Monica Macovei a castigat procesul intentat lui Dan Sova, care sustinea ca tatal europarlamentarului ar fi fost general de securitate

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 6 ianuarie 2015, 13:05 Actualitate | Politic


Monica Macovei
Foto: Hotnews
Europarlamentarul Monica Macovei a anuntat, marti, ca a castigat, prin hotarare definitiva si irevocabila, procesul intentat lui Dan Sova, care a sustinut ca tatal acesteia ar fi fost "general de Securitate" si "seful Securitatii Giurgiu". "Am castigat procesul cu Sova si la Curtea de Apel. Minciunile lui Sova despre tatal meu au fost demontate. Curtea de Apel Bucuresti a decis ca Dan Sova a mintit atunci cand a spus ca tatal meu ar fi fost <general de securitate> si <seful Securitatii Giurgiu>", arata Monica Macovei, intr-un comunicat.

Monica Macovei aminteste ca, anterior, si Tribunalul Bucuresti a decis ca Sova "a mintit" cand a facut aceste acuzatii mincinoase in legatura cu tatal sau si a admis, in octombrie 2013, actiunea depusa de ea si de mama sa, prin care ii solicita dovezi lui Sova. "Dan Sova nu a avut si nu are nicio dovada, a mintit cu buna stiinta", arata Macovei.

Monica Macovei mai precizeaza ca hotararea din decembrie 2014 a Curtii de Apel din Bucuresti este definitiva si executorie si ca o va executa.

Potrivit unei postari anterioare facuta pe blogul personal, Monica Macovei arata ca a solicitat in actiunea depusa la Tribunalul Municipiului Bucuresti ca Dan Sova sa isi ceara public scuze si sa plateasca daune morale in valoare de 700.000 lei.

Europarlamentarul Monica Macovei, impreuna cu mama ei, l-a actionat in judecata, in 18 septembrie 2012, pe Dan Sova pentru afirmatiile mincinoase pe care le-a facut la adresa tatalui ei,Vasile R. Gherghescu. Aceasta sustinea ca declaratiile fostului ministru au prejudiciat atat demnitatea si imaginea ei, pe cea a mamei sale, Silvia Gherghescu, cat si memoria tatalui sau.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















16178 vizualizari

  • +26 (30 voturi)    
    O mica victorie impotriva infractorilor PSD (Marţi, 6 ianuarie 2015, 13:11)

    emil bobu [utilizator]

    care mint in continuu.

    Trebuie sa vina si vremea cand vor fi taxati pentru minciuni si nu numai Sova.
  • +20 (24 voturi)    
    Bravo Monica (Marţi, 6 ianuarie 2015, 13:13)

    codo [utilizator]

    Jos cu mincinosii si impostorii! Sa plateasca pentru fiecare minciuna sfruntata. Cand te gandesti ca gogritele astea "tata securist" "monica betiva" se rostogolesc cu Viteza, 700 000 este o suma mica pentru prejudiciul suferit. Sa sa gandesca de doua ori inainte sa se joace cu vorbele. Hai si cu partidul, Monica, poate scapam de usl!
  • -22 (28 voturi)    
    De ce-o fi fost tat'su ? (Marţi, 6 ianuarie 2015, 13:36)

    MiludRegensohn [anonim]

    De ce nu ne spune ea ce a fost tatal sau ? Sau mai bine sa ne spuna cum de a ajuns ea procurel la Otopeni cind inca nu-si stersese inca casul de la gura ?
    • +15 (17 voturi)    
      Sefa de promotie (Marţi, 6 ianuarie 2015, 15:30)

      alex73 [utilizator] i-a raspuns lui MiludRegensohn

      si a ales sa mearga la Giurgiu, nu la Otopeni, cand a terminat facultatea. A declarat-o in interviuri si e verificabil, dar sa vedem daca isi poate face timp sa iti spuna si tie personal.

      Sefii de promotie de la majoritatea facultatilor isi puteau alege repartitia. Esti mai informat acum, dar probabil cu aceleasi fitile in cap; cu fitilele nu stiu cum sa te ajut, ne vindecam individual.
    • +9 (11 voturi)    
      spatiu public! (Marţi, 6 ianuarie 2015, 16:23)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui MiludRegensohn

      Milud te afli pe spatiu public. Daca -cumva- calomniezi risti un proces. In acel caz ai bani?
  • +5 (9 voturi)    
    Știrea nu e tocmai exactă și completă. (Marţi, 6 ianuarie 2015, 13:57)

    Cocosulgarlic [utilizator]

    1. În primul rând, decizia pronunțată de Curtea de Apel București este definitivă și executorie, dar nu irevocabilă. Șova mai are dreptul la recurs la Înalta Curte de Casație și Justiție.
    2. În al doilea rând, trebuie precizat că Tribunalul București a admis în primă instanță cererea de chemare în judecată numai în parte. S-au solicitat cu titlu de daune morale 700.000 lei, dar Tribunalul București a acordat 5000 lei pt. Monica Macovei și 5000 lei pt. Gherghescu Silvia (mama Monicăi Macovei). Soluția Tribunalului a fost menținută de Curtea de Apel București, care l-a mai obligat pe Șova și la 2000 lei cheltuieli de judecată făcute de Monica Macovei în apel.
    Mai jos aveți cele două pronunțări din dosar de până acum:

    Tribunalul București: „Tip solutie: Admite in parte cererea.
    Solutia pe scurt: Admite în parte cererea de chemare în judecată. Obligă pârâtul la plata sumei de 5.000 lei către fiecare dintre reclamante, cu titlu de daune morale. Obligă pârâtul la publicarea pe cheltuiala sa a prezentei hotărâri judecătoreşti, fără a se menţiona domiciliul părţilor litigante, în ziarele Jurnalul Naţional şi România Liberă. Respinge restul pretenţiilor formulate de reclamante, ca neîntemeiate. Cu drept de apel în termen de 15 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică astăzi, data de 16.10.2013.
    Document: Hotarâre 1834/2013 16.10.2013”.

    Curtea de Apel București:
    ”Tip solutie: Nefondat
    Solutia pe scurt: Respinge apelul ca nefondat. Obligă apelantul la plata sumei de 2.000 lei, cu aplicarea art.274 (3) C.pr.civ. Cu recurs.
    Document: Hotarâre 550/2014 19.12.2014”
    • +2 (6 voturi)    
      Deci a mintit mai putin sau ce vreti sa spuneti? (Marţi, 6 ianuarie 2015, 15:43)

      Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui Cocosulgarlic

      ...
      • +2 (8 voturi)    
        Doar am corectat ceva, atât! (Marţi, 6 ianuarie 2015, 16:49)

        Cocosulgarlic [utilizator] i-a raspuns lui Excelsior

        Nu am insinuat nimic, îmi place doar ca lucrurile să fie redate exact. Despre oricine ar fi vorba.
    • +1 (9 voturi)    
      O postare documentata. Mersi ! (Marţi, 6 ianuarie 2015, 16:39)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Cocosulgarlic

      Cocosulgarlic a incercat - si a reusit- sa aduca informatii suplimentare interesante fata de cele deja transmise prin articol.
      Dar scorul (+1, din trei postari) arata ca s-a gasit totusi cineva care sa puna minus unei postari decente, informative, absolut echilibrate. Ce-o fi in capul aluia care a dat minus? O fi ceva?
  • +3 (5 voturi)    
    Sova Dan are un cort asigurat cativa ani buni! (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 6:16)

    Plagarus [utilizator]

    „Şova şi asociaţii” !!!
    „Nu eu am avut contracte cu Turceni şi Rovinari, ci Şova”, spunea Ponta Viorel într-o conferinţă la Guvern, arătând cu degetul spre colegul său de partid.
    Ce spunea Mantog in ianuarie 2010 ( devalizarea ce se produsese in 2007 si 2008),protagonisti fiind Ciurel ,Sova,Ponta si Calinoiu
    Coledgii l'u Sova Dan :din cei 580 de parlamentari, 35 au probleme cu legea şi se află în diferite stadii ale parcursului judiciar. 11 sunt deja trimişi în judecată, 17 sunt urmăriţi penal, 2 sunt condamnaţi în primă instanţă, iar pentru 4 dintre aceştia, cererile de urmărire penală au fost respinse
  • 0 (2 voturi)    
    Da, pot crede că tăticul... (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 14:50)

    MANGHEL [utilizator]

    ...nu a fost securist, dar ea a caftit studenţi, când îi ancheta la Revoluţie. cu mâna ei! Aşa că, mai degrabă ea trebuie căutată acolo, ştim noi unde... Apucăturile trădează... Keep drinking, dear "lady"!