VIDEO Liviu Dragnea: Ordonanta privind apartenenta politica a alesilor locali ar putea fi aprobata pana la sfarsitul lui august

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 august 2014, 16:46 Actualitate | Politic


Vicepremierul Liviu Dragnea, ministru al Dezvoltarii Regionale si Administratiei Publice, a declarat sambata, la Bistrita, ca ordonanta care va permite alesilor locali ca, intr-un termen de 15 zile, sa decida apartenenta lor politica ar putea fi adoptata pana la sfarsitul acestei luni.

"Pana la sfarsitul acestei luni, in opinia mea. Noi putem sa fim ipocriti, sa ne fandosim la televizor si sa discutam la modul teoretic si deontologic despre asa-zisa migratie a alesilor locali. Am putea sa fim ipocriti fara sa vedem ce se intampla in realitate in tara aceasta acum, in aceasta perioada, de vreo cateva luni de zile. Scena politica a fost tulburata profund in acest an. S-a desfiintat USL, din pacate, la initiativa colegilor de la PNL, au aparut partide noi - PMP, PLR, a aparut o alianta, ACL cred ca se numeste. In administratia locala, de cateva luni de zile, destui alesi locali au iesit chiar in conferinte de presa langa lideri de la alte partide decat partidele pe listele carora au fost alesi, spunand ca sustin acel partid. (...) Au inceput de vreo doua saptamani sa apara aceste idei, si anume sa ne aducem aminte de anul 2006, cand a fost adoptata tot o asemenea lege", a afirmat Dragnea, citat de Agerpres.

El a mentionat ca scena politica a fost "tulburata" de liderii politici nationali si ca nu este vina primarilor si a consilierilor locali ca nu se mai regasesc intr-un partid sau altul, motiv pentru care i s-ar parea "nefiresc" sa se continue cu aceasta situatie.

Intrebat daca se asteapta ca aceasta lege sa fie atacata la Curtea Constitutionala, vicepremierul Dragnea a raspuns ca astfel s-ar ajunge la un blocaj in tara.

"Exista multe institutii. Si in lume exista institutii, poate fi sesizat si la Dumnezeu acest normativ, pentru ca, nu?, important este sa blocam tot in tara asta. Dar noi plecam de la o realitate, dincolo de actele normative, dincolo de posibilitatile de blocaj in care s-au specializat foarte multi asa-zisi politicieni din Romania. Noi traim intr-o realitate, buna, rea, traim in ea, si, daca avem intelepciunea, curajul si deschiderea sa o constatam, sa luam act de starea de fapt, sa incercam sa o insanatosim, atunci putem sa o scoatem. In opinia mea, nu trebuie sa mai treneze foarte mult aceasta situatie si o sa-i prezint primului-ministru aceasta optiune. In masura in care aproba si este de acord, noi suntem capabili sa prezentam acest proiect de ordonanta pana la sfarsitul acestei luni si poate fi adoptat ca ordonanta pana la sfarsitul acestei luni", a precizat Dragnea.

Viceprim-ministrul a subliniat ca 90% dintre primarii care se gandesc sa se inscrie in alt partid "deja sunt trecuti" si ca nu se asteapta ca toti edilii sa vina spre PSD.

"90% dintre primarii care se gandesc sa plece deja sunt trecuti la unii sau la altii. Au probleme cu consilierii locali din localitatea respectiva, deja cetatenii au inceput sa simta asta. Cui foloseste perpetuarea acestei stari extrem de complicate si confuze? Nimanui. Eu sunt sigur ca vor fi destui primari care se vor duce la PMP, la PLR, primari care s-ar putea sa vina la PSD, sunt primari care s-ar putea sa se duca la PNL, la PDL. Este o forfota foarte mare in randul primarilor si nu este vina lor, dar trebuie sa le dam aceasta posibilitate", a spus Liviu Dragnea.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.



















7707 vizualizari

  • +30 (34 voturi)    
    tupeu marca psd (Sâmbătă, 23 august 2014, 17:29)

    Nevermind [utilizator]

    asa a picat si nastase... continuati voi asa...
    • +8 (8 voturi)    
      Au tupeu pt ca li se permite (Duminică, 24 august 2014, 6:41)

      AK-47 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      Daca romanul ar iesi in strada si ar face "scandal" de fiecare data cand alesii patriei fac prostii, atunci nu ar mai avea curaj sa vina cu astfel de initiative. Le-ar fi teama de popor si mai ales ar sti ca ar pierde voturi la urmatoarele alegeri.

      Astia sunt disperati pt ca Pinochio nu da bine in sondaje, si au nevoie de cat mai multe administratii locale de partea lor care sa le aduca voturi.

      Poate ca nu e totul pierdut: omul la disperare face greseli majore. Cu cat greseste mai mult, cu atat pierde mai repede/mult.
      • +1 (5 voturi)    
        corect (Luni, 25 august 2014, 1:50)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui AK-47

        O solutie ar fi si id-ul tau. Clar o sa se mai fure, insa in limite acceptabile, ca peste tot.
    • +7 (7 voturi)    
      nu prea ne-a folosit ca a picat.... (Duminică, 24 august 2014, 12:11)

      fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      Cancerul comunistoid cu metastaze simuland democratia a fost instalat peste ce era deja in 1989.Si continuam sa descoperim si azi ce monstrii au aparut din puroiul iliescu-nastase........
      • -1 (7 voturi)    
        mda (Duminică, 24 august 2014, 16:06)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui fosta zoezoe

        pentru asta-l injur pe base. A avut o sansa si a preferat sa-si ajute propria camarila sa pape bani si putere cu nesimtire si tupeu maxime. Din acelasi motiv nu-mi pare rau nici de pntcd.
  • +28 (32 voturi)    
    Partidul nu are nicio valoare, (Sâmbătă, 23 august 2014, 17:39)

    Matrafirefox [utilizator]

    astia din teren pot aparea la conferinte cu oricine vor, pentru ca indiferent de partidul politic, ei sunt cu totii din acelasi partid: AH - Alianta Hotilor.
    • +5 (5 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 24 august 2014, 4:57)

      [anonim] i-a raspuns lui Matrafirefox

    • +8 (8 voturi)    
      deblocare? (Duminică, 24 august 2014, 11:03)

      urob [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

      Tov. Dragnea tot ii da inainte ca aceasta politizare fortata a primarilor va duce duce la deblocarea ...nu stiu ce situatie...bla-bla-bla....
      A intelse cineva la ce poate ajuta aceasta lege de necesitate imediata?Banuiesc ca e super necesara de vreme ce trebuie o UG ...Poate imi explica cineva ca eu unul nu prea pricep.Oamenii astia vrbesc mult,dar nu spun nimic.
      • +2 (2 voturi)    
        Urgenta e ca vin alegerile si P$D-ul le fraudeaza (Luni, 25 august 2014, 9:33)

        Matrafirefox [utilizator] i-a raspuns lui urob

        Anul asta, lichelele din P$D vor comite mai multe fraude electorale ca oricand.

        Si-au dat seama ca ei sunt o sleahta de cretini care nu ar avea nicio sansa daca ar face o campanie electorala "pe bune".

        Asa ca dau spagi electorale, cresc pensiile, cumpara autocare pentru turismul electoral, ca sa voteze prostimea in mai multe locuri etc.

        De ce e Romania o tara in care se traieste greu? Din cauza ca exista P$D.
      • 0 (0 voturi)    
        Soc (Luni, 25 august 2014, 22:49)

        Andrei Bz. [anonim] i-a raspuns lui urob

        Eu personal sunt socat de aceste actiuni pe fata ale politicienilor. Oare oamenii de rand nu vad aceste intentii si declaratii ale lui Dragnea? Adica am dat acea lege pentru a evita migratia politica pentru a creste profesionalismul si reduce coruptia in administratia locala, iar asta vrea asa sa bage asa "o exceptie de 15 zile" de la el care anuleaza in fond tot efectul legii. Unde sunt oamenii dispusi sa iasa in strada? Sau au fost manipulati in asa hal pana la pierderea discernamantului incat sunt dispusi sa iasa in strada doar pentru a ajuta miliardari hoti si pentru a sustine lovituri de stat?
    • +3 (3 voturi)    
      deblocare? (Duminică, 24 august 2014, 11:03)

      urob [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

      Tov. Dragnea tot ii da inainte ca aceasta politizare fortata a primarilor va duce duce la deblocarea ...nu stiu ce situatie...bla-bla-bla....
      A intelse cineva la ce poate ajuta aceasta lege de necesitate imediata?Banuiesc ca e super necesara de vreme ce trebuie o UG ...Poate imi explica cineva ca eu unul nu prea pricep.Oamenii astia vrbesc mult,dar nu spun nimic.
  • +22 (26 voturi)    
    Regionalizarea ti-a murit tovarase ? (Sâmbătă, 23 august 2014, 18:23)

    Plagarus [utilizator]

    Descentralizarea, Regionalizarea, Reforma finanţelor publice, acestea erau cele trei mari teme ale "cinstitilor" de care s-a ales praful, dar mai sunt si alte gogoritze PSD-iste la fel de povestit doar la televizor
    " Regionalizarea se face in 2013"(Liviu PSD-elu) :
    " este sau va fi aproape imposibil ca după ce începe noul exerciţiu financiar 2014-2020 să mai putem schimba actuala structură administrativă pe baza căreia noi negociem în acest an acordul de parteneriat şi să spunem în mijlocul următoarei perioade de programare că sistemul administrativ trebuie schimbat, pentru că atunci trebuie să începem un proces serios de reacreditare a tuturor instituţiilor şi structurilor în mecanismele de absorbţie de fonduri europene" spunea Dragnea.
  • +26 (30 voturi)    
    Sunt mandru ca sunt alegator (Sâmbătă, 23 august 2014, 18:55)

    ipolitic [utilizator]

    Teoretic si deontologic, cu cat mai repede se va umple barca PSD-ului, cu atat mai repede se va rasturna.
    Asa ca, vindeti baieti, cate bilete vreti, tot mancare la pesti ajungeti.
    Cateva limitari, totusi: schimbarea apartenentei politice, maxim o data pe luna. Caci oricum e un fel de ciclu biologic.
  • +16 (18 voturi)    
    Sa-ti traiasca moroii si hemoroizii, Dragneo (Sâmbătă, 23 august 2014, 22:26)

    Clop [utilizator]

    Partz!...

    Si ce urmeaza dupa?! Marea colectivizare PSD?! Cine nu e cu noi e impotriva noastra si asadar, nu pupa fonduri de la ministerul lui Dragnea?!

    Bai, nene, va intereseaza administratia tarii sau nuanta politica din administratie?!
  • +11 (13 voturi)    
    Baronul Dragnea aflat in functie publica (Sâmbătă, 23 august 2014, 23:32)

    Clop [utilizator]

    Ministrul Dezvoltarii Regionale si Administratiei Publice este un baron?! Un baron aflat intr-o functie publica vorbeste despre instabilitate administrativa si despre o ordonanta in Romania?! De ce?!
    In ce tara traim, oameni?! Pentru ca functia publica este una foarte politizata si nu una tehnocrata si deci, posibil eficienta?!

    Ce ne facem cu parlamentarii, cei alesi ca si primarii intr-o functie publica si administrativa si care migreaza dupa ureche de la o afacere parlamentara la alta? Unde este integritatea si crezul politic al alesilor din Parlament?!
  • +8 (10 voturi)    
    ... (Duminică, 24 august 2014, 1:58)

    johnmibb [utilizator]

    Intr-o societate normala, neluând in calcul toate hotiile:
    1. Partidul ajuta o anumita persoana sa primeasca voturi si sa ajunga primar prin mobilizarea membrilor care muncesc pentru ca acea persoana sa primeasca voturi....si aici ma refer doar la munca cinstita: lipitul afiselor, promovare in rândul cunostintelor, prietenilor si cercurilor in care umbla, donatii de fonduri s.a.m.d..
    2. Persoana care candideaza face eforturi pentru a aduce voturi (inclusiv pentru partid) : umbla in teritoriu, vorbeste cu sute de oameni, vine cu idei, propuneri, provoaca dezbateri, investeste bani,timp si efort.
    In mod normal, meritul este impartit intre partid si candidat.
    La fel ca la prezidentiale.
    O propunere logica ar fi ca primarul sa fie apolitic. Si nu oricum, ci prin constitutie.
    Ar mai fi necesara o completare, dar aici este de discutat cat de democratic ar fi: sa dispara consiliile locale.
    Sa nu se mai ascunda primarul in spatele consiliilor locale asa cum se intampla acum.
    Adica daca nu iese treaba bine si nu se realizeaza nu stiu ce obiectiv: NU A APROBAT CONSILIUL.
    Daca se ajunge la cercetari penale : A FOST APROBAT IN CONSILIU, eu n-am nici-o vina.
    Dupa cum merge treaba in Romania, primarul n-are nici-o vina, primarul nu poate fi tras la raspundere, primarul nu poate ajuta cetatenii care l-au ales, primarul nu poate face ce a promis, primarul are datorii doar catre PARTID (si catre membrii si sponsorii PARTIDULUI).
    Legea actuala obliga primarii sa ramana legati de partid, deci inclusiv de obligatiile fata de partid.
    Probema lui Dragnea (si a partidului) este ca primarul ales are o foarte mare putere de decizie asupra directionarii voturilor in cazul celorlate alegeri (prezidentiale, in cazul de fata).
    In mod normal primarul este un angajat al cetatenilor care l-au ales,dar legea actuala il face angajatul partidului care l-a ajutat sa fie ales iar Dragnea vrea sa-i dea posibilitatea primarului sa fie angajatul oricarui partid doreste primarul (in speta, PSD).
    • +7 (7 voturi)    
      apartenenta politica (Duminică, 24 august 2014, 11:14)

      urob [utilizator] i-a raspuns lui johnmibb

      este o optiune si nu o obligatie.
      Doar pe vremea comunistilor cine nu era in Partid nu era ales.Tov Dragnea aplica foarte bine directivele Congresului.Felicitari ,tovarase!
      Nu trebuie in constitutie specificat nimic in sensul asta.Articolul 40 specifica:
      "
      (1) Cetăţenii se pot asocia liber în partide politice, în sindicate, în patronate şi în alte forme de asociere."
      Poate citeste si tov Dragnea consttutia ACTUALA a Romaniei si nu pe cea a R.S.R.
    • +7 (7 voturi)    
      legalizarea migratiei = (Duminică, 24 august 2014, 19:34)

      MihailNica [anonim] i-a raspuns lui johnmibb

      LEGALIZAREA PROSTITUTIEI politice
      • +2 (4 voturi)    
        dap (Luni, 25 august 2014, 1:53)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui MihailNica

        Cu meantiunea ca deabia asta politica este prostitutie. Cealalta este doar o meserie asumata sanctionata aberant de o lege ipocrita.
  • +7 (7 voturi)    
    Dragnea pune in practica conceptia PSD! (Duminică, 24 august 2014, 6:25)

    hotnewsfil [utilizator]

    Democratie pesedista : 'Da-l focului de alegator!'
  • +9 (9 voturi)    
    Si oamenii simpli stiu ca Dragnea e un hot (Duminică, 24 august 2014, 9:57)

    smeuletz [utilizator]

    Am fost in Satu-Mare, la strandul termal Baile Tasnad cand a intrat Dragnea si cativa acoliti in vizita. Initial remarcasem ca slapii care de obicei stateau in dezordine au fost perfect aliniati de catre angajati pe langa bazine. Erau cam 1000 de oameni in strand cand au intrat. Dupa ce s-a stiut cine este, s-au auzit huiduieli. Apoi cand s-a apropiat de piscina, cativa au aruncat apa, de departe si l-au stropit si l-au fluierat. Asa ca au trebuit sa mearga sa ia interviuri mai departe, mai izolat. Prin public, ascultand ce spune lumea, sa auzeau doar discutii despre hoti, despre faptul ca au inceput sa taxeze solariile, si despre Dragnea punctual toti spuneau ca e hot si ca ar fura-o si pe maica-sa.

    Oricum concluzia inbucuratoare este ca masa de oameni (care la Tasnad e de diferite niveluri de educatie) nu a fost inerta, ci chiar aveau opinii pe care si le-au si manifestat, un pic prea bland zic eu. Deci poate mai e o speranta.

    Ascultand ce se vorbeste am aflat ca inclusiv apa termala e taxata de o firma de apartament din Oradea a unor "baieti destepti" astfel incat de fapt 3 sferturi din incasarile strandului (miliarde pe luna) sunt platite acolo pentru apa si deci nu se pot folosi pentru investitii.
  • +7 (7 voturi)    
    Puscariabili din toate partidele..uniti-va! (Duminică, 24 august 2014, 12:14)

    fosta zoezoe [utilizator]

    Si dati obolul mafiei psd&haita legal, nu pe sub mana. ca altfel va curenteaza matrafoxatul si mai vedeti fonduri la primarii in 2017 !
  • +6 (6 voturi)    
    Prosti mai suntem (Duminică, 24 august 2014, 13:23)

    magicianul [utilizator]

    Sa intelegem ca in maxim 15 zile veti rezolva problema apartenentei. Mai exact pe cine afecteaza treaba asta? Pe voi ca va incurca socotelile. De ce m-ar interesa pe mine cetatean certurile voastre?
    Prosti mai suntem noi!!! In loc sa rezolve problemele pe care le au alegatorii ei rezolva problema impartitii ciolanului.
    Doamne dar cat ii mai suportam??

    Stiti ca 90% din legile si hotararile de guvern sunt date cu dedicatie pentru ei sau donatorii lor??? Nu ii intereseaza deloc sa faca ceva bun pt noi, alegatorii...
    Votati-ii ca sunt ceea ce meritam!
  • +5 (5 voturi)    
    ghici... (Duminică, 24 august 2014, 18:00)

    timp tamp [utilizator]

    Care e partidul cel mai HOȚ?
    VIOREL ȘI DRACNEA AU AFLAT!
  • +1 (1 vot)    
    nu e putin ilegal?! (Luni, 25 august 2014, 9:20)

    liviu_ [utilizator]

    zic si eu...

    adica se vede din avion ca nu e decat un tertip pentur alegerile care vin... se kk pe ei de frica cand se gandesc ca in turu 2 o sa pice cu iohannis (sau poate macovei)... or stii ei ceva (si anume ca vor pierde -> sper !!!)
  • +3 (3 voturi)    
    DOMNULE DRAGNEA (Luni, 25 august 2014, 10:30)

    misa2002_2006 [utilizator]

    daca primarii sunt obligati intr-un fel, sau altul, pt ca stim ca sunt obligati, sa isi schimbe partidul, numai ca sa nu isi piarda mandatul, ce rost mai au atatea partide?
    Sa fie unul singur..
    ce inseamna mascarada asta?
    si mai si mentionezi triumfator ca a mai fost posibila o astfel de manevra in 2006!.
    da a fost posibila o astfel de manevra, pe cand era prim-minstru Tariceanu.. care atunci a facut matrapazlacari marca PSD din banca PNL-ului si care acum face matrapazlacuri marca PSD din banca noului partid care si l-a construit...
    mari jegosi mai sunteti!
    o sleapca de nemernici si de incapabili..
    De ce sa isi schimbe primarul partidul?
    sa isi termine mandatul pt care a fost ales, sub sigla partudului din care face parte..
    Primarii sunt reprezentantii oraselor si satelor,
    nu ne intereseaza apartenenta lor politica! cu orice partid ar fi la putere ei trebuie sa gaseasca fonduri si solutii pt a sustine nevoile populatiei,...
    sau nu stiti cui sa mai dati banii, va incurca la calcule..sau nu va mai puteti colecta taxele pt sustinere in functiile pe care le au! ne credeti atat de prosti
    curve notorii!
    va schimbati de la un partid la altul, dupa cum va bate vantul!
    UUUUUUUUUUUUUUUAAAAAAAAA!
    jos comunistii!
    la puscarie cu ei!
  • +1 (1 vot)    
    ce-o mai dati cotita! (Luni, 25 august 2014, 12:47)

    revo [utilizator]

    Da' treceti-i odata in subordinea directa a primului-ministru si gata! Ca doar aveti experienta si practica, cacalau.