VIDEO Crin Antonescu: Episodul Rosca Stanescu e incheiat. L-am asigurat pe Ponta ca are sprijinul nostru

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 mai 2013, 15:12 Actualitate | Politic


Presedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat, sambata, ca el considera episodul Sorin Rosca Stanescu incheiat si ca l-a asigurat pe premierul si liderul PSD Victor Ponta de tot sprijinul liberalilor, iar constructia proiectului USL merge mai departe, transmite Mediafax.

"Episodul Sorin Rosca Stanescu este unul incheiat, despre care s-a spus din toate partile si cu toate nuantele tot ce trebuia spus. Noi v-am descris si cred ca a facut-o si Victor Ponta si au facut-o si alti colegii de ai nostri pe larg tot ceea ce era de spus. Eu despre acest caz nu mai am nimic de adaugat, cred ca si domnul Ponta v-a spus totusi ca avem si alta treaba in Romania decat asta. S-a discutat, nu s-a bagat sub pres, fiecare a spus ce vrea, ce il doare, ce trebuie sa facem, ne-am inteles, mergem mai departe", a afirmat Antonescu, la Romexpo, unde a fost prezent la Conferinta nationala a Tineretului National Liberal.

Liderul liberal a aratat ca dialogul cu Ponta nu s-a concentrat pe subiectul Rosca Stanescu, ci pe cea a solidaritatii USL, iar premierului i s-au oferit toate asigurarile ca opiniile exprimate de senatorul liberal nu sunt si ale partidului.

"Discutia nu a fost in felul acesta, cum si domnul Ponta a spus ieri. Nu Rosca Stanescu e problema, ci solidaritatea USL. Ori discutiile dintre noi, daca ma intrebati ce asigurari ca anumite declaratii pe care le-a facut senatorul nostru nu ne reprezinta, nu le impartasim, ele au fost dezavuate si public, ca are in continuare tot sprijinul nostru ca premier, ca e premierul nostru, nu al altcuiva, ca tot ceea ce am construit pana acum merge mai departe", a spus Antonescu.

El a adaugat ca nu s-a certat cu Ponta, ca nu trebuie interpretate discutiile din ultimele zile ca "o lupta de cocosi sau de tapi".

"Nu e vorba ca pe un soi de skandenberg, de lupta de cocosi, de lupta de tapi, nu, e vorba de oameni care sunt parteneri, coechipieri, care am construit ceva foarte important impreuna, de oameni care suntem rationali", a afirmat Antonescu.

Antonescu a afirmat si ca nu considera necesara modificarea protocolului USL pentru a include prevederi referitoare la excluderea din partidele membre a acelora care ataca guvernarea. "Protocolul USL este cat se poate de clar si acoperitor in aceasta privinta. Important este sa il respectam cu totii si este de datoria noastra, ca si a celorlalti colegi sa facem ca aceste prevederi sa fie respectate", a mentionat liderul PNL.

Intrebat daca subiectul Rosca Stanescu va fi reluat luni la sedinta USL, avand in vedere ca Ponta a cerut sanctionarea acestuia, Antonescu a spus ca sedinta va fi una uzuala, in care se vor discuta subiectele guvernarii. "Luni este o zi normala, vom avea o intrunire obisnuita de inceput de saptamana pentru USL, o zi in care vom discuta subiectele uzuale, cele care tin de guvernare", a spus liderul PNL.

Antonescu a aratat ca in discutiile din ultimele zile cu Ponta au fost abordate si subiectele importante ale guvernarii USL. "E vorba de lucruri fundamentale, care tin de programul de guvernare, de agenda Guvernului, agenda Parlamentului, de modificarea Constitutiei, de regionalizare, de tot ceea ce inseamna de fapt obiectul nostru de activitate", a mai spus liderul PNL.

Premierul Victor Ponta nu a facut declaratii presei la plecarea de la Romexpo, unde a participat la Conferinta nationala de alegeri a PNL. "Acum e weekend si vorbim luni", le-a spus el jurnalistilor care il intrebau despre problemele din USL legate de episodul Sorin Rosca Stanescu.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3994 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    Ha-ha...! (Sâmbătă, 18 mai 2013, 15:25)

    Radu I [utilizator]

    „Pupat Piața Independenții”...
    Să ne trăiești, Nene Iancule!
    • +6 (6 voturi)    
      Antonescu va discredita PSD-ul pina la alegeri (Sâmbătă, 18 mai 2013, 19:13)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui Radu I

      Antonescu si-a dat seama ca Victor Ponta si PSD-ul nu au nici o intentie sa-i sustina candidatura la presedintie, in 2014.

      Pe de alta parte nici nu doreste sa rupa alianta cu PSD acum in 2013 deoarece PNL-ul ar ajunge pe bancile opozitiei pierzind toti ministrii pe care ii detine in guvern.

      Strategia lui Antonescu este discreditarea continua a PSD prin tot felul de actiuni, urmate de declaratii ale sale conform carora USL-ul ramine unit.

      Cu alte cuvinte, Antonescu vrea sa mentina PNL la guvernare in paralel cu o campanie negativa anti Ponta si PSD pentru a scadea sansele lui Ponta de a ajunge presedintele Romaniei in 2014 cind acesta va fi candidat din partea PSD si adversar al lui Antonescu candidat PNL.
      • -7 (7 voturi)    
        Dumitrica bobocule... (Sâmbătă, 18 mai 2013, 23:12)

        father nicky [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        ...cum le zici dumneata mai rar! Daca te-am lua in serios am putea spune ca esti in miezul problemei, esti chiar miezul din dodoasca, esti "eminenta cenusie" a USL-ului, esti "Mama Omida" si "Aliodor Manolea" in acelasi timp si te pricepi ca nimeni altul la "strategie"!!!
        Inteleg din fantasmagoriile pe care le debitezi ca in tabara capitanului fara nava e disperare mare! Te oftici ca USL-ul continua sa existe, ba mai mult de cat atat, a adus tara pe linia de plutire, s-au platit si se platesc datoriile si restantele, agricultura incepe sa se miste si-au aparut si investitori straini dispusi sa investeasca in Romania! Inca nu e bine si nimeni nu pretinde asta, dar in acest moment carcotasii care nu sunt in stare sa faca ceva, ar trebui sa taca! Nu avem nevoie de falsi profeti, care sa trambiteze apocalipsa si nici de bocitoare, care sa boceasca ipocrit moartea Romaniei! ROMANIA NU A MURIT SI ARE PUTEREA SA RENASCA DIN PROPRIA CENUSA, CA PASAREA PHOENIX!
  • +3 (3 voturi)    
    lolek (Sâmbătă, 18 mai 2013, 15:36)

    Googol [utilizator]

    crin antonescu : nu mai este doar o inventie de presa fractura USL. nu stiu ce au de gand cei din PSD. Nu mai e ce a fost. crin antonescu: episodul roșca stanescu e incheiat. l-am asigurat pe ponta ca are sprijinul nostru. concluzie: lolek și bolek au concurenți serioși pe posturile lor.
  • +5 (5 voturi)    
    Crin Antonescu e DISPERAT pt sprijinul PSD (Sâmbătă, 18 mai 2013, 16:17)

    Gryphus [utilizator]

    Crin Antonescu e DISPERAT sa ajunga PRESEDINTE si NU va face nimic pt a rupe USL...dar vrea sa aiba ultimul cuvant in relatia cu PSD, sa para ca EL conduce USL.

    Crin Atnonescu vrea sa diceteze CUM se modifica Constitutia, el vrea sa decida cum se face reorganizarea, el vrea sa hotarasca ce se impoziteaza si in acelasi timp el vrea sa fie si in OPOZITIE
  • +7 (7 voturi)    
    Mesajul real al "Uniunii" (Sâmbătă, 18 mai 2013, 17:06)

    uluit [utilizator]

    Spectacolul continua... Reprezentantii acestei parodii, fiindca nu pot sa-i spun politica, isi asigura votantii ca, sunt mai uniti ca niciodata. Imaginea este putin modificata, fata de vremurile apuse, insa mesajul este acelasi:

    Dragi Tovarasi, stati linistiti, nu va faceti griji ca vin "mosierii", ca baronii nostri locali (aka activistii de pe vremuri) intaresc partidul stat (aka Uniunea). Noi suntem peste tot (toate hAntenele) si in toate, mai puternici ca niciodata cu cele 70%. Criza burghezo-mosiereasca a capitalismului de cumetrie a trecut, iar poporul va inainta pe cele mai inalt culmi multilaterale de dezvoltare (fara program de guvenrare), depasind cu mult Korea de Nord si popoarele "pretine".

    La vremuri noi, tot "noi"...
  • +1 (1 vot)    
    skanderbeg? (Sâmbătă, 18 mai 2013, 17:46)

    mdesteptu [utilizator]

    Nu se spune skandeNbeRg, ci skanderbeg. Skander de la Alexander si beg de la bei, ban, etc
    • -1 (1 vot)    
      UPDATE: SKANDERBEG! (Sâmbătă, 18 mai 2013, 21:11)

      father nicky [utilizator] i-a raspuns lui mdesteptu

      Skanderbeg, un mare erou al rezistentei albaneze impotriva cuceritorilor otomani, s a nascut in Diber, nord-estul Albaniei. Tatal sau era conducatorul Albaniei centrale, care includea judetele (de azi): Mirdite, Kruje, Mat si Diber. Numele lui adevarat era Gjergj Kastrioti (numele de familie vine din regiunea Kastrati, unde s-a si nascut Gjergj), iar denumirea Skenderbeg ,care nu este parte a numelui sau adevarat, este data de turci in amintirea lui Alexandru Cel Mare. (Skenderbeg : Skender – Alexandru, Beg – Mare).
  • +3 (3 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 18 mai 2013, 18:12)

    melcul_naravas [utilizator]

    Nici-o minune nu tine mai mult de trei zile. Saptamana viitoare se va gasi un alt pretext pentru divort deoarece PSD vrea , musai, sa aiba candidat la presedintie iar ultimele sondaje le dau sperante. Nu exista morala in politica, doar interes.
  • +1 (1 vot)    
    rock (Sâmbătă, 18 mai 2013, 18:20)

    TLiviu [utilizator]

    v or muri unul la gatul altuia sarutinduse - trebuie sa bea cupa victorie prin minciuna si ura castigata- si alaturi de ei cei ce au dat aminul prin votul lor
  • +1 (3 voturi)    
    AUTOCITAT! (Sâmbătă, 18 mai 2013, 18:59)

    father nicky [utilizator]

    Regret. dar trebuie sa va citez din ce am scris ieri despre chestiune: <<Cred ca pana luni diferendul va fi aplanat, la ordin, si toata lumea va fi vesela si multumita! Iar "populimea" va constata a "N" oara adevarul zicalei: "Corb la corb nu-si scoate ochi!" Si astfel cei care s-au infierbantat prea tare si dandu-se cunoscatori au inventat tot felul de scenarii apocaliptice, se vor trezi inca o data in "offside", cu ochii in soare si cu buzele unflate!
    "Nu mor caii cand vor cainii!">> Citat din mesajul adresat "melcului naravas"!
  • +3 (3 voturi)    
    ipocrizie.....curata (Sâmbătă, 18 mai 2013, 19:45)

    geocrin [utilizator]

    Cea ce a fost NU va mai fi niciodata.
    Era de asteptat sa fie asa.
    Nici BOR nu mai poate sa faca nimic pentru acesti mari crestini ai neamului .....
    • +3 (3 voturi)    
      hm.. (Sâmbătă, 18 mai 2013, 21:21)

      Googol [utilizator] i-a raspuns lui geocrin

      aș înlocui „creștini” cu un alt adjectiv asemănător.
  • +5 (5 voturi)    
    coane antoaneee! (Sâmbătă, 18 mai 2013, 21:14)

    jackalphonse [utilizator]

    tremura sosetele pe tine de teama ca nu mai ajungi presedinte. linisteste-te coane, ca nu te voteaza bimeni oricum. poate se vor mai gasi variante pana atunci.
    • +1 (1 vot)    
      o varianta mai buna (Duminică, 19 mai 2013, 10:01)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      ar fi sa candideze direct seful lui, felix...
  • +1 (1 vot)    
    Visand la pernutele de la Cotroceni (Duminică, 19 mai 2013, 15:14)

    Savitar [utilizator]

    Asta daca ajunge presedinte (numai cu ajutor psd), nu se mai trezeste tot mandatul, de aia rade ca prostu' tot timpul si se hluzeste la toata lumea, mirajul somnului etern e prea puternic.