Iohannis a avut consultari la Cotroceni cu PSD, PNL, UDMR si minoritatile: PSD vrea o noua runda de negocieri cu partidele, liberalii insista cu anticipatele

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 5 noiembrie 2015, 15:09 Actualitate | Politic


Consultari la Cotroceni
Foto: Presidency.ro
La Palatul Cotroceni au avut loc azi primele negocieri ale presedintelui Klaus Iohannis cu partidele in vederea nominalizarii unui nou candidat pentru functia de premier. PSD a venit cu solutia unei noi runde de negocieri, cu toate partidele de-odata, liberalii au insistat cu ideea alegerilor anticipate, la fel ca si UDMR, care a enuntat insa si posibilitatea unui guvern tehnocrat in urma unui consens politic.

La randul lor, reprezentantii Minoritatilor au anuntat ca isi pun "sperante in intelepciunea presedintelui pentru gasirea unei solutii in spiritul democratiei".

De notat ca nici un partid nu a avansat astazi vreun nume pentru postul de premier.

Maine au loc consultari ale presedintelui cu UNPR si ALDE (anuntate deja in programul oficial al presedintelui), dar si posibile consultari cu reprezntanti ai societatii civile si ai strazii. Eventualele consultari cu societatea civila nu sunt insa anuntate in programul oficial postat la aceasta ora pe site-ul Presedintiei.

Cele mai importante momente ale zilei de joi la Cotroceni:


Declaratiile lui Varujan Pambuccian, liderul grupului minoritatilor nationale:
  • Nu putem sa punem ca s-a degajat o solutie. Probabil ca la inceputul saptamanii viitoare va exista o a doua intalnire, in urma careia lucrurile vor fi mai cristalizate
  • Noi ne dorim sa avem o solutie care se fundamenteaza pe pilonii democratiei, care sa fie realizata sub auspiciile Presedintiei Romaniei
  • Am avut, evident, discutii in grup. Exista o parte importanta a colegilor care doreste alegeri anticipate, chiar daca pe noi nu ne afecteaza. Un alt punct comun este ca trebuie gasita o solutie de consens, care trebuie sa fie nu atat negociata politic, cat in principiul democratiei
  • Rezumand, ne punem mari sperante in intelepciunea presedintelui pentru gasirea unei solutii in spiritul ideilor fundamentale ale democratiei - un guvern tehnocrat sau de uniune nationala pana la alegeri, fie ca sunt anticipate sau la termen
Din delegatia grupului minoritatilor nationale au facut parte Varujan Pambuccian, Ovidiu Gant, Dragos Zisopol, Aurel Vainer si Gheorghe Firczak.

18.40 Kelemen Hunor, liderul UDMR, la finalul consultarilor:

"Pana la sfarsitul lunii noiembrie trebuie sa avem un nou guvern. Noi propunem declasanarea alegerilor anticipate, daca se paote gasi o solutie constitutionala.

Un guvern tehnocrat condus de un om care are libertatea de a-si alege ministrii, care pot fi si politicieni."

Hunor a precizat ca in prezent "cadrul legislativ nu permite alegeri anticipate si alegeri inainte de data de 24 iulie, cand intra in vigoare legea promulgata anul trecut."

"Nu credem ca un guvern de uniune nationala ar fi un raspuns cinstit la toate problemele care s-au exprimat in ultima per, dar un guvern henocrat da. Daca se poate ajunge la un consen politic, si daca se poate gasi si o solutie constitutionala, atunci un guvern tehnocrat ar fi o solutie cinstita."

17:40
Alina Gorghiu, la finalul consultarilor: Propunerea cu care a venit PNL e acea de dizolvare a Parlamentului si de organizare de alegeri anticipate

"Nu putem sa optam decat pentru ideea de dizolvare a Parlamentului si organizarea de alegeri anticipate", a spus Gorghiu, intr-o conferinta alaturi de Vasile Blaga si Mircea Ionescu Quintus.

El a adaugat ca se bucura ca "delegatia PSD a avut o pozitie echilibrata, nuantata, care un excludea organizarea de anticipate".

Vasile Blaga a respins ideea ca, daca s-ar face alegeri acum, viitorul Parlament ar avea tot aproape 600 de membri, precizand ca este vorba despre o intoxicare.

Mircea Ionescu Quintus, intrebat daca presedintele Iohannis a fost de acord cu propunerea de anticipate, a raspuns: "Sigur ca da, a spus ca e solutia cea mai rezonabila in momentul de fata. Cat de greu e de realizat, se va vedea"

El si-a nuantat insa pozitia, ulterior, precizand ca "dl presedinte, inainte de a termina toate consultarile, are aceasta prudenta si intelepciune sa nu agreeze o propunere sau alta".

17:00 Delegatia PNL a intrat la Consultari

"Este o etapa grea, dificila, care a rezultat dintr-o tragedie care a declansat aceste schimbari politice si sper sa gasim solutiile cele mai potrivite", a declarat Iohannis, la inceputul discutiilor.

16:23 Mircea Ionescu Quintus a declarat joi, la plecarea de la sediul PNL spre Palatul Cotroceni, ca PNL sustine varianta alegerilor anticipate, dar a avertizat ca, atat timp cat "mai sunt niste parlamentari, cateva zeci, care nu demisioneaza", Parlamentul nu poate fi dizolvat.

Iar "grupul minoritatilor altele decat UDMR nu pleaca de acolo", a spus el.

Intrebat daca Predoiu mai este varianta sustinuta de PNL pentru functia de premier, Quintus a raspuns: "Sigur ca da, pentru un alt guvern".

15.35 "Am propus o noua runda de consultari, cu toti liderii de partide, si sa mergem in Parlament cu o solutie deja stabilita", a declarat seful PSD, Liviu Dragnea, la finalul discutiilor.

Declaratii Liviu Dragnea:
  • Nu este suficient sa discutam despre o persoana sau alta, noi am propus o alta abordare a modului in care se desfasoara aceste consultari, sa stabilim de comun acord partidele care vin la aceste discutii, tinand cont de cerintele romanilor care ies in strada si, plecand de la aceste lucruri, care ar fi obiectivele economice, sociale si politice care trebuie atinse in perioada urmatoare (...) ca e vorba de guvern de tehnocrati, alegeri anticipate cu mentinerea unui guvern interimar pana in aprilie, cu problema neadoptarii bugetului de stat...
  • I-am propus presedintelui ca dupa aceasta runda de consultari sa avem o noua serie de consultari, cu toti liderii de partide care ar imbratisa aceasta idee, sa adunam obiectivele de viitor de la toate partidele (...) in asa fel incat sa mergem in Parlament cu o solutie deja discutata si stabilita.
  • Presedintele nu respinge aceasta propunere, a spus ca o va analiza, asteptam cu interes concluziile presedintelui. Am inteles ca nici presedintele nu vrea decizii pripite
15.00 Delegatia PSD, formata din Liviu Dragnea, Valeriu Zgonea, Ecaterina Andronescu, Gabriela Firea, Georgian Pop a ajuns la Palatul Cotroceni. 

"Dupa parerea mea este mult mai mult decat o schimbare de guvern, este o schimbare de paradigma politica, sa incercam sa gasim cele mai bune solutii", a spus seful statului.

Langa Klaus Iohannis sunt consilierii prezidentiali Dan Mihalache, Andrei Muraru si Laurentiu Stefan

-----------
Seful statului a trimis miercuri o scrisoare presedintilor partidelor si formatiunilor politice reprezentate in Parlamentul Romaniei, prin care ii invita la consultari, la Palatul Cotroceni, in vederea desemnarii unui candidat pentru functia de Prim-ministru. Fiecare delegatie poate fi formata din maxim 5 persoane. 

Programul consultarilor va fi urmatorul: Joi, 5 noiembrie 2015:  

- Ora 15.00 - Partidul Social Democrat (PSD);  

- Ora 17.00 - Partidul National Liberal (PNL); 

- Ora 18.00 - Uniunea Democrata a Maghiarilor din Romania (UDMR); 

- Ora 19.00 - Grupul parlamentar al minoritatilor nationale. 

Vineri, 6 noiembrie 2015:  

- Ora 11.30 - Uniunea Nationala pentru Progresul Romaniei (UNPR); 

- Ora 12.30 - Alianta Liberalilor si Democratilor (ALDE).






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


19597 vizualizari

  • +29 (37 voturi)    
    Daca vrei, poti!!! (Joi, 5 noiembrie 2015, 15:11)

    Daniel G. [utilizator]

    Anticipatele sunt simple: Johannis o nominalizeaza pe Monica Macovei premier. De doua ori. Vreau sa vad dilema lui Nicolicea la al 2lea vot: sa-i calareasca MM ca premier sau sa plece toti acasa si sa dispara UNPR?
    Hai Johannis, daca vrei, poti.

    Shared from Sorin. I. :)
    • -14 (24 voturi)    
      utopie (Joi, 5 noiembrie 2015, 15:17)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui Daniel G.

      Klaus il va propune pe Dancu ,e singurul care a primit o medalie de la Merkel luna asta.
    • +17 (19 voturi)    
      anticipatele, (Joi, 5 noiembrie 2015, 15:24)

      vasile, [anonim] i-a raspuns lui Daniel G.

      singura solutie, pentru asanarea cit de cit a alesilor, in numar de trei sute, conform vointei poporului la referendumul organizat de Presedintele Basescu si validat de alegatori prin prezenta de peste 50+1% la vot, restul este istorie,
      cum sta la aceeasi masa seful statului, cu -n condamnat la puscarie, dragnea in acest context nu mai poate scapa, va fi condamnat cu executare, faptele comise il incrimineaza, furatul de orice fel dauneaza grav libertatii,
      • +2 (4 voturi)    
        Asta e solutia? (Joi, 5 noiembrie 2015, 18:00)

        ANdrei [anonim] i-a raspuns lui vasile,

        Au timp independentii si partidele mici si nou infiintate sa se faca cunoscute intr-un timp suficient de scurt pentru a castiga alegerile? Pentru ca daca nu, anticipatele vor fi 99% controlate de actuala clasa politica, si vom avea iar miscari de strada, iar haos, in loc sa incepem inca de acum sa ne lepadam de trecutul rau si sa construim natia pe baze sanatoase.
        • +1 (3 voturi)    
          DA, asta-i solutia!, (Joi, 5 noiembrie 2015, 23:42)

          vasile, [anonim] i-a raspuns lui ANdrei

          - dizolvarea acestui parlament ilegal,
          -alegerii generale in doua tururi, cu respectarea cvorumui de 50+1% de pe listele elctorale permanente,
          -votul elctronic sau prin corespondenta,
          -limitarea la maximum doua legislaturi a fiecarei functii publice,
          -concurs pentru ocuparea oricarui post de bugetar,
          -demiterea de urgenta a acestui oportunist din functia de avocat al poporului,
          -interzicerea emiterii de OUG, cel mai mare flagel pe care poate sa-l faca un guvern cum a fost catastrofa usl,
          - prin alegeri repetate se poate curata clasa politica,
          -sunt optimist si sper sa inteleaga si presedintele ca mingea este in interiorul Cotroceniului,
      • +1 (1 vot)    
        PSD-ul va negocia direct pe strada, (Joi, 5 noiembrie 2015, 23:36)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui vasile,

        pe la colturi cerand indurare...mama lor de hoti, comunisti si securisti.
    • +16 (20 voturi)    
      buna fraza cu dilema lui nicolicea (Joi, 5 noiembrie 2015, 15:47)

      mnicku [anonim] i-a raspuns lui Daniel G.

      el insusi e o dilema existentiala. Cred ca nici el nu se intelege

      Daca te uiti prin parlament si vezi ce specimene sint, te apuca sila

      Cred ca MM ar face un pic de ordine si disciplina
    • +3 (5 voturi)    
      Hai Gorghiu! (Joi, 5 noiembrie 2015, 18:23)

      Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui Daniel G.

      Hai Ghorgiu, daca vrei poti si tu sa fortezi anticipatele dacachiar le dorect: dati-va demisia din parlament toti PNListii, sa vezi cum se ajunge la anticipate.
      • +1 (1 vot)    
        DEAD WRONG! (Vineri, 6 noiembrie 2015, 0:34)

        nelamurit [utilizator] i-a raspuns lui Pacala se intoarce

        se ajunge la partiale [chiar daca pt 500 de locuri]. Mandatul noior alesi dureza pana in nov.2016.
        Asa e legea, restul sunt visuri/zbierete
    • +2 (4 voturi)    
      Incredibil (Joi, 5 noiembrie 2015, 20:03)

      MPop [utilizator] i-a raspuns lui Daniel G.

      "atat timp cat "mai sunt niste parlamentari, cateva zeci, care nu demisioneaza", Parlamentul nu poate fi dizolvat."

      Daca asa e constitutie e o ipocrizie!

      Adica daca toti parlamentarii, inafara de unul isi dau demisia atunci ala unu conduce Romania?

      Cineva cine stie legislatie: Care este numarul minim de parlamentari pentru ca Parlamentul sa fie functional?
  • +19 (21 voturi)    
    Iohannis this is your chance!!! (Joi, 5 noiembrie 2015, 15:13)

    Daniel G. [utilizator]

    Iohannis are o șansă istorică să propună un premier cum ne-am dorit întotdeauna și cum nu am avut niciodată. este plină românia de profesioniști serioși, care au făcut lucruri extraordinare în cariera lor și care sunt capabili să deprindă rapid și mecanismele funcționării guvernului dacă ar trebui să o facă. să sperăm că nu o va irosi. să sperăm că nu se va mulțumi să caute doar în mocirla mică și puturoasă a politicii și a afaceriștilor abonați la contracte cu statul.
    dați-i o mână de ajutor și propuneți-i oameni care ar merita să conducă schimbarea la față a administrației și a țării! Shared from Dan T.
  • +21 (25 voturi)    
    pro Macovei (Joi, 5 noiembrie 2015, 15:22)

    francezu [anonim]

    Macovei prim ministru !
    • -9 (21 voturi)    
      super idee (Joi, 5 noiembrie 2015, 16:03)

      MMars [anonim] i-a raspuns lui francezu

      mai ales ca Macovei nu a facut si nu face parte din actuala clasa politica, nu a fost membru PDL si nici nu a fost procuror comunist.

      Oricat ar incerca unii s-o spele, daca va ajunge cumva prin cine stie ce imprejurari la putere, o sa fie revolutie generala in tara.
      • -7 (15 voturi)    
        din păcate (Joi, 5 noiembrie 2015, 16:42)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui MMars

        Deşi mi-aş dori mult, cred că Macovei nu va accepta să lase scaunul călduţ de la Bruxelles, imunitatea parlamentară şi cei 10.000 euro pe lună. Câinele nu pleacă uşor de la măcelărie.
    • +7 (11 voturi)    
      Macovei (Joi, 5 noiembrie 2015, 16:38)

      Lili_1024 [utilizator] i-a raspuns lui francezu

      Ar fi ok ca prim ministru sau la justitie, dar pe partea economica ar trebui cineva din sistemul privat bancar sau din mediul de afaceri.......
    • -1 (3 voturi)    
      M10? are you serious? (Joi, 5 noiembrie 2015, 23:50)

      CiprianSimion [anonim] i-a raspuns lui francezu

      Timisoara pct 8.
    • 0 (2 voturi)    
      Pro Macovei .... (Vineri, 6 noiembrie 2015, 0:45)

      TRABI [utilizator] i-a raspuns lui francezu

      Pro Macovei ....
  • +18 (20 voturi)    
    PSD-ul reformat va salva .... (Joi, 5 noiembrie 2015, 15:26)

    math_2 [utilizator]

    ... inca o data natiunea. Tinerele somitati Zgonea, Firea, Andronescu, Dragnea....
    Vrem alegeri anticipate sa votam din nou cu PSD. Izmenele,antenele si taricenele vor fi bonus, incluse in pachet. Nu mai vrem halate albe, faina sau galeti, acum votam din convingere !
  • -29 (33 voturi)    
    Facem jocul Rusiei (Joi, 5 noiembrie 2015, 15:33)

    Anti miscare de strada [anonim]

    Mama Rusie isi freaca mainele de ce se intampla cu aceste proteste. Gata protestul trebuie sa se incheie, sunt chestii mai mari in joc, securitatea nationala trebuie sa aiba prioritate. Care continuati sa stati in strada sunteti anti-romani si pro Rusi sa fie clar. Nu inteleg ce nu se da ordine la jandarmerie sa intervina in forta.
    • +17 (23 voturi)    
      Cine te-a platit boss? (Joi, 5 noiembrie 2015, 15:56)

      Erre [utilizator] i-a raspuns lui Anti miscare de strada

      Sa postezi astfel de chestii?

      Sunt anti-roman ca vreau o tara condusa de oameni normali, necorupti, vreau un stat unde biserica ajuta oamenii si nu e o institutie plina de mafioti?

      Sunt anti-roman ca m-am saturat sa tot fiu batjocorit in orice spital unde ma duc sau de fiecare data cand interactionez cu statul?

      TU ESTI ANTI-ROMAN ca trasezi astfel de linii bai nesimtitule! Esti cumva din PNL? stiu, a fost util pentru voi protestul de marti ca a picat guvernul si e ciolanul fierbinte, acum GATA GATA CU PROTESTELE nu mai e bine acum.

      Nu iti e rusine sa spui asa ceva mai carnatule? erau aseara foarte multi oameni cu copii dupa ei, tineri de 15-20 de ani, sa intre cu jandarmii in forta, asta vrei?

      Uitati oameni buni, genul asta de oameni vor sa ne conduca, ei reprezinta partidele romane.
    • +3 (5 voturi)    
      LOL (Joi, 5 noiembrie 2015, 16:08)

      Bibanski [anonim] i-a raspuns lui Anti miscare de strada

      Ca-n titlu :)
      • -8 (12 voturi)    
        corect (Joi, 5 noiembrie 2015, 16:23)

        SUA [anonim] i-a raspuns lui Bibanski

        corect comentariul, cu astia trebuie procedat exact ca la acel protest din America we are the 99 %, o mana de comunisti, anarhisti care risca sa puna tara asta vulnerabila la rusi. Cred ca Putin rade acuma si se distreaza. O singura solutie: Jandarmeria cu bastoane.
    • +4 (6 voturi)    
      Putin a facut singur jocul Rusiei, (Joi, 5 noiembrie 2015, 17:05)

      vasile, [anonim] i-a raspuns lui Anti miscare de strada

      prin ocuparea Crimeii, a reusit sa aduca NATO la granitele sale, securitatea nationala a Romaniei, este asigurata de tratatele in vigoare, semnate cu UE si NATO, schimbarea clasei politice corupte si nepreagatita, prin mijloace pasnice sau alegerii, intaresc statul, consolideaza Democratia si in final duc la dezvoltarea unei natiuni,
  • +10 (12 voturi)    
    avem dreptul sa fim informati (Joi, 5 noiembrie 2015, 15:35)

    LiviuMihoc2 [anonim]

    de fiecare partid in parte ce propuneri de Prim Ministru a facut/va face precum si in baza caror criterii. Democratia inseamna TRANSPARENTA!
  • +6 (8 voturi)    
    O sansa si o speranta (Joi, 5 noiembrie 2015, 15:51)

    Ion Dumitru [anonim]

    Nominalizarea unei personalitati publice cu experienta, dar fara a fi implicata in mocirla politica a ultimilor 26 de ani e un lucru greu de realizat. Daca presedintele va abdica de la principiile exprimate in acest an si va alege o solutie politica rea , ramane doar ca manifestantii sa il sanctioneze. Si daca doar un singur om ii va solicita demisia pentru coalizarea cu aceasta clasa politica si tot va fi suficient pentru a isi depune mandatul. Daca nu, va intra in aceeasi categorie din care fac parte Emil Boc si Victor Ponta, iar poporul va lua deciziile cele mai intelepte si in privinta sa
  • +16 (20 voturi)    
    Consultari cu firea (Joi, 5 noiembrie 2015, 16:03)

    HardCorePolitics [anonim]

    Tare, Firea arunca cu tot felul de mizerii in Iohannis acum putin timp si acum sta la masa cu el pentru a stabili premierul. Asta e, trecem peste si speram sa nu mai vedem in viitor astfel de specimene acolo unde nu le e locul.
    • +3 (7 voturi)    
      Nu mi-a venit sa cred ca (Joi, 5 noiembrie 2015, 17:43)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui HardCorePolitics

      aceasta zdreanta a fost acolo. In locul lui Johannis n-as fi dat mana cu ea.
  • +2 (4 voturi)    
    singura certitudine (Joi, 5 noiembrie 2015, 17:40)

    tecumseh [utilizator]

    e ca nu se negociaza in numele strazii
  • +2 (4 voturi)    
    Iohannis (Joi, 5 noiembrie 2015, 17:46)

    CititorulComentator [utilizator]

    Va dovedi acum daca e cu noi sau cu ei!
  • +5 (7 voturi)    
    INCEPETI SA NE AUZITI ? (Joi, 5 noiembrie 2015, 17:50)

    Susufler0 [utilizator]

    Parca acum o saptamana pt PSD era de nediscutat un guvern fara Prim Ministru pesedist. Ati lasat-o mai moale acum ? Inseamna ca, in sfarsit, simtiti forta strazii ! Inseamna ca trebuie sa continuam in strada, ca va temeti de noi !
  • +2 (8 voturi)    
    Alegeri anticipate (Joi, 5 noiembrie 2015, 17:51)

    Je__ [utilizator]

    Nu sunt o solutie

    Vor favoriza tot coruptii. Partide ca M10 si PMP vor fi maturate.
    Algerile sunt necesare la termen, timp in care parlamentul sa introduca prin lege 300 locuri, si sa vina cu o oferta curata.

    A perpetua 600 de corupti in functie pentru inca 4 ani, nu e o solutie!!!
  • +2 (6 voturi)    
    Cum să discute șeful statului (Joi, 5 noiembrie 2015, 17:58)

    hic sunt leones [utilizator]

    cu un condamnat penal, o șantajistă, o cercetată penal și 2 nimeni - reprezentații PSD - conducerea viitoare a României?
    Iohannis ar fi trebuit - dacă ar fi ținut cont de cerințele Pieței - ca nici măcar să nu-i primească (sau să facă respectivele consultări într-un cort din Piață - ca să vedem dacă Dragnea ar fi avut curajul să-și arate fața printre manifestanți).
  • +1 (5 voturi)    
    Jegurilor (Joi, 5 noiembrie 2015, 18:21)

    Taras Bulba [utilizator]

    Despre ce vorbim aici?! NU VA VREM! Ce negocieri purtati voi?! Plecati cu totii!
  • +4 (4 voturi)    
    Johannis (Joi, 5 noiembrie 2015, 18:38)

    George [anonim]

    Johannis iesi afara din palat
    Tu cate autorizatii ai semnat?!?!


    Numai cine nu a calcat prin Sibiu, nu isi da seama cate "Coletiv" sunt in oras de cand erai tu primar.
  • -1 (1 vot)    
    constitutia RO! (Vineri, 6 noiembrie 2015, 0:38)

    nelamurit [utilizator]

    nu a lui Mahalache. Consultarile se fac cu TOATE partidele reprezentate in parlament [deci si ALDE si PND si MP si PRU si SRO etc]
  • 0 (0 voturi)    
    Parerea Poporului pe Facebook (Vineri, 6 noiembrie 2015, 8:52)

    Facebook [anonim]

    Dragi tovarasi politicieni, daca stiti sa cititi,

    Parerea Poporului pe Facebook, o gasiti aici:

    https://www.facebook.com/events/1053442074690387/

    Am citit eu pentru voi si acolo scrie ca mai aveti timp doar pana pe 1 Decembrie 2015.

    Noi vrem Romania sa fie ca Germania. Dar nu cum e Germania. Ci cum credem noi ca e Germania. Adica de 1000 de ori cum e Germania. Ca cei mai multi din noi n-am fost acolo. Stim doar din auzite.