Victor Ponta: 23 august 1944 - moment de referinta pentru Romania, datorita Regelui Mihai

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 august 2014, 10:45 Actualitate | Politic


23 august 1944 nu a fost nici un act de tradare si nici inceputul comunizarii Romaniei, asa cum se incearca sa fie prezentat, este contributia noastra la scurtarea unui razboi distrugator, care a luat zeci de milioane de vieti, afirma premierul Victor Ponta intr-o postare pe Facebook, sambata.

"Se implinesc azi saptezeci de ani de la un act istoric, care a servit in cel mai inalt grad interesul national si a adus Romania in tabara Natiunilor Unite, acolo unde traditia aliantelor sale o punea firesc. Confiscata si denaturata de comunisti, trecuta sub tacere in epoca postrevolutionara, ziua de 23 august 1944 este o pagina majora de istorie nationala pe care trebuie sa o cunoastem, sa o intelegem si sa o asumam in toata complexitatea ei", subliniaza Ponta, citat de Agerpres.

In opinia premierului, atunci cand vorbim despre actul de la 23 august 1944, "nu putem ignora rolul jucat de suveranul de atunci al Romaniei, Mihai I".

"Un gest major si decisiv al unui tanar de 23 de ani care a inteles pericolul in care se aflau tara si poporul sau si a actionat curajos si determinat. In mesajul citit de Maiestatea Sa Mihai I la radio in seara zilei de 23 august se spunea: 'Romani, in ceasul cel mai greu al istoriei noastre, am socotit in deplina intelegere cu Poporul Meu ca nu este decat o singura cale pentru salvarea Tarii de la o catastrofa totala: iesirea noastra din alianta cu puterile Axei si imediata incetare a razboiului cu Natiunile Unite...'. Ca istoria a decis altfel in ceea ce priveste soarta postbelica a Romaniei este altceva si trebuie sa ne aplecam cu onestitate si fara idei preconcepute asupra faptelor. Dincolo de orice, sa cinstim memoria tuturor romanilor care si-au dat viata pentru tara lor, atat pe fronturile din Est, cat si pe cele din Vest! Ei au facut supremul sacrificiu pentru supravietuirea Romaniei", conchide Victor Ponta.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2169 vizualizari

  • +5 (15 voturi)    
    rolul regisorului mihaita a fost de paiata, las (Sâmbătă, 23 august 2014, 11:06)

    linarel [utilizator]

    Spuneti adevarul .

    Nu inteleg de ce nu se publica istoria RO asa cum a fost ea, cu bune si cu rele pt a nu mai mistifica istoria Sa stim ce " maretie " de regisor am avut, care acum se da cu caramida in piept spunindu-ne faptele lui de "vitejie" , fapte pe care el nu le-a facut .
    • +9 (9 voturi)    
      Postare despre 23 Aug. = plagiat marca Ponta (Sâmbătă, 23 august 2014, 11:59)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui linarel

      Ponta il linguseste pe rege, doar doar il va sprijini in campania pentru prezidentiale.

      Ce a scris Ponta pe Facebook azi 23 Aug. 2014 nu contine nici un element de originalitate, postarea fiind un plagiat ordinar al unor idei repetate intr-una din 1990 incoace.

      Citate Ponta:

      1) "ziua de 23 august 1944 este o pagina majora de istorie nationala pe care trebuie sa o cunoastem, sa o intelegem si sa o asumam in toata complexitatea ei"

      2) "Un gest major si decisiv al unui tanar de 23 de ani care a inteles pericolul in care se aflau tara si poporul sau si a actionat curajos si determinat."

      Acestea sunt lucruri pe care le-am tot auzit.
    • +2 (4 voturi)    
      Dumneavoastra (Sâmbătă, 23 august 2014, 14:13)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui linarel

      probabil considerati istoria lui Roller o istorie adevarata sau ce s-a predat in scoli pe vremea lui Ceausescu.
  • +6 (8 voturi)    
    PNL (Sâmbătă, 23 august 2014, 11:09)

    TeodorGligor [anonim]

    Ponta vrea sa evite ca in spatele lui Mihai, adevaratii organizatori ai loviturii de stat, erau partidele istorice ca ..ugh...PNL...si generali ai aramatei. Mihai era prea tanar si fara experienta ca sa organizeze.
  • +2 (8 voturi)    
    Regelui i s-a pus in mina un discurs (Sâmbătă, 23 august 2014, 11:17)

    dumitrica [utilizator]

    Regele Mihai nu are nici o contributie la actul de la 23 Aug. 1944 alta decit faptul ca i s-a pus in mina un discurs pe care l-a citit ca un prezentator de stiri. Daca nu era el altcineva rostea la radio mesajul respectiv atunci in 1944.
    • +4 (4 voturi)    
      ...si... (Sâmbătă, 23 august 2014, 19:16)

      ALTAN [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      ...pe Maresal,tot din 'naivitate'l-a arestat???
      ...dar acordul cu rusiii de ce l-a semnat abia dupa 3 saptamini,timp in care s-a ascuns cu familia in munti,lasind tara si populatia prada rusilor???
      ...nu v-at saturat sa ne tot mintiti ,sa ne tot prezentati niste cirpe"' umane drept eroi???
  • +7 (7 voturi)    
    Tot plagiator... (Sâmbătă, 23 august 2014, 11:31)

    solar [utilizator]

    Tot un plagiator gretos ramane, ipochimenul PONTA...A "plagiat" la modul imbecil "mesajul"lui Horatiu Pepine de la DW cu privire la semnificatia zilei de 23 august 1944. O zi care ramane prin consecintele ei inca multa vreme controversat pentru Istoria Romaniei . Oricum ar justifica Occidentul fapta si consecintele sale,acesta nu poate deturna adevarul real al multiplelor greseli comise la adresa unui popor foarte tanar(unit etnic) care a fost sacrificat de dragul salvarii propriei pieli!De ce nu i se recunoaste nici acum cobeligeranta la infrangerea fascismului? De ce nu se condamna international explicit juridic amputarea Romaniei la 23 august 1939? Care a fost vina Romaniei in epoca aceea?Ca a reusit sa existe? De ce nu se pune egalitate intre comunism si fascism?A fost comunismul mai putin criminal si genocidar decat fascismul? Vine cu pasi repezi din urma centenarul lui "1917" cand va trebui( volens nolens!) sa sa se raspunda la ...binefacerile universal istorice rezultate din atitudinile si neputintele europene.Nu trebuie sa fim legionari sau comunisti,incat seria intrebarilor sa ramana deschise in fata Europei. Si inca: PONTA SI PSD sunt chemate sa faca dreptate majestatii sale Regelui MIHAI?De ce nu a imbratisat FSN+PSD marea corectie a actului de la 23 august 1944 inca din primele zile de dupa revolutia romana?Se sterge cu buretele(cui?) fugarirea Majestatii sale la prima revenire in Romania pe cand melescanu era ministru de externe?
    Ei? ce facem domniilor? Le discutam toate astea, ori mergem ca niste boi ce suntem mai departe?
  • 0 (2 voturi)    
    23 august 1944 = capitulare neconditionata (Sâmbătă, 23 august 2014, 12:42)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    "nu este decat o singura cale pentru salvarea Tarii de la o catastrofa totala: iesirea noastra din alianta cu puterile Axei si imediata incetare a razboiului cu Natiunile Unite".
    -Mai, Pontacule, tu inca nu ai aflat ca Aliatii stabilisera clar ca din partea Germaniei si a satelitilor lor nu se va accepta decat capitularea neconditonata? La indemnul mamei lui anglofile, Mihaita a incercat o smecherie, care insa nu a tinut, Stalin neluand in seama smecheria si in consecinta a luat in primele zile prizonieri pe toti militarii romani care, la ordinul lui Mihaita, incetasera lupta., mai precis capitulasera neconditionat.
    Ca in cele din urma situatia s-a mai shimbat, ca Mihaita a fost apoi chiar decorat de Stalin pentru actul lui, asta e altceva, dar discutia s-ar intinde prea mult si ma te ca nu esti interesat sa stii mai mult deca ti-a scris Mirelu pe FB-ucu tau.
  • +2 (2 voturi)    
    Viorele mi-ai dat sange si acum eu plagiez ! (Sâmbătă, 23 august 2014, 14:16)

    Plagarus [utilizator]

    Ai grija carlane ca -l superi pe nea Nelu si sare si Adelu pe matale, ca l-ai bagat in ghena cu EADS-ul!!
  • +4 (4 voturi)    
    tradarea de la 23 august (Sâmbătă, 23 august 2014, 14:50)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    a adus actualul psd in Romania.
    multuniri din inima tovarasului exrege mihai.
    • +4 (4 voturi)    
      ...da... (Sâmbătă, 23 august 2014, 17:26)

      ALTAN [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      ...actul de la 23 aug 1949 , a fost un act de tradare ...
      1.in plin razboi nu arestezi conducatorul armatei
      2.dupa ce a anuntat la radio ca Romania devine aliata rusilor,regele tradator,impreuna cu membrii familiei regale sin apropiatii lor s-au ascuns timp de 3 saptamini in munti,in zona gorjului...in acest rastimp tara a fost jefuita si populatia maltratata
      3.trupele romane(citeva divizii) care la auzul vestii ca este armistitiu cu rusii se retrageau cu tehnica militara in tara,au fost luate prizoniere de catre rusi pe teritoriul Romaniei,pt ca actul de armistitiu a fost semnat de catre regele tradator si infantil,abia dupa 3(trei) saptamini !!!
      4.acum ,un prim-ministru infantil si ignorant incearca sa-l reabiliteze pe regele tradator
  • +2 (2 voturi)    
    Sigur ca da... (Sâmbătă, 23 august 2014, 18:11)

    Mari.an [utilizator]

    Cum nici nu ai plagiat, doar ai luat diploma / titlul mai "pe scurtatura" cu gandul la bunastarea poporului roman, la cat bine vei face tu Romaniei daca intri "in paine" inaintea altora fara pic de efort.
  • +2 (2 voturi)    
    Auch ! (Sâmbătă, 23 august 2014, 23:21)

    rutger [utilizator]

    dottore, in calitate de participant la act (doar e nemurittore !) mai da cu bata-n balta ca, deh. a-nvatat istoria in famiglie si trebuie sa multumeasca celor ce au inscaunat comunismul la noi !
  • 0 (0 voturi)    
    Paiata este si "istoric"? (Duminică, 24 august 2014, 6:26)

    gica43 [utilizator]

    Momentele de referinta pot fi pozitive sau negative ! Oare 23 august de care a fost ? Mie nu-mi este prea clar,dar nu cred ca a fost un moment pozitiv pentru romani!
  • -1 (1 vot)    
    Tradarea ,capitulare,jugul rusesc =23 august (Duminică, 24 august 2014, 9:07)

    andreesanu [utilizator]

    Esti un papagal ,habar n-ai de istorie cind poti sa-l lauzi un tradator un retardat ca Mihai.
    Mihai a tradat Romania,si-a tradat armata si-a dat-o pe
    mina rusilor capitulind neconditionat,iar rezultatul a fost
    170000 de soldati romani luati prizonieri de rusi pe frontul de la Iasi .
    Mihai l-a tradat pe Antonescu pentru ca-l domina in toate domeniile si -l dusmanea pentru asta.
    Mihai este o rusine pentru Romania si pentru toata familia lui.