Ponta ii raspunde lui Basescu pe tema CFR Marfa: Minte cu o mentalitate securista de care nu va scapa

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 18 octombrie 2013, 14:16 Actualitate | Politic


Privatizarea CFR Marfa a fost discutata de trei ori in CSAT, unde presedintele Traian Basescu si sefii serviciilor de informatii au spus foarte clar ca nu exista nimic ilegal si imoral, a declarat premierul Victor Ponta, adaugand ca el este prieten cu Gruia Stoica asa cum este prieten si cu Basescu, relateaza Mediafax.

"Nu cred ca presedintele a mintit la CSAT, pentru ca este o institutie publica. Practic, a mintit astazi. Este o mentalitate securista de care nu va scapa toata viata, aceea de a baga tot felul... Mentalitatea securista, cand o dobandesti dupa atatia ani, stai cu ea pana la moarte", a spus Ponta.

Intrebat de jurnalisti daca exista o relatie de prietenie intre el si Gruia Stoica, proprietarul Grup Feroviar Roman, declarat castigator la privatizarea CFR Marfa, Ponta a raspuns: "Cum sunt prieten si cu domnul Basescu".

Presedintele Traian Basescu a declarat, vineri, despre esecul privatizarii CFR Marfa, ca premierul Ponta "a vrut sa isi ajute un prieten" si "a iesit prost".

"Nu spun ca sunt lipsit de date, ci sunt mai intime, de familie. A vrut sa isi ajute un prieten, un amic in orice caz, si a iesit prost", a spus Traian Basescu, intr-o emisiune difuzata de B1 TV si evz.ro.

Presedintele a mai spus ca "miza era prelungirea termenului de plata, in speranta ca GFR-ul va gasi sursa de finantare", inclusiv la "Eximbank-ul romanesc, care este controlat de PSD in acest moment".

Seful statului a mai spus ca CFR Marfa nu e companie de tip chiosc, potentialulul acesteia este urias, iar privatizarea nu se face intr-o luna sau doua.

"Ce va pot spune este ca va fi o privatizare ca la carte", a spus Basescu despre ce se va intampla de acum incolo cu privatizarea CFR Marfa.

Vanzarea a 51% din CFR Marfa catre Grup Feroviar Roman (GFR), companie detinuta de omul de afaceri Gruia Stoica, nu a putu fi finalizata pana la termenul limita, 14 octombrie, pentru ca unele banci creditoare ale CFR Marfa nu si-au dat acordul pentru schimbarea actionariatului, iar Consiliul Concurentei nu a avut timpul necesar pentru a se pronunta asupra tranzactiei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2071 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    Iar minte Ponta - cum respira! (Vineri, 18 octombrie 2013, 14:23)

    Cataleya [utilizator]

    CSAT a discutat de privatizarea CFR in ansamblu si ca principiu. Inainte de licitatia facuta de Fenechiu si de Ponta.
    CSAT nu a decis cine si cum va castiga licitatia.
    Plagiatorul a inceput sa se incurce in propriile minciuni.
    • +7 (7 voturi)    
      Sunt afinii lui Iliescu, si Gruia si Ponta! (Vineri, 18 octombrie 2013, 15:04)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Dupa reactia mizerabila a lui Ponta, cred ca informatia asta (fara nici-un dubiu ADEVARATA) l-a usturat pe Ponta pana in strafundul orgoliului PSD-ist!

      Chiar asa, ia zi-ne bei Ponta ce bulibasha de la Galati te-a curtat, si cumva te-a regulat prin Iliescu sa-l rezolvi cu CFR?

      Ghici Gruia, cine e!
  • -14 (18 voturi)    
    jocul minciunii (Vineri, 18 octombrie 2013, 14:28)

    evoque [utilizator]

    presedintele spune ca primulministru minte, primulministru spune ca presedintele minte.
    Cine are dreptate?
    Probabil nici unul, nici altul, insa jocul acesta al acuzatiei copilaresti ca celalalt minte ne arata imaturitatea celor care conduc tara.
    Jalnic.
    • +8 (8 voturi)    
      Vaaaaaaiiii. ce simplu.... (Vineri, 18 octombrie 2013, 14:46)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      "Probabil nici unul nu are dreptate".. Ce sa-ti spun! Nu stii cine minte! Pai hai sa te lamuresc eu: arata-mi mie unde a discutat CSAT vanzarea CFR-ului catre GFR. Dupa ce gasesti aceasta informatie, o sa te lamuresti si cine minte. Fireste, asta daca nu esti lamurit deja si faci pe prostu' ca sa iesi cu fata curata in ochisorii tai, dupa ce ai pus in fruntea guvernului pe cel mai mare mincinos posibil.
      • -7 (7 voturi)    
        usor (Vineri, 18 octombrie 2013, 15:32)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        de citit greu de priceput.
        Am facut scriere doar despre jocul minciunii.
        Atat.
        Am subliniat imaturitatea celor care au puterea in stat.
        • +3 (3 voturi)    
          Citez din mari clasici inca in viata: (Vineri, 18 octombrie 2013, 20:27)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          "Cine are dreptate?
          Probabil nici unul, nici altul". Eu ti-am dat informatiile necesare pentru a descoperi care din ei doi are dreptate.

          Poate ca tu ar trebui sa citesti ce scrii dipa care sa comentezi.
    • +7 (7 voturi)    
      jalnic este! (Vineri, 18 octombrie 2013, 14:47)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      ca exista destui dintre cei ca tine care inca mai dau credit unui plagiator.
      • -7 (7 voturi)    
        jalnic (Vineri, 18 octombrie 2013, 15:34)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui victor L

        este ca citesti si nu pricepi.
        am vrut sa arat imaturitatea celor care conduc tara, clar? ai libertatea sa crezi pe cine vrei.
  • +10 (10 voturi)    
    mentalitate (Vineri, 18 octombrie 2013, 14:36)

    was [utilizator]

    "...Mentalitatea securista, cand o dobandesti dupa atatia ani, stai cu ea pana la moarte", a spus Ponta."

    Mda, cel mai bun exemplu este tata ilici.

    Oare cum este cu mentalitatea de plagiator/mincinos patologic, ramanae toata viata sau trece odata cu cosurile de pe fata?
  • +8 (8 voturi)    
    Draga tontel, (Vineri, 18 octombrie 2013, 14:41)

    Ponta [utilizator]

    Mai tare ca tine nu cred ca poate minti cineva.
    Si noi o sa te mintim la alegeri! ca te-am votat evident.
  • 0 (4 voturi)    
    Mari actori, domle"! (Vineri, 18 octombrie 2013, 15:04)

    dandra [utilizator]

    Astia doi sunt mari actori, Pontilici si Base:
    se cearta, isi arunca vorbe de ocara, se inteapa, se contrazic si nimic!
    nu tu masuri, nu tu reclamatii, nu tu procese de calomnie.
    Eu cred ca astia doi fac impreuna multe sprituri si ceea ce vedem noi este de fatada, gen "good cop, bad cop rutine".
    "ponta, vezi ca eu voi incepe un subiect, apoi tu ma contrazici, si iti dau voie sa ma faci securist, iar eu zic de tine ca esti plagiator; oamenilor le place sa aduc aminte ca ai plagiat, mua ha ha".
    scopul acestei scenete? Echilibrul in aceast tara.
    Doar nu vrem sa afle europa si restul lumii ca aici e lapte cu miere, ca de, apoi nu vom mai primi ajutoare...adica am vrut sa spun, fonduri si acoduri FMI, din care sa ne face case si vacante in State...parerea mea, mon cher.
  • +8 (8 voturi)    
    Tupeu de cocalar cu "doctorat" (Vineri, 18 octombrie 2013, 15:11)

    skanda7 [utilizator]

    Penibil, Ponta, presedintele USL, continuatoarea PCR-ului ii face securist pe Basescu. Asta in conditiile in care in USL s-au refugiat toti securistii si penalii tarii.
  • +3 (3 voturi)    
    partial (Vineri, 18 octombrie 2013, 15:24)

    mos ion roata [utilizator]

    ai dreptate! Unul dintre ei este imatur,puber chiar(cateodata)