VIDEO Crin Antonescu: Demisionez din functia de presedinte al Senatului

de I.C., V. Cozmei     HotNews.ro
Marţi, 4 martie 2014, 17:14 Actualitate | Politic


Victor Ponta si Crin Antonescu
Foto: Agerpres
Presedintele PNL Crin Antonescu a anuntat marti, in plenul Parlamentului, ca demisioneaza din functia de presedinte al Senatului. Intr-o interventie anterioara de la tribuna, Antonescu ii ceruse premierului Victor Ponta sa demisioneze impreuna ca semn ca USL nu mai exista, dupa ce premierul ii atrasese atentie ca prezenta sa la sefia Senatului e un semn al continuitatii aliantei.

"Asta era de demonstrat domnule prim-ministru. Dragi colegi, eu demisionez din functia de presedinte al Senatului", a anuntat Antonescu.



Replica liderului PNL a venit dupa ce premierul Victor Ponta a afirmat ca USL continua sa existe in unele forme, cum ar fi faptul ca Antonescu ramane in functia de presedinte al Senatului iar Valeriu Zgonea ocupa functia de presedinte al Camerei Deputatilor.

"Domnule premier Victor Ponta, dumneavoastra vedeti in prezenta mea in fruntea Senatului semnul ca USL mai exista. Va spun eu, USL nu mai exista. Aveti curaj, ca sa ne convingem amandoi, sa demisionam amandoi din functiile pe care le-am obtinut la USL? Suntem aici, in plenul Parlamentului, e toata lumea, aveti consilierii, presa. Eu demisionez frumos din presedintia Senatului, pe care mi-a dat-o USL, dumneavoastra, din functia de premier, pe care v-a dat-o USL", a declarat Antonescu intr-o interventie anterioara, potrivit Mediafax.

"Nu stiu raspunsul. Nu facem asta, nu aveti acest curaj. Dintr-un simplu motiv, nu din cauza ca trebuie sa treceti pe la Cotroceni, ca ati mai trecut, nu-i vorba, ci pentru ca, imi pare rau sa spun, dar e adevarat: Eu daca nu mai sunt presedintele Senatului, sunt acelasi, ba am chiar mainile mai libere. Dumneavoastra, daca nu mai sunteti prim-ministru, nu mai sunteti nimic", a continuat liderul PNL.

Victor Ponta a raspuns ca nu intentioneaza sa demisioneze din functie, asa cum i-a cerut fostul partener de coalitie imediat dupa ruperea USL si ulterior in plen.

"Avem un presedinte care anunta ca in 5 minute isi da demisia. E in functie. Avem un presedinte al Senatului care anunta ca daca nu trece referendumul isi da demisia. E in functie. Eu nu imi dau demisia. Ma aflu in fata dumneavoastra pentru a va cere votul de incredere", a declarat Victor Ponta.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















18873 vizualizari

  • +50 (54 voturi)    
    Mare mitocan Ponta asta! (Marţi, 4 martie 2014, 17:24)

    un dac [utilizator]

    Dar ca avem un ditamai plagiatorul nerusinat care nu demisioneaza din functia de PM nu zice?
    • -2 (30 voturi)    
      Circ a la Cacarau! (Marţi, 4 martie 2014, 17:54)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui un dac

      Cacarau, dupa ce si-a impartit niste laturi cu Ponta, printr-un gest caragialesc presarat cu chicoteli infantile, si-a dat demisia din fruntea Senatului. Banuiesc ca era constient ca avea sa piarda aceasta functie, asa ca a preferat momentul asta proprice.

      Acum va lua o lunga pauza de somn impletita cu calatorii la Milano pentru improspatarea garderobei proprii si a doamnei Valean din banii veniti pe filiera Cipru de la Patriciu...
      • -18 (18 voturi)    
        altceva decat ca a plagiat nu gasiti? (Marţi, 4 martie 2014, 18:56)

        florinhm [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Ma obosesc postacii basisti care ii tot dau cu plagiatorul in sus, plagiatorul in jos. Fratilor, faptul ca Basescu nu a gasit altceva impotriva lui Ponta decat faptul ca a plagiat spune multe. Daca dupa 3 ani de guvernare USL voi tot de plagiatul ala vorbiti, inseamna ca Ponta e cel mai bun politican pe care l-a avut Romania in ultimii 20 de ani. Nu Ponta coruptul, nu Ponta mincinosul, nu Ponta hotul - doar Ponta plagiatorul? Pai omul asta trebuie sa fie curat ca lacrima daca nu reusiti sa-i reprosati altceva. In plus, cred ca numai voua va pasa de plagiatul ala. Pe taranii romani sau pe oamenii care abia traiesc de pe o zi pe alta nu-i intereseaza daca Ponta a plagiat sau nu. Exista lucruri mult mai importante de discutat decat palavrageala academica despre cat a copiat cutare in nu-stiu-ce lucrare de doctorat.
        • +16 (16 voturi)    
          Putini neuroni, oboseala rapida! (Marţi, 4 martie 2014, 22:44)

          un dac [utilizator] i-a raspuns lui florinhm

          1. Nu Basescu l-a "gasit" plagiator, ci mai toata crema intelectuala din Romania, inclusiv comisia abilitata.
          2. A nu fi corupt, a fi curat, nu te face cel mai bun politician. Integritatea este o conditie sine qua non pentru o asa functie. Competenta este elementul diferentiator. Nu ca Ponta ar fi curat fara plagiat.
          3. Sa ti se para plagiatul o bagatela, taran, sarac sau prost, arata doar ca esti prost. Nu taran, nu sarac, doar prost.
        • +12 (12 voturi)    
          "Nu Poanta mincinosul". (Miercuri, 5 martie 2014, 0:06)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui florinhm

          Asta a fost gluma anului. "Plagiatorul" e asa, un alint, nu ca doar buba asta o are. Totusi, faptul ca intreaga lui cariera si profesionala (preda cursuri la Univ.) si politica s-a bazat pe un plagiat, asta spune multe.

          Dar hai sa "intram" logica ta si sa enumeram: cazul Panait, legile ticluite si adoptate in miez de noapte, ca hotii, pentru apararea hotilor, legea minelor, prostia crasa de care da dovada in fiecare zi prin care arata cat de habarnist este in toate, minciunile pe care le spune zilnic, cazul Aura Ion (cand senin la TV anunta ca victimele accidentului aviatic au fost gasite si sunt in viata), cadoul de 600 mil la Petrom, voturile din parlament impotriva ridicarii imunitatilor parlamentarilor cercetati etc...

          Dupa cum vezi, este foarte corupt si foarte mincinos. Stiu, voua nu va pasa nici de plagiat, nici de minciuni, nici de coruptie, nici de nimic. Voua va pasa doar de "Jos Basescu", asta ca tot ai adus vorba de postaci. Apropo, ceilalti postaci, cei ca tine, nu te obosesc?
        • +10 (12 voturi)    
          sunt multe (Miercuri, 5 martie 2014, 0:55)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui florinhm

          plagiatorul i-a ramas numele, asa cum basescu e marinarul. are o multime de alte bube, si stii. vrei altceva?
          pai sa-ti zic: Sova, ministru pus de Ponta, face afaceri de milioane de euro cu statul prin ma-sa. A semnat cu kazahii de la Rompetrol renuntarea la o datorie de aproape JUMATE DE MILIARD de euro. Se ascunde de emisarii americani cand aia vin in Ro. Este pro Rusia pe fata. Minte de rupe, este un om cu cel putin 2 personalitati. A falimentat Olchim. A manarit privatizarea CFR Marfa. Mai vrei? Mi-e lene acu sa mai scriu, sunt muuuulte.
        • +4 (6 voturi)    
          pune mana si scrie (Miercuri, 5 martie 2014, 10:36)

          linarel [utilizator] i-a raspuns lui florinhm

          1 Uzurpare de calitati oficiale - exista probe + martori
          2 Tentativa/ Lovitura de stat - exista probe + martori
          3 Acte de tradare a intereselor nationale - exista probe + martori , renuntare la 400 mil euro,...etc
          4 acte de coruptie ,

          ........ vrei infractiuni mai grave ? Cred ca doar genocidul si violul mai lipsesc .

          Mai vrei ??
  • +29 (33 voturi)    
    ssss@facebook.com (Marţi, 4 martie 2014, 17:25)

    JustifyNic [anonim]

    cu cateva mutari de strategie.. m-a impresionat, hai ca se poate.
  • +46 (54 voturi)    
    Spectaculos,dar impulsiv gestul demisiei ! (Marţi, 4 martie 2014, 17:26)

    Plagarus [utilizator]

    Crinul ar fi cazut oricum de pe dric, asa ca demisia trebuia sa vina !
  • +55 (61 voturi)    
    Daca-i opozitie (Marţi, 4 martie 2014, 17:27)

    Unu-2 [utilizator]

    Daca-i opozitie, pai opozitie sa fie. Si-acum sa te-auzim Crin... da-i drumul la tot ce stii.
  • -4 (34 voturi)    
    crinutz si smoala (Marţi, 4 martie 2014, 17:29)

    Ion Zapada [utilizator]

    Io zic a Crinutz o fi cazut saracu' in cazanu cu smoala. Ce-o fi patit saracu'. Dupa KO cu GAdea-Badea and comp. de aseara acum asta.
    Wow.
    • +18 (22 voturi)    
      pai KO a dat nu a luat (Marţi, 4 martie 2014, 17:36)

      rakleta [utilizator] i-a raspuns lui Ion Zapada

      Chiar si asa , nu va avea votul meu ...
      • 0 (2 voturi)    
        Well... (Miercuri, 5 martie 2014, 8:50)

        John M. [utilizator] i-a raspuns lui rakleta

        Depinde intre cine si cine va trebui sa alegi (daca mergi la vot). Intre Antonescu si Ponta, comunistul corupt pierde, la fel ca 2004. In ciuda coruptiei generalizate, poporul tot mai viseaza la un justitiar care sa-i scoata din marasm. Gestul lui Antonescu prinde la public ca un licar de speranta.
        Mutrele lui Ponta, Dragnea si Oprea in timpul discursului lui Antonescu aratau vinovatie si frica de dezvaluiri si mai daunatoare, dar pe care Antonescu probabil ca le tine pentru campania din toamna.
    • +10 (10 voturi)    
      Razgandescule te-ai uitat la A3 fara sonor?! (Marţi, 4 martie 2014, 20:44)

      GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui Ion Zapada

      Sau nu ai inteles nimic din ce se vorbea!
  • +62 (66 voturi)    
    Viorele, (Marţi, 4 martie 2014, 17:29)

    TopCat [utilizator]

    scarba nationala ce esti, tu ce mai astepti? DEMISIA hotule!
    • +19 (23 voturi)    
      stati sa vedeti (Marţi, 4 martie 2014, 18:09)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui TopCat

      astia se vor lega de calorifere si ii vor chema pe rusi in ajutor..derbedeii astia fura cu ordonante acum..
      • +3 (3 voturi)    
        Nu stiu daca ati observat (Miercuri, 5 martie 2014, 9:05)

        John M. [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        ca in timpul lucrarilor in plen ieri, Oprea, Dragnea si Ponta aratau ca niste inculpati in boxa la tribunal- capetele plecate, cu expresii faciale inghetate de vinovatie si spaima- spaima ca Antonescu va spune prea multe din bucataria insalubra a USL-lui.
    • +10 (14 voturi)    
      Susțin, (Marţi, 4 martie 2014, 18:19)

      DelMa [utilizator] i-a raspuns lui TopCat

      fără alte comentarii !!!
    • -7 (11 voturi)    
      singur? (Marţi, 4 martie 2014, 18:33)

      ioan16 [utilizator] i-a raspuns lui TopCat

      ce-ai zice: de mana cu base?
      • +4 (4 voturi)    
        Si (Marţi, 4 martie 2014, 21:37)

        Jar [utilizator] i-a raspuns lui ioan16

        sa ne lase cu Voiculescu,Sarbu,Hrebenciuc etc. pe cap?
        Dupa ce pleaca astia,n-are decat si el....
  • -1 (13 voturi)    
    Ceea ce nu se spune aici... (Marţi, 4 martie 2014, 17:32)

    adi_69 [utilizator]

    este ca replica Crinului cu demisia vine dupa ce Ponta a afirmat ca legea amnistiei a fost facua de Fenechiu si de...Antonescu. In loc sa aspunda la aceasta acuzatie, Crin isi da demisia, ca sa acopere prin spectacol adevarata dezvaluire. Deci cum e cu legea amnistiei
    • +8 (12 voturi)    
      Daca (Marţi, 4 martie 2014, 18:47)

      tanar_pensionar [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

      a afirmat Ponta ceva... sigur nu-i asa.
    • +7 (11 voturi)    
      De cind spune ponta (Marţi, 4 martie 2014, 18:58)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

      adevaruri ? Legea aceea este a lui medelin voicu de mina cu unul obraznic numit chiuariu.
  • +7 (11 voturi)    
    crin (Marţi, 4 martie 2014, 17:34)

    tot [utilizator]

    Pune- ti cenusa in cap , roaga- te , repara relele pe care le- ai facut , intoarce- te la poporul de care ti- ai batut joc pina acum , caieste-te, si mai vedem...
  • +6 (10 voturi)    
    I-a luat fata (Marţi, 4 martie 2014, 17:34)

    Daniels22026 [utilizator]

    Crin i-a luat fata lui Ponta. Excelenta miscare. Nu stiu ce calcule si-a facut Antonescu. Dar socoteala de-acasa nu se potriveste cu cea din tirg. M-as mira sa fie altfel in cazul demisiei lui Antonescu.
  • +9 (11 voturi)    
    omg,omg (Marţi, 4 martie 2014, 17:37)

    dandra [utilizator]

    cate vesti bune azi, mai adaugam o bere la motive:)
  • +10 (12 voturi)    
    Crinut pe ofensiva? (Marţi, 4 martie 2014, 17:44)

    emil bobu [utilizator]

    Episodul 5: Razbunarea peneleilor, sper sa-i mai spuna cateva lui Ponta, D-zeu stie ca merita.
  • +13 (15 voturi)    
    crin (Marţi, 4 martie 2014, 17:45)

    un anonim [utilizator]

    Asa Crinut, leapada-te de toate pacatele USL-ului. Peste trei zile vei reinvia curat ca lacrima si numai bun de candidat la presedintie.
    Probabil vei uita cum s-a modificat codul penal de a ajuns Romania sa fie izolata de restul Europei. Dar asta nu mai conteaza. Noi oricum avem memoria scurta. Important e ca te-ai certat cu A3 si VVP.
    • 0 (0 voturi)    
      cu o floare (Miercuri, 5 martie 2014, 14:14)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui un anonim

      nu se face primavara.
      asa si cu kkrau.
      degeaba se coafeaza in opozant. e aceeasi marie cu alta palarie.
  • +14 (18 voturi)    
    Asa, asa! (Marţi, 4 martie 2014, 17:52)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Sa se aleaga praful de toata uslarimea!
    Nu le plang de mila!
    Cat despre pricolici, faptul ca unul mai are o umbra de onoare (daca se poate spune asa)... sa le fie de bine!
    Asa le trebuie si lor si prostilor care I/au votat!
  • +7 (13 voturi)    
    Antonescu (Marţi, 4 martie 2014, 17:54)

    sorinpaul123 [utilizator]

    Bravo,am scapat de Anonescu 1,acuma si de Antonescu 2 !!!!!!
  • +15 (19 voturi)    
    abject individ. (Marţi, 4 martie 2014, 17:56)

    __alex__ [utilizator]

    iar remarca " USL continua sa existe in unele forme..." impune un control medical la capul sec al lui viorel.
  • +10 (18 voturi)    
    ... (Marţi, 4 martie 2014, 17:57)

    dragos234 [utilizator]

    Impulsiv, dar macar a plecat de bunavoie. Cati politicieni au mai facut asa? Sa ne amintim cum s-au agatat radu vasile sau adrian severin de scaune

    Asa ca, respect Chucky. Ti-ai mai spalat din pacate.
  • -5 (13 voturi)    
    Antonescu (Marţi, 4 martie 2014, 17:57)

    sorinpaul123 [utilizator]

    Nume predestinat la nereusita !!!!
  • +10 (12 voturi)    
    Ne mai trebuie paine.. ca de circ nu ducem lipsa (Marţi, 4 martie 2014, 17:59)

    tr0uble [utilizator]

    Spectacol grotesc pe spinarea noastra...

    Auziti bai Pic si Poc.. nu mai bine va luati amandoi de mana, un hot si un demagog - pentru lamurire un plagiator si un somnoros - si ne faceti o bucurie dupa ce va donati averile impresionante si dispareti pentru totdeauna cu familiile voastre cu tot din scena politica romaneasca?
    Sa ne lasati si pe noi astia care vrem o tara normala, guvernata de legi pentru toti, in care sa platim taxe din care sa statul sa faca Scoli, Spitale, Strazi nu catedrale si sinecuristi...
    Ce-ar fi sa va cereti amandoi afara si sa plecati pe tonurile lui "Lasa-ne, Lasa-ne" asa sa va simtiti si voi bine..
  • +5 (19 voturi)    
    crin joaca teatru (Marţi, 4 martie 2014, 18:01)

    pecereu [utilizator]

    Nu-l credeti nu e de dreapta nu merita votul dreptei.
    • +6 (14 voturi)    
      Auzi ma... (Marţi, 4 martie 2014, 18:43)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui pecereu

      nu de la tine primim noi sfaturi cine e sau nu e de dreapta, cine merita votat sau nu. Stai acolo cu latrinele tale linistit.
      • +3 (11 voturi)    
        De data asta chiar are dreptate omul, (Marţi, 4 martie 2014, 19:02)

        Kecske [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        ce aveti cu el ?
        • +9 (11 voturi)    
          Exact asta am cu el. (Marţi, 4 martie 2014, 21:04)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui Kecske

          Unu' ca asta vine sa dea sfaturi "dreptei" pe cine sa aleaga sau nu. Mai ramane sa ascult de Poanta sa-mi spuna nu stiu ce. Faptul ca un ticalos are din cand in cand dreptate, nu-l face mai putin ticalos. Faptul ca un hot nu fura mereu, doar din cand in cand, tot hot ramane.
      • +8 (8 voturi)    
        Bravooooo! (Marţi, 4 martie 2014, 20:46)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        Ceausescu, pecereu!
        Asa viseaza tantalaul ala caruia I/ai raspuns!
  • +13 (15 voturi)    
    Bravos... (Marţi, 4 martie 2014, 18:03)

    Kingred [utilizator]

    Ponta nu o sa demisioneze in acest fel niciodata . Va pleca din functia de prim ministru doar cu catuse sau printr-o revolutie... Astia (PSD_isti), nu au nici macar unul onoarea in sange, in gene, de a-si da demisia dintr-o functie...Ati mai auzit voi de un PSD_ist dandu-si demisia in scopul de a-si apara onoarea ??.(Demisia din guvern din 2009 nu poate fi considerata demisie...au fost aruncati afara din guvern chiar de Basescu dupa descoperirea autobuzelor arvunite de Dan Nica de la PSD pentru aducerea la vot a votantilor pentru alegerile prezidentiale). Aaa... ca si-au mai dat-o fortati de conducere ca sa vina altul in locul lor da ..au mai fost ..insa imediat au primit alt post poate la fel de ..interesant ... Asa ca onoare PSD-ista nu exista...In orice caz multi oameni il asteapta pe Victoras la cotitura ... si nu as vrea sa fiu in locul lui in viitorul apropiat...Gloria lui incepe sa apuna, dovada huiduielile din Parlament si strigatele din plen prin care i se cerea demisia asa ca ...putintica rabdare ...se pot intampla miracole ..
  • +13 (15 voturi)    
    Ponta Inegalabilul in Nesimtire (Marţi, 4 martie 2014, 18:10)

    Parzivall [utilizator]

    Mare nenorocire pe capul tarisoarei. Bineinteles ca bizonii lui, votacii lui Dracnea or sa grohaie fericiti visand deja la budanele electorale si or sa declare ca Ponta le-a tras-o la toti, e cel mai tare.
  • +2 (8 voturi)    
    Căcărău a înnebunit (Marţi, 4 martie 2014, 18:29)

    visio [utilizator]

    funcția era tot ce îl proteja de pușcărie; hai să ne amintim ce a făcut și declarat ca Președinte interimar...apropo, psd a vrut ministerul de interne pt el, pt a fura pe față; mă tot chinuiam să spun chestia asta de câteva zile...
    • +4 (10 voturi)    
      Cacarau nu a innebunit. E chestie de imagine. (Marţi, 4 martie 2014, 18:44)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui visio

      Cacarau pierdea functia de Sef al Senatului oricum. Ce-l protejeaza e "calitatea" de senator.
  • +9 (13 voturi)    
    Bravo (Marţi, 4 martie 2014, 18:37)

    vasile-roaita [utilizator]

    Bravo kakarau ai facut cel mai bun lucru din viata ta. Asteptam sa demisionezi si din politica si sa ti-l iei cu tine si pe plagiator.
  • +7 (11 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 4 martie 2014, 18:39)

    [anonim]

  • -3 (15 voturi)    
    antonescu e slab rau.. (Marţi, 4 martie 2014, 18:40)

    Dnn [utilizator]

    ponta o sa-l faca knockout in cateva miscari. la cat de usor le scoate ponta e imbatabil.

    i-a luat doar 5 minute sa ii smulga lui antonescu declaratia ca va demisiona. Postul ar fi fost un mare avantaj pentru opozitie si, poate, cateva luni de zile ar mai fi rezistat pe post. dar antonescu il face pur si simplu cadou lui Ponta pentru care declaratiile nu inseamna nimica.. sunt simple declaratii..
  • +2 (8 voturi)    
    Iata un gest extrem de rar in acest... (Marţi, 4 martie 2014, 18:47)

    Lucky1 [utilizator]

    ...Parlament al rusinii, un gest de onoare pe care Antonescu a avut curajul si responsabilitatea sa o faca, un gest necesar care trebuie sa constituie inceputul drumului lui Antonescu pe Via Dolorosa.

    Antonescu trebuie sa iasa in fata poporului, sa-si ceara IERTARE pentru pacatele sale pe care trebuie sa le recunoasca deschis si cinstit in fata tuturor.

    Apoi, poporul va decide daca ii va acorda iertarea.
    Sper ca totul sa fie de buna credinta, nu o alta scena prevazuta de un scenarist ca parte dintr-un plan secret numai de ei stiut, si ca acest moment sa constituie un inceput de spalare a murdariei dejectate de un Parlament al Rusinii.
    • +3 (5 voturi)    
      Ca Nastase (Marţi, 4 martie 2014, 21:54)

      Ipocritu [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      Numai ca Antonescu n-a avut pistolu' la el.

      Darz barbat, cinste lui. Ce sa decida poporu, prietene? Ca de douascinci de ani tot decide aiurea. Asa au ajuns astia doi sa ne conduca. Lolek si Bolek.

      Mai uita-te o data la cinstea si onoarea lui Antonescu si sa nu-mi spui ca s-a inhaitat cu Ponta fara sa stie cine e Ponta. Daca e asa, e prea prost sa merite sa vorbim despre el.

      La astia doi e simpla intrebarea: ori sunt hoti, ori sunt prosti!
      • +3 (3 voturi)    
        Nu Antonescu este important aici... (Marţi, 4 martie 2014, 23:51)

        Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui Ipocritu

        ...el trebuie sa constituie un exemplu asupra celorlalti, o istorie trista ce nu trebuie repetata. Foarte probabil, el insusi va face un pas inapoi, poate in favoarea lui Johannis. O penitenta reala poate ajuta partidul sau, poate stimula fortele progresiste ce poate sunt in stare latenta in acest partid, iar asta ar fi un castig pentru democratie...

        Acum, depinde de el daca vrea sa ramana in istorie cu ceva bun sau vrea sa dispara in cosul de gunoi, laolalta cu toate muraturile stricate.
  • -3 (9 voturi)    
    jigodism in forma continua (Marţi, 4 martie 2014, 18:48)

    revo [utilizator]

    Doamne, ce-a mai spumegat azi, odata ce i-au luat aia acadeaua de la gura! Doamne, ce ar mai fi spumegat exact invers daca nu-i luau aia acadeaua!Cacarau - o porecla transformata in nume si apoi in renume.
    Sa nu crezi /// ca uitam.
  • +4 (4 voturi)    
    Disperare psd-ista (Marţi, 4 martie 2014, 19:28)

    mihaisc [utilizator]

    O miscare intresanta a lui Crin de a demisiona separat de restul liberalilor din guvern sau din aparatul de stat.
    A reusit sa reliefeze oportunismul lui Ponta , dorinta lui de a nu-si desface falcile de pe ciolan .Crin stia ca nu-si va da demisia plagiatorul ; Ponta in disperare a cooptat UDMR-ul pentru a ramane premier fara sa-i pese de tara , de romani.
    • 0 (0 voturi)    
      Daca-l intrebi pe Ponta... (Miercuri, 5 martie 2014, 9:18)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui mihaisc

      daca-i pasa de tara, o sa va raspunda:" Care tara?!"
      Va rog sa numiti un parlamentar pe care-l considerati patriot.
  • +4 (4 voturi)    
    vocatia lui crin (Marţi, 4 martie 2014, 20:02)

    liviusmaximus [utilizator]

    crin nu a trecut de curand pe la vreo biserica; nu asta-i cauza ultimelor actiuni. Omul si-a redescoperit vocatia. Crin nu va fi niciodata bun la putere. isi face carti de vizita prea repede. nu stie sa construiasca nimic. Este insa excelent in opozitie. spre deosebire de blaga, de exemplu... Eu sunt ok cu un crin in opozitie. nu stiu insa cum scapam de comunisti la guvernare...
    • 0 (4 voturi)    
      Antonescu (Marţi, 4 martie 2014, 22:04)

      Ipocritu [utilizator] i-a raspuns lui liviusmaximus

      Nu prea stiu ce cauta in politica. Nu intelegi nimic din ce spune, iar asta cu daca ai curaj, e de curtea scolii.

      Vorbim de amatorism in stare pura. Rolu' opozitiei nu e sa aibe tupeu si sa darame ce construieste puterea. Asta este insa un exercitiu democratic pe care nu l-am facut niciodata, si nici nu ne omoram prea tare sa ascultam. Aici vorbesc si de cei din societatea civila.

      Deh. Tot inainte, mandri pionieri!

      Iar ca Crin sa fie in opozitie, trebuie pus acolo. Nu cred ca mai e cazu'.
  • +2 (4 voturi)    
    RUSINE! (Marţi, 4 martie 2014, 20:33)

    LucianApostol1 [anonim]

    Circ ieftin! Oare de ce ii mai induram pe circarii astia si-i platim cu zeci sau poate cu sute de milioane de euro anual? RUSINE SA VA FIE!
    • +1 (1 vot)    
      E ca in marile comedii... (Miercuri, 5 martie 2014, 9:37)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui LucianApostol1

      platim, dar si radem pe saturate. Atat au inteles acesti comedianti din conceptul de democratie. Adevarata democratie se va inchega foarte greu, poate chiar in zeci de ani, si va fi faurita de oameni de bine, asa cum au mai fost cativa prin istoria noastra incilcita pe care o uitam de indata ce invatam ceva din ea.
  • +8 (8 voturi)    
    NU UITAM (Marţi, 4 martie 2014, 20:47)

    Skeptical [utilizator]

    AMBII merita sa dispara total din viata politica si sa raspunda pentru ilegalitatile comise.

    Ponta a ramas acelasi gunoi. Antonescu nu a devenit brusc vreun pozitiv. Am vazut emisiunea cu pricina. Da, se certa cu Gadea dar si insista din nou si din nou si din nou ca in 2012 n-a fost lovitura de stat, ca Basescu a fost demis si continua sa il injure pe presedintele tarii.

    Antonescu a ajuns in teritoriul unei penibilitati de neinvidiat. S-a despartit - din orgoliu nu din revelatie morala - de trunchiul antenist-uselist, cerseste alegatorilor uselisti sa il considere si pe el, Crinel, pentru vot, nu numai pe Viorel, dar CONTINUA sa insulte demnitatea si inteligenta alegatorilor de centru-dreapta. Pe limba lui sa piara politic.

    AMBII sa se duca unde a intarcat dracul iapa. Si tzatza cu ochi spalaciti si gura mare, si plagiatorul nenorocit, mincinosul patologic.

    Nu uit, nu iert, nu votez pentru ei. La racoare cu amindoi.
  • +3 (3 voturi)    
    A existat si un precedent (Marţi, 4 martie 2014, 21:32)

    Ipocritu [utilizator]

    Atat pentru cei care-si mai aduc aminte cat si pentru cei ce n-au habar de Catarama sau Tuca, priviti va rog.

    Asta e si nivelul celor doi barbati de stat, fost uselisti:

    http://www.youtube.com/watch?v=lpdo2FAJluw
  • +2 (2 voturi)    
    Jos Ponta!! (Miercuri, 5 martie 2014, 10:11)

    RichardPopescu [anonim]

    Noul guvern Ponta zici ca e guvernul lui Ungureanu si Basescu... Cred ca ar fi momentul sa isi dea demisia...
  • +2 (2 voturi)    
    olla (Miercuri, 5 martie 2014, 10:12)

    CosminLazaroiu [anonim]

    Un om cu caracter recunoaste cand a ajuns cu ajutor intro functie si demisioneaza cu onoare ,Ponta te rugam demisia
  • 0 (2 voturi)    
    un gest onorabil (Miercuri, 5 martie 2014, 10:16)

    ArthurJames [anonim]

    Crin antonescu a fost singurul care a dat dovada de onestitate dintre politicieni.Ponta ar trebui sa inteleaga ca romanii au ales un Guvern USL si nu inca un guvern gen BOC-BASE!!!!
  • +1 (1 vot)    
    Jos Ponta in rime! Aka Pacha Man (Miercuri, 5 martie 2014, 10:22)

    adruizibi [utilizator]

    Aruncă o privire-n stradă,
    Și spune-mi vezi ceva schimbat,
    Sunt aceiași oameni care aleargă
    Să prindă ziua de mâine
    Cu ceva-n stomac,
    Aruncă o privire-n țară
    Și spune-mi ce-a mai rămas,
    Vinovăție naturală,
    La care să nu fie vreun Ponta părtaș,
    Și-atunci am spune plata pentru cine v-o dam noi,
    Sau pentru cine muncim, toți, ca niște boi,
    Când șpaga de pe aur și cupru o luați voi, Ponta si Basescu!!!!!
    Iar cianura rămâne aici, pentru noi

    Versuri de la: http://www.versuri.ro/
  • +2 (2 voturi)    
    ionita.ilie@yahoo.com (Miercuri, 5 martie 2014, 10:25)

    RalucaCostel [anonim]

    Este un gest care se impunea . Antonescu a procedat ca un politician matur care nu joaca alba-neagra cu el sau cu romanii .
  • +2 (2 voturi)    
    olla (Miercuri, 5 martie 2014, 10:32)

    MirunaVan [anonim]

    Crin a demisionat sa ne arate ca de el nu depinde o functie e un om cu caracter fata de fostu sau partener Ponta
  • -1 (3 voturi)    
    hotii (Miercuri, 5 martie 2014, 10:42)

    VeveVeve [anonim]

    jos basescu jos ponta niste hoti ///, crin are coloana vetebrala
  • +2 (2 voturi)    
    Jos Guvernul ! (Miercuri, 5 martie 2014, 10:44)

    RichardPopescu [anonim]

    M-am saturat de comunisti ///! Jos Guvernul!
  • -1 (3 voturi)    
    Pffff (Miercuri, 5 martie 2014, 10:46)

    RichardPopescu [anonim]

    In aceasta tare "elitista" singurul partid demn de apreciere este PNL, bravo Crin!!
  • +2 (2 voturi)    
    Ponta, Zgonea&Co=DEMISIA (Miercuri, 5 martie 2014, 11:01)

    Victor.David [utilizator]

    Antonescu: ..." nu aveti acest curaj". mare adevar, Ponta nu are curaj sa-si prezinte demisia impreuna cu Zgonea&Co.
    Felicitari domnului Antonescu pentru curaj!
  • 0 (2 voturi)    
    Jos Ponta! (Miercuri, 5 martie 2014, 11:24)

    AmaliaMarinescu [anonim]

    Respect pentru Crin!! El este singurul politician cu onoare din Romania. Parsivitatea lui Ponta nu are masura...oameni ca el nu vo ridica niciodata Romania!
  • -1 (1 vot)    
    . (Miercuri, 5 martie 2014, 11:35)

    BeatriceBeatrice [anonim]

    Ponta si ceilalti pesedisti ar trebuii sa inteleaga ca romanii in 2012 au votat USL!Nu copii ale guvernelor Basescu-Boc. Crin Antonescu a dovedit din nou ca este un om cu principii,cu coloana vertebrala si onoare !!! Victor Ponta ar trebuii sa renunte si el la functia ilegitima!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Normal (Miercuri, 5 martie 2014, 12:27)

    Gabi M [utilizator]

    ar fi fost ca si Plagiatorul Mitoman sa demisioneze,nemaiexistand USL.Dar asta nu are de loc onoare.Indiferent din ce motive,macar Crin si-a dat demisia.Ar mai trebui sa-si ceara iertare pentru alianta cu PCul turnatorului Felix si cu mafiotii lui Ponta.Asa,il voi vota la Prezidentiale.
  • 0 (0 voturi)    
    Crin Antonescu (Miercuri, 5 martie 2014, 13:04)

    andreea1971 [utilizator]

    Antonescu prin decizia lui de a demisiona, a reusit sa scape de Psd-isti care vroiau sa ii faca o imagine proasta.Ponta,Zgonea si toti ceilalti presedisti ajunsi in functii in 2012 ar trebui sa inteleaga ca romanii au votat Usl,nu copii ale guvernelor Basescu-Boc. Crin Antonecu a dat dovada de ceva rar in peisajul politic romanesc:onestitate.
  • 0 (0 voturi)    
    Crin Antonescu (Miercuri, 5 martie 2014, 13:26)

    Eleonora003 [utilizator]

    Desi gestul lui Crin Antonescu de a demisiona din functia de presedinte al Senatului nu a fost vazuta cu ochi buni de catre votanii USL acestora ar trebui sa le fie foarte clar in minte ca actiunile lui au fost facute doar pt a evidentia faptul ca Ponta, Zgorea si alti presedinti ajunsi in functii in 2012 sunt copii ale guvernului Basescu – Boc.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Miercuri, 5 martie 2014, 13:27)

    vitan.sandu [utilizator]

    Prin demisie a vrut sa demonstreze ca el nu este ca Basescu, care a promis demisia in cinci minute, dar nu s-a tinut de cuvant. Ceea ce uita multi, inclusiv pontache, este ca crinut a promis iesirea din viata politica daca Basecu nu este demis. Asta r trebui sa faca. Oricum, in cel mult doua luni il dau jos pnlisti.
  • 0 (0 voturi)    
    Intrebare. (Miercuri, 5 martie 2014, 13:32)

    altgaga [utilizator]

    Intre Basescu Traian,Ponta Viorel si Antonescu Crin care credeti ca este cinstit?
  • -1 (1 vot)    
    Afara! (Miercuri, 5 martie 2014, 13:42)

    RichardPopescu [anonim]

    As dori ca domnii Victor Ponta si Traian Basescu sa se gandeasca si la popor , nu numai la dansii. Crin Antonescu este un om corect si asta a demonstrat in nenumarate randuri!
  • 0 (0 voturi)    
    Raritate (Miercuri, 5 martie 2014, 13:43)

    lex221 [utilizator]

    Antonescu a facut ceva rarisim in ziua de azi. Guvernul Ponta 3 este un guvern ilegitim si ilogic si fara un program prorpiu de guvernare.
  • 0 (0 voturi)    
    demisia Ponta (Miercuri, 5 martie 2014, 13:49)

    AuraDinu [anonim]

    Cea mai mare apreciere, stima si respect pentru Crin Antonescu. Singura, DAR SINGURA, figura politica, care in ultimii cel putin 15 ani, a luat cele mai GRELE dar SINCERE decezii pe scena politica.
    Ponta,Zgonea si toti ceilalti presedisti ajunsi in functii in 2012 ar trebui sa inteleaga ca romanii au votat USL,nu copii ale guvernelor Basescu-Boc. Crin Antonecu a dat dovada de ceva rar in peisajul politic romanesc: ONESTITATE ! Si-a dat demisia cu fruntea sus reusind sa dea un exemplu care ar trebui urmat si de altii
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Miercuri, 5 martie 2014, 15:04)

    PaulStanoiu [anonim]

    Domnul Crin Antonescu a avut o atidune corecta si a dat dovada de un caracter puternic,a demonstrat ca nu mai vrea sa aiba de a face cu domnul Ponta dupa actiunile incorecte pe care le-a avut domnul prim ministru.A recurs la aceasta actiume in urma unor promisiuni incalcate! Domnul Ponta trebuie sa se simta si dovedeasca un obraz subtire!