Gabriela Firea: Am incredere in justitia de pe Pamant, dar mai ales in justitia Divina

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 18 aprilie 2014, 16:39 Actualitate | Politic


Senatorul PSD Gabriela Firea isi afirma increderea in Justitie, mai ales in cea divina, potrivit unui comunicat de presa transmis vineri si citat de Agerpres.

"Este Vinerea Mare! Am incredere in justitia de pe Pamant, dar mai ales in justitia Divina! Nimeni nu ma poate umili, jigni, ameninta si santaja, apoi insinua ca am contribuit la un sfarsit tragic al primului meu sot, la finalul unei casatorii fericite de 17 ani, fara sa primeasca o rasplata pe masura! Paste linistit tuturor!", afirma Firea, potrivit sursei citate.

Procurorii Parchetului General au deschis un dosar penal pentru savarsirea infractiunii de santaj in legatura cu plangerea penala depusa de senatorul PSD Gabriela Firea impotriva lui Traian Basescu, insa procurorii au dispus suspendarea anchetei deoarece presedintele se bucura de imunitate.

"In urma plangerii formulate de doamna Firea Gabriela (senator) la care a fost conexata si sesizarea semnata de mai multi parlamentari, pe rolul Sectiei de urmarire penala si criminalistica din cadrul Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie s-a constituit un dosar penal. In cauza, procurorii au dispus, la data de 17.04.2014, inceperea urmaririi penale cu privire la fapta sesizata, sub aspectul savarsirii infractiunii de santaj, prevazuta de art. 207 alin. 2 Cod penal. Prin ordonanta din 18.04.2014, constatandu-se ca in cauza exista un impediment legal temporar pentru punerea in miscare a actiunii penale, s-a dispus, in temeiul prevederilor art. 312 alin. 2 Cod procedura penala, suspendarea urmaririi penale. S-a apreciat ca in conformitate cu dispozitiile art. 84 alin. 2 raportat la art. 96 alin. 1 din Constitutie, Presedintele Romaniei se bucura de imunitate", transmite vineri Parchetul General.

Gabriela Firea a depus miercuri la Parchetul General o plangere penala, in care il acuza pe seful statului de amenintare si santaj in legatura cu declaratiile pe care acesta le-a facut in cadrul unei emisiuni televizate.

Ulterior, la Parchetul General a fost depusa o noua plangere penala impotriva presedintelui Traian Basescu, semnata de mai multi parlamentari, printre care se afla Victor Ponta, Daniel Constantin, Valeriu Zgonea, Liviu Dragnea, Ilie Sarbu, Eugen Nicolicea, Nicolae Banicioiu, Viorel Hrebenciuc, Dan Nica, Radu Stroe, Ecaterina Andronescu, Titus Corlatean si Sorin Rosca Stanescu.

In denuntul adresat procurorului general al Romaniei se arata: "Intr-un interviu la postul de televiziune Realitatea TV, difuzat in seara zilei 13.04.2014, in cadrul emisiunii 'Jocuri de putere', realizata de Rares Bogdan, referindu-se la activitatea parlamentara a d-nei senator Firea Gabriela, in cadrul Comisiei Parlamentare de ancheta pentru verificarea legalitatii achizitiei terenurilor din zona comunei Nana, judetul Calarasi, a afirmat: 'mai bine ar sta in banca ei si s-ar ocupa de ce se intampla pe mosia sotului ei unde este primar, ca s-ar putea sa nu-l gaseasca intr-o zi acasa daca... Nu-i atenta... Inteleg ca in parohia lui se intampla destule lucruri rele'".

Semnatarii plangerii sustin ca afirmatia facuta de Traian Basescu in referire directa la activitatea de primar a sotului Gabrielei Firea "constituie un mijloc de constrangere a acesteia in scopul determinarii neindeplinirii atributiilor parlamentare care ii revin, ce sunt de natura sa lezeze interesele personale ale numitului Basescu Traian si ale familiei acestuia".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1967 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    bravo!! (Vineri, 18 aprilie 2014, 16:47)

    georgel_purcel [utilizator]

    acum du-te si doneaza bani pt. catedrala
    • +5 (5 voturi)    
      Chivutza asta doneaza pt catedrala neagra (Vineri, 18 aprilie 2014, 18:41)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui georgel_purcel

      ca se inchina la alt D-zeu, al urii, minciunii, santajului, raului facut tarii tale...scoala coruptilor si turnatorilor!
  • +10 (10 voturi)    
    Asta-i amenintare! (Vineri, 18 aprilie 2014, 16:47)

    aiureantramvai [utilizator]

    Crima de lez-majestate, aceste amenintari cu pedeapsa divina!!! Propun suspendarea doamnei si judecarea ei de catre o comisie bisericeasca!
    • +4 (4 voturi)    
      propunere refuzata.. (Vineri, 18 aprilie 2014, 21:25)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui aiureantramvai

      crezi ca popii sunt mai cinstiti decit parlamentarii...eu unul nu cred...
  • +12 (12 voturi)    
    curca tot curca (Vineri, 18 aprilie 2014, 16:47)

    EMC2*2/2#@4 [utilizator]

    Unde nu e....nu poti sa ceri
  • +9 (9 voturi)    
    In justitia divina zici? (Vineri, 18 aprilie 2014, 16:53)

    bogdan1477 [utilizator]

    Oare ce parere o fi avi9nd justitia divina despre felul cum ai devenit matalutsa parlamentara?
    Dupa citiva ani de aruncat cu laturi la ordinul varanului ai primit in dar postul de parlamentar... si ceri justitie divina...

    Era o vorba care zicea asha: cind zeii vor sa se razbune pe noi ne indeplinesc dorintele. Putin adaptata s-ar putea sa te cam dezavantajeze...
  • +9 (9 voturi)    
    Si eu in cazul dumneavoastra doamna Firea!!! (Vineri, 18 aprilie 2014, 16:55)

    BineInformat [utilizator]

    Extraordinar tupeu ca in Vinerea Mare sa faceti o astfel de afirmatie. Mai devreme sau mai tarziu vom vedea cine a avut dreptate, dar ma tem, ca in cazul dumneavostra, doamna Firea, Justitia Divina ne va arata adevarul si o sa suportati consecintele. La cat de mizerabili si lipsiti de caracter sunt politicienii romani, nu este o surpriza ca pentru interesul lor personal, mint de ingheata apele inclusiv in bratele Mantuitorului. Am vazut politicieni romani, in ziua sarbatoririi numelui lor, cand au votat mari mizerii pentru oamenii de rand, iar apoi au vizitat Biserica unde au fost extrem de "piosi si foarte darnici cu daruri si zambete", pentru marea masa de oameni simpli, normali care se aflau acolo pentru a se inchina si ruga de Sfanta Sarbatoare. Paste Fericit tuturor credinciosilor si oamenilor normali, cu moralitate, bun-simt si verticalitate! Celorlate categorii ...sa aiba grija Domnul de voi, asa dupa Judecata Lui!
  • +6 (6 voturi)    
    Buna ziua (Vineri, 18 aprilie 2014, 16:57)

    bogdan192 [utilizator]

    http://www.simonatache.ro/wp-content/uploads/2010/09/acasa-la-gabi.jpg

    Atat aveam de spus, multumesc.
    • +8 (8 voturi)    
      Foarte tare ! (Vineri, 18 aprilie 2014, 17:46)

      math [utilizator] i-a raspuns lui bogdan192

      cat bun gust ! Ce familie fericita ! Ce putine tablouri (pe acel perete)! PSD va infrange ca de obicei. Banii poporului si pamantul tarii se vor intoarce la baroni, acolo unde le este locul. Dl. Bolcas si Dna Firea vor face dreptate pana la capat.
    • +5 (5 voturi)    
      Ce tiganie, de la catza nu aveam pretentii (Vineri, 18 aprilie 2014, 18:44)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui bogdan192

      dar si Pandele ii e petec se pare
      LOL
  • +8 (8 voturi)    
    pentru Gabriela Firea (Vineri, 18 aprilie 2014, 17:22)

    adrian88000 [utilizator]

    Pantru a avea incredera in Justitia Divina , trebuie sa crezi in Dumnezeu. Pentru a arata ca tu crezi in Dumnezeu , trebuie sa nu-ti mai bati joc de Biblie (Cartea Sfanta , cum o numesti tu ).
    Pentru a arata ca nu-ti bati joc de Biblie , trebuie sa citezi EXACT din ea, atunci cand vrei sa o faci . Sa nu mai dai citate din Biblie dupa ureche.
    Acum iti voi spune unde ti-ai batut joc. Ai spus ca trebuie sa ierti de sapte ori cate sapte.
    De fapt Isus a spus ca trebuie sa ierti de SAPTEZECI DE ORI CATA SAPTE.
    Iti doresc un Paste care sa-ti aduca lumina in suflet si timp liber pentr a incepe sa studiezi Biblia!
  • -7 (7 voturi)    
    "mai ales in justitia divina" (Vineri, 18 aprilie 2014, 17:44)

    evoque [utilizator]

    cand am spus ca fac moldovencele niste parastase, sa nu uiti nea basescule de treaba asta, gura pacatosului adevar graieste, adica chestia cu "femeia asta poarta ghinion" este foarte posibil ca presedintele sa o afle pe pielea lui, in curand se termina si imunitatea daca nu cumva divinitatea nu are alte planuri:))
    • +3 (3 voturi)    
      sa ne gandim (Luni, 21 aprilie 2014, 10:27)

      luciaS [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      la Pandele? ca doar lui trebuie sa-i faca parastas si nu lui Basescu
  • +8 (8 voturi)    
    se autodemasca (Vineri, 18 aprilie 2014, 18:05)

    timp tamp [utilizator]

    sustinind cs au fost santajati recunosc ca de fapt au incalcat constitutia si in mod abuziv au anchetat persoane private, deci locul lor, al bolsevicilor e la puscarie si nu au decat sa-l astepte acolo pe base, pana la adinci batrineti
  • +3 (3 voturi)    
    se autodemasca (Vineri, 18 aprilie 2014, 18:05)

    timp tamp [utilizator]

    sustinind cs au fost santajati recunosc ca de fapt au incalcat constitutia si in mod abuziv au anchetat persoane private, deci locul lor, al bolsevicilor e la puscarie si nu au decat sa-l astepte acolo pe base, pana la adinci batrineti
  • +4 (4 voturi)    
    și morții lui 1989 sperau în justiția divină.... (Vineri, 18 aprilie 2014, 18:16)

    visio [utilizator]

    și au luat o mare țeapă: Criminalul Iliescu Ion este Liber bine-merci!!!!
  • +4 (4 voturi)    
    pfoai...m-a dat pe spate (Vineri, 18 aprilie 2014, 20:32)

    tiberius_p [utilizator]

    Deci dupa ce a facut apel la toate sofismele argumentarii si la toate siretlicurile manipulative marca INTACT Media ... acum face apel si la superstitii religioase...cata josnicie, cata lipsa de caracter...mai cucoana tu cat mai ai de gand sa ne insulti inteligenta??? Reminder : esti in Romania secolului 21 nu in Rusia secolului 21.
  • +4 (4 voturi)    
    credinta (Sâmbătă, 19 aprilie 2014, 8:09)

    hop [utilizator]

    muta muntii,femeia asta se crede la TV tot timpul,de nimic vrednica
  • +2 (2 voturi)    
    Firea (Sâmbătă, 19 aprilie 2014, 10:12)

    Gigel321 [utilizator]

    I s-a urcat puterea la cap doamnei Firea.Nu va avea nici o sansa si nici o satisfactie si dupa terminarea imunitatii lui Base.Si eu il urasc pe Base ca mi-a luat din buzunar, in rest are dreptate.Nu va puneti cu el ca ca dati de noi necazuri.Va faceti cu mana dv.
    Paste Fericit!
  • +3 (3 voturi)    
    S-ar putea (Sâmbătă, 19 aprilie 2014, 11:16)

    Gabi M [utilizator]

    ca Dumnezeusa o b ata tocmai pe fufa asta pentru tot ce a facut cand fostul sotz(Razvan) era grav bolnav.Ca sa nu mai spun de mizeriile pe care le arunca de la A3!