Victor Ponta: PSD vrea sefi nepolitici la SRI si SIE. Ma indoiesc ca Iohannis va propune de la PSD

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 13:48 Actualitate | Politic


Victor Ponta
Foto: Agerpres
Presedintele PSD, premierul Victor Ponta, a declarat, sambata, la Sinaia, ca social-democratii isi doresc ca viitorii directori ai serviciilor de informatii, respectiv ai SRI si SIE, sa fie nepolitici, el aratand ca se indoieste de faptul ca seful statului, Klaus Iohannis, va propune de la PSD, potrivit Mediafax.

"Ce pot sa va spun, ca presedinte al PSD, ne-am dori, pentru ca vine la vot orice propunere a presedintelui (Klaus Iohannis, n.r.), ne-am dori ca sefii serviciilor de informatii - ca si la SIE este functia libera, si la SRI - sa fie persoane nepolitice. Ne-am dori acest lucru si asta ne-am dori sa votam. Ce va decide presedintele, nu stiu sa va spun. Va va spune domnia sa, cu siguranta, la momentul oportun", a spus Ponta.

Intrebat daca prin oameni nepolitici se refera la cei aflati in sistem deja, premierul a raspuns: "Nu neaparat. Important e ca nu-mi doresc intoarcerea la o practica veche , aceea de a avea oameni politici care sa conduca. Eu cred ca reformele din ultimi ani au fost in directia depolitizarii si nu trebuie intors acest tren".

Ponta a admis ca fostul director al SRI, George Maior, a fost un om politic si a aratat ca, in acest moment, se indoieste ca Iohannis va face propuneri de oameni de la PSD.

"De acord (cu faptul ca Maior a provenit din PSD, n.red.) . Ma indoiesc ca acum domnul Iohannis va propune pe cineva de la PSD, ca sa fiu foarte realist", a afirmat Ponta.

Directorul Serviciului Roman de Informatii, George Maior, si-a inaintat, marti, demisia de la conducerea SRI presedintelui Romaniei, iar Klaus Iohannis a acceptat-o.

La sefia SIE se afla generalul Silviu Predoiu, adjunct al directorului Serviciului de Informatii Externe, care a preluat conducerea interimara a Serviciului, dupa ce Teodor Melescanu si-a inaintat demisia, in luna septembrie 2014.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3305 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Eu doresc (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 14:05)

    ipolitic [utilizator]

    sa fie ipolitici
  • +5 (7 voturi)    
    Ne-bunu', care-i tare-n parlament, (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 14:25)

    ofCAER [utilizator]

    vezi "pentru ca vine la vot orice propunere a presedintelui", a-nceput sa dea sah la rege...
    E, insa, de consemnat inaltarea lu' Iohannis de la rangul de "lucru" la "domnia sa".
    • +2 (4 voturi)    
      rectificare (da' nu bugetara): (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 16:02)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

      se va citi <<de la stadiul de "lucru" la rangul de "domnia sa">>.
      Multumesc. Graba...
  • 0 (2 voturi)    
    DNA rimeaza cu Ponta (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 16:48)

    CititorulComentator [utilizator]

    DNA te mananca fa ponto, rima e stabilita deja. Daca toti trepadusii si posetele minune au facut magarii (ca de-aia se baga lume ain politica), ma gandesc la cat ai tras matale! :)

    Se afla pana la urma...am stocuri de floricele, asa ca bagati tare in el!
    • +2 (2 voturi)    
      te gandesti degeaba (Duminică, 1 februarie 2015, 1:26)

      numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      Ponta nu a fost suficient de "destept" sa se imbogateasca precum pedeleii sau baronii psd. Acuza-l de plagiat si poate ai dreptate, dar nu o sa-l salte DNA pt aia. Adu-ti aminte despre ce a zis mereu Ponta in partidul sau: "Scapa cine poate". Le-a spus clar baronilor si mafiotilor care se imbogateau indiferent cine era la putere ca nu protejeaza pe nimeni. Acum nu mai are nimic de pierdut electoral vorbind si o sa faca curatenie in PSD. Nici nu va castiga din asta, pentru ca ideile preconcepute si cliseele din mintea electoratului nu pot fi sterse, dar curatenia pe care o va face cat va apuca o sa fie spre binele tarii, chiar daca isi sacrifica cariera politica pentru asta.
      • -2 (2 voturi)    
        Da da :) (Duminică, 1 februarie 2015, 5:56)

        CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

        Asa se cred toti...pana dau cu subsemnatul...
  • -1 (3 voturi)    
    psd in opozitie? (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 18:28)

    dan [anonim]

    domnu' ponta, pe vremea cand a fost numit maior, psd-ul se afla in opozitie!
  • -2 (2 voturi)    
    Ar trebui sa fie de la opozitie (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 18:49)

    ty [utilizator]

    de la PMP.
  • -1 (3 voturi)    
    Pe cine intereseaza ce vrea Ponta ??? (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 19:36)

    andreesanu [utilizator]

    Maimutoiu inca se baga in seama singur ,ba si crede ca-l mai asculta careva.
    Tu esti deja un nimeni ,un oarecare ,hai nu ne mai plictisi cu aberatiile tale.
    • +1 (3 voturi)    
      ponta (Duminică, 1 februarie 2015, 8:56)

      el [anonim] i-a raspuns lui andreesanu

      pacat ca nu a ajuns presedinte...
      • -1 (1 vot)    
        Fii, dom'le, roman serios! (Duminică, 1 februarie 2015, 15:36)

        ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui el

        Pai renunta Ponta la doctorat, pt care i-a transpirat creieru' mic citiva ani, si n-ar fi renuntat el la presedintie?!