Liviu Dragnea: Cei ce nu doresc o descentralizare reala sunt nostalgici si nu doresc sa se rupa de comunism, care exista inca in Romania

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 2 octombrie 2013, 10:35 Actualitate | Politic


Regionalizarea si descentralizarea ar ajuta Romania sa se desprinda de comunism, iar cei ce nu doresc o descentralizare reala "probabil ca sunt nostalgici si nu doresc sa se rupa de comunism, care exista inca" in tara noastra, a declarat miercuri vicepremierul Liviu Dragnea, la o zi dupa ce numarul doi in PNL, Klaus Iohannis, afirmase ca "regionalizarea nu se va petrece nici anul acesta, nici anul viitor".

"Regionalizarea si descentralizarea sigur ca deranjeaza foarte multa lume, dar ar reforma complet sistemul si ne-ar ajuta sa ne desprindem de comunism. Cei care nu doresc descentralizare reala probabil ca sunt nostalgici si nu doresc sa se rupa de comunism, care inca exista in Romania", a spus Liviu Dragnea, la Palatul Parlamentului, raspunzand intrebarilor ziaristilor.

Dragnea, vicepremier si numarul doi in PSD, a reafirmat ca "2013 e poate singura fereastra de oportunitate pe care o are tara asta sa adopta cele doua acte foarte importante", exprimandu-si totodata nemultumirea ca nu s-a ajuns inca la o reuniune a conducerii USL, desi pe un ton mai temperat decat o facuse in urma cu o saptamana.

In ceea ce priveste proiectul de act normativ numit de presa "marea descentralizare", Liviu Dragnea a precizat ca acesta a fost trimis liberalilor, iar PSD asteapta acum un raspuns. Intrebat pana cand asteapta acest raspuns, acesta a raspuns: "Pana primim...".

Pe de alta parte, vicepremierul a precizat ca nu este vorba de un "proiect de act normativ transmis de mine pe circuit de avizare", ci o serie de propuneri transmise autoritatilor locale spre consultare.

"Nu e un proiect finalizat, sigur ca sunt deschis la orice discutie, important e sa facem descentralizarea care sa schimbe acest sistem", a notat acesta.

Intrebat cum comenteaza nemultumirile exprimate de ministrul de Interne Radu Stroe legate de trecerea politiei, inclusiv a celei rutiere, in subordinea autoritatilor locale, Dragnea a precizat ca este vorba de propuneri ale primarilor: "Ca vor trece la primarii de orase si municipii e important, dar nu e un casus belli".

Intrebat concret cum comenteaza afirmatia lui Klaus Iohannis, vicepremierul a replicat: "Eu nu sunt atat de vizionar ca dl Klaus si nici atat de hotarat".

El s-a pronuntat insa pentru accelerarea procesului de regionalizare, explicand ca de zece ani se vorbeste de descentralizare. "Au trecut zece ani de zile si mai avem un pic si incepem", a comentat el, ironic.

In ceea ce priveste ritmul de implementare al procesului, Dragnea a precizat ca proiectul este prevazut in programul de guvernare al USL: "Discutam din 2011 de regionalizare, e in programul USL. Nu stiu la Sibiu ce inseamna timp scurt si timp lung, noi in sud suntem un pic mai agitati".

Ziaristii l-au intrebat daca se poate vorbi in aceste conditii de ruperea USL. "Eu sper sa nu. Am avut o serie intreaga de proiecte majore cu care am mers in fata romanilor si care ne-au crezut si ne-au si votat (...) Nu ne-am casatorit sa vorbim acum de divort (...) Suntem colegi intr-un proiect politic major si functionam in continuare", a raspuns el.

"Oricum (nerealizarea celor doua proiecte) nu e un motiv de bucurie si nu e un motiv care sa ne dea garantia ca putem avea foarte multa incredere unii in altii", a adaugat el, precizand ca isi alege cu grija cuvintele.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1794 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    nea Dragneo, nu sunt nostalgici dupa comunism (Miercuri, 2 octombrie 2013, 10:39)

    nellino [utilizator]

    le este groaza de feudalism!
    • +12 (12 voturi)    
      turis hotel (Miercuri, 2 octombrie 2013, 11:03)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      este nostalgic..daca se intra mai adand pe controlul banilor de la teloerman..atunci s ate ti communism..natzionalizare..
    • +10 (10 voturi)    
      Dragnea are un fix cu descentralizarea (Miercuri, 2 octombrie 2013, 11:25)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      Dragnea a vorbit despre descentralizare cit sa scrii o carte insa pina acum nu a reusit sa raspunda la intrebarea: "La ce le foloseste cetetenilor romani descentralizarea"?
      • +9 (9 voturi)    
        eeeeee (Miercuri, 2 octombrie 2013, 11:37)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        foloseste la imbogatirea lui... crezi altceva?
    • +14 (14 voturi)    
      are dreptate... (Miercuri, 2 octombrie 2013, 11:35)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      comunismul nu a disparut din romania, psd-ul este plin de comunisti-securisti-mafioti si nu numai psd-ul, dar la ei densitatea pe cap de parlamentar/politician este mai mare...
      ..."Am avut o serie intreaga de proiecte majore cu care am mers in fata romanilor "...
      corect, nu ati realizat nici unul din ele, ati facut numai pe dos, ati crescut taxele si impozitele, preturile la carburanti, gaze, energie, ati introdus taxe noi, tva-ul a ramas la fel, cu o mica exceptie pentru varan, (pardon, castig si eu la paine cam 0.10 bani x 30 paini = 3 lei pe lunaasta pentru inceput, deja sunt firme care au crescut pretul, oare cat castiga varanul?), ati ratat privatizarea oltchim, cfr, locuri de munca nimic...
      ati sustinut sus si tare ca Rosia Montana nu este un proiect viabil pentru romania, ca cei care sustin proiectul au fost cumparati, acum s-a inversat roata...
      in concluzie, puteti sa spuneti si un lucru bun realizat de acest guvern?ne-am saturat sa iasa azi pontalaul sa anunte ceva ca peste doua ore sa iasa crinulet sa spuna ca nu-i adevaart , ca nu stie nimic, si invers... oamenii astia nu au proiecte in comun, au numai niste polite de platit sau interese personale, ori este o manevra de tip usl, ca la lovitura de stat de anul trecut, ne tin ocupati cu asemenea declaratii pentru a nu vedea esentialul, maretele realizari usl-iste..
    • +2 (2 voturi)    
      bravo mai (Miercuri, 2 octombrie 2013, 13:32)

      sabo [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      baiete!
  • +15 (15 voturi)    
    Vopseaua se scurge (Miercuri, 2 octombrie 2013, 10:59)

    Daniels22026 [utilizator]

    Solidarismul s-a diluat in USL. Varanul s-a prabusit iar partidele componente se trezesc cu dureri mari din amorteala ideologica. "Jos Basescu" e liantul care nu mai mobilizeaza coruptia.

    Nici un proiect nu iese, nici constitutia noua, nici regionalizarea, nici descentralizarea, nici Rosia Montana. Vizitele in Rusia si China nu aduc bani la buget. Si nici macar Basescu nu a cazut.

    Se anunta vremuri grele pentru USL. Constructia de imagine a atins apogeul, dar vopseaua se scurge din personaje.
    • +7 (7 voturi)    
      minus un personaj care doarme (Miercuri, 2 octombrie 2013, 11:09)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      a lu kkrau de la isaccea...
  • +12 (12 voturi)    
    Trebuie sa ne fie frica... (Miercuri, 2 octombrie 2013, 11:02)

    EuSiCuMine [utilizator]

    atunci cand de descentralizarea si regionalizarea tarii se ocupa un om care a avut asa o contraperformanta (e adevarat incredibila!) in judetul pe care l-a condus 12 ani!
  • +10 (10 voturi)    
    Gura pacatosului (Miercuri, 2 octombrie 2013, 11:10)

    Cataleya [utilizator]

    Dragnea a zis bine ca exista "niste unii" care nu se pot desprinde de comunism. Dovada a oferit-o tocmai USL cand era in opozitie si au sarit ca arsi cand Basescu a vb despre regionalizare.
  • +8 (8 voturi)    
    auleu (Miercuri, 2 octombrie 2013, 11:33)

    sorin3 [utilizator]

    PSD-ul face acuzatii de nostagie dupa comunism. Cit tupeu.

    La fel ca inamovibilitatea judecatorilor , se pune carul inaintea boilor.
    Mai intiti trebuie refacuta legea lectorala si legea finantarii partidelor politice, urmata de reabilitarea partidelor in ochii electoratului si abia apoi se poate face descentralizare.

    Si asa fortele centrifuge ale baronilor sint imense , daca li se mai da putere vor fi imposibil de rasturnat.
  • +3 (3 voturi)    
    dorinta (Miercuri, 2 octombrie 2013, 12:04)

    joly [utilizator]

    Doresc, dar nu cum vreti voi.
    Mai incercati si alte variante, acceptate si de popor,
  • +3 (3 voturi)    
    Si cine o sa munceasca? (Miercuri, 2 octombrie 2013, 12:49)

    bigbrother [utilizator]

    Daca toate activitatile se vor muta la nivel local...cine le va face? Mare parte din aceste activitati erau coordonate de la Bucuresti unde o "armata" de oameni munceau sa frunzareasca tone de hartie.

    De acord ca autoritatile locale ar trebui sa stie mai bine ce se intampla. Dar trebuie un control strict aici, a.i sa nu ne trezim ca scapam de probleme intr-o parte doar ca sa le mutam la nivel local. Ma refer aici la bani, abuzuri, birocratie etc.

    A muta muntele de la Bucuresti catre regiuni implica angajarea oamenilor la nivel local. Bravos, asta e bine, se da de lucru in zone, dar ce faci cand nu gasesti oameni? Credeti ca o sa se mute inapoi cei care au venit din provincie ca sa munceasca in Bucuresti? Sau ca exista oameni pregatiti pe toate drumurile?

    O posibila solutie ar fi automatizarea si reducerea numarului de bugetari, in felul asta s-ar "impusca" doua vrabii odata. Sau cine stie, poate ca in felul asta se doreste sa se mai reduca nr de bugetari. Sper insa ca asta sa nu duca la blocarea activitatilor care si asa merg ca vai de ele.
  • +2 (2 voturi)    
    Dragnea si nostalgia comunista (Miercuri, 2 octombrie 2013, 17:06)

    uluit [utilizator]

    Dragnea are un singur vis... sa se faca descentralizarea, ca sa poata sa-i controleze mai usor pe baronii locali, sa raspunda direct intereselor partidului. Sa "aranjeze" urmatoarele alegeri, pe o perioada suficient de mare, pentru a fi confortabili sa faca ce vor pe "plantatia" Romania (vezi ce-a facut la Referendum)

    Metode marca "Dragnea" de fraudare a voturilor si compromitere a sistemului democratic:
    votul multiplu, turismul electoral, falsificarea CNP-urilor si a semnaturilor alegatorilor, voturi ale persoanelor decedate, absente, condamnate sau minore...

    Pentru conformitate (e proaspat dosarul):

    http://anticoruptie.hotnews.ro/stiri-anticoruptie-15712092-dosarul-vicepremierului-liviu-dragnea-fost-finalizat.htm