Victor Ponta: In aceasta campanie s-au auzit doar doua voci: vocea mea si vocea Justitiei - in fiecare dimineata catuse, arestari / Basescu si Udrea au o relatie tragica, Romeo si Julieta / Premier trebuie sa fie pe persoana cu vederi de centru - dreapta

de Red. Politic     HotNews.ro
Vineri, 31 octombrie 2014, 11:48 Actualitate | Politic


"In aceasta campanie s-au auzit doar doua voci: vocea mea - ca sunt premier, mergeam la un spital si spuneam ce vreau sa fac pentru sanatate, mergeam in Moldova si spuneam ce vreau sa fac acolo -  si vocea Justitiei - in fiecare dimineata catuse, arestari. In rest ceilalti candidati nu s-au auzit", a declarat vineri Victor Ponta la DCNews.

Ponta a spus ca aceasta este e o particularitate a acestei campanii prezidentiale, si a adaugat ca spera ca in turul 2 "sa apucam sa vorbim despre ce face presedintele: politica externa, sistem constitutional, politica energetica".

Ponta participa vineri la un interviu realizat la DCNews de Val Valcu si Bogdan Chireac.

"Pe Basescu poti sa-l urasti sau sa-l iubesti, pe Iohanis - nici una, nici alta", a mai spus Ponta.

Ponta a mai spus ca daca "propunerea de premier a unei coalitii in 2016 va fi Traian Basescu, voi demisiona din functia de presedinte".

"Traian Basescu au Fundatia Romeo si Julieta, au o relatie tragica", a mai spus Ponta.

Ponta a anuntat ca marti va propune coalitiei PSD-PC-UNPR o lista cu maxim trei nume pentru postul de premier si a spus ca nici unul din cei pe care-i va propune nu e lider PSD. "Daca eu voi fi presedinte, cu siguranta premier trebuie sa fie pe persoana cu vederi de centru - dreapta. Chiar se va reface USL", a mai spus Ponta.

Intrebat despre principalul obiectiv de politica externa ca posibil presedinte, Victor Ponta a spus ce este "intarirea rolului regional al Romaniei".

Victor Ponta, despre o noua suspendare a lui Traian Basescu
  • Daca putem sa evitam o nou criza politica, o vom evita
  • Vazand ce s-a intamplat si ieri, mi-a parut rau, avea dreptat dl Tariceanu, cand spunea haideti sa-l suspendam, ca va face mult rau
  • Doamna Elena Udrea poate sa spuna ce vrea, dar cand presedintele spune ca serviciile de informatii au urmarit-o pe Elena Udrea ... Spune care serviciu, ca tu esti seful serviciilor
  • Daca putem sa evitam orice criza politica pana in 21 decembrie as opta pentru evitarea criezei
  • Nu stiu cat de mare va fi criza dl. Basescu, mai ales daca dosarul Microsoft va evolua in directia in care cred eu
  • Cei patru arestati preventiv, noi toti stim ca in 2009 nu erau ei in campanie prezindentiala. (Banii) I-au luat si i-au dus in campania dl Basescu, asta explica si nervozitatea sa
  • Bucurestiul asta nu e un oras chiar atat de mare, stim ca in 2009 campania dl Basescu s-a facut cu acesti bani
  • E un cocosim, nu poate sa faca nimic contra serviciilor, serviciile se supun controlului parlamentului
  • Orice decizie legata de conducerea serviciilor se discuta in CSAT
  • Nu cred ca cineva se mai sperie de amenintarile dl Basescu
  • Vor fi decizii foarte importante in CSAT la finele lui noiembrie, se vor lua de noul presedinte al Romaniei
  • Este CSAT extrem de important, deciziile luate de Romania trebuie asumate de catre cel care va fi presedinte in urmatorii cinci ani
  • Si dl Hollande si dl Valls stiu foarte bine ca dl Basescu pleaca si ca are o favorita pe care o sustine la prezidentiale








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9096 vizualizari

  • +29 (29 voturi)    
    Mda ... (Vineri, 31 octombrie 2014, 11:53)

    AlexAlex1 [anonim]

    ... iar in curand o sa se auda:

    "Daciana, dragostea mea ... "

    ... in timp ce in spatele guvernului vor fi lansate artificii asemanatoare celor de la Disneyland.
    • +26 (26 voturi)    
      Ponta vorbeste pentru (Vineri, 31 octombrie 2014, 12:31)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui AlexAlex1

      infractori si puscariabili acuma. Promite ca se da drumul la furat ca pe vremea lui Bombo.
      Ce vremuri ce vremuri...zburau milioanele de la buget direct in Monaco si Elvetia.Curat murdar.
      • +14 (14 voturi)    
        pai de ce propune el premier? (Vineri, 31 octombrie 2014, 12:47)

        snowflake [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        Are de gand sa isi dea demisia? caci in mod normal parlamentul face propunerea de prim ministru si presedintele o aproba.
        • +5 (7 voturi)    
          A uitat radioul deschis pe (Vineri, 31 octombrie 2014, 13:17)

          Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

          Vorbeste Moscova cand l-a sunat Obama ca sa il invite la ONU.
          Ce s-a mai mirat Obama ca papagalii lui Ponta vorbesc ruseste.
          Ca asa i-a zis Ponta de fundalul rusofon.
          Nu e Vorbeste Moscova dl.presedinte.
          E o eroare.
          Sunt papagalii mei Tariceanu si Melescanu cadou de la Putin ca nu avem cum sa il refuz.Ca mi-a zis Corlateanu ca nu e diplomatic.Da-i invat englezeste ca sa-i bag in fata la alegeri.
    • +15 (15 voturi)    
      2 voci..2 abordari in disonanta (Vineri, 31 octombrie 2014, 12:48)

      Bwana [utilizator] i-a raspuns lui AlexAlex1

      Hai Victoras...lasa-ne cu cancanurile. Pacat ca ai irosit 3 ani in care puteai sa faci ceva. Dar nu poti!
      • +4 (4 voturi)    
        pontalau / tantalau (Vineri, 31 octombrie 2014, 18:11)

        Ciprian77 [utilizator] i-a raspuns lui Bwana

        Pai da... A constatat Ponta ca sunt 2 voci: a lui si a justitiei. Ar vrea sa se auda doar vocea lui... Fiindca, indiferent cum vrea el sa ne minta/manipuleze, Ponta reprezinta injustitia din Romania. A demonstrat asta in numeroase randuri: a plagiat, a mintit, a furat munca altora, etc...
        Se zice ca pasarea pe limba ei piere...
  • +28 (28 voturi)    
    atentie (Vineri, 31 octombrie 2014, 11:56)

    fit [utilizator]

    "De ce nu ne spune Traian Băsescu ADEVĂRUL despre SIE?Că proruşii din servicii dau ultima bătălie?Şi că în spatele lui Ponta şi Ghiţă stau iubitorii de Putin?" comisarul.ro
    • +15 (15 voturi)    
      cititi si... (Vineri, 31 octombrie 2014, 12:43)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui fit

      "Surse PSD/Procentele lui Ponta scad dramatic în Bucureşti, Banat-Crişana, Ardeal şi Dobrogea/Strategii de campanie sunt în criză" comisarul.ro
    • +13 (13 voturi)    
      mai trebuie munitie si la turul 2 (Vineri, 31 octombrie 2014, 13:19)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui fit

      ca sa scapam de ponta
  • +22 (22 voturi)    
    promisiuni = minciuni (Vineri, 31 octombrie 2014, 11:57)

    m1ha1 [utilizator]

    Dacă ești prim ministru FĂ.
  • +31 (31 voturi)    
    corect domnule Ponta (Vineri, 31 octombrie 2014, 11:59)

    Bittick [utilizator]

    Pe Iohannis nu-l urasti si nici nu-l iubesti - IL VOTEZI !
    • +4 (4 voturi)    
      Hmm... (Vineri, 31 octombrie 2014, 17:07)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui Bittick

      "Pe Basescu poti sa-l urasti sau sa-l iubesti, pe Iohanis - nici una, nici alta", dar pe tine nu putem decat sa te urâm.
      • +2 (2 voturi)    
        Nu te urâm, te dispretuim! (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 22:50)

        PERIFERIGERI [utilizator] i-a raspuns lui hot news

        Nonvaloarea periculoasa trebuie stârpita din radacini!
  • +31 (31 voturi)    
    "In aceasta campanie s-au auzit doar doua voci`` (Vineri, 31 octombrie 2014, 11:59)

    potaissa [utilizator]

    a lui si a Antenelor. Si mizeriile de rigoare pe la spate si prin Servicii,gandite sa faca tot posibilul pentru a-i termina pe ceilalti candidati. Stil comunist.
    • +12 (12 voturi)    
      pai daca nu se spala pe urechi (Vineri, 31 octombrie 2014, 12:39)

      linarel [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

      normal ca nu aude
  • +17 (17 voturi)    
    si noi stim ce faci (Vineri, 31 octombrie 2014, 11:59)

    chiuariu [utilizator]

    din start, pe departe cele mai mici procente din PIB pentru educatie si sanatate din europa, pe departe cele mai dolofane servicii.
    la rectificarea bugetara - bani taiati de la educatie si sanatate; alti bani pt indopat servicii.
  • +18 (18 voturi)    
    Are dreptate pontalăul (Vineri, 31 octombrie 2014, 11:59)

    Băsistude Serviciu [anonim]

    campania a fost intre justitie si hoti . Poporul decide si tare imi e că alege hotii .
  • +22 (22 voturi)    
    :) (Vineri, 31 octombrie 2014, 12:00)

    Soljenitin [utilizator]

    Draga Gaudeamus Plagiatur, ca nu auzi tu vocile celorlalti nu inseamna ca ei nu exista. Tu suferi de aroganta cronica, nu ai cum sa mai auzi altceva in afara vocii tale narcisiste. Tocmai de aia trebuie sa fii dat jos de unde esti, aroganta ta te-a facut malign, PSD este un cancer pentru Romania iar tu nu esti decat cea mai recenta tumora. Asta se rezolva, stai tu fara de grija. Se scoate tesutul canceros, se arde si gata, pacientul scapa iar cancerul este rapus.
    • +7 (7 voturi)    
      mai trebuie... (Vineri, 31 octombrie 2014, 12:35)

      MonaB [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      ...si ceva chimioterapie pentru a inlatura riscul recidivei. Oare pacientul o va suporta?
  • +19 (21 voturi)    
    Deci a recunoscut: E impotriva Justiei! (Vineri, 31 octombrie 2014, 12:00)

    Miky60 [utilizator]

    Daca a declarat asa: "doua voci: vocea mea si vocea Justitiei" inseamna ca el este in barca opusa Justiei! Stiam de mult asta, acum avem si confirmarea! Doar Elena Udrea (ajutata de Traian Basescu) sau Monica Macovei ne mai pot salva tara!
    • +17 (17 voturi)    
      mda (Vineri, 31 octombrie 2014, 12:00)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      de ce sa il asculti pe Ponta???

      oricum minte 75% din timp iar restu' de 25% vorbeste in bascalie.
    • +10 (12 voturi)    
      care-i legatura?... (Vineri, 31 octombrie 2014, 12:21)

      Ce FaciFoca [anonim] i-a raspuns lui Miky60

      ...intre udrea si macovei?
      macovei a dus la bun sfarsit proiecte si legi legate de anti-coruptie si recuperarea prejudiciilor rezultate din coruptie, atat in Romania cat si la UE si a devenit o autoritate in domeniu (v. premiul acordat de catre Parlamentul Eeuropean acum cativa ani - "femeia anului in Europa in lupta anti-coruptie)". macovei, candideaza fara partid, fara televiziuni.
      udrea e o panarama parvenita, suspecta de tot felul de asocieri si afaceri dubioase, cu un dosar la DNA care sta sa intre pe rol (gala bute - e clar ca vaca ca a furat), candideaza avand in spate un partid (PMP), 2 televiziuni (B1 si Realiatatea) si sprijin prezidential (basescu mai nou o afuristeste pe macovei). daca ajung sa votez in turul 2 intre udrea si ponta o sa fie ca in 2000, cand trebuia sa alegem intre iliescu si vadim.
  • +16 (16 voturi)    
    ooooooooooo (Vineri, 31 octombrie 2014, 12:02)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    Val Valcu si Bogdan Chireac = pielea jurnalismului romanesc.


    vai ce confruntare...

    pielea politicii si pielea jurnalismului.
    • -3 (5 voturi)    
      pune si tu pielea presei (Vineri, 31 octombrie 2014, 12:24)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      pentru concordanta, directie si litera :D
  • -2 (14 voturi)    
    Hotnews, vă rog (Vineri, 31 octombrie 2014, 12:05)

    iradu [utilizator]

    Nu mai suport moaca și prostiile ăstuia. Am zis că mă duc pe alte site-uri, dar mai trag cu ochiul și pe Hotnews, încă.
    Vă plătește mitomanul? De ce îi faceți campanie? Macovei spune lucruri serioase, dar nu văd că v-ar interesa.
    Or să-l voteze mulți și aveți o contribuție în asta. Păcat. La revedere, Antena 4.
  • +13 (13 voturi)    
    E dus! (Vineri, 31 octombrie 2014, 12:06)

    dandra [utilizator]

    Delerium tremenens pana la sfarsit!
  • +17 (17 voturi)    
    sper ca, (Vineri, 31 octombrie 2014, 12:14)

    nash pandelica [utilizator]

    in curand, sa auzim vocea justitiei si in legatura cu tine...
    s'auzim de bine !
  • +12 (12 voturi)    
    asa este (Vineri, 31 octombrie 2014, 12:15)

    mos ion roata [utilizator]

    si asa si-au dat multi seama ca vocea si comportamentul lui de puber denota imaturitate
  • +9 (9 voturi)    
    gogu (Vineri, 31 octombrie 2014, 12:17)

    mgu [utilizator]

    In neurochirurgie nu sa descoperit un mod de a implanta neuroni celor care nu au?Individul chiar ar avea nevoie,la moaca si mintea infantila de care dispune si se bucura,impreuna cu familia.Ma mir ca ai sai consultanti,americani am inteles,i-l lasa sa scoata pe gura numai timpenii.Dar,mai stii la astia 90% sunt timpiti, consultanti vor fi din astia 90%?
  • +10 (10 voturi)    
    sforarul in arest (Vineri, 31 octombrie 2014, 12:19)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Cine este presedintele unui partid care detine recordul la corupti-adica 3/4 din corupti sunt de la psd?
    300mil pagube estimate, off-shore_uri, 40000 ha ..se fura codru nu ca-n codru si nu vrei sa se auda numele tau..culmea ipocriziei
  • +9 (9 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 31 octombrie 2014, 12:26)

    [anonim]

  • +9 (9 voturi)    
    Centru dreapta ?!?!?! (Vineri, 31 octombrie 2014, 12:33)

    Kobolld [utilizator]

    Cum pupăza un partid cu o doctrină totalitară de stânga să fie de „centru dreapta” ?!?!?!
    Viktatore, ți s-a urcat băutura la cap !!!
  • +7 (7 voturi)    
    gura pacatosului (Vineri, 31 octombrie 2014, 12:35)

    thebblack [utilizator]

    din seria "ei au furat mai mult".
  • +8 (8 voturi)    
    Cel mult trei nume: (Vineri, 31 octombrie 2014, 12:49)

    mono61 [utilizator]

    Victor, Viorel şi Ponta. Dar nu pentru mult timp.
  • +9 (9 voturi)    
    Eu nu inteleg (Vineri, 31 octombrie 2014, 13:23)

    PaulX [utilizator]

    ce este cu poporul asta de il voteaza pe acest 'Coate Goale'!? Un neica nimeni care isi da importanta. Ce nu inteleg este de ce oamenii ii mai voteaza pe cei care au probleme cu justitia, mint foarte, foarte mult (nu stiu ce grade de comparatie sa mai folosesc pt politicieni la capitolul a minti) sau nu fac ce au promis. Pai pana la urma asta e idea democratiei nu iti convine de unul ii dai cartonas rosu la vot. Dar la noi lumea voteaza (daca voteaza) cu gandul la ulei, zahar si punga de pufuleti. In turul 2 sunt la alegeri sa votez pe indiferent cine este langa Tonta (nu ma pot prezenta la vot in turul 1 din cauza de munca).
  • +4 (8 voturi)    
    O idee... (Vineri, 31 octombrie 2014, 13:28)

    SpiruHaret [utilizator]

    Va propun un exercitiu de logica: presedinte, Victor Ponta, premier Crin Antonescu. Vi se pare de necrezut?
    Ganditi-va la declaratia de mai sus a premierului : "Daca eu voi fi presedinte, cu siguranta premier trebuie sa fie pe persoana cu vederi de centru - dreapta. Chiar se va reface USL"
    Acum devine mai clar gestul lui Antonescu de a se retrage din cursa prezidentiala ,de a se retragere tacut din lupta electorala pe care o duce partidul caruia i-a fost presedinte, de a nu-l sustine pe Iohhanis ? Totul fara nicio explicatie si intr-un mod foarte dubios , tinand cont ca el l-a adus pe Iohhanis in partid si tot el l-a propus ptr a fi candidatul ACL in cursa prezidentiala! Cu Crin Antonescu in functia de Premier, s-ar reface imediat USL-ul. Nu-i asa? Sper sa nu am dreptate nici cat negru sub unghie!
  • +9 (9 voturi)    
    Fa Tonto (Vineri, 31 octombrie 2014, 13:55)

    ToniKovacs [anonim]

    Normal ca ceilalti candidati nu s-au auzit din cauza A3 si RTV care iti face campanie mincinoasa si manipulatorie, blocand ceilalti candidati. CNA-ul e corupt la fel ca si tine. Daca isi faceau treaba, avem si dezbatere si Fa Ponto te duceai la draq... :D
  • +1 (1 vot)    
    Si premierul meu (Vineri, 31 octombrie 2014, 17:25)

    PaulX [utilizator]

    trebuie sa fie un extraterestru!
  • +1 (1 vot)    
    Traian Basescu (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 10:01)

    Dr.Man [utilizator]

    Campania Domnului Ponta este manipulatorie si negativa, se invarte in jurul lui Traian Basescu, a calului mort. Toata campania electorala a fost distorsionata de aceasta strategie a PSD, de a fructifica malihnitatea reala a lui TB. si a glorifica lupta (indoielnica) a sa, a USL si a PSD cu Traian Basescu. Intrucat steaua lui Basescu a apus, este inventata ereditatea lui Basescu. Sa fim seriosi!
  • +1 (1 vot)    
    Vai de mama ei aceasta "guvernare", Viorele (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 16:43)

    Plagarus [utilizator]

    Infrastructura mediocra a Romaniei reprezinta o problema pentru majoritatea componentierilor auto, dar mai ales pentru Dacia si Ford, in conditiile in care drumul de la Mioveni la Constanta dureaza chiar si mai mult de o zi pentru un tren de marfa. Ar ramane soselele, insa cum nici acestea nu sunt grozave, n-ar strica niscaiva autostrazi, pentru Dacia fiind esentiala cea de la Sibiu la Pitesti.
    In noul MasterPlan pe ruta Pitesti-Sibiu nu mai este prevazuta autostrada, ci un drum expres
    Groupe Renault va putea reprosa Romaniei ca a facut prea putin pentru a pastra Dacia in tara.
  • +1 (1 vot)    
    Comuniști (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 16:48)

    miohaiham [utilizator]

    Hoti tâlhari
  • +1 (1 vot)