BAC 2013 Liviu Dragnea: Ministerul Educatiei sa se gandeasca serios sa reintroduca examen de admitere in liceu si examen de admitere la facultate

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Joi, 11 iulie 2013, 14:15 Actualitate | Politic


Bacalaureat
Foto: Agerpres
"Am intrat la facultate cu vreo 9.23, dupa ce am dat un bacalaureat care nu era patat de obiceiurile din zilele noastre", a declarat vicepremierul Liviu Dragnea. Aflat la Sibiu la o dezbatere pe tema regionalizarii, vicepremierul a lansat un mesaj catre membrii guvernului: "Ar trebui sa se gandeasca serios cei de la Ministerul Educatiei si alti lideri politici daca nu cumva ar trebui reintrodus (...) examen de admitere in liceu, examen de treapta, examen de admitere la facultate".

Aflat la Sibiu la o dezbatere pe tema regionalizarii, vicepremierul Liviu Dragnea si-a inceput discursul vorbind despre conditiile din prezent de admitere la facultate si la liceu. "Vreau sa salut un fost coleg de liceu, cu care am invatat pentru bacalaureat si facultate si imi aduc aminte ca am intrat la facultate cu vreo 9.23, dupa ce am dat un bacalaureat care nu era patat de obiceiurile din zilele noastre si nu era patat, pentru ca sistemul era gandit altfel", a declarat Dragnea, citat de Mediafax.

Potivit vicepremierului social-democrat, "trebuie sa avem curaj sa ne hotaram pana la urma cum structuram educatia. Atat timp cat noi admitem la liceu cu mediile din a VIII-a, iar la facultate cu media de la bacalaurat sau de la anumite materii din timpul liceului, sigur ca se concentreaza foarte mult pe acest examen".

"Ar trebui sa se gandeasca serios cei de la Ministerul Educatiei si alti lideri politici daca nu cumva ar trebui reintrodus, macar ceea ce era inainte, si anume examen de admitere in liceu, examen de trepta, examen de admitere la facultate si fiecare in functie de capacitati se specializeaza si ajunge sa conduca parti din aceasta tara care genereaza progres", a declarat Dragnea.

Aprilie 2013: Schimbare majora pentru admiterea la facultate. Notele din liceu vor putea fi luate din nou in considerare pentru admitere

Afirmatiile vicepremierului social-democrat vin dupa ce ministerul a decis relaxarea conditiilor de admitere in facultate, prin permiterea din nou ca si notele din liceu sa poata fi luate in considerare la admiterea in facultate.

Cu doua luni inainte de inceperea Bacalaureatului 2013, Ministerul Educatiei a publicat un ordin de ministru prin care le permitea universitatilor sa foloseasca drept medie de admitere la facultate si notele obtinute de elevi in timpul liceului, nu numai notele de la BAC. "Este o posibilitate. Decizia apartine universitatilor. Eu cred ca daca legea nu interzice, Ministerul nu trebuie sa introduca astfel de restrictii", declara atunci pentru HotNews.ro ministrul Remus Pricopie. 

Amintim ca in urma cu un an ministrul de atunci al Educatiei, Catalin Baba, a modificat modalitatea de admitere la facultate, astfel incat anul trecut s-a intrat doar prin examen sau pe baza mediei de la Bacalaureat, dar universitatile nu au putut folosi mediile din timpul liceului. Baba declara atunci pentru HotNews.ro ca "pentru ca Bacalaureatul este un examen serios, el poate fi folosit, dar nu pot fi luate in considerare la admitere mediile din timpul anului. Incurajam universitatile performante sa aiba sisteme competitive de admitere".  

Citeste si:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3201 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Buna Dimineata politruci! (Joi, 11 iulie 2013, 14:20)

    Sani [utilizator]

    Chestia asta era clara de ani de zile...dar interesele camarilei politice mostenitoare lui Iliescu au impiedicat acest lucru.
  • -5 (7 voturi)    
    foarte bine (Joi, 11 iulie 2013, 14:25)

    bancher [utilizator]

    1)dar nu vad necesitatea treptei a II-a (adica cea din clasa a X-a)...ce sens ar avea? Odata intrat la liceu, ce sens are sa dai iar examen, dupa doi ani? sa te dea la scoala profesionala? Asta era o inventie comunista, sa mai ia oameni din liceu si sa ii duca in fabrica, ca si muncitori necalificati...
    2)Nici examenul la liceu nu este indicat....pt ca, la 14 ani multi copii nu au curajul sa dea la liceul la care isi doresc, pt ca pot pica...si daca pici la 14 ani la liceu...ce sanse mai ai in viata?? Mai bine cum e acum, sa dai testele nationale (cu conditia sa fie foarte corecte) si apoi te repartizeaza calculatorul la un liceu, in functie de prima si a doua optiune a ta...
    Ai avut ghinion si ai picat la Liceul de Informatica cu 10 sutimi, nici o problema ca, cu aceiasi medie, intri la Lazar.
    Dar daca dai examen direct, si il pici tot cu 10 sutimi, unde te mai duci?
    3)cu examenul pt facultate sunt de acord. La 19 ani oamenii sunt destul de copti la minte, sa isi dea seama la ce facultate dau.
    Am impresia eu ca acest Liviu Dragnea e cam comunist, si vrea sa fie totul ca pe vremea lui...
    • +9 (9 voturi)    
      Prostii (Joi, 11 iulie 2013, 15:25)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Examenele din 2 in 2 ani sunt indicate.
      Povestea ca vezi doamne stresam copiii este o aberatie.
      Viata este facuta din examene, iar copiii trebuie sa se obisnuiasca cu ele.

      Usor sa spui ca testele nationale sa fie corecte. Dar cum aplici?
      Schimbi toti profesorii si aduci altii ....din Japonia?

      Vorbesti ca sa te afli in treaba si matale.
    • +4 (4 voturi)    
      Adica copii pina la 19 ani nu au curaj???????????? (Joi, 11 iulie 2013, 15:44)

      linarel [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      sau nu leplace sa invete . Care e problema ca dau teste in clasa a IV dar nu pot da examen pt treapta I sau II ? Adica la 10 ani sint pregatiti dar la 14 nu ?

      Exista o singura problema: nu exista interes sa invete din partea marii majoritati a copiilor si dezinteres din partea profesorilor .

      Viata este o competitie. Cine invata e capabil sa demonstreze ca stie in cadrul unui examen . Cine cade treapta a II la profesionala . Iar la facultate examenul ar trebui introdus obligatoriu

      Prostia numita evaluare si capacitate trebuie sa inceteze .
    • 0 (0 voturi)    
      Nu-i chiar asha (Joi, 11 iulie 2013, 15:56)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      1-2. Ar fi corect daca subiectele la evaluarea nationala ar fi cit de cit dificile. Daca's cum au fost anul asta, de clasa a 3-a spre a 4-a, cum departajezi cei 10% cu 10 pe linie? Cu niste subiecte serioase, ideea e buna, pentru ca nu apar aberatii ca cele semnalate de tine.
  • +9 (9 voturi)    
    Alo, .. Domnul din Telemorman, (Joi, 11 iulie 2013, 15:31)

    Ponta [utilizator]

    Aveti grija ca scoala sa fie scoala, iar atunci cand elevii se afla in incinta acelei constructii numite Scoala, sa se supuna unor regulamente stricte de comportament, astfel incat sa nu o transforme in bordel, sau alt tip de entertainment.
    Totul pleaca de la regula si se opreste inapoi la regula.
    Dar in primul rand trebuie sa o inteleaga guvernantii (nu cei gen copy paste) iar mai apoi aplicata in scoala.
    La noi scoala este ceva ce dauneaza grav sanatatii mintale, iar promovarea acestei stari a favorizat aparitia unei boli nationale - INCULTURA.
  • +1 (1 vot)    
    ... (Joi, 11 iulie 2013, 16:11)

    vitan.sandu [utilizator]

    Dl Dragnea este cumva fostul prezident de la Teleorman? Cum care Teleorman? Ala de pe ultimul loc ca medie de promvare la bac. O fi vreo legatura intre rezultatele de la bac si aceste ziceri? Eu tot astept ca domnii astia dragnea, ponta, basescu sa zica ceva de genul: guvernul sa se gandeasca serios si sa respecte legea, adica sa dea 6% din PIB la educatie. Atentie, de la buget! Acuma e 2,38%, dar cu veniturile proprii (adica taxele de la studenti) cu tot. Dupa aceea da, se poate da examen si la admiterea in facultate, se poate renunta la cantitate sporind calitatea.
  • 0 (0 voturi)    
    ? (Joi, 11 iulie 2013, 16:44)

    b74cbd [utilizator]

    De acord cu reintroducerea examenelor de admitere si in liceu si in facultate.
    Observam ca si Dragnea e multilateral dezvoltat si atoate competent, parca ar fi din gasca lui copy paste.
  • +1 (1 vot)    
    E cineva acolo sus care gandeste !?! (Joi, 11 iulie 2013, 23:37)

    neagoe [utilizator]

    Dragneo, daca se face asta cu cele trei examene, atunci vei avea un bulevard cu numele tau.

    Pana atunci, tot nu-mi placi ca ai in dreapta si in stanga Prostia si Mitocania, adica pe un alde Cacarau si-un alde Mazare.