Victor Ponta: Sper ca liberalii sa nu semneze o motiune de cenzura impotriva unui program care peste 95% este al USL

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 5 martie 2014, 22:22 Actualitate | Politic


Premierul Victor Ponta si-a exprimat miercuri speranta ca parlamentarii PNL sa nu semneze o motiune de cenzura in cazul in care aceasta va fi depusa dupa asumarea in Parlament a programului noului Guvern, adaugand ca este, de fapt, "peste 95% programul USL-ului".

"Sper ca parlamentarii liberali sa nu semneze o motiune de cenzura impotriva unui program care, de fapt, este peste 95% programul USL-ului. De fapt, sunt obiectivele noastre comune. Si i-am asigurat, si evident ca asa va fi, ca nici nu modificam cota unica de 16 %, nici nu renuntam la obiectivele privind CAS-ul sau profitul reinvestit. Deci, practic e programul pe care, ca sa fiu foarte sincer, l-am facut impreuna cu liberalii", a declarat la RTV primul ministru, citat de Agerpres.

Victor Ponta a subliniat, pe de alta parte, votul foarte clar dat in Parlament la validarea noului Guvern.

"Un vot parlamentar foarte clar si foarte plin de semnificatii a avut loc ieri (marti - n.r.), o diferenta mare de voturi, 346, daca nu ma insel, la 192. Mi-e greu sa cred ca intr-o saptamana acest raport se va schimba in sensul in care sa treaca o motiune de cenzura. Nu e imposibil, sigur, dar este foarte putin probabil, trebuie sa fiti de acord cu mine", a mai declarat premierul.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1096 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    . (Miercuri, 5 martie 2014, 22:29)

    Rasmus [utilizator]

    bai frate, asta sta mai mult prin studiouri TV decat la munca
    • -2 (2 voturi)    
      Noul guvern are o sustinere de peste 64% (Miercuri, 5 martie 2014, 23:43)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui Rasmus

      Citat Ponta: "Un vot parlamentar foarte clar si foarte plin de semnificatii a avut loc ieri (marti - n.r.), o diferenta mare de voturi, 346, daca nu ma insel, la 192."

      Asta inseamna ca noul guvern are o sustinere in parlament de peste 64% si fara sprijinul lui Antonescu.

      346/(346+192) = 64.31%

      Alianta USD-UDMR mai are putin si face o majoritate absoluta de 67%.
      • +1 (1 vot)    
        64% (Joi, 6 martie 2014, 11:46)

        Gabi M [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        din cei prezenti.Cu cei care au lipsit au o sustinere de 59%.Normal!Cu atatia mafioti in Palament cum sa nu-l sustina pe aces tPlagiator!
  • +3 (5 voturi)    
    ok (Miercuri, 5 martie 2014, 22:30)

    Rasmus [utilizator]

    raman 5% care-i diferit si pentru care pot vota contra, care-i problema?
    • +2 (2 voturi)    
      Propunere (Miercuri, 5 martie 2014, 23:59)

      CatalinPetrica [anonim] i-a raspuns lui Rasmus

      Am auzit ca ii plac placintele
      Eu zic sa ii dam sa ii dam o placinta delicioasa, si in care punem doar 1 % cianura (din aia terapeutica de la Rosia Montana) si daca tot spune ca nu conteaza 5 % poate sa o inchita linistit
  • +4 (4 voturi)    
    Gadea e in coma, de aia e la RTV (Miercuri, 5 martie 2014, 23:52)

    Parzivall [utilizator]

    papagalul ponta.
  • +4 (4 voturi)    
    Pai ce sa se schimbe ? (Joi, 6 martie 2014, 0:53)

    Gigell [utilizator]

    Programul USL / USD / latrina 3 a fost si este unul singur: Jos Basescu ! Jos Justitia !
    Alta idee v-a mai venit in ultimul timp? In afara de aia cu "noi suntem la putere, noi furam cum vrea muschii nostrii"?
  • 0 (0 voturi)    
    ponta care program mă.... (Joi, 6 martie 2014, 17:00)

    timp tamp [utilizator]

    Păi tocmai ce a zis crin lui grâdea că nu ai făcut nimic din programul de guvernare, ai teleguvernat tontalașule și ai pus taxă peste taxă