Plangerea Gabrielei Firea impotriva procurorilor Parchetului General pentru suspendarea cercetarii lui Traian Basescu, respinsa

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 24 iulie 2014, 22:20 Actualitate | Politic


Inalta Curte de Casatie si Justitie (ICCJ) a decis, joi, sa respinga ca inadmisibila plangerea Gabrielei Firea impotriva solutiei dispuse de procurorii de la Parchetul instantei supreme de suspendare a cercetarii presedintelui Traian Basescu, acuzat de amenintare si santajare de senator, informeaza Mediafax. Decizia instantei supreme este definitiva.

Avocatul senatorului PSD Gabriela Firea, Lucian Bolcas, a anuntat ca a depus, pe 28 mai, o noua plangere la ICCJ, dupa ce Parchetul instantei supreme a decis suspendarea anchetarii presedintelui Traian Basescu "pentru calomnie".

Scandalul Basescu - Firea a inceput dupa ce presedintele a spus, pe 13 aprilie, intr-o emisiune televizata, referindu-se la senatorul PSD, ca si acum poate spune ca aceasta este "o buna jurnalista, dar este catastrofala ca jurist".

"Mai bine ar sta in banca ei si s-ar ocupa ce se intampla pe mosia sotului ei, unde e primar. Ca s-ar putea sa nu il mai gaseasca intr-o zi acasa, daca nu e atenta. Inteleg ca in parohia lui se intampla destule lucruri rele", a spus seful statului.

Presedintele Traian Basescu a mai declarat ca senatorul PSD Gabriela Firea este "o santajista de profesie".

"Nu e un atac la o femeie, e un atac la o santajista care pretinde sa fie respectatata ca senator al Romaniei, dupa ce a facut bine scoala turnatorului Felix", a spus Basescu.

Gabriela Firea a reactionat in 14 aprilie, afirmand ca asteapta cu interes reactiile institutiilor si ale ambasadelor statelor democratice fata de acest "act flagrant de intimidare a unui senator".

Ulterior, senatorul PSD a depus, in 16 aprilie, la Parchetul instantei supreme, o plangere pe numele presedintelui Traian Basescu, pentru amenintare si santaj.

In plus, 176 de parlamentari, in frunte cu Victor Ponta, Valeriu Zgonea, Liviu Dragnea si Ilie Sarbu, au semnat un denunt de santaj impotriva presedintelui Traian Basescu, depus in 17 aprilie la Parchetul instantei supreme.

PICCJ a anuntat, in 18 aprilie, ca a dispus urmarirea penala pentru santaj, in urma plangerii formulate de Gabriela Firea impotriva lui Traian Basescu, la care a fost conexata si sesizarea parlamentarilor, insa punerea in miscare a actiunii penale a fost suspendata, intrucat presedintele are imunitate.

Articolul 84, alineatul 2 din Constitutie prevede ca "Presedintele Romaniei se bucura de imunitate".

Potrivit articolului 96, alineatul 1 din legea fundamentala, "Camera Deputatilor si Senatul, in sedinta comuna, cu votul a cel putin doua treimi din numarul deputatilor si senatorilor, pot hotari punerea sub acuzare a Presedintelui Romaniei pentru inalta tradare".

Inalta Curte de Casatie si Justitie (ICCJ) a decis, in 20 iunie, sesizarea Curtii Constitutionale privind suspendarea urmaririi penale a presedintelui Traian Basescu, din motive de imunitate, in dosarul in care senatorul Gabriela Firea a reclamat ca a fost santajata de seful statului.

Instanta suprema a admis cererea formulata de senatorul PSD Gabriela Firea privind sesizarea Curtii Constitutionale, fiind reclamata astfel neconstitutionalitatea dispozitiilor articolului 312, alineatul 2 din Codul de procedura penala, care prevede ca "suspendarea urmaririi penale se dispune si in situatia in care exista un impediment legal temporar pentru punerea in miscare a actiunii penale fata de o persoana".

Sesizarea exceptiei de neconstitutionalitate a fost ridicata de avocatii Gabrielei Firea, in raport de faptul ca presedintele beneficiaza de imunitate.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1866 vizualizari

  • +4 (10 voturi)    
    "Gabriela Firea" (Joi, 24 iulie 2014, 22:39)

    lucadd [utilizator]

    Dupa loiale servicii de lins unde trebuie pe perioada muncii in televiziune GF a intrat in politica unde continua munca inceputa in tinerete numai ca schimba perspectiva ...de la dosul flasc de batranel rotofei al varanului trece la buci mai tinere din campul PSD. Viorele vezi ca se vede cand mergi ca ai o jena de la GF...si nu numai sunt prea multi o sa te infectezi :)
  • +2 (8 voturi)    
    pentru ca... (Joi, 24 iulie 2014, 22:56)

    mache [utilizator]

    ... proastă
    • +4 (8 voturi)    
      s-a pierdut cu firea... (Vineri, 25 iulie 2014, 1:09)

      k7 [utilizator] i-a raspuns lui mache

      Cred ca ai dreptate....eu in locul ei nu as mai iesi in lume de rusine stiind ca ...Tudor Ştefan Firea a obţinut nota 1.2 la Limba Română, 5.15 la Istorie şi 3.6 la Sociologie, fiind astfel declarat respins.....
  • +3 (9 voturi)    
    firea (Joi, 24 iulie 2014, 23:11)

    Yankeu [utilizator]

    e ca in bancul cu sotul venit acasa pe neasteptate, trimis de sotia care avea amantul in casa sa duca gunoiul.Si proasta si cu tupeu!Asa e bancul, nu trageti...Sau parca era urata, nu mai tin minte.
  • +5 (11 voturi)    
    halal juruști, halal senatori... (Joi, 24 iulie 2014, 23:37)

    timp tamp [utilizator]

    Cine o ia de ciuf pe fierea lu' pandel, ea ar trebui să răspundă în fața justiției pentru abuzurile calomniile lansate în cazul Nana...
  • +4 (8 voturi)    
    ce (Vineri, 25 iulie 2014, 0:29)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    haios, matracuca asteapta ''cu interes reactiile institutiilor si ale ambasadelor statelor democratice fata de acest "act flagrant de intimidare a unui senator". Si da-i si asteapta, si asteapta, poate-i face pandelica o sala de asteptare cu rapirea din serai pe pereti si instalatie hifi, asortata cu catedrala, si pentru economie, din acelesi fonduri.
  • +4 (6 voturi)    
    O mahalagioaca... (Vineri, 25 iulie 2014, 1:54)

    Gigell [utilizator]

    Ca orice borfasi, firea si barabat'su se ofuscheaza cand cineva se lega de onoarea lor nereperata...
  • +4 (6 voturi)    
    concluzie (Vineri, 25 iulie 2014, 2:55)

    ijzer [utilizator]

    Ma fratilor,nu are nimeni nimic de zis atunci cind ajungi sus , sus de tot dar prin fortele tale adevarate , sincere ,prin inteligenta si studiul tau permanent si constant zi de zi. Atunci fiecare dintre noi ne inchinam si ne aplecam in fata acestor persoane,cei drept foarte , foarte putine si din ce in ce mai putine.Dar femeie fiind, sa te folosesti in cariera ta de farmecele fizice ptr.ati atinge scopuri meschine care nu foloseste nimanui decit propria-ti persoana,nu reusesti nimic altceva ca imagine ,decit sa fi desgustatoare in fata tuturor. Fatuca asta inca de la munca ei in televiziune presteaza incontinuu,dar incontinuu munci din astea lingatoare,cu linsu pe la toate virstele!
  • +1 (3 voturi)    
    Putina rabdare, Gabriela (Vineri, 25 iulie 2014, 11:35)

    Taunele [utilizator]

    Doar pana in iarna mai trebuie sa astepti, pana se instaleaza Victor, la Cotroceni. Dupa aceea, reiei actiunea. sigur, lucrurile vor evolua normal, de aceasta data pt. ca ticalosul ala, cu privire zbanghie, n-o sa mai fie "in deal"! Si, uite asa, o sa i se mai adauge si al 10-lea dosar penal. Pe medie discutand (cate 1 an pt. fiecare dosar), o sa primeasca, in total, cca. 10 ani de "meditatie" asupra flotelor (flota navala si flota CFR), a casei din str. Mihaileanu, a terenurilor de la Nana etc., etc., sa se tot gandeasca timp de 10 ani. Pe partea cealalta, cucuveaua de M. Macovei va primi, si ea, cativa anisori, "buni", pt. tradare national si denigrarea tarii la Bruxelles. Se va face dreptate!
    • -1 (1 vot)    
      trădare ? :)) (Vineri, 25 iulie 2014, 14:52)

      LunguDaniel [anonim] i-a raspuns lui Taunele

      DAa...până se instalează Victor...și imediat se vor grația toți cei asemenea lui Băsescu dar din tabăra cealaltă !! Bravos Tăune ! Faci cinste pseudonimului...Cât despre "trădare"...sunt vorbe mari...nu fi și tu "catastrofal ca jurist"...ca Firea...
    • 0 (0 voturi)    
      10dosare = 10 ani ?? :)) (Vineri, 25 iulie 2014, 15:05)

      LunguDaniel [anonim] i-a raspuns lui Taunele

      Așa ne dăm arama pe față Tăune...Dacă erai "obiectiv" și corect ai fi spus să aștepte până la iarnă fiindcă urmărirea s-a suspendat pe motive de imunitate(așa scrie în articol, nu ??)...deci pe bună dreptate în iarnă Băsescu ar putea fi tras la răspundere...Desigur, tu ai dat-o "românește"!~Las' că vine Victor...bla ....bla....Sunteți în aceeași oală stimabile și dv. și Firea și alții ! Nu vreți să scăpăm de "românisme" și să intrăm în NORMALITATE !! Normalitatea e la fel...indiferent de cine se instalează sau nu la Cotroceni !! "Normalitatea" de altă "culoare politică" nu e mai brează decât cea pe care o criticați !! Nu știu ce pregătire juridică aveți...dar pedepsele se vor cumula în varianta în care o descrieți...Nici Becali nu face 12 ani....face doar pedeapsa cea mai mare....Înțelegeți ? Nu e ca la americani(nu încă !!) 10 dosare a 1 an= 10 ani....La noi încă se face pedeapsa cea mai mare....Desigur, anul acesta a intrat în vigoare alt Cod Penal și alt Cod de Procedură Penală...dar faptele de care vorbiți beneficiază de legea cea mai favorabilă...Eo poveste lungă...De aia e bine zis: cei care nu au cultură juridică- mai ușor cu opiniile categorice în domeniu....
      • 0 (2 voturi)    
        Bine, pt. ca sa te linistesc... (Vineri, 25 iulie 2014, 15:32)

        Taunele [utilizator] i-a raspuns lui LunguDaniel

        ...va lua 10 ani, pedeapsa cea mai mare in dosarul cu flotele. Multumit? :-)