Victor Ponta, despre imbunatatirea conditiilor de detentie: Un program de investitii in acest domeniu necesita o pauza cu ipocrizia/ Despre corupti: Trebuie sa existe si alte probe decat denuntul din inchisoare

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 8 martie 2015, 20:35 Actualitate | Politic


Premierul Victor Ponta a declarat duminica seara, intr-o interventie telefonica la Romania TV, ca un program de investitii pentru imbunatatirea conditiilor de detentie in Romania este posibil, cu conditia sa se faca o pauza "cu ipocrizia si cu populismul".

"Sistemul penitenciar, de mult timp are o problema, motiv pentru care suntem condamnati la CEDO (...) Discutam de faptul ca Romania este condamnata de destule ori la Curtea Europeana a Drepturilor Omului pentru conditiile de detentie. In acelasi timp insa, un program de investitii in acest domeniu necesita un singur lucru, sa facem o pauza cu ipocrizia si cu populismul. Ca daca Guvernul actual zice, hai sa imbunatatim conditiile si PNL-istii incep sa tipe ca vrem sa-i ajutam pe corupti, nu mai facem nimic. Deci, daca nu facem o chestie serioasa de bun simt, in care sa uitam cine e la guvernare, cine e in opozitie, spunem: Domnule, exista niste standarde la nivel european pe care trebuie sa le respecte si Romania. Altfel, insa, cu populism nu vom reusi si nu s-a reusit in multi ani", a raspuns Ponta unei intrebari referitoare la acest subiect, citat de Agerpres.

Liderul PSD a mai afirmat ca isi doreste ca oamenii are au incalcat legea, cei care s-au dovedit a fi corupti, sa fie aspru pedepsiti, dar cu conditia sa existe si alte probe in afara "doar de denuntul altuia din inchisoare".

"Eu doar imi doresc sa existe trageri la raspundere penala, pedepse grele pentru oameni care au incalcat legea, pentru oameni corupti, dar in care singura proba sa nu fie doar denuntul altuia din inchisoare, pentru ca atunci s-ar putea ca zece milioane sa-i denunte pe ceilalti zece milioane. Adica, sunt convins ca exista sau trebuie sa existe si alte probe decat denuntul din inchisoare al unui om care, in felul acesta, se duce si el acasa, doar ca a denuntat pe cineva', a afirmat Ponta.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1984 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    "standarde europene" pentru penitenciare.... (Duminică, 8 martie 2015, 20:47)

    lili [anonim]

    Dar standarde europene pentru spitale exista, Dle Prim Ministru?!
    Standarde europene pentru scoli exista?
    Standarde europene pentru batranii umiliti cu pensii de mizerie exista?!
    Standarde europene pentru salariile de subzistenta din Romania, exista?!
    Standarde europene pentru autostrazi exista?!
    Standarde europene ANTI-CORUPTIE exista, dle Prim Ministru?!
    Standarde europene pentru o viata demna exista, dle Prim ministru?!

    Probabil. o sa avem penitenciare "la standarde europene" si spitale de ev mediu, scoli cu WC in curte si localitati fara canalizare, ca-n secolul trecut!!!

    A-propos de grija si compatimirea ce l-a apucat pe Ponta mai zilele trecute referitor la Monica Ridzi, uite ce spunea Monca Ridzi cand era Ministru al Tineretului intr-o stenograma aflată la dosarul în care a fost condamnată Monica Iacob Ridzi.
    Iată ce discuții purta ministrul Ridzi, pe vremea când era bine mersi și nici una dintre cele 13 boli nu-i dădeau bătăi de cap (multe dintre ele sunt boli ereditare sic!!!):

    Ridzi: “Să fim atenți cum cheltuim banii pentru alte acțiuni! La televizor se vede că profesorii nu au bani, pensionarii mor de foame și în spitale e dezastru. Să dăm bani doar la acțiuni sociale”.

    Angajat MTS: “Cum adică?”

    Ridzi: “Să dăm bani la handicapați, la chestii care te apucă plânsu, mila!“


    http://www.stiripesurse.ro/stenograma-declara-ie-scandaloasa-a-monicai-iacob-ridzi_949059.html

    Va mai este mila de ipocrita asta, dle Prim Ministru??!
    • -1 (1 vot)    
      completez... (Luni, 9 martie 2015, 7:32)

      lili [anonim] i-a raspuns lui lili

      Dna Ridzi, spune ca "la televizor se vede...", altfel NU cred ca ea avea habar despre viata amarata a milioane de romani saraci..
      "Se vede la televizor", adica in Guvern nici macar nu se vorbea... era BINE, era foarte BINE, probabil!
      Ca doar asa ne-a urat T Basescu in 2004 cand a castigat alegerile: "Sa traiti bine"!
      Iar "naiva" Monica Ridzi("naiva" cum a numit-o chiar T Basescu) chiar credea ca e BINE in Romania, daca nu ar fi vazut altceva la televizor!!
  • +9 (11 voturi)    
    falsa problema (Duminică, 8 martie 2015, 21:01)

    gogu [anonim]

    si scornita tocmai de barosanii din puscarii.

    Sa renovezi cateva mii de celule la standarde de bun simt necesita cheltuieli minime.

    Sigur, pentru dotarea cu plasme, jacuzzi, si mobilier mobexpert probabil trebuie 1 mld de euro cum zicea cazacioc.

    Sau, poate in varianta de 1 mld de euro se gandesc sa bage jumatate din tara la puscarie, si atunci da, se justifica :)
  • +2 (6 voturi)    
    pai si cine te a .. (Duminică, 8 martie 2015, 21:16)

    exilatul [utilizator]

    impiedicat escrocule sa faceti ceva pt imbunatatirea conditiilor de detentie ca ati fost aproape tot ( daca nu timpul la guvernare...
  • +2 (6 voturi)    
    Premoniție? (Duminică, 8 martie 2015, 21:27)

    Radu I [utilizator]

    „Trebuie sa existe si alte probe decat denuntul din inchisoare al unui om care, in felul acesta, se duce si el acasa, doar ca a denuntat pe cineva.”
    Are cumva dom' premier vreo premoniție, de a început să vorbească pre limba doamnei Udrea? Să mai zică gurile târgului că sunt inamici... :)
    • +2 (4 voturi)    
      :) (Luni, 9 martie 2015, 0:03)

      karula [utilizator] i-a raspuns lui Radu I

      " decat inamici"
  • +2 (4 voturi)    
    Ati inchis Institutul Cantacuzino pt 5 milioane si (Duminică, 8 martie 2015, 21:28)

    D-or [utilizator]

    Vorbiti de miliarde pentru inchisori, in timp ce guvernul a oprit in 2010 productia de vaccinuri pentru citeva milioane de Euro.

    Dar dreptul meu, ca platitor de impozite si CAS de a putea cumpara vaccinuri anti-oncologice si antibacteriene nu conteaza?

    O tara a cinismului si a dispretului si a indiferentei.

    Cit o sa mai suportam? Cindva tot va trebui sa reactionam, pentru ca altfel nu exista niciun mecanism de auto-limitare.
    DNA-ul nu actioneaza decit post-factum, dupa ce raul a devenit ireversibil.
    Trebuie schimbata paradigma sociala.
  • +3 (5 voturi)    
    investitii .... (Duminică, 8 martie 2015, 21:40)

    nnl [anonim]

    din banii cui?
    Banii sunt deja furati.Poate dupa ce ii recuperati.
    Hotia nu a avut partid.
    Ce ne-ati mai fraierit!!!!
    Ne-ati ciuruit.
    • -1 (1 vot)    
      Da, de acord (Luni, 9 martie 2015, 5:10)

      correct [anonim] i-a raspuns lui nnl

      Ciuruit e putin spus; au profitat de ignoranta, nepasarea, increderea oarba a omului simplu!
  • +2 (4 voturi)    
    iar (Duminică, 8 martie 2015, 21:57)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    minte asta cu grosolania caracteristica, nu exista condamnari doar pe baza denunturilor.
  • +2 (4 voturi)    
    ??? (Duminică, 8 martie 2015, 22:35)

    karula [utilizator]

    ..."sa existe si alte probe decat denuntul"...
  • +1 (3 voturi)    
    Ipocrizia si Ponta (Duminică, 8 martie 2015, 23:57)

    CititorulComentator [utilizator]

    Sinonime!

    Acum va intereseaza de conditiile de detentie ca stiti ca ajungeti acolo, ghidati de propriul interes, macar sunteti consistenti.
    • -1 (1 vot)    
      vrea sa nu-l prinda puscaria nepregatit.. (Luni, 9 martie 2015, 7:56)

      lili [anonim] i-a raspuns lui CititorulComentator

      Ca pe Elena Udrea!
      Ce-ar mai fi investit dna Udrea in aresturile preventive si in puscarii, daca s-ar fi gandit putin la viitorul ei!
      Ponta se gandeste deja, investeste in puscarii, cand va ajunge acolo vrea sa stea in conditii "decente" !!
  • 0 (2 voturi)    
    Sunt satul de subiecte (Luni, 9 martie 2015, 4:55)

    Un-amarit-de-intrebari-fara-raspuns [anonim]

    ...Chiar nu ne este noua, ca romani, rusine de o astfel de batjocura in fata natiunilor, in fata atitudinii vis-a-vis de lumea civilizata, nu avem un dram de demnitate calcata in picioare de niste nemernici neo-comunisti?!;
    Of, Dumnezeule - ai disparut din constiinta noastra! Da dragi romani, iubiti neo-comunismul, furati pe ruptelea, cit puteti mai mult si, plingeti ca tinerii/copiii vostri pleaca din tara pentru ca s-au saturat de hotie, saracie, ordinarii politice de ne-imaginat!
  • +1 (3 voturi)    
    "Procuror"precum esti si "doctor "bey WcP ? (Luni, 9 martie 2015, 5:09)

    Plagarus [utilizator]

    Denunturile trebuie sustinute cu probe, sfertodoctule !
    Anticoruptia este o drona pe capul PSDerbedeilor si nu numai al lor
    Cumnatul lui Ponta Viorel pare să deschidă şi o altă linie nu prea prezentă pînă acum la nivel spectaculos pe platoul DNA: fonduri europene şi coordonatori informali ai acestor fonduri.
    De la Gabriel Oprea pînă la Kelemen Hunor, aliații PSD se gîndesc neliniștiți la sertarele de la DNA în care stau închise dosarele lor
  • +1 (3 voturi)    
    Pai . . . (Luni, 9 martie 2015, 8:52)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . acum vreo doua trei zile Basescu spunea; ca trebuie ca orice denunt sa fie dovedit cu probe, ati sarit de fund in sus ca arsi ca o protejeaza pe Udrea. Acum vad ca v-a venit minte la cap si admiteti ca nu se pot baga oameni in puscarie numai pe declaratiile altor puscariabil!
  • +1 (1 vot)    
    Ponta te preocupa ?stii ca-ti vine randul ? (Luni, 9 martie 2015, 12:52)

    andreesanu [utilizator]

    Politicienii de ieri si de azi tot mai preocupati de previziunile lui SOV :investiti in puscarii !!!.
    Parvenitii politici ai celor 25 de ani cuprinsi de frisoane
    incep sa se plinga de confortul din puscarii.
    S-au obijnuit repede cu luxul,confortul,au uitat de unde au plecat,se fac ca n-au habar cum au parvenit,cum s-au imbogatit si se vor scapati printre degete de puscarii,se vor cu averi ce sa le ASIGURE TRAIUL BUN PENTRU GENERATII.
    Ponta asteapta ,iti vine randul sa le tii de urit ,puteti forma un guvern mai capabil la bulau decit la Victoria.