Victor Ponta: Looserii domnului presedinte imi fac plangeri penale. Asa se coabiteaza

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 2 aprilie 2013, 14:27 Actualitate | Politic


Premierul Victor Ponta a declarat marti ca "toata lumea din jurul presedintelui" ii face plangeri penale, aceasta inscriindu-se, spune el, in linia coabitarii sale cu seful statului. Prezent la CSM, Ponta a fost intrebat de ziaristi cum comenteaza solicitarea Parchetului General catre ORDA de a efectua o expertiza privind o carte scrisa de el si in care este suspectat de plagiat: "Pai e in linia coabitarii mele cu presedintele. Asa de prieteni suntem ca loserii domnului presedinte, cum ii cheama? Papahagi si Neamtu imi fac plangeri penale. Dar m-am obisnuit. Toata lumea din jurul presedintelui imi face plangeri penale. Ce rau in asta? E foarte bine. Asa se coabiteaza", a spus Ponta, citat de Agerpres.

El a precizat ca nu a discutat cu seful ORDA pe aceasta tema si nici nu are de gand sa o faca.

Pe 23 august 2012, Mihail Neamtu, Adrian Papahagi si Augustin Ofiteru au anuntat ca au depus la Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie o plangere penala impotriva premierului Victor Ponta pentru plagiat.

Razvan Casmoiu, directorul Directiei de Expertize, Constatari, Economic si Organizare din cadrul ORDA, a confirmat luni ca Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie a solicitat ORDA efectuarea unei expertize in legatura cu lucrarea scrisa de premier.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


4159 vizualizari

  • +15 (19 voturi)    
    Conceptie de prim ministru Roman (Marţi, 2 aprilie 2013, 14:36)

    Bogdan_1 [utilizator]

    Cine fura (Ponta, Nastase, Dragnea, ....) e un invingator, un adevarat model iar cine e cinstit si cere ca legea sa pedepseasca furtul e un loser/ un perdant / un fraier. Interesant model de viitor pentru Romania. Si ne mai plangeam ca in Romania USL nu are viziune si proiecte. Dca mai punem si cultura de calorifer a propagandistului electrician si imprimanta 3 D a economistului pianist de la industrie avem imaginea unui viitor de aur (parca mai incepuse o epoca de aur - asta mai nou sigur a inceput cu ceva "cocosei" in buzunarele unora).
    • +6 (10 voturi)    
      partea trista e... (Marţi, 2 aprilie 2013, 14:54)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_1

      Partea trista e ca "cine fura e invingator" nu e doar conceptia premierului. E conceptia unei majoritati de 70% din electoratul care participa la alegeri! Abia asta e trist. 70% din romani au voata alianta dintre un plagiator mitoman cu un chuilangiu repetent si un turnator la secu hots. Astia 3 din fruntea partidelor USL aduna tot ce apreciaza romanul: furtul, minciuna, lenea, chiulangeala, hotia si turnatoria la secu (ca doar 30% din pupulatie turna la secu pe vremuri). Din pacate cam astea sunt principiile dupa care se ghideaza poporul...
  • +12 (14 voturi)    
    cronologia (Marţi, 2 aprilie 2013, 14:43)

    sorin3 [utilizator]

    Plingerea a fost depusa inainte de sau dupa semnarea vestitului acord?

    Plagiatul lui Ponta e evident si nici nu e deosebit, e ordinar. Deosebita e capacitatea lui si a unei mari parti a "intelectualilor" de a-l nega.
  • +4 (6 voturi)    
    cine zice ala este (Marţi, 2 aprilie 2013, 14:45)

    vulpescu [utilizator]

    Daca nu ar fi plagiat nu s-ar fi simtit atacat - ca orice primitiv care se simte atacat sare la chiftea si jigneste cit poate - daca era un prim ministru pe bune salva Oltchimul.
  • +4 (6 voturi)    
    Nu e rasul tau, pontache! (Marţi, 2 aprilie 2013, 14:49)

    triciupa [utilizator]

    Degeaba te scremi sa pari spiritual cu "looserii" (apropos, vezi ca electoratul vostru nu stie ce-i aia, asa ca n-a gustat gluma...), povestea plagiatului tocmai a luat un turn for the worse pentru tine (asta ca sa ramanem in atmosfera anglo-saxona care se pare ca-ti place). Vezi ca parchetul nu-i totuna cu comisia lui Mateut iar procurorii nu seamana cu grajdanul care-a tras calculatoarele din priza la CNATDCU. Nu te amagi cu ideea ca tanti aia de la ORDA obisnuia sa-i lustruiasca pantofii lui kkrau. E ceva mai complicata situatia si nu e deloc buna pentru tine.
  • +3 (5 voturi)    
    nu mai vorbeste (Marţi, 2 aprilie 2013, 15:01)

    anion [utilizator]

    Nu este nevoie sa mai discute cu sefa de la ORDA, pentru ca a fost pusa sef acolo chiar de el imediat cu scandalul plagiatului si desfiintarea CNADTCU de catre prostovanul sindicalist. Nu are nici o teama ca ORDA nu se va substitui deciziei deja date de minister ca nu a plagiat.
  • +1 (7 voturi)    
    O mutare desteapta !! (Marţi, 2 aprilie 2013, 15:07)

    solar [utilizator]

    O mutare cat se poate de desteapta !! Da de lucru justitiei !! Baietii vreau ca Justia din Romania sa-si dovedeasca valoarea juridica!! Pentru ca , odata inceput procesul, cu el se poate ajunge foarte bine si la CEDO in caz de rezolvare nedreapta. Excelent lucrat!! Bravo baieti !! Ori, ori!!.
    M-as bucura enorm sa-i fie gasit si domnului Cacarau un ac de cojocul lui de Branzovenescu.La cata enteleghentie arata, nu cred ca nu i se poate gasi . Si atunci sa se razboiasca el cu tot staful UE la CEDO > Asa, de aici de acasa, cu toata sleahta de minti netezite cu fieru de calcat dupa ce au fost spalate si apretate si care aplauda cu gurile cascate la retorica lui de 2 bani la un discurs, e usor de trancanit .
  • +2 (4 voturi)    
    tot(i) looserii presedintelui (Marţi, 2 aprilie 2013, 15:57)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    ti-au facut plangere penala si pentru incalcarea hotararii CCR privind reprezentarea Romaniei in cadrul Consiliului European (European Council). La aceasta esti "coleg" cu Andrei "Horia Muresan" Marga, turnatorul cu opera de 30 de arginti.

    USL jos labele de pe Justitie! Hotii plagiatori la puscarie! Uzurpatorii la puscarie!
  • +2 (4 voturi)    
    looserii lui băsescu se amuză (Marţi, 2 aprilie 2013, 16:03)

    visio [utilizator]

    făcând mișto de un plagiator; că acest plagiator este prim-ministru și președinte de partid, e o chestie colaterală; nu are nicio relevanță; Neamțu și papahagi se distrează cu chestia asta, tot așa cum alții merg prin cluburi sau la plajă; cine se opune distracției, mai ales când ea este legitimă? dacă Ponta nu vroia să se mai fcă mișto de el, demisiona și dispărea din viața publică; însă, prostul până nu e și fudul nu e prost destul; Ponta va fi cazat la pușcărie, tot așa cum Năstase a dormit câteva luni acolo..mare șmecherie, se poate întâmpla oricui..încalcă cutumele lumii civilizate; ah, scuze, usl nu face parte din lumea civilizată...
  • +2 (4 voturi)    
    sugestie (Marţi, 2 aprilie 2013, 16:11)

    Ava_ps [utilizator]

    Poate ar trebui sa il reclame penal toti "looserii" care au dus la capat un doctorat si au castigat titlul respectiv pe merit. Coabitarea dintre ei - numerosi, dar invizibili - si un plagiator - unul, dar la loc de frunte in stat - este extrem de daunatoare.
  • +1 (1 vot)    
    loser (Marţi, 2 aprilie 2013, 17:35)

    redmc [utilizator]

    Marele loser (cu un singur "o") e Ponta
    • +1 (1 vot)    
      Asta voiam sa spun si eu (Marţi, 2 aprilie 2013, 19:12)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui redmc

      Ca e o mare diferenta intre loser si looser. Ponta e clar in prima categorie, nici un xerox acatarii nu stie sa faca.