Efectul exit-poll-urilor ratate: Un membru al CNA vrea ca sondajele sa fie facute publice la o ora dupa incheierea votului pentru a evita fraudarea alegerilor

de C.I.     HotNews.ro
Miercuri, 28 mai 2014, 10:34 Actualitate | Politic


Valentin Jucan
Foto: AGERPRES
Valentin Jucan, membru al Consiliului National al Audiovizualului (CNA), propune ca televiziunile sa poata difuza exit-poll-uri (sondaje la iesirea de la vot) doar la o ora dupa incheierea efectiva a votului. Motivul? Exista experienta de la europarlamentare ridica "foarte mari semne de intrebare" in legatura cu corecta informare a publicului si cu posibilitatea de manipulare a membrilor sectiilor de votare. Mai mult, Jucan arata intr-un comunicat de presa ca "o posibila consecinta a acestui subiect este chiar fraudarea alegerilor pe parcursul inceperii numararii voturilor".

Jucan a initiat o dezbatere publica legata de modalitatea legala prin care televiziunile difuzeaza exit-poll-urile.

"Consider ca, pe de o parte, amanarea difuzarii exit poll-urilor dau posibilitatea institutelor de sondare a opiniei publice sa isi incheie actiunea, astfel incat rezultatele publicate sa contina cifre de la inchiderea urnelor si nu cifre care reflecta o situatie a votului cu doua ore in urma. Pe de alta parte, aceasta amanare a difuzarii rezultatelor nu ar mai putea influenta membrii sectiilor de votare spre a inclina balanta in favoarea unui competitor electoral. De asemenea, eventualele diferente mari intre exit poll-uri si cifrele oficiale ale B.E.C. nu vor mai putea fi justificate de "ultimul val de alegatori din ultimile doua ore de vot", arata Valentin Jucan.

Dezbaterea publica va avea loc miercuri 11 iunie 2014, la sediul Consiliului National al Audiovizualului, sala de plen Ralu Filip, incepand cu ora 11.

Reamintim ca toate cele cinci sondaje de tip exit-poll prezentate de posturile de televiziune duminica seara, la inchiderea urnelor in alegerile europarlamentare, au inregistrat diferente mari comparativ cu rezultatele ce aveau sa fie anuntate luni de BEC, in doua cazuri: PSD si candidatul independent Mircea Diaconu. Toate sondajele la iesirea de la urne (facute fata in fata sau telefoni) au dat PSD peste pragul psihologic de 40%, iar rezultatul oficial este 37,6%. Punctual, s-au mai inregistrat diferente notabile si in cazul altor partide, dar situatia PSD/Mircea Diaconu ridica indeosebi semne de intrebare privind veridicitatea acestor demersuri sociologice si politice.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


2185 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Idee buna (Miercuri, 28 mai 2014, 11:16)

    rcaon.ro [utilizator]

    O idee foarte buna, sunt curios in ce fel vor comenta cei de la PSD...
  • +4 (4 voturi)    
    Legea 33/2007 (Miercuri, 28 mai 2014, 11:21)

    Alui [utilizator]

    Articolul 37(5)-" În ziua votării este interzisă prezentarea sondajelor realizate la ieşirea de la urne, înainte de încheierea votării."
    Antena 3 a difuzat sondaje de opinie pe tot parcursul zilei. S-a sesizat cineva? Cei de la CNA nu cunosc legea?
    • -3 (5 voturi)    
      erata (Miercuri, 28 mai 2014, 11:28)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      cei de la DNA nu cunosc [aplica] legea
    • 0 (0 voturi)    
      Am remarcat si eu (Miercuri, 28 mai 2014, 12:25)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Dar nu e prea tirziu. Cineva ar trebui sa sesizeze justitia. Cred ca sondajele au fost prezentate ilegal in ziua votului, inaintea inchiderii urnelor.

      Alo, DNA-ul? Se aude??!!
  • +4 (4 voturi)    
    Exit-poll-urie au fost perfecte (Miercuri, 28 mai 2014, 11:25)

    Daniels22026 [utilizator]

    Statisticile exit-poll-urlor au fost corecte, stiintifice din punct de vedere al metodei. Dar nu se pot incadra mereu in marja de eroare dorita. De ce?

    Pentru ca o fractiune a alegatorilor NU si-a dezvaluit optiunea votata. O alta fractiune si-a dezvaluit optiunea fals. Intentionat sau neintetionat. Unii au impresia ca au votat corect tehnic. Dar au dat cu stampila pe linga. Si-au uitat ochelarii acasa. Sau pur si simplu sint prosti de la mama natura si/sau de la tatal educatie. Votul este simplu din punct de vedere tehnic. Dar oamenii gresesc chiar si la cele mai simple actiuni. Chiar si oamenii inteligenti gresesc la actiuni simple. Mintea ne joaca feste.

    Asta e. Statisticile spun ceva apropiat de realitate. Dar numaratoarea voturilor e cea care descrie realtatea. Sondajele ofera doar imagini aproximative. Iar marja de eroare este tot o notiune aproximativa. Neasteptatul ne pindeste la tot pasul. Stiinta nu este niciodata perfecta. Chiar si legile naturii, cele care par simple si absolute, sint de fapt doar statistica apropiata de 100%. Mecanica cuantica ne-a invatat asta.
  • +3 (3 voturi)    
    Nu sta in picioare . . . (Miercuri, 28 mai 2014, 11:31)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . motivul invocate de Domnul Jucan. De ce? Pentru ca tocmai atunci la adapostul secretului ce nu trebuie cunoscut de public cei care cunosc rezultatele exit-pollu-urilor pot face cele mai multe miscari si apoi se prezinta publicului larg rezultate deja viciate. In era internetului draga Domnule Jucan o ora este o perioada de timp mf.f.f.f mare!
  • +2 (2 voturi)    
    ... pe acelasi principiu (Miercuri, 28 mai 2014, 12:10)

    strategy [utilizator]

    In acelasi ton, de ce nu ar fi vot public? Ce atata secret? Sa se poata afla clar si concret, cine a votat cu cine si nu ar fi dubii ca s-ar mai putea fura voturi. Asa, intr-o baza de date, fiecare ar putea verifica online daca altcineva i-ar modifica votul. Si cu asta basta.