Laszlo Tokes: Retragerea Ordinului "Steaua Romaniei" echivaleaza cu desconsiderarea trecutului revolutionar al Timisoarei

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 septembrie 2013, 17:30 Actualitate | Politic


Europarlamentarul Laszlo Tokes sustine ca eventuala retragere a distinctiei Ordinul national 'Steaua Romaniei' ar echivala cu "desconsiderarea repetata a trecutului revolutionar al Timisoarei".

"Inalta distinctie care mi-a fost acordata dupa douazeci de ani a reprezentat recunoasterea meritelor tuturor eroilor si disidentilor de la Timisoara. De vreme ce Timisoarei 'i-a fost furata revolutia', Ordinul national 'Steaua Romaniei', ce mi-a fost conferit in anul 2009, i-a facut dreptate intr-o anumita masura si 'orasului-martir'. In cazul in care mi se va retrage aceasta distinctie, gestul ar echivala cu desconsiderarea repetata a trecutului revolutionar al Timisoarei. Mai mult, ar constitui o noua dovada a restaurarii relatiilor si organizarii de tip comunist ce are loc in prezent", a declarat europarlamentarul, la Arad, cu ocazia celei de-a 25-a aniversari a protestului bisericesc impotriva demolarii satelor, potrivit unui comunicat pe care l-a transmis presei, citat de Agerpres.

Tokes catalogheaza demersul de a ii fi luata distinctia "Steaua Romaniei" drept "o tentativa de a oferi un exemplu negativ", motivata partial de interese politice si partial de dorinta "de a descuraja si a invata minte" comunitatea maghiara.

"Cauza si explicatia evidenta (pentru retragerea distinctiei 'Steaua Romaniei' - n.r.) o constituie propunerea pe care am facut-o in ziua de 27 iulie 2013, in cadrul Taberei de Vara de la Baile Tusnad, prin care pe baza exemplului austriaco-italian am lansat ideea ca Ungaria sa-si asume rolul de stat-garant in privinta comunitatii nationale maghiare din Romania - sau Transilvania - cu scopul de a asigura drepturile acesteia. Amintirea acestui model european consacrat, ce garanteaza autonomia comunitatii de austrieci care traieste in provincia italiana numita Tirolul de Sud, i-a iritat in mod neasteptat si intr-o masura inexplicabil de mare pe liderii politici romani", mai sustine Tokes.

Pe 19 septembrie, are loc Adunarea Generala a Ordinului National "Steaua Romaniei" in cadrul careia se va alege componenta Consiliului de Onoare, cel care va decide eventuala retragere a distinctiei acordate lui Laszlo Tokes.

Intrunirea Adunarii Generale are loc dupa ce mai multi membri ai Ordinului au solicitat retragerea decoratiei lui Tokes. Presedintele Traian Basescu a declarat ca asteapta decizia Consiliului de Onoare, pentru a putea emite apoi decretul de retragere, daca acest lucru va fi cerut.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2519 vizualizari

  • +28 (34 voturi)    
    E mult mai simplu! (Sâmbătă, 7 septembrie 2013, 17:55)

    Cataleya [utilizator]

    Dle Tokes
    Matale ai primit acel ordin pt anumite merite din vremea revolutiei. Tot respectul.
    Dar ordinul iti poate fi retras pt comportamentul ulterior.
    Nu inseamna ca odata ce ai primit acel ordin, iti poti permite, de-a lungul vietii, sa iti bati joc de el.
    Degeaba te lamentezi.
    Romania ar trebui sa-ti retraga acel ordin fara sa clipeasca, avand in vedere comportamentul matale din ultimii 3-4 ani.
    Daca ordinul ar fi "pe viata" n-ar mai exista clauzele si conditiile care reglementeaza retragerea lui, in anumite conditii.
    Mai bine te-ai intreba de ce lui Nastase nu i se retrage Ordinul respectiv, mai ales ca in cazul sau situatia este cat se poate de clara.
    Condamnare la puscarie pt coruptie, retragerea automata si obligatorie a Ordinului.
    dar voi acum va aliati si faceti pe victimele.
    Sa va fie rusine!
  • +13 (21 voturi)    
    Lasa ba, Tokese, mai stim si noi... (Sâmbătă, 7 septembrie 2013, 18:04)

    Ion B [utilizator]

    cum se scrie istoria. Nu ai fost decat o unealta in mana serviciilor secrete (incepand cu alea rusesti, continuand cu alea unguresti si la sfarsit, cu voia dumneavoasta, alea romanesti).
    Ti-ai luat malaiul pentru ce ai facut atunci, dar pentru ce faci acum, ia'ti laba de pe Steaua Romaniei. Sau poate au si ungurii vre'o stea pe care ti'o dorestie piept?
  • +25 (29 voturi)    
    Si inca ceva , dle Tokes! (Sâmbătă, 7 septembrie 2013, 18:13)

    Cataleya [utilizator]

    Acordarea acestui ordin nu are nimic de-a face cu cetateanul de rand.
    Sunteti peste 1300 de purtatori ai acestui ordin si voi intre voi v-ati stabilit regulile.
    Nimeni nu i-a intrabat pe romani sau pe unguri daca meritati sau nu acel ordin, atunci cand v-a fost oferit.
    Acum, de ce incercati sa-i bagati pe romani (pe cetatenii Romaniei) in oala voastra?
    Voi decideti cui oferiti acel ordin, voi decideti cui i se retrage.
    Presedintele doar semneaza un fapt implinit, o decizie luata, EXCLUSIV , de Consiliul de Onoare al Ordinului.
    Deci, unde e problema?
    De ce va lamentati public?
    Plangerile dvs trebuie sa se adreseze NUMAI si NUMAI Consiliului care decide.
    Va vaicariti public, ca si cum de Ion sau Gheorghe, de Arpad sau Moriko ar depinde acest lucru.
    Descurcati-va intre voi si lasati poporul in pace!
    Ca are destule pe cap!
    Nu mai are nevoie si de orgoliile voastre, ale puratorilor de Ordine, Stelute si Medalii!
  • +3 (5 voturi)    
    Smecher popa! (Sâmbătă, 7 septembrie 2013, 20:45)

    inganduratul [utilizator]

    Al dracu popa asta, vrea sa-l confundam cu spiritul Timisoarei din clipele revolutiei devenita , prin mana maiastra e carpei monstruoase si kgb-iste, Lovilutie!
  • +3 (7 voturi)    
    Vaicarelile unui "erou" decazut! (Sâmbătă, 7 septembrie 2013, 20:46)

    GRANDFATHER [anonim]

    Oare de ce nu s-a gandit domnul episcop Laszlo Teokes la toate cele care le spune acum, atunci cand cerea guvernului Ungariei instituirea unui "protectorat" asupra Transilvaniei! Ca cetateni romani avem dreptul sa fim nemultumiti de felul cum functioneaza institutiile statului roman! Ca membrii ai unei comunitati etnice putem sa clamam respectarea identitatii noastre etnice, lingvistice si culturale! Ca "simplii" cetateni avem dreptul la opinii si dreptul de a ne exprima public aceste opinii! Dar nu-mi amintesc vreun alt caz cand un cetatean roman a cerut "protectoratul" guvernului altei tari pentru "apararea" dreptului la autonomie teritoriala pe criterii etnice!
    Si eroi ca si ingerii pot fi "cazuti" din starea lor daca nu respecta LEGEA!
  • +3 (5 voturi)    
    trecutul revolutionar al Timisoarei este si va exa (Sâmbătă, 7 septembrie 2013, 22:53)

    tepes [utilizator]

    Dle.Tokes sa lamurim niste aspecte.Nu domnia voastra ati organizat iesirea timisorenilor in strada ci brutalitatea acelor securisti si militieni care au venit in numar prea mare ca sa va evacueze.Timisorenii habar nu aveau cine-i pastorul Tokes ei din spirit civic v-au luat apararea, de aici a urmat schimbarea si uite asa ati devenit erou fara voie-cu flacara revolutiei in frunte..Timisorenii sa va judece doar ei au dreptul asta.
  • +2 (4 voturi)    
    Eroare majora in cazul Tokes (Duminică, 8 septembrie 2013, 11:14)

    UpNext [utilizator]

    Personaj extrem de controversat, colaborator fidel dovedit al serviciilor ungare de informatii (AVO) inca din 1982, acest preot reformat a primit in 2007 una din cele mai importante distinctii ale Ungariei - Marea Cruce a Ordinului Republicii Ungare - ca recunoastere a meritelor sale in servirea intereselor maghiare in Romania. Toate acestea erau cunoscute de catre autoritatile romane si, totusi, i s-a acordat o inalta distinctie romaneasca in 2009, cel mai probabil la presiunea unor sfere de influenta externe. Presedintele Romaniei era informat, cu siguranta, referitor la istoricul de spionaj al lui Tokes, dar, surprinzator, nu a facut opozitie. Ce parere aveti??
  • +1 (1 vot)    
    Nu doresc ca nationalismul sa-mi orbeasca (Duminică, 8 septembrie 2013, 18:17)

    Maniu [utilizator]

    judecata. Eu am citit ce a declarat Tokes despre rastamalcirea lucrurilor spuse de el. El nu este un imbogatit de revolutie ca javrele din UDMR.