministerele Economiei şi Agriculturii, a declarat, joi, pentru MEDIAFAX, liderul Uniunii Marko Bela, menţionând că, în total, formaţiunea sa va avea şase sau şapte posturi de secretar de stat.
  • +7 (7 voturi)    
    asa e (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 18:37)

    ValentinV [utilizator]

    Si banii care ii vor fura Guvernul si partidele vor fi tot ai Romaniei...Dar incompetenta e a partidelor, sa fie clar.
  • +8 (8 voturi)    
    fals serifule! (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 18:38)

    trem [utilizator]

    Guvernul este al penalilor pentru penali!

    Sa nu credeti ca nu stim care e tinta voastra...nu suntem toti tampiti cu drept de vot!
  • +6 (6 voturi)    
    e guvernul PSD, nu-l recunosc (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 19:17)

    Boham [utilizator]

    nu primesc nimic de la stat, nu recunosc acest guvern al PSD
  • +3 (5 voturi)    
    s-a destramat imperiul Roman (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 19:48)

    rov [utilizator]

    Romania dupa cum voteaza e mai usor de destramat...
    Inclin sa cred ca 80% se datoreaza prostiei+absentei la vot si 20 % influentei externe... Ce parere aveti ?
  • +6 (6 voturi)    
    Gresit (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 20:10)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    tu, pui de comunist, si mafiotii din jurul tau nu ma reprezinti. nu reprezinti decit 18% din populatie, si anume hotii, bugetarii puturosi, o parte din pensionari si securimea care va sprinijina. voi sunteti rusinea romaniei si cu voi romania se va face de ras. asta, daca va mai exisa, pentru ca o tara fara viitor si cu 25 % dinpopulatie emigrata ca sa scape de ciumati ca voi nu merita sa mai existe pe harta europei.
  • +3 (3 voturi)    
    guvernul asta (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 21:11)

    NWalker [utilizator]

    e un sul de hartie igienica la haznaua lui dragnea din fundul curtii din judetul european teleorman
  • +2 (2 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 21:14)

    [anonim]

  • +3 (3 voturi)    
    serios? (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 21:36)

    287 [utilizator]

    Al meu nu este.
    Al Romaniei... nicidecum. Niciodata.
    Este fix al psdaldeudmr... si nici macar asa nu. Poate al vreo 18% dintre voi. Care la ora asta probabil nici nu stiu ce se mai intampla in jur, "amutita" fiind de aburii pomenilor ce se anunta.
  • +3 (3 voturi)    
    Nici macar nu e guvern PSD (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 21:52)

    ac [utilizator]

    E guvernul mafiei cu capodaregime della Telleorman. Ce simplu era citeodata in evul mediu. O furca, un topor, o capita-n flacari si problem solved. Dar nu pot, atita timp cit trebuie sa stau deja in frig ca sa fumez, ca asta era problema cea mai mare, pe restul le rezolvasem.
  • +1 (1 vot)    
    e al lui Dragnea (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 23:53)

    revo [utilizator]

    ba-baiatule, abia ce ai fost investit si ai inceput sa te incurci in minciuni. Ce-ai zis, schimonositule, de la bun inceput? Politica nu se face aici, ii sunt subordonat d-lui Dragnea s.a.m.d, ca mi-e sila sa va urmaresc si sa-mi aduc aminte.
    Este guvernul LUI, adica al lui Dragnea. Tu insuti ii apartii, ca un valet care-i duce oala de noapte, cu fiecare ordin pe care il indeplinesti, cu fiecare rand pe care il citesti, strambandu-te ca un mascarici ce esti. Ce zic ca un mascarici, nu-i adevarat. Mascaricii sunt inteligenti, independenti si au umor. Tu esti de-o batosenie gaunoasa care imi face rau.

    Nu credeam ca o sa fie cineva mai prost si mai rau decat Ponta. Uite ca se poate.