Purtatorul de cuvant al Presedintiei: Il atentionam pe premierul Ponta sa stopeze orice fel de actiuni, inclusiv legislative, impotriva presei audiovizuale. Ele pot aduce prejudicii presei autohtone si credibilitatii statului de drept

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 9 octombrie 2013, 17:23 Actualitate | Politic


Purtatorul de cuvant al presedintelui, Bogdan Oprea, ii solicita premierului Victor Ponta sa dea dovada de corectitudine atunci cand face referiri care implica prevederi ale Constitutiei Romaniei si il atentioneaza sa inceteze orice fel de actiuni, inclusiv legislative, impotriva presei audiovizuale. Bogdan Oprea a precizat ca astfel de actiuni sunt de natura sa aduca prejudicii majore, nu numai presei autohtone, dar si credibilitatii statului de drept. Comentariile Presedintiei vizeaza declaratiile premierului Victor Ponta din deschiderea sedintei de Guvern de miercuri privitor la Ordonanta de Urgenta privind Insolventa.

Oprea arata ca, in sedinta de Guvern de miercuri, Ponta "si-a dat masura capacitatii de a minti si de a dezinforma si a incapacitatii de a respecta Constitutia Romaniei", precizand ca "in expozeul politicianist cu care ne-a obisnuit la inceputul fiecarei sedinte de Guvern", seful Executivului a afirmat ca "a ajuns presedintele sa moara de grija presei dupa ce era marele dusman al presei si al mogulilor".

Reprezentantul Preseditiei arata ca presedintele Traian Basescu "s-a aflat deseori si, foarte probabil, se va mai afla in dispute publice cu proprietarii trusturilor media si, uneori, chiar cu jurnalisti, actualmente, vezi cazurile Ghita si Voiculescu, dar niciodata nu a dispus si nu a luat vreo masura care sa duca la ingradirea libertatii presei".

Totodata Oprea i-a reamintit premierului ca OUG privind Insolventa incalca Articolul 1 din Constitutia Romaniei, dupa cum reiese si din sesizarea inaintata de Avocatul poporului Curtii Constitutionale.
  • Declaratia purtatorului de cuvant al presedintelui Romaniei
Purtatorul de cuvant al presedintelui Romaniei, domnul Bogdan Oprea, face urmatoarea declaratie de presa:

"Si in sedinta de Guvern de astazi, domnul prim-ministru Victor-Viorel Ponta si-a dat masura capacitatii de a minti si de a dezinforma si a incapacitatii de a respecta Constitutia Romaniei. In expozeul politicianist cu care ne-a obisnuit la inceputul fiecarei sedinte de Guvern, domnul prim-ministru a afirmat ca 'a ajuns presedintele sa moara de grija presei dupa ce era marele dusman al presei si al mogulilor'. Pentru o corecta informare a publicului, trebuie sa-i reamintim domnului prim-ministru cateva lucruri. Domnul presedinte Traian Basescu s-a aflat deseori si, foarte probabil, se va mai afla in dispute publice cu proprietarii trusturilor media si, uneori, chiar cu jurnalisti, actualmente, vezi cazurile Ghita si Voiculescu, dar niciodata nu a dispus si nu a luat vreo masura care sa duca la ingradirea libertatii presei. Ii reamintim, de asemenea, domnului prim-ministru ca, asa cum reiese si din sesizarea de astazi a Avocatului Poporului, Ordonanta de Urgenta a Guvernului privind procedurile de prevenire a insolventei si de insolventa incalca prevederile Constitutiei Romaniei de la Articolul 1 aliniatul (5) care spune ca 'respectarea Constitutiei, a suprematiei sale si a legilor este obligatorie', dar si ale Articolului 15 aliniatul (2), potrivit caruia 'legea dispune numai pentru viitor'. Aceeasi ordonanta de urgenta a Guvernului contravine, totodata, si Articolului 16 aliniatul (1) potrivit caruia 'cetatenii sunt egali in fata legii si a autoritatilor publice, fara privilegii si fara discriminari'. Il rugam pe domnul prim-ministru Victor-Viorel Ponta sa dea dovada de corectitudine atunci cand face referiri care implica prevederi ale Constitutiei Romaniei si, in acelasi timp, il atentionam sa stopeze orice fel de actiuni, inclusiv legislative, impotriva presei audiovizuale. Continuarea acestui mod de actiune este de natura sa aduca prejudicii majore, nu numai presei autohtone, dar si credibilitatii statului de drept din Romania."


Premierul Victor Ponta a inceput sedinta Guvernului de miercuri cu o serie de atacuri la adresa presedintelui Traian Basescu. "Avem o sedinta care sper sa se termine pana la 18.30 cand iese presedintele sa ne certe. Circul este asigurat la 18.30 in fiecare zi", au fost primele cuvinte ale premierului, dupa care a continuat cu noi atacuri si ironii. "Prefer sa tin cu partenerii europeni sau americani, nu cu tot felul de dictatori. (...)Pana la urma, supararile presedintelui ca nu il primeste nimeni in strainatate nu ne privesc. Probabil, toata lumea stie ca a fost demis anul trecut si de aceea nu vrea sa il primeasca nimeni", a mai spus Ponta.

Si Codul Insolventei a fost un prilej pentru premier sa aminteasca de presedinte. " A ajuns presedintele sa moara de grija presei dupa ce era marele dusman al presei si al mogulilor. Cred ca intrarea intr-o dezbatere legala este foarte buna si Avocatul Poporului a cerut Curtii Constitutionale sa se pronunte daca este constitutional sau nu ca, pana la urma, toti sa platim taxe sau daca este constitutional ca doar unii sa plateasca taxe si unii nu. Si cred ca decizia Curtii Constitutionale va da un mesaj foarte clar in ce masura in Romania suntem impartiti doar intre cei care respecta legea si cei care nu o respecta. Nu intre cei care platesc taxe si sunt luati de fraieri si cei care nu platesc taxele si cred ca sunt mai destept", a spus Ponta.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1667 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    sunt curios (Miercuri, 9 octombrie 2013, 17:36)

    math [utilizator]

    ce se poate obiecta la acest comunicat al presedentiei.

    ...pe de alta parte sunt scarbit de emisiunile nonstop pe aceasta tema ale Realitatii. Va rog sa nu uitati ca este numai o latrina mai mica decat Antena 3. sa isi asume pana la capat guvernul pe care l-au adus si sustinut la putere. sa il mangaie pe Ponta si sa puna tablouri cu el in studio. Pare un teatru ieftin prin care se mimeaza echidistanta si obiectivitate. Auzi domnule GEOSTRATEG Gusa ?
  • +4 (6 voturi)    
    Referendum (Miercuri, 9 octombrie 2013, 17:44)

    The Wisest Fool [utilizator]

    Toata lumea stie ca numarul de parlamentari a fost redus la 300 inca din 2009!
  • +4 (8 voturi)    
    incorigibil (Miercuri, 9 octombrie 2013, 17:49)

    pragmatism [utilizator]

    Mitomanul este incorigibil!!!
  • +2 (4 voturi)    
    Cred ca... (Miercuri, 9 octombrie 2013, 17:50)

    cristian_n [utilizator]

    Pleci acasa...nu mai sunt taxe din care papi...
    Aia cu libertatea...te rog....zi-o la ""bai unu"" la ora 22.00...imi iau perna si o sa dormmm...
  • +4 (6 voturi)    
    pe cine nu lasi sa moara... (Miercuri, 9 octombrie 2013, 18:11)

    nash pandelica [utilizator]

    aia de la realitatea nu merita.
    aseara, cretuleasca a continuat partitura cunoscuta, dand vina pe ...pdl, cum ca, pe timpul lor a inceput decaderea, ca trimetea blejnar controlul...

    avea invitati, tot unul si unul, basescu fiind ocarat ca la usa cortului. invitatii erau vejnicile triste figuri care se roteasc intre latrine si otv ghitza.

    base are principii, ei au naravuri.

    probabil ca cretzuleasca isi pregateste plecarea langa ursu, dumitrescu..
    este taman ce trebuie, sa imbogateasca galleria de pupincuristi de la latrina.
  • -1 (7 voturi)    
    Daca nu, ce? (Miercuri, 9 octombrie 2013, 18:13)

    hic sunt leones [utilizator]

    CSM zice; si ce poate face altceva?!
    Presedintia zice/atentioneaza; si ce poate face altceva?!
    Lumea intreaga zice; si ce poate face altceva?!

    Atat timp cat Parlamentul nu poate pedepsi derapajele primului-ministru traim o dictatura a executivului exact cum este ea explicata in cartile de teorie.
    • +1 (1 vot)    
      buna gluma...... (Miercuri, 9 octombrie 2013, 19:44)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

      ....m-am amuza copios : "Parlamentul nu poate pedepsi derapajele primului-ministru...."!?

      O vorba romaneasca spune : Corb la corb nu-si scoate ochii !
      Oare ce o fi mai insemnad si asta ?
      • 0 (0 voturi)    
        Cine sa-l pedepseasca (Joi, 10 octombrie 2013, 10:34)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui translativus

        socru-su'?
    • +1 (1 vot)    
      Verdict The Guardian: (Miercuri, 9 octombrie 2013, 21:55)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

      Ponta, alaturi de Orban si Putin, printre dictatorii Europei de Est.
  • +4 (8 voturi)    
    mi-e sila ! (Miercuri, 9 octombrie 2013, 18:17)

    MihneaR [utilizator]

    Pana acum spuneam ca mi-e jena cu Ponta prim ministru.
    Dar de acum incolo incepe sa-mi fie chiar sila.
  • +5 (9 voturi)    
    Ponta se opreste doar DEMIS! (Miercuri, 9 octombrie 2013, 18:18)

    uluit [utilizator]

    Din pacate, tara noastra a ajuns sa fie badjocorita de cei ca Ponta, care nu au niciun respect fata de statul de drept si fata de lege. Cei ca Ponta, ii respecta pe fosti puscariasi (vezi Nastase) si comunisti (vezi Iliescu).

    Cu Ponta PM, nu avem decat o singura directie... In Jos!
    • +4 (4 voturi)    
      Foarte bine spus (Miercuri, 9 octombrie 2013, 19:59)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui uluit

      Infantil, pueril, este tzatza Guvernului Romaniei!
  • +2 (6 voturi)    
    il doare pe plagiator..... (Miercuri, 9 octombrie 2013, 19:10)

    translativus [utilizator]

    .....direct in motul de la basca de statul de drept si credibilitatea lui, in schimb se fereste tare de imaginea real negativa pe care ziaristii i-o vor face daca vor incepe cu totii sa spuna adevarul despre minciunile pe care le spune si prostiile cotidiene pe care le face.
  • +1 (1 vot)    
    Pai cum? (Miercuri, 9 octombrie 2013, 19:46)

    Gigi Kent [utilizator]

    Parca presa era o vulnerabilitate in strategia nationala de aparare. Acum nu mai e? :))
  • -2 (2 voturi)    
    Purtatorul de cuvant al presedintelui ii solicita. (Miercuri, 9 octombrie 2013, 21:04)

    GRANDFATHER [anonim]

    ...premierului???!!! Daca tot am ajuns atat de jos cu politica din RO, cred ca urmeaza in mod logic un raspuns din partea purtatorului de cuvant al premierului! Si daca lucrurile continua in "stilul"(!?) asta ar trebui sa nu ne mai mire daca in zilele urmatorele zile dialogul intre cele doua palate va fi coborat la nivelul portarilor, femeilor de servici, soferilor si altot tuteri si tucalari din schema celor doua resedinte oficiale!
  • 0 (0 voturi)    
    bebelusul (Joi, 10 octombrie 2013, 12:37)

    nash pandelica [utilizator]

    nu pricepe diferenta dintre guvernare si putere.
    intr'un stat democratic, de drept, la putere este poporul.
    primul ministru tre' sa faca ce nu face dottore, sa guverneze. adica sa administreze tzara.
    primul ministru si guvernul nu pot avea puterea pen' ca ei nu au fost alesi.
    ei sunt numiti, sunt manageri in diferite pozitii de management/administratie.
    atat.
    este functionarul, angajatul cu rangul cel mai inalt din tzata, dar numai angajat.

    este numit, ca orice manger, de presedintele companiei.
    programul de management/guvernare trebuie aprobat de consiliul de conducere al companiei/parlamentul tzatii.

    neindeplinirea programului de guvernare ar trebui sa atraga demiterea de catre angajator, adica de bobor, prin reprezentantii sai alesi, presedinte si parlament.
    d'aia exista motiuni de cenzura.

    presedintele ar trebui sa aiba si el dreptul sa ceara in parlament, un vot de neincredere in guvern, in cazul in care considera ca se abate de la programul de guvernare sau de la lege.

    deci, tontel a gasit un bobor gura casca, care allege dupa papagal, dupa jmecheria de cartier.

    am spus'o si io, chiar inaintea lui base, ca este un doctor parat, ca si mitica oparescu, cu aceleasi fitze de cotlzul strazii. are moaca si alura unui shutz de peron in gara de nord, cartier in care, cica, ar fi crescut.
    base a zis chiar mai bine, dottore este mult mai prost decat doctorul pe puncte, miticul oparescul.
    si in plus, este, de sange, oltean de jiuletz.
    am mai avut noi un otlean care, chiar a avut puterea.
    si stim cu totii ce si cum si'o exercita.
    tontel viorel ghilimel, cam tot un fel de....ca si...