Surprize majore: PRM si PNG sub prag, Tokes intra in PE

PD castiga euroalegerile, Basescu e infrant de absenteism

de D. Mihai     HotNews.ro
Duminică, 25 noiembrie 2007, 21:21 Actualitate | Politic


Vot
Foto: Hotnews
Partidul Democrat a obtinut 29,23 % din voturile exprimate pentru alegerile parlamentare, potrivit datelor partiale prezentate de Biroul Electoral Central. PSD a obtinut 21,65 %, PNL - 13,15 %, PLD -8,3%, UDMR - 5,84% PNG - 4,92%, Laszlo Tokes - 3,76 % si PRM - 4,12%, PC - 2,86%, PIN 2,64%, PNTCD - 1,44%. Vor intra in Parlamentul European PD, PSD, PNL, PLD, UDMR si candidatul independent Laszlo Tokes, iar PRM si PNG sint surprizele negative. Potrivit datelor centralizate la ora 8:00, prezenta la referendumul pentru uninominal a fost de 25,52%, ceea ce inseamna ca scrutinul nu poate fi validat. Dintre acestia, s-au pronuntat in favoarea votului uninominal 81,99 % dintre alegatori, in timp ce 15,68% nu sunt de acord cu acesta. 2,32% din buletinele de vot  au fost anulate.


Sondaje efectuate la iesirea de la urne

Partidul Democrat a obtinut 31,7 % din voturile exprimate pentru alegerile parlamentare, potrivit ultimelor date ale unui sondaj al CSOP. PSD a obtinut 20,8%, PNL - 15,2%, PLD - 6,9%, UDMR - 6,2%, PNG - 4,2%, Laszlo Tokes - 3,7% si PRM - 3,4%. Vor intra in Parlamentul European PD, PSD, PNL, PLD, UDMR si candidatul independent Laszlo Tokes, iar PRM si PNG sint surprizele negative.

Un alt sondaj la iesirea de la urne, realizat de Compania de Cercetare Sociologica si Branding (CCSB) si difuzat de Antena 3, da urmatoarele rezultate: PD - 32,7%, PSD - 21,4% din voturi, PNL - 14,6%, PLD - 6,6%, UDMR - 6,3%, PC - 4,2%, PNG - 4,2%, PRM - 3,6%, Laszlo Tokes - 3,3%, PIN - 1,4%, PNTCD - 0,9%.

Vadim isi anunta demisia din Parlamentul Roman

Imediat dupa anuntarea rezultatelor, liderul PRM, Corneliu Vadim Tudor, si-a anuntat demisia din Parlamentul Romaniei, acuzand fraudarea alegerilor. El le-a cerut acelasi lucru tuturor parlamentarilor PRM, anuntand ca cineva vrea sa ramana parlamentar e liber sa o faca.

Cum se impart locurile in Parlamentul European

Daca rezultatele exit-poll-ului CSOP vor fi validate de numaratoarea oficiala a voturilor, PD va avea 11 europarlamentari, PSD si PD cite 7 locuri, iar PLD si UDMR cate 2 reprezentanti in PE. Un alt loc va fi ocupat de candidatul independent Laszlo Tokes.

Esec la referendumul pentru uninominal

Biroul Electoral Central a anuntat ca datele centralizate pana la ora 5:00, indica o participare la referendum de 25,37%. Au votat NU 15,53%, iar 82,18 % dintre cetatenii cu drept de vot au spus DA la referendum. Scrutinul nu poate fi validat din cauza slabei participari la vot. Pentru validarea unui referendum este nevoie de o participare de 50% plus unul dintre cetatenii inscrisi pe listele electorale.

Reamintim ca referendumul a fost convocat de presedintele Traian Basescu si avea ca obiect schimbarea sistemului de vot pentru alegerile generale.


Reactii ale liderilor politici dupa anuntarea rezultatelor:

Emil Boc: "Partidul Democrat a castigat alegerile pentru Parlamentul European. Astazi, PD a obtinut cel mai bun rezultat din istoria sa politica. Asta a fost posibil entru ca ceea ce am promis, am facut. Am obtinut mai mult decat Alianta DA in 2004. Suntem cei mai puternici din Romania si cei mai tari din Europa."

Mircea Geoana: "Nu suntem o democratie europeana din punct de vedere al modului in care s-a desfasurat dublul scrutin de astazi. Un guvern slab si un presedinte avid de putere a compromis acest prim exercitiu democratic al Romaniei in Uniunea Europeana. Romanii din strainatate s-au dezimplicat pentru ca statul roman nu a reusit sa le apere interesele. PSD a realizat un scor bun la aceste alegeri, partidul nostru si-a pastrat electoratul.Multumesc milioanelor de romani care au votat astazi.

Tariceanu: "Este o zi istorica. Dupa succesul aderarii, prioritatea Romaniei este promovarea oamenilor, a valorii in Uniunea Europeana.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8086 vizualizari

  • +7 (13 voturi)    
    oooo (Duminică, 25 noiembrie 2007, 21:58)

    scharke [utilizator]

    Remarca careva ca aproape toti alegatorii au votat pro uninominalul lui Basescu?<br/>Adica chiar si din aia de la PNL...
    • +1 (5 voturi)    
      DA sau NU (Luni, 26 noiembrie 2007, 8:55)

      bla bla bla [utilizator] i-a raspuns lui scharke

      Era clar ca cei ce se vor prezenta la referendum vor vota DA. Deci cei cu NU au preferat sa nu voteze, tocmai pt ca referendumul sa fie invalidat.
      • +3 (3 voturi)    
        Pai normal putorilor (Luni, 26 noiembrie 2007, 11:26)

        daniel [anonim] i-a raspuns lui bla bla bla

        Sa stati acasa si pe urma sa va plangeti...atata stiti..cum ma daca stau acasa au zis nu..exclus..asta doar cei care au votat ptr PE si au refuzat sa voteze pentru uniniminal mai rapciuga..<br/>deci romani stati acasa si pe urma sa va plangeti ca va fura pnl si carnatii lor..nu mai zic de psd .. vai lume ce ne asteapta ..votul asta ptr uninominal era mai imprtant decat cel din mai..
        • -2 (2 voturi)    
          Ma bucur ca n-am fost la VU (Luni, 26 noiembrie 2007, 14:44)

          bla bla bla [utilizator] i-a raspuns lui daniel

          Pun pariu ca tu habar n-ai ce a propus APD, insa tii inversunat cu varianta lui Basescu! <br/>Iar &quot;rapciuga&quot; sau &quot;puturos&quot; sa-ti spui tie, cand te uiti in oglinda dimineata, nu cuiva care si-a zis, in cunostinta de cauza, parerea si pe care-l duce mintea cum sa si-o impuna. <br/>Pur si simplu, cei ce nu au fost de acord cu varianta lui Basescu au avut in &quot;arsenal&quot; inca o optiune cu sanse mult mai mari de reusita: lipsa de la referendum. Nu spun ca nu au fost lenesi destui, insa pana la a generaliza facandu-ne pe toti puturosi e cale lunga.<br/><br/>Eu personal am votat numai pt PE, desi sectia pt VU era chiar in sala de clasa de alaturi. Nu a fost nimeni care sa-mi puna piedica sau care sa ascunda sala unde se vota pt VU prin nu&#39;st ce alt corp de cladire. A fost decizia mea!<br/><br/><br/>PS: Hotnews, situl va merge super greu.
        • -1 (1 vot)    
          uite asha (Luni, 26 noiembrie 2007, 15:04)

          verde&#39;n [anonim] i-a raspuns lui daniel

          deja ma fura...d-aia nu ma duc
        • -1 (1 vot)    
          Si daca votez ce rezolv? (Luni, 26 noiembrie 2007, 22:37)

          Marius [anonim] i-a raspuns lui daniel

          Tu chiar esti atat de incapabil sa realizezi ca, clasa politica din Romania e la fel in intregime, indiferent de culoarea politica? Crezi ca daca e PD, sau PSD sau oricare alt partid politic de la noi e mai bun sa ne reprezinte interesele noastre, ale cetatenilor? Te asigur ca nu. Toti trag pentru ei, ii doare fix in.... de noi. Asa ca nu mai arunca cu injurii la adresa altora si deschide ochi sa vezi realitatea.
        • -1 (1 vot)    
          Si daca votez ce rezolv? (Luni, 26 noiembrie 2007, 22:37)

          Marius [anonim] i-a raspuns lui daniel

          Tu chiar esti atat de incapabil sa realizezi ca, clasa politica din Romania e la fel in intregime, indiferent de culoarea politica? Crezi ca daca e PD, sau PSD sau oricare alt partid politic de la noi e mai bun sa ne reprezinte interesele noastre, ale cetatenilor? Te asigur ca nu. Toti trag pentru ei, ii doare fix in.... de noi. Asa ca nu mai arunca cu injurii la adresa altora si deschide ochi sa vezi realitatea.
        • 0 (0 voturi)    
          Bun simt... (Marţi, 27 noiembrie 2007, 8:19)

          MM [anonim] i-a raspuns lui daniel

          Se vede ca sunteti educat...
      • 0 (0 voturi)    
        DA sau NU (Marţi, 27 noiembrie 2007, 20:39)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui bla bla bla

        dupa cum ai scris si tu in &quot;subiect&quot; referendumul dadea doua optiuni: DA sau NU. Nicaieri nu spune: DA sau stai acasa si se considera NU din oficiu...<br/><br/>Cu alte cuvinte, cel care a stat acasa nu conteaza.
    • -2 (2 voturi)    
      remarca careva (Luni, 26 noiembrie 2007, 12:05)

      Ultras [anonim] i-a raspuns lui scharke

      1)Nu am putut sa trec peste cacafonie. <br/>2)Mai observ cu surprindere ca peste 3 procente din cei care s-au prezentat la euro alegeri nu au mers la referndul. Daca le adaugam la cele 10 procente care au votat contra &quot;remarc ca&quot; aproape 20% din populatie e pt uninominalul lui basescu
    • -2 (2 voturi)    
      Bravo FeSenEilor, (Luni, 26 noiembrie 2007, 12:15)

      nosferatu [anonim] i-a raspuns lui scharke

      din nou majoritari!<br/>Cu securistu&#39; Basescu, inainte!
  • +5 (9 voturi)    
    Comment sters de user (Duminică, 25 noiembrie 2007, 22:02)

    sadwank [anonim]

    • +2 (6 voturi)    
      pomeni (Duminică, 25 noiembrie 2007, 22:46)

      m [anonim] i-a raspuns lui sadwank

      Dar mai are cu ce sa faca pomeni electorale?Din cate am auzit cam ce s-a dat acum a fost tot.Cred ca au tras cu tunul intr-un musuroi de furnici.Mai bine tineau pomenile pentru locale si generale.In PE ce sa furi?Hartie de xerox?
  • -1 (11 voturi)    
    LOL! (Duminică, 25 noiembrie 2007, 22:02)

    John Doe [anonim]

    Baietii astia spun niste lucruri traznite. Boc e criminal: &quot;Suntem cei mai puternici din Romania si cei mai tari din Europa&quot;. LOL!
    • +3 (5 voturi)    
      RE:LOL (Luni, 26 noiembrie 2007, 5:30)

      cipri [anonim] i-a raspuns lui John Doe

      Pai, articolul nu reda tot ce a spus Boc. Boc a spus ca-s cei mai tari din Europa fiindca partidul PD apartine de patidul european PPE, care e cel mai mare din paramentul european.
  • -4 (8 voturi)    
    PD a castigat euroalegerile (Duminică, 25 noiembrie 2007, 22:08)

    eftimie [anonim]

    serios???? A castigat euroalegerile? Ce a castigat efectiv? In sinea voastra voi credet sincer si sigur ca PD este partidul care &quot;ar trebuie&quot; sa &quot;castige euroalegerile?&quot;. Nu credeti ca va lipseste ceva? VA meritati aceasta tara si banii pe care ii castigati
    • +1 (5 voturi)    
      eftimica (Duminică, 25 noiembrie 2007, 22:47)

      Chris [utilizator] i-a raspuns lui eftimie

      Ajuta-ma, te rog, si lumineaza-ma : cu cine ar trebui sa votez ca sa castig mai multi bani?
      • -1 (1 vot)    
        stii tu... (Luni, 26 noiembrie 2007, 11:46)

        Nautilus [anonim] i-a raspuns lui Chris

        ...cu PNL ar trebui sa votezi, ca sa se mentina cota unica<br/><br/> ~Nautilus
  • -4 (4 voturi)    
    PLD (Duminică, 25 noiembrie 2007, 22:13)

    drsuz [anonim]

    Nu inteleg de ce nu intra PLD in PE cu toate ca a luat 6.9 .
    • -3 (3 voturi)    
      123 (Duminică, 25 noiembrie 2007, 22:28)

      asinttex [anonim] i-a raspuns lui drsuz

      pentru ca esti prost
    • 0 (0 voturi)    
      PLD (Duminică, 25 noiembrie 2007, 22:32)

      Alin [anonim] i-a raspuns lui drsuz

      citeste mai atent, PLD-ul este mentionat
    • 0 (0 voturi)    
      umm... (Duminică, 25 noiembrie 2007, 22:32)

      Ducu [utilizator] i-a raspuns lui drsuz

      Pai o sa intre, cum sa nu intre.
    • +3 (5 voturi)    
      PLD _intra_ in PE (Duminică, 25 noiembrie 2007, 22:40)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui drsuz

      Cine a zis ca PLD nu intra? Pragul e de 5%; daca scorul lor de 6.9% se confirma atunci o sa fie parte din PE.
    • 0 (2 voturi)    
      Cine a zis ca nu intra? (Duminică, 25 noiembrie 2007, 22:45)

      Chris [utilizator] i-a raspuns lui drsuz

      :)
    • +2 (2 voturi)    
      HELLO! scrie negru pe alb!!! (Duminică, 25 noiembrie 2007, 22:48)

      jo pentru drsuz [anonim] i-a raspuns lui drsuz

      Vor intra in Parlamentul European PD, PSD, PNL, PLD, UDMR si candidatul independent Laszlo Tokes
  • -5 (7 voturi)    
    Bravo PNL (Duminică, 25 noiembrie 2007, 22:20)

    alina radu [anonim]

    Bravo tariceanu. Impreuna cu PLD suntem la 9 deputati. Liberalismul lupta de la egal cu FSN-istii, iar basescu a patit ca de Gaulle... si-a dat in cap cu referendumul, ar trebui sa demisioneze. Nu are insa curajul lui de gaulle... ci lasitatea lui Chirac, care apropo... e la un pas de puscarie. Ceea ce ii doresc si matrozului. Promit sa ii livrez saptamanal vaselina.
    • +3 (9 voturi)    
      draga alina (Duminică, 25 noiembrie 2007, 23:10)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui alina radu

      nu inteleg de ce iti raspund dar sa trecem peste asta rapid. <br/><br/>cred sincer ca te-ai lovit la cap sau esti foarte foarte ... inapoiata. sunt sigur ca si tu stii ca PLD si PD sunt de aceeasi parte, dar tu o dai cu &#39;liberalismul lupta...&#39;. liberalism, liberali , care liberali? ca se confunda toti undeva toti la centru. difera doar ca unii sunt mai magari ca altii. oricum 15%, felicitari, cati reprezentanti 4-5? pana la anu&#39; mai e timp sa scadeti pana la 6-7%. <br/>esti mica dar ai potential la ciocul tau de papagal. <br/><br/>ps. te urasc
    • +5 (9 voturi)    
      Alina Vaselina (Duminică, 25 noiembrie 2007, 23:31)

      Chris [anonim] i-a raspuns lui alina radu

      A fost Basescu contrazis de electorat? &lt;br/&gt;Nu, din cei prezenti au fost 80% pentru. &lt;br/&gt;Regula de baza a democratiei spune ca neprezentarea inseamna delegarea deciziei catre cei care se prezinta. O simpla prevedere legala impiedica validarea acestui referendum, piedica ridicata de cei 322 la demiterea presedintelui (prin eliminarea pragului). &lt;br/&gt;Sau sa ne amintim de metoda PSD cu votul in doua zile pentru modificarea Constitutiei, si de autobuzele aferente. Modificare a Constitutiei care isi face efecte azi si il tine pe Tariceanu prim-ministru. Deci nu sunteti impreuna cu PLD.
      • -5 (5 voturi)    
        referendum (Luni, 26 noiembrie 2007, 9:25)

        andrei [anonim] i-a raspuns lui Chris

        pentru referendum neprezentarea la vot este echivalenta cu NU. eu unul nu am votat la referednum tocmai pentru a nu fi validat. deci, da. neprezentarea este un vot impotriva initiativei lui basescu care, apropo, urla cat putea de tare ca el face ce vrea poporul convocand rfeferendumul asta. faptul ca poporul i-a invalidat referendumul demonstreaza ca poporul nu vrea vot majoritar in doua tururi pentru parlament. iar democratia mai spune ca guvernarea trebuie exercitata de catre cat mai multi, deci simpla prevedere legala de care vorbesti nu e aberanta deloc. aberant e ca putini sa hotarasca pentru toti, asa cum e cazul cu sistemul de vot propus de basescu.
      • -4 (4 voturi)    
        referendum (Luni, 26 noiembrie 2007, 9:26)

        andrei [anonim] i-a raspuns lui Chris

        pentru referendum neprezentarea la vot este echivalenta cu NU. eu unul nu am votat la referednum tocmai pentru a nu fi validat. deci, da. neprezentarea este un vot impotriva initiativei lui basescu care, apropo, urla cat putea de tare ca el face ce vrea poporul convocand rfeferendumul asta. faptul ca poporul i-a invalidat referendumul demonstreaza ca poporul nu vrea vot majoritar in doua tururi pentru parlament. iar democratia mai spune ca guvernarea trebuie exercitata de catre cat mai multi, deci simpla prevedere legala de care vorbesti nu e aberanta deloc. aberant e ca putini sa hotarasca pentru toti, asa cum e cazul cu sistemul de vot propus de basescu.
        • +4 (4 voturi)    
          Dar de ce nu ai votat NU? (Luni, 26 noiembrie 2007, 15:33)

          bedeu [anonim] i-a raspuns lui andrei

          Faptul ca nu te prezinti la vot reprezinta cel mai josnic fapt al democratiei. Puteai sa te prezinti la vot si sa votezi NU. Ca nu ai votat nu este un semnal anti -Basescu. <br/><br/>&quot;Putini hotarasc pentru multi care i-au ales&quot; este principiul democratiei, nu al sistemului lui Basescu (la fel este si al lui Tariceanu). Si nu este aberant, daca ai citi macar un manual de educatie civica pt clasele primare.
      • -2 (2 voturi)    
        referendum (Luni, 26 noiembrie 2007, 9:26)

        andrei [anonim] i-a raspuns lui Chris

        pentru referendum neprezentarea la vot este echivalenta cu NU. eu unul nu am votat la referednum tocmai pentru a nu fi validat. deci, da. neprezentarea este un vot impotriva initiativei lui basescu care, apropo, urla cat putea de tare ca el face ce vrea poporul convocand rfeferendumul asta. faptul ca poporul i-a invalidat referendumul demonstreaza ca poporul nu vrea vot majoritar in doua tururi pentru parlament. iar democratia mai spune ca guvernarea trebuie exercitata de catre cat mai multi, deci simpla prevedere legala de care vorbesti nu e aberanta deloc. aberant e ca putini sa hotarasca pentru toti, asa cum e cazul cu sistemul de vot propus de basescu.
        • 0 (0 voturi)    
          Propun sa guvernam toti (Marţi, 27 noiembrie 2007, 12:33)

          baros [anonim] i-a raspuns lui andrei

          In lumina declaratiilor lui Andrei Anonimul propun sa facem parte cat mai multi din parlament si din guvern. Mi se pare inadmisibil sa avem atatia parlamentari care orcum nu fac nimic. Am votat Da la referendum pentru ca am sperat ca vom reduce numarul celor care oricum nu fac nimic pentru noi. Si macar in varianta Basescu se reducea numarul lor si votai pe cine vroiai. Ii impiedica cineva pe PNL-isit , PD-isti sa fie oameni de omenie si sa faca ceva pentru poporul care i-a trimis acolo ca sa nu se mai planga?
      • -2 (2 voturi)    
        raspuns pentrru sustinatorii lui Base (Luni, 26 noiembrie 2007, 14:16)

        mariana veselie [anonim] i-a raspuns lui Chris

        Pai indiferent de varianta de vot, pe liste, uninoiminal mixt (Tariceanu) sau pur si dur (Basescu) problema noastra tot va ramine, nu se va evapora. Ca tot oamenii aceia vor fi pe buletine, indiferent daca sunt organizati sub forma d elista sau de uninominal. Problema noastra este ca trebuie sa scapam de TOTI acesti membri de partide si partidute, ori asta nu o poate face nici un sistem de vot, oricit de bun este el.
  • +7 (11 voturi)    
    O zi trista (Duminică, 25 noiembrie 2007, 22:20)

    Razvan [anonim]

    E o zi trista... se pare ca romanii, desi ii injura pe capete pe cei care sunt in Parlament, au decis sa nu faca nimic in acest sens. Au avut o sansa, dar au ales sa isi bata joc de ea. Insa, nemultumirile vor aparea la anul, cand vom vota iarasi niste liste de &quot;caltaboshari&quot;, nu stiu cum sa le spun altfel... Pe care, binenteles ca tot noi ii vom injura ca dorm in bancile Parlamentului, pe banii nostri. <br/><br/>Cat despre Vadim, numai de bine... duca-se. Cel putin, am avut o satisfactie. Sper ca &quot;Tribunul&quot; sa se tina de cuvant, si sa se care din parlament. Si in timp ce o face, sa ii ia pe toti nebunii de teapa lui dupa el.<br/><br/>Dumnezeu sa aiba grija de Romania, ca noi nu avem!
    • -1 (3 voturi)    
      RE: (Luni, 26 noiembrie 2007, 5:39)

      cipri [anonim] i-a raspuns lui Razvan

      Pai, asa-i romanul, alege politicieni pe care apoi sa-i poata injura. Parca asa e politica mai plina de suspans si emotii. Iti inchipui ce rau ne-am plictisi, daca ar fi politicienii corecti?Chiar si cabaretul roman ar avea de suferit, n-ar mai avea o sursa de inspiratie atat de buna.
    • -2 (2 voturi)    
      APD (Luni, 26 noiembrie 2007, 8:58)

      bla bla bla [utilizator] i-a raspuns lui Razvan

      Sau romanilor le place mai mult varianta propusa de Pro Democratia decat tampenia lui Basescu!
  • -8 (10 voturi)    
    prostia e majoritara (Duminică, 25 noiembrie 2007, 22:29)

    Terente [anonim]

    Catre 0000 &quot;Remarca careva ca aproape toti alegatorii au votat pro uninominalul lui Basescu?&quot;<br/><br/>Da, am observat si eu ca prostia e majoritara si ca nu doare.
    • 0 (6 voturi)    
      Terente organul (Duminică, 25 noiembrie 2007, 23:33)

      Chris [anonim] i-a raspuns lui Terente

      Te simti bine pe liste? La liste nu te deranjeaza prostia majoritara?
  • +2 (8 voturi)    
    Ce va scapa: maghiarii (Duminică, 25 noiembrie 2007, 22:31)

    Sakura [utilizator]

    Luni de zile s-a prognozat picarea UDMR-ului sub pragul electoral. Surpriza este insa ca ungurii au ~10%. UDMR + Tokes = ~10%. Niciodata n-au avut atata! Doar nu ziceti ca pe Tokes l-au votat romanii ;)<br/><br/>Si au obtinut acest scor surpriza nu pentru ca ar fi fost ungurii deosebit de constiinciosi la alegeri, ci pentru ca romanii au fost mult mai absenti decat ei la urne.
    • +2 (4 voturi)    
      10% din ce? (Duminică, 25 noiembrie 2007, 23:38)

      mbm [anonim] i-a raspuns lui Sakura

      Draga Sakura,<br/><br/><br/>Ungurii au fost totdeauna mai constiinciosi la vot; la toate alegerile judetele unde au o pondere semnificativa au fost fruntase la prezenta la vot. Ma asteptam la surprize mai mari (sa ajunga la porcente peste 15%).<br/><br/>Semnificativa ar fi divizarea maghiarilor: Tokes a luat de unul jumatate din cat a scos UDMR-ul, Daca pana la toamna isi face partid, n-ar fi de mirare sa vedem cum cele doua tabere scot 4,9% fiecare :D
      • +1 (1 vot)    
        Spirit civic (Luni, 26 noiembrie 2007, 8:48)

        Toma N [anonim] i-a raspuns lui mbm

        Realitatea este ca UDMR-ul + Tokes sunt marii castigatori ai acestor alegeri oricat s-ar umfla in pene ceilalti. Orice alta grupare daca se trezea cu procentele dublate ar fi considerat ca a dat marea lovitura.<br/>N-ar trebui sa ne mire catusi de putin. Este suficient sa cantarim atitudinea lui Marko Bela in comparatie ca a bravului nostru PM sau a lui Iliescu (cred ca au multe in comun !!) si sa intelegem ca ne meritam soarta. Presupunerea ca la urmatoarele alegeri vor fi 2 partide maghiare si nu vor trece pragul ramane ...o presupunere. Exercitiu de imaginatie : daca in Harghita Covasna.. etc prezenta la vot era 80-90% ??
      • 0 (0 voturi)    
        Spirit civic (Luni, 26 noiembrie 2007, 8:48)

        Toma N [anonim] i-a raspuns lui mbm

        Realitatea este ca UDMR-ul + Tokes sunt marii castigatori ai acestor alegeri oricat s-ar umfla in pene ceilalti. Orice alta grupare daca se trezea cu procentele dublate ar fi considerat ca a dat marea lovitura.<br/>N-ar trebui sa ne mire catusi de putin. Este suficient sa cantarim atitudinea lui Marko Bela in comparatie ca a bravului nostru PM sau a lui Iliescu (cred ca au multe in comun !!) si sa intelegem ca ne meritam soarta. Presupunerea ca la urmatoarele alegeri vor fi 2 partide maghiare si nu vor trece pragul ramane ...o presupunere. Exercitiu de imaginatie : daca in Harghita Covasna.. etc prezenta la vot era 80-90% ??
  • +4 (8 voturi)    
    vot pro referendum (Duminică, 25 noiembrie 2007, 22:41)

    Vasile [anonim]

    toti votantii partidelor care au avut liste la europarlamentare au votat in mod covirsitor pentru varianta propusa de Basescu,<br/>Cu siguranta ca nu vor tine cont de parerea acelora care conteaza, adica cei care au votat.
  • +5 (7 voturi)    
    teoria falsa a lui 70 % depe Antena 3 (Duminică, 25 noiembrie 2007, 23:08)

    bedeu [anonim]

    S-a spus la Antena3 ca &quot;30% prezenta la vot&quot; inseamna ca &quot;70% nu il vor pe Basescu&quot;. Ca persoana care are idee de statistica, am o intrebare: de ce nu a fost prezenta la Europarlamentare MULT mai mare decat cea de la Referendum? In felul acesta cred ca se putea sustine ideea lui 70%. Dar realitatea afirma un singur lucru: romanii nu sunt interesati de vot. <br/><br/>(pt editorii sitului Antena3: acesta nu este singurul loc unde se poate publica. Este curios de ce un comentariu scris la ora 21 inca nu a aparut pe sit, desi altele mai recente au aparut)
    • 0 (2 voturi)    
      La fel se procedeaza si pe Hotnews.ro (Duminică, 25 noiembrie 2007, 23:54)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui bedeu

      Identic a procedat Hotnews.ro cu comentariile mele, facute pe marginea lui articol postat de delatorul din tata in fiu Catalin Avramescu.
  • -3 (5 voturi)    
    De ce nu vorbeste marinarul ? Iar este beat ? (Duminică, 25 noiembrie 2007, 23:10)

    Alex [anonim]

    Tot face o declaratie Basescu si nu o mai face. S-a imbatat prea rau ca i s-au inecat corabile ? Incearca sa cada la pace cu papagalul Geoana ?<br/>Nimeni nu stie nimic ?<br/>De obicei Hotnews.ro anunta cu litere mari orice cuvintare a lui Basescu. Acum ce se intimpla ?
  • +7 (7 voturi)    
    Sandru si PIN-ul!!! (Duminică, 25 noiembrie 2007, 23:12)

    sava [anonim]

    doamne, da ce jenanta e Lavinia Sandru?!? nu-i mai tace gura! PIN-ul are 1% in sondaje si ea tot ne toaca la cap. ce naiba mai cauta in studio la Turcescu? la fel si Gusa, e atotprezent. de ce?
  • -3 (5 voturi)    
    demisioneaza Basescu? (Duminică, 25 noiembrie 2007, 23:12)

    clujean [anonim]

    mnealui a spus ca vrea vot uninominal majoritar pt a aplica sistemul francez, lansat de De Gaulle; ghinion, De Gaulle, om de onoare, a demisionat cand un referendum propus de el n-a adus francezii la urne nici macar 50%; tzoparlanul de Basescu aplica din sistemul francez doar ce-i cade lui bine, dar cand e vorba de onoare, pas! sa ne amintim si celebra demisie in 5 minute, pe care a anulat-o sub pretextul ca inamicii voiau sa-l scoata din viata politica; pai si De Gaulle a iesit, si? a crapat Franta fara el? sau Basinescu asta se crede mai cu mot decat ditamai de Gaulle? hai sictir, securist de port!
    • +1 (5 voturi)    
      gresit (Duminică, 25 noiembrie 2007, 23:48)

      Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui clujean

      Clujean, te inseli: de Gaulle a incercat o reforma constitutionala prin care Senatul sa fie ales tot prin vot direct (era ales prin vot indirect, cu mari electori).<br/>Nu a reusit s atreaca reforma constitutionala, si a demisionat, siar senatul francez e ales si azi cu mari electori, ca in America. Insa problema nu a fost de prezenta la urne, cum spui tu, ci de procent la vot: in aprilie 1969, 53 la suta dintre francezi au spus NU reformei constitutionale.<br/>De Gaulle a demisionat.<br/>Mie mi se pare ca 89 la suta au spus DA referendumului. De ce sa demisioneze Basescu? Parca 89 mai mare decit 12, remember clasa I?<br/>Si apoi, nu te supara? Demisioneaza tariceanu pentru ca are in parlament 20 la suta si la euroalegeri 15? Nu.<br/>daca tot vrei demisii, cere-le listacilor, nu Presedintelui!
  • +3 (5 voturi)    
    D. Mihai, proroc? (Duminică, 25 noiembrie 2007, 23:15)

    moshu49 [anonim]

    &quot;Partidul Romania Mare. Sfarsitul unei imposturi.&quot; - 21 nov a.c. pe blogul lui Doc.<br/>A fost singurul articol exhaustiv ce l-am citit, pt care a primit si-un 10 cu felicitari (A. Petria), in care se analiza prabusirea acestui partid al unui impostor.<br/>Pentru binele Romaniei sa fie cum Mihai incheie: &quot;Sfarsitul imposturii se apropie !&quot;
  • +8 (12 voturi)    
    prezenta (Duminică, 25 noiembrie 2007, 23:16)

    Cetatean [utilizator]

    Abia astept sa aud comentarii de genul &quot;Basescu nu a reusit sa convinga romanii, etc&quot;, &quot;prezenta slaba =infringerea lui Baescu&quot;.<br/>Ceea ce trebuie remarcat sunt urmatoarele:<br/>1. Prezenta de 50+1 din totalul de VOTANTI reali era buna cind trebuia sa fie demis Basescu. Acuma, parlamantarii ar redecoperit majoritatea de 50+1 din TOTALUL de electori. In locul lui Basescu, eu as ataca aceasta distinctie la CC. De ce sa avem doua tipuri de referendumuri si doua tipuri de majoritate, in functie de cum vor cirnatarii de parlamentari? Personal, cred ca aceasta anomalie juridica va fi atacata la CCR.<br/>2. Aproape 90 la suta din votanti au votat varianta lui Basescu. Asta inseamna ca si electorii pd, psd, prm, png, etc au votat varianta lui Basescu. Partidele anti-Basescu trebuie sa ia aminte, pentru ca electoratul lor nu e automat anti-Basescu. Daca PD+PLD=aproape 40 la suta, restul de aproape 50 la suta au venit de la partidele anti Basescu. In opinia mea, faptul ca Basescu smulge 50 la suta din electoratul constiincios, votant, al partidelor anti-Basescu este cea ma buna dovada a fortei sale de convingere. Cit despre prezenta scazuta, hai sa fim seriosi: cind pe TVR ai doar 2 emisiuni cu Basescu, ce sa ceri oamenilor?<br/>3. Sa vedem acuma prin ce artificii retorice politicienii vor ignora cifra de 89 la suta. Sigur, sigur, referendumul nu e validat, dar cifra ramine. Si ea, coroborata cu faptul ca la ea au contribuit si electorii disciplinati care au votat azi, este cea mai mare amenintare in iarba pentru partidele care azi se imbata cu victoria de etapa (referendum invalid).<br/>4. Au fost mai multi oameni din mediul rural care au votat. Dar, daca la prezenta mai mare la sate PSD-ul aduna doar 21 la suta, cind vor vota cei de la orase, la viitoarele alegeri legislative, 21 la suta se va topi ca ceara, probabil spre 15 al PNL-ului, din care va musca adinc PLD-ul, care, atentie, a realizat aproape 7 in conditiile unei extrem de slabe prezente urbane.Stolojan convingator!
    • +1 (5 voturi)    
      Relevanta unei cifre (Luni, 26 noiembrie 2007, 0:00)

      Don Ciccio [utilizator] i-a raspuns lui Cetatean

      &lt;Cetatean&gt; dixit: <br/> - referendumul nu e validat, dar cifra (89%) ramine. Adica, vreo 4.000.000 de alegatori, cum bine remarcase si T. Basescu asta-seara.
    • -1 (3 voturi)    
      _ (Luni, 26 noiembrie 2007, 0:15)

      Hannibal [anonim] i-a raspuns lui Cetatean

      total de acord cu aceasta parere, bravo!
    • 0 (2 voturi)    
      dragului meu Cetateani (Luni, 26 noiembrie 2007, 8:47)

      Jacques de Molay [anonim] i-a raspuns lui Cetatean

      Draga cetatean, <br/><br/>Daca presedintele si-ar fi indeplinit rolul constitutional, daca ar fi mediat intre puterile statului in loc sa joace excentric si pagubos, <br/><br/>daca proiectul propus de Pro Democratia ar fi fost si el promovat print-o campanie cel putin egala cu desfasurarea pentru referendum, <br/><br/>daca ambele sisteme ar fi fost supuse atentiei publice, analizate, dezbatute, <br/><br/>poate ca mobilizarea civica pentru un eventual referndum ar fi aratat mai bine. Chiar si eu as fi votat pentru unul sau altul dintre sistemele de vot, daca ambele ar fi fost puse in chestiune, cel mai probabil pentru cel guvernamental, avand in vedere ca sistemul propus de presedinte este mult prea dur pentru un electorat ca al nostru care, mai ales in mediul rural - s-a vazut din toate reportajele tv! - fie a votat pentru &quot;inominal&quot;, fie pentru presedinte.<br/><br/>Scorul pe care l-a obtinut referendumul, desi e de 89 la suta reprezinta sub 4 milioane de votanti, dintre care foarte multi &quot;inominalisti&quot; din mediul rural, scosi la vot de primari. <br/><br/>Faptul ca presedintele nu si-a mobilizat electoratul inseamna ca nu l-a convins, ba dimpotricva, prin repetarea sintagmelor &quot;cei 322&quot; , &quot;listacii de partid&quot; etc, ca pe niste mantre pe dos, n-a facut decat sa-l irite.<br/><br/>Presedintele a sarit peste cal cum se zice, nu si-a mai vazut si inteles dimensiunea si rolul, iar in aceasta orbire vina principala o poarta corul laudatorilor, yesmen-ii care il fac sa vada o victorie acolo unde nu-i decat un penibil esec, sa vada listicai corupti acolo unde nu sunt decat alte-egoruile sale. <br/><br/>Daca voi ati mai responsabili, poate inca am avea presedintele pe care l-am votat in 2004. Nu-i mai arati oglinzi strambe si nu mai proiectati spre multime niste imagini deformate. <br/>Al tau devotat, <br/>frere Jacques
    • -2 (2 voturi)    
      dragului meu Cetateani (Luni, 26 noiembrie 2007, 8:47)

      Jacques de Molay [anonim] i-a raspuns lui Cetatean

      Draga cetatean, <br/><br/>Daca presedintele si-ar fi indeplinit rolul constitutional, daca ar fi mediat intre puterile statului in loc sa joace excentric si pagubos, <br/><br/>daca proiectul propus de Pro Democratia ar fi fost si el promovat print-o campanie cel putin egala cu desfasurarea pentru referendum, <br/><br/>daca ambele sisteme ar fi fost supuse atentiei publice, analizate, dezbatute, <br/><br/>poate ca mobilizarea civica pentru un eventual referndum ar fi aratat mai bine. Chiar si eu as fi votat pentru unul sau altul dintre sistemele de vot, daca ambele ar fi fost puse in chestiune, cel mai probabil pentru cel guvernamental, avand in vedere ca sistemul propus de presedinte este mult prea dur pentru un electorat ca al nostru care, mai ales in mediul rural - s-a vazut din toate reportajele tv! - fie a votat pentru &quot;inominal&quot;, fie pentru presedinte.<br/><br/>Scorul pe care l-a obtinut referendumul, desi e de 89 la suta reprezinta sub 4 milioane de votanti, dintre care foarte multi &quot;inominalisti&quot; din mediul rural, scosi la vot de primari. <br/><br/>Faptul ca presedintele nu si-a mobilizat electoratul inseamna ca nu l-a convins, ba dimpotricva, prin repetarea sintagmelor &quot;cei 322&quot; , &quot;listacii de partid&quot; etc, ca pe niste mantre pe dos, n-a facut decat sa-l irite.<br/><br/>Presedintele a sarit peste cal cum se zice, nu si-a mai vazut si inteles dimensiunea si rolul, iar in aceasta orbire vina principala o poarta corul laudatorilor, yesmen-ii care il fac sa vada o victorie acolo unde nu-i decat un penibil esec, sa vada listicai corupti acolo unde nu sunt decat alte-egoruile sale. <br/><br/>Daca voi ati mai responsabili, poate inca am avea presedintele pe care l-am votat in 2004. Nu-i mai arati oglinzi strambe si nu mai proiectati spre multime niste imagini deformate. <br/>Al tau devotat, <br/>frere Jacques
    • -2 (2 voturi)    
      dragului meu cetatean (Luni, 26 noiembrie 2007, 8:48)

      Jacques de Molay [anonim] i-a raspuns lui Cetatean

      Draga cetatean, <br/><br/>Daca presedintele si-ar fi indeplinit rolul constitutional, daca ar fi mediat intre puterile statului in loc sa joace excentric si pagubos, <br/><br/>daca proiectul propus de Pro Democratia ar fi fost si el promovat print-o campanie cel putin egala cu desfasurarea pentru referendum, <br/><br/>daca ambele sisteme ar fi fost supuse atentiei publice, analizate, dezbatute, <br/><br/>poate ca mobilizarea civica pentru un eventual referndum ar fi aratat mai bine. Chiar si eu as fi votat pentru unul sau altul dintre sistemele de vot, daca ambele ar fi fost puse in chestiune, cel mai probabil pentru cel guvernamental, avand in vedere ca sistemul propus de presedinte este mult prea dur pentru un electorat ca al nostru care, mai ales in mediul rural - s-a vazut din toate reportajele tv! - fie a votat pentru &quot;inominal&quot;, fie pentru presedinte.<br/><br/>Scorul pe care l-a obtinut referendumul, desi e de 89 la suta reprezinta sub 4 milioane de votanti, dintre care foarte multi &quot;inominalisti&quot; din mediul rural, scosi la vot de primari. <br/><br/>Faptul ca presedintele nu si-a mobilizat electoratul inseamna ca nu l-a convins, ba dimpotricva, prin repetarea sintagmelor &quot;cei 322&quot; , &quot;listacii de partid&quot; etc, ca pe niste mantre pe dos, n-a facut decat sa-l irite.<br/><br/>Presedintele a sarit peste cal cum se zice, nu si-a mai vazut si inteles dimensiunea si rolul, iar in aceasta orbire vina principala o poarta corul laudatorilor, yesmen-ii care il fac sa vada o victorie acolo unde nu-i decat un penibil esec, sa vada listicai corupti acolo unde nu sunt decat alte-egoruile sale. <br/><br/>Daca voi ati mai responsabili, poate inca am avea presedintele pe care l-am votat in 2004. Nu-i mai arati oglinzi strambe si nu mai proiectati spre multime niste imagini deformate. <br/>Al tau devotat, <br/>frere Jacques
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Luni, 26 noiembrie 2007, 13:26)

      doriath [utilizator] i-a raspuns lui Cetatean

      Foarte bun comentariul.
      • 0 (0 voturi)    
        multumesc (Luni, 26 noiembrie 2007, 21:59)

        Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui doriath

        doriath, multumesc pentru apreciere.<br/>Vad insa ca fratele Jacques, ca totdeauna, nu este de acord cu mine.<br/>Face mult sa vezi ca si altii gindesc la fel si au curajul sa o spuna.<br/>Dupa cum face la fel de mult s avezi argumentele altora care nu sunt de acord cu tine.<br/>de fapt, noi aici suntem un mini-parlament, si cred ca de o mie de ori mai serios decit cel adevarat.<br/>problema noastra e sa nu ajungem buruieni, bolcasi, caltabosari, quari, etc! :-)<br/>Toate bune, <br/>Cetatean
    • -1 (1 vot)    
      Referendumul nu a avut doar 2 optiuni (Luni, 26 noiembrie 2007, 14:05)

      George [anonim] i-a raspuns lui Cetatean

      Cei 4 milioane care au votat pentru nu reprezinta nimic, oricit ai trage cu elasticul de ei, fata de 18 milioane alegatori. Iar la acest referendum au existat 3 optiuni: <br/>1. Pro uninominal Basescu - 4 milioane, din care majoritatea probabil nu au inteles ce anume reprezinta acesta si au votat ca sa exprime faptul ca s-au saturat de liste.<br/>2. Contra uninominal restul de mai putin de 1 milion care au votat contra, fiind atit cei care sint contra lui Basescu cit si cei care nu sint de acord cu uninominalul in general.<br/>3. Pro uninominal Tariceanu, printre care ma numar si eu, care au inteles ca daca acest referendum este invalidat vom avea acest tip de uninominal, si care nu s-au prezentat la vot tocmai din acest motiv. Plus cei care pur si simplu au considerat ca nu merita efortul sa se prezinte si pentru care Basescu si discursul lui nu inseamna nimic. Vreo 13 milioane si ceva de alegatori.<br/>Pentru Basescu faptul ca 13 milioane l-au ignorat iar 1 milion l-au tratat cu flit e o palma enorma pe care nu are cum sa o recunoasca, asa cum nici Geaona nu poate sa recunoasca faptul ca partidul sau e intr-un picaj dezastruos si tragic.
    • 0 (0 voturi)    
      mda... (Marţi, 27 noiembrie 2007, 0:31)

      dani [anonim] i-a raspuns lui Cetatean

      cam cum au ajuns oamenii acestia la 4 milioane de voturi?<br/>ca mie imi e complet neclar.
  • +2 (6 voturi)    
    Raman aceste ~90% (Duminică, 25 noiembrie 2007, 23:40)

    Adrian [anonim]

    Raman aceste ~90% din populatie care doresc introducerea votului uninominal (si ma bucur ca si eu am contribuit la asta :D).<br/><br/>Surprizele nu s-au incheiat aici.Ramane de vazut in perioada urmatoare:<br/><br/>=ce va face Vadim cu PRM-ul&#39;<br/>=ce va face Ilici cu PSD, cum a meditat, ramane e dat afara ? (presimt ca ramane);<br/>=cum se va alia Basescu PSD PD si PLD pentru a introduce votul uninominal (dorinta a ~90% din electoratul prezent azi la vot );<br/><br/><br/>La multi ani !
    • -1 (3 voturi)    
      @ Adrian (Luni, 26 noiembrie 2007, 9:10)

      Jacques de Molay [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      Adrian, aproximativ 90 la suta din aproximativ 25 la suta nu insemna 90 la suta din populatie. Ce profesor de matematica ai avut in generala si ce profesor ti-a predat logica in liceu? <br/><br/>referndumurile de schimbare a sistemului de vot cer o participare chiar mai mare a electoratului in alte tari. <br/>In Canada, de pilda, 57 la suta din electorat s-a pronuntat pentru modificare votului uninominal majopritar, dar pentru ca dorinta lor sa fie validata ar fi fost necesara o prezenta la urne de 60 la suta. <br/>nu mai silui logica, iar daca nu te descurci cu aceasta stiinta divina iti recomand, pentru inceput, <br/>sa citesti logica lui Kant, care e foarte accesibila. <br/>Aopoi, poti intra si in sisteme logice mai complicate, daca vrei iti pot decomanda bibliografie.
  • 0 (0 voturi)    
    de corectat! (Duminică, 25 noiembrie 2007, 23:55)

    pitzi [anonim]

    &#39;PD va avea 11 europarlamentari, PSD si PD cite 7 locuri&#39;
  • 0 (0 voturi)    
    de corectat! (Duminică, 25 noiembrie 2007, 23:56)

    pitzi [anonim]

    &#39;PD va avea 11 europarlamentari, PSD si PD cite 7 locuri&#39;
  • -3 (5 voturi)    
    manipularea continua cu nerusinare (Luni, 26 noiembrie 2007, 0:21)

    democrat [anonim]

    hotnews, romania libera, evz - organe de presa ale pd si basescu<br/><br/>oricum populatia este mai desteapta decat cred acesti tovarasi nostalgici dupa epoca de aur - dovada este votul de astazi<br/><br/>un calcul simplu arata ca toate concluziile autonumitilor analisti politici sunte false.<br/>Daca la referendum au votat in jur de 25% iar la PE 30%, rezulta un procent de 5% care au votat la PE dar nu la referendum, acestia ar putea fi cei care au votat PNL. Apoi cei 10% care au votat NU la referendum pot fi tot de la PNL si care sustin guvernul si legea uninominalului proposa de APD. rezulta in total 15% care nu au votat DA si poate sunt exact cei care sustin guvernul si PNL.<br/><br/>sunt supozitii care fac invalid rationamentul cum ca votantii PNL ar fi fi votat DA. ca aceste ipoteze sunt adevarate sau nu, nu se poate stii. dar nici ceea ce afirma hotnews nu poate fi luat drept adevar, ci doar manipulare
    • 0 (0 voturi)    
      Mai desteapta (Luni, 26 noiembrie 2007, 8:56)

      Toma N [anonim] i-a raspuns lui democrat

      este populatia de etnie maghiara!
  • +5 (7 voturi)    
    Dezamagire (Luni, 26 noiembrie 2007, 1:00)

    Gigi [anonim]

    Ca fost votant al PNL, nu credeam ca impostorii lui Patriciu vor face un asemenea scor.<br/>Nu luasem insa in calcul fortza demagogilor pnl-isti de a-i prinde in plasa pe cei multi si neinformati din &quot;regretatul &quot; PRM si din PSD.<br/>Adevaratii liberali s-au dus la PLD.
  • +1 (3 voturi)    
    tare b0zgoru (Luni, 26 noiembrie 2007, 3:29)

    GHOST [utilizator]

    tare lazlo toches ala..... n-avem ce zice.
  • -1 (3 voturi)    
    de ce Tokes intra in PE? (Luni, 26 noiembrie 2007, 7:12)

    Andra [anonim]

    de ce intra Tokes in PE daca are sub 5%???
    • +1 (1 vot)    
      Pentru ca ... (Luni, 26 noiembrie 2007, 8:47)

      Johnny [anonim] i-a raspuns lui Andra

      ... la independenti pragul de intrare in parlament este mai jos decat la partide ( 2.7% fata de 5% )
    • +3 (3 voturi)    
      pragul electoral (Luni, 26 noiembrie 2007, 8:54)

      Toma N [anonim] i-a raspuns lui Andra

      la independenti este mai mic decat la partide: logic ei nu pot trimite indiferent de procent decat O persoana in PE.<br/>Oricum felicitari etnicilor maghiari pt spiritul civic. Au demonstrat ca-si merita locul in Europa.
    • +2 (2 voturi)    
      Independent (Luni, 26 noiembrie 2007, 9:02)

      bla bla bla [utilizator] i-a raspuns lui Andra

      Poate e independent. Asa-i ca nu ti-ai pus aceasta problema?
    • +2 (2 voturi)    
      tokes (Luni, 26 noiembrie 2007, 11:10)

      licuricu [anonim] i-a raspuns lui Andra

      pt ca este independent si pragul minim este de 2,5%
  • +2 (2 voturi)    
    Succes (Luni, 26 noiembrie 2007, 8:23)

    fredy lorentz [anonim]

    Adevaratul succes a acestor alegeri consta in faptul ca 2 partide, care sunt pe lista partidelor extremiste din UE (lista care are 3 partide - unu in franta si 2 in romania), nu au intrat in parlamentul european, altfel mai aveam inca o pata pe obrazul, si asa patat al tarii noastre (ma refer la PRM si PNG)
    • 0 (0 voturi)    
      succes partial... (Luni, 26 noiembrie 2007, 14:57)

      Marin [anonim] i-a raspuns lui fredy lorentz

      Stimabile ai uitat sa adaugi pe lista UDMR-ul si pe Tokes, care intra in acceasi oala cu partidele natinaliste mentionate de tine.
  • +2 (2 voturi)    
    cica succes PNL (Luni, 26 noiembrie 2007, 11:29)

    daniel [anonim]

    Pai au 13% si conduc tara?<br/>Numai in Romania se poate intampla asa.<br/>Si te mai lauzi ca alegerile au fost un succes.
  • +1 (1 vot)    
    cica succes PNL (Luni, 26 noiembrie 2007, 11:32)

    daniel [anonim]

    Pai au 13% si conduc tara?<br/>Numai in Romania se poate intampla asa.<br/>Si te mai lauzi ca alegerile au fost un succes.
  • 0 (0 voturi)    
    de ce intra Tokes (Luni, 26 noiembrie 2007, 11:38)

    adrian [anonim]

    Imi zice si mie cineva de ce Tokes e admis in PE cu 3%? nu inteleg.
    • 0 (0 voturi)    
      de ce intra Tokes (Luni, 26 noiembrie 2007, 21:14)

      Don Cicio [anonim] i-a raspuns lui adrian

      Legea spune, in astfel de cazuri, ca pragul de intrare al unui independent este de 2.5%.
  • -1 (1 vot)    
    Dreapta (Luni, 26 noiembrie 2007, 11:43)

    stefan v [anonim]

    Dreapta din Romania a castigat detasat, stanga e pulverizata. Doar ca &quot;dreptacii&quot; se cearta intre ei ca chiorii, pe niste jucarele aducatoare de bani. Asta-i blestemul acestei tari. Au aceeasi doctrina dar nu pot conlucra. Aiuritor. Cine ar trebui sa-i inhame la aceeasi caruta ii dezbina.
  • 0 (2 voturi)    
    iep (Luni, 26 noiembrie 2007, 11:44)

    m-am saturat de romani!!! [anonim]

    1-romanii vor sa se schimbe lucrurile in bine,dar nu se duc la vot(bineinteles ca era greu sa se atinga pragul de 50% +1...dar am si eu prieteni ce nu s-au dus la vot-nici nu au avut de gand...)daca ii voi auzi vaicarindu-se de parlament peste 2-3 ani,va fi doar vina lor.<br/>2-a ajuns ca guvernul sa ceara 50% din oameni pt validarea scrutinului,in acelasi timp, urmarindu-si telul de avea ticalosii in continuare la putere pe viata,indrumand la neprezentare!!<br/>3-in acest moment as fi de acord cu o dictatura prezidentiala
  • 0 (0 voturi)    
    Romanii si Ungurii (Luni, 26 noiembrie 2007, 12:05)

    radu [anonim]

    Oare ce parere au romanii care n-au fost la vot cand vad ca 10% din parlamentarii nostri sunt unguri? Practic Romania are doar 30 de parlamentari europeni in timp ce Ungaria tocmai a castigat inca 3 parlamentari. Din care unul este antiroman si revizionist.<br/>RUSINE!!!
  • +1 (1 vot)    
    euro (Luni, 26 noiembrie 2007, 12:22)

    alexxx [anonim]

    Cel mai imbucurator e ca PD + PLD vor putea forma o majoritate puternica la anu in parlament; <br/>PNL si-a scos ultimu as din maneca, jigodia de tariceanu o sa ia mumu de-acu incolo. o sa se mai auda de pnl doar inc artile de istorie.<br/>PSD = cel mai prost rezultat din ultimii 20ani. Is vai si amar si acolo vor ramane. II vor vota doar membrii de partid.<br/><br/>Cat priveste pe Base, in locul lui as declara stare de necesitate. Nu se poate ca 20% sa conduca 80%. Inca ceva, chiar daca referendumu nu a fost validat nu conteaza ca aproape un sfert din populatia tarii vrea VOT UNINOMINAL ver. Basescu? <br/><br/>Base, PD , PLD RULZ
  • +1 (1 vot)    
    comoditatea costa!... (Luni, 26 noiembrie 2007, 12:27)

    ion [anonim]

    29,12% prezenta la europarlamentare si 34,30% pentru uninominal... este evident ca desi pnl, prm, udmr, pc, si partial psd au boicotat uninominalul, in conditiile in care boicotul media pe TVR, principalul canal media pentru romani, in conditiile in care au mai bagat si fotbal pe tvr in ziua votului, eu consider ca uninominalul trebuia validat daca am avea nist minti intelepte la conducerea romaniei! apare o diferenta de 5% in favoarea uninominalului in conditiile in care romanii au intampinat imense piedici fara sa mai consideram sabotajul fata de romanii din strainatate carora li se refuza votul prin corespondenta!!! in conditiile in care peste 20% din populatia cu drept de vot este peste hotare si li s-au repartizat numai cateva zeci de mii de buletine vot, eu zic ca actualul guvern ar merita o urecheala zdravana din partea UE in ceea ce priveste respectarea drepturilor omului in care includ si dreptul la vot liber fara nici o restrictie ( de ordin material pentru diaspora!) cine are urechi si ochi de auzit si vazut... de asemena trebuie sa tragem concluziile cu totii pentru ca prezenta la vot ne afecteaza pe noi pe toti in conditiile in care asta a folosit minoritatii maghiare care in conditiile unei prezente de peste 50% la vot nu ar fi reusit sa treaca de pragul de 5% si tokes si-ar fi vazut in continuare de parohia lui in loc sa se duca la PE...
  • +2 (2 voturi)    
    o natie de egoisti... (Luni, 26 noiembrie 2007, 12:29)

    laurentiu [anonim]

    s-a mai spus o data dar am sa mai repet si eu...cine stie poate le intra mai bine in cap unora.<br/><br/>ungurii au luat aprox. 9.5% in conditiile in care ei ca populatie sunt ~5.6%. Un record istoric in romania, datorat exclusiv delasarii romanilor care in loc sa-si traga 1/2h din timpul lor pt treaba asta, au preferat in mare parte sa se distreze cu 1/2h in plus...<br/><br/>e de-a dreptul rusinos pt noi ca romanie ca de la revolutie si pana acum cu o populatie de 5.6%. ungurii au reusit sa aiba un cuvant asa de important in politica interna si externa a romaniei...<br/><br/>vreau sa-mi spuna cei 70% care nu s-au prezentat la vot, ce castig personal mare le-a adus acea jumatate de ora de care nu au fost in stare sa se lipseasca...si sa o dea in folosul societattii...
  • +1 (1 vot)    
    lenea romanilor, Tokes si UDMR (Luni, 26 noiembrie 2007, 12:38)

    roman [anonim]

    Bravo Romani,<br/><br/>Prin participarea voastra masiva la vot, ati aratat parlamentului european ca procentul de cetateni unguri din Romania este de aproape 10% (cu peste 3% peste cifra reala). Cu electoratul lor disciplinat si cu lenea romanilor puteau ajunge si la 30%. Sa vedeti acum concurenta intre eurodeputatii UDMR si eurodeputatul Tokes care are discursul mai radical in privinta autonomiei sau chiar a independentei Ardealului.
  • +1 (1 vot)    
    oierii la container (Luni, 26 noiembrie 2007, 12:39)

    badea cartzan [anonim]

    Desi foarte palide ,aceste alegeri aduc o umbra de speranta pt. atingerea normalitatii.PRM ,PC,PNG sunt sub prag.Jiji,vadim si felix motanu&#39; sunt la container.<br/> Apropo de felix,parca ameninta securistu&#39; cu demisia daca pc nu obtine 5%,nu?
  • -2 (2 voturi)    
    traiasca comunismul made in UE! (Luni, 26 noiembrie 2007, 12:47)

    florin [anonim]

    in realitate, nici votul pentru PE nici ala pentru Uninominal nu au vreo importanta:<br/>a) nimeni nu stie de fapt ce-i prlamentul European, si ce reprezentanta e acolo; in plus, gruparea acolo se face pe familii politice, ceea ce in Romania nu exista<br/>b) Uninominalul e o aberatie oricum, pentru ca fie pe liste fie individual, aceiasi falitzi ne vor reprezenta, doar ca in cazul uninominaului vor fi interpusi, in timp ce pe liste pot fi chiar cei coruptzi; ori cu capu&#39;n piatra, ori cu piatra.n cap...<br/><br/>In orice caz, ceea ce nu au reusit sooovieticii cu tancurile, a reusit UE cu minciunile despre pomana pe care ne-o dau: ne-au dezgustat de orice politica si au reusit sa ne colonizeze.
  • -2 (2 voturi)    
    traiasca comunismul made in UE! (Luni, 26 noiembrie 2007, 12:47)

    florin [anonim]

    in realitate, nici votul pentru PE nici ala pentru Uninominal nu au vreo importanta:<br/>a) nimeni nu stie de fapt ce-i prlamentul European, si ce reprezentanta e acolo; in plus, gruparea acolo se face pe familii politice, ceea ce in Romania nu exista<br/>b) Uninominalul e o aberatie oricum, pentru ca fie pe liste fie individual, aceiasi falitzi ne vor reprezenta, doar ca in cazul uninominaului vor fi interpusi, in timp ce pe liste pot fi chiar cei coruptzi; ori cu capu&#39;n piatra, ori cu piatra.n cap...<br/><br/>In orice caz, ceea ce nu au reusit sooovieticii cu tancurile, a reusit UE cu minciunile despre pomana pe care ne-o dau: ne-au dezgustat de orice politica si au reusit sa ne colonizeze.
  • -1 (1 vot)    
    sculati voi oropositi ai vietii... (Luni, 26 noiembrie 2007, 12:50)

    florin [anonim]

    De-abia astept un cor al oamenilor politici romani cantand Internationala...<br/><br/>Degeaba l-au barfit pe iliescu, toti sunt comunisti pana in maduva oaselor...
  • +2 (2 voturi)    
    As observa si eu ca ... (Luni, 26 noiembrie 2007, 13:11)

    Xerxes [anonim]

    ...in cladirea unde de regula functioneaza sectia de votare la care sunt arondat, aceasta a fost acum stramutata la etajul I (pana acum functiona bine-mersi la parter, inclusiv la referendumul din mai)... Acum, parterul a fost gol-golut, comisiile si urnele erau sus ... Pt. unii asta n-a fost o problema, dar pt. tanti X-ulescu, care umbla cu bastonul si de-abia sufla cand se misca, cand ajunge acolo si vede ca are de urcat cateva zeci de trepte ca sa poata vota... <br/><br/>... Cu asemenea &quot;artificii tehnice&quot;, pe langa cel cu comisiile separate, sa te mai miri atunci de slaba prezenta la urne intr-un cartier plin de pensionari ? Desigur, asta nu justifica intru totul absenteismul de ieri... Daca nici atata n-au catadicsit romanii,cei care ar fi putut sa mearga la vot, cand li s-a oferit ocazia, atunci isi merita soarta ... Vorba aluia din povestea lui Creanga : &quot;Da` muieti is posmagii ? &quot;<br/><br/>P.S.<br/> Hotnews, imi placea mai mult vechiul design... Puteati sa-l &quot;aerisiti&quot; si sa-l lasati cum a fost, era mai pragmatic, fara atatea briz-briz-uri care mai mult incurca decat ajuta ... Cel putin comentariile cititorilor erau mai usor de parcurs inainte ...
  • +1 (1 vot)    
    variante... (Luni, 26 noiembrie 2007, 13:11)

    ciubex [utilizator]

    Daca cei cu drept de vot tot nu s-au prezentat atunci sa se aleaga:<br/>1. sa se elimine dreptul de vot al cetatenilor;<br/>2. sa se obligativizeze prezenta la vot.<br/>Evident, astea nu sunt posibile intr-o societatea democratica.<br/>Indiferent de rezultatele voturilor, politicienii au de fiecare data replici in favoarea lor, iar noi, cetatenii cu drept de vot, care ne exprimam acest drept pierdem, cei ce nu se prezinta la vot sa nu aiba moral drept de &quot;vorba&quot;, daca doreau intr-adevar sa-si exprime dezacordul fata de clasa politica ar fi putut sa se prezinte la vot si sa completeze gresit buletinul de vot astfel incat sa fie invalidat. In acest caz:<br/>- prezenta mare;<br/>- voturi putine;<br/>- invalidate (dezacord) mare;<br/>Dar prin neprezentare se dovedeste altceva: nepasare si nicidecum dezaprobare.
  • 0 (0 voturi)    
    re-redactati dragi redactori (Luni, 26 noiembrie 2007, 13:22)

    vitorio [anonim]

    &quot;Daca rezultatele exit-poll-ului CSOP vor fi validate de numaratoarea oficiala a voturilor, PD va avea 11 europarlamentari, PSD si PD cite 7 locuri, iar PLD si UDMR cate 2 reprezentanti in PE. Un alt loc va fi ocupat de candidatul independent Laszlo Tokes.&quot;<br/><br/>adica PD ia 11 + 7 locuri, sau iarai o greseala/neatentie a redactorilor HN si de fapt cel de-al doilea PD era defapt PNL :p
  • 0 (0 voturi)    
    Jiji si procentele (Luni, 26 noiembrie 2007, 14:52)

    Mihai [anonim]

    Sper ca PNGu&#39; sa se opreasca la 4,99% sa-l vad pe nea Jiji cum se inflameaza.
  • +1 (1 vot)    
    si totusi (Luni, 26 noiembrie 2007, 14:55)

    gigiel [anonim]

    de ce reprezinta prm si png surprize negative? nici nu stiti cat ma bucur pentru vadim si gigi. si sunt sigur ca multi altii se bucura cel putin la fel de mult.
  • +1 (1 vot)    
    Scorul de la referendum spune totul (Luni, 26 noiembrie 2007, 15:44)

    Razvan007 [utilizator]

    81.99 % pentru vot uninominal demonstreaza ca romanii sunt constienti de limitarile actualului sistem de vot, dar, din pacate, romanii au fost de prea multe ori dezamagiti si tocmai acum cand aveau realmente puterea sa schimbe ceva s-au lasat invinsi de politicieni.
  • 0 (0 voturi)    
    png si prm surprize neplacute???? (Luni, 26 noiembrie 2007, 15:47)

    toto [anonim]

    pai eu zic ca sunt surprize foarte placute. e un semnal ca romanii sunt mai destepti si nu mai pun bot la discursurile nationaliste ale nebunilor becali si vadim, care in fond sunt un produs al PSD, marca Hrebenciuc.
  • -2 (2 voturi)    
    multumim (Luni, 26 noiembrie 2007, 16:53)

    mr [anonim]

    multumim mr. prezidente ptr faptul ca nu mai avem nici un partid extremist roman si acum putem da frau liber imaginatiei cu harghita si covasna pamant unguresc.<br/>acum in parlamentul european din 5 partide avem 2 unguresti<br/>pe cand si partida rromilorsa castige alegerile, poate o sa ne fie si noua mai bine ca minoritari
    • 0 (0 voturi)    
      .k (Luni, 26 noiembrie 2007, 18:20)

      .k [anonim] i-a raspuns lui mr

      go back to where u came from...alien
  • -1 (1 vot)    
    cateva consideratii abstracte... (Luni, 26 noiembrie 2007, 20:08)

    fee [anonim]

    am de facut cateva consideratii de facut:<br/>daca nu stii sa faci un lucru in mod profesionist, atunci cauti niste profesionisti care sa racoleze niste profesionisti sa faca ceea ce doresti!<br/>in speta: daca vrei sa ai peste 50% prezenta la vot, atunci profesionistu&#39; sa-ti gaseasca argumente clare psihologic pentru care sa-l ai pe votant la urne!<br/>argumentele exista numai ca trebuiau gasite!!!<br/>iata ca ele au aparut instant dupa vot si ne mai si dor!!!<br/>AUUUU...<br/>Exemple:<br/>romani daca nu doriti ca o minoritate (...x...) sa-si faca de cap asa cum si-a facut dupa &#39;89 incoa&#39; si sa mai si trimita un nebun la PE trebuie sa va miscati bucile spre urnele de vot!!!<br/>dar ce zic eu aici...solutia poate fi mult mai simpla si anume:INTRODUCEREA OBLIGATIVITATII PREZENTEI LA VOT SI CEI CARE NU RESPECTA LEGEA SA O IA PE COAJA SA SARA SANGELE IN TAVAN!<br/>vedeti ce se intampla cand un guvern iresponsabil, un parlament @#$%^&amp;*, un presedinte preaingamfat si sigur pe el, un prim-ministru diliu, un presedinte al camerei deputatilor iresponsabil, samd....iau decizii in tara asta?
  • 0 (0 voturi)    
    jos iliescu !!! (Luni, 26 noiembrie 2007, 21:22)

    jos iliescu [anonim]

    jos iliescu !!!
  • 0 (0 voturi)    
    stupizi pe bani, conduc o tara-ntreaga (Luni, 26 noiembrie 2007, 23:12)

    yuy [anonim]

    am de facut cateva comentarii:<br/>daca nu stii sa faci un lucru in mod profesionist, atunci cauti niste profesionisti care sa racoleze niste profesionisti sa faca ceea ce doresti!<br/>in speta: daca vrei sa ai peste 50% prezenta la vot, atunci profesionistu&amp;apos; sa-ti gaseasca argumente clare psihologic pentru care sa-l ai pe votant la urne!<br/>argumentele exista numai ca trebuiau gasite!!!<br/>iata ca ele au aparut instant dupa vot si ne mai si dor!!!<br/>AUUUU...<br/>Exemple:<br/>romani daca nu doriti ca o minoritate (...x...) sa-si faca de cap asa cum si-a facut dupa &amp;apos;89 incoa&amp;apos; si sa mai si trimita un nebun la PE trebuie sa va miscati bucile spre urnele de vot!!!<br/>dar ce zic eu aici...solutia poate fi mult mai simpla si anume:INTRODUCEREA OBLIGATIVITATII PREZENTEI LA VOT SI CEI CARE NU RESPECTA LEGEA SA O IA PE COAJA SA SARA SANGELE IN TAVAN!<br/>vedeti ce se intampla cand un guvern iresponsabil, un parlament @#$%^&amp;*, un presedinte preaingamfat si sigur pe el, un prim-ministru diliu, un presedinte al camerei deputatilor iresponsabil, samd....iau decizii in tara asta?
    • 0 (0 voturi)    
      bre, vampirule (Marţi, 27 noiembrie 2007, 12:47)

      Laur223 [anonim] i-a raspuns lui yuy

      Tuturor fraierilor care nu cred ca absenta de la vot este un vot in sine, (singurul care conteaza): voi chiar credeti ca nu se vede de la o posta ca mai mult de jumatate din cei care au fost la vot sunt inregimentati politic, sau au primit o tuica, un carnacior, etc? Iar restul sunt de-ajuns de naivi sa creada ca votul lor chiar conteaza la ceva. Bah, mai cititi si voi, si veti afla ca Stalin a zis: NU CONTEAZA CINE VOTEAZA, CONTEAZA CINE NUMARA. Credeti ca daca a murit Stalin, s-a schimbat ceva din metodele politice?<br/>PS: vai ce multe bunatati le va trimite tokes de la bruxelles ungurilor din romania. prin gura... :)
  • 0 (0 voturi)    
    Absenteismul (Marţi, 27 noiembrie 2007, 11:00)

    Ina Eyre [anonim]

    nu l-a invins pe Basescu, ci pe romani. Nemtii nu au institutia referendumului, dar si-ar dori-o. Noi o avem. Ce facem cu ea? Citi presedinti au dat Romaniei o asemenea sansa?
    • 0 (0 voturi)    
      adevarat (Marţi, 27 noiembrie 2007, 13:49)

      ciampas [anonim] i-a raspuns lui Ina Eyre

      cat adevar ai spus nu basescu a fost infrant ci poporul roman. pacat
  • 0 (0 voturi)    
    Ai nostri ca brazii (Marţi, 27 noiembrie 2007, 13:42)

    radio erevan [anonim]

    Ascultatorii intreaba:-In Romania a fost un referendum.Cum comentati?<br/>Radio Erevan raspunde:-Raspunsul corect l-a dat analista de serviciu( si cintareata) Rihanna:Shut Up and Drive! adica intr-o traducere plastica &quot;Tzine-tzi gura si condu!&quot;
  • 0 (0 voturi)    
    de cite ori ma uit ... (Marţi, 27 noiembrie 2007, 21:17)

    mihai [anonim]

    ... de cite ori ma uit aici la comentarii, pe hotnews, imi dau seama ca acest site este 95% un &quot;oficios&quot; al pd+base ... penibil. Dragilor, daca sinteti asa numerosi romani pro pd si pro basescu, de ce nu scrieti in acelasi procent si pe site la evenimentul zilei sau pe site-ul antenei 3 ??
  • 0 (0 voturi)    
    Infrant de... (Luni, 3 decembrie 2007, 16:32)

    raluca [anonim]

    Basescu a fost infrant de increderea pe care o mai au oamenii in politic.<br/><br/>Indiferent cine va veni la putere, indiferent daca va fi sau nu vot uninominal, indiferent de modificarile legislatiei, toate persoanele care nu au legaturi cu vreun reprezentant al puterii vor beneficia doar de jegul pe care puterea politica ni-l indeasa zilnic pe gat.