Antonescu: M-a surprins demisia lui Dan Voiculescu. Nu judec o decizie individuala

de Corina Ionel     HotNews.ro
Luni, 28 ianuarie 2013, 16:47 Actualitate | Politic


Presedintele PNL, Crin Antonescu, nu a dorit sa comenteze, luni, decizia liderului Partidului Conservator (PC) Dan Voiculescu de a demisiona din Senat. Liberalul a precizat ca nu judeca o decizie individuala. Ulterior, liderul liberal a precizat ca decizia l-a surprins.

"E decizia domniei sale, e dreptul fiecaruia dintre noi sa decidem asupra unor chestiuni care ne privesc si nu am niciun comentariu. Nu judec eu o decizie individuala", a declarat Crin Antonescu, citat de Agerpres.

Antonescu a precizat, in calitate de presedinte al Senatului, ca nu e prima demisie a unui coleg senator si nici ultima.

"Nu am comentarii de facut, este dreptul fiecaruia dintre noi de a lua astfel de decizii, e o decizie care m-a surprins si pe mine. [...] Nu vad din punct de vedere politic nimic de comentat, decat ca inregistram demisia unui senator, nu e prima demisie din istoria Senatului, probabil ca nu e nici ultima", a spus Antonescu, citata de Mediafax.

Dan Voiculescu (PC) si-a anuntat, luni dupa-amiaza, de la tribuna Senatului, demisia din Parlament. Dan Voiculescu are programat un nou termen in dosarul privatizarii Institutului de Cercetari Alimentare la Inalta Curte de Casatie si Justitie pe data de 31 ianuarie.

Dosarul de coruptie al lui Voiculescu a fost repartizat aceluiasi complet de judecata care l-a condamnat la inchisoare in prima instanta pe fostul premier Adrian Nastase in dosarul "Trofeul Calitatii". La urmatorul termen, cel de joi, liderul PC poate cere o noua amanare si intoarcerea dosarului la o instanta inferioara (Tribunalul Bucuresti), in conditiile in care nu mai ocupa o functie de demnitar. Voiculescu a mai demisionat o data din Senat, in 2012, mutare cu care a obtinut o aminare de aproape jumatate de an a judecarii dosarului sau de coruptie.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2373 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    corb la corb (Luni, 28 ianuarie 2013, 16:54)

    mos ion roata [utilizator]

    nu comenteaza
    • +3 (3 voturi)    
      Sau (Luni, 28 ianuarie 2013, 17:49)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      Corb la Varan nu scoate ochii.
    • +4 (4 voturi)    
      ce curaj (Luni, 28 ianuarie 2013, 17:58)

      Zeroth [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      Are curaj sa comenteze asa cum Voiculescu are curaj sa dea fata cu justitia.
      Dar de cei 60 la suta care l-au ales si au fost abandonati, Voiculescu nedand doi bani ca aia poate chiar au crezut in el nu comenteaza?
      Dar de faptul ca USL i-a acordat un loc eligibil desi el avea alte planuri nu comenteaza?
      Dar de faptul ca nici nu are curaj sa spuna motivul, mintind ca o face pentru a nu beneficia de o imunitate de care oricum nu beneficia ca dosarul este deja la judecata, nu comenteaza?
      Ce curaj dom´le, ce curaj pe viitorul presedinte al Romaniei.
  • +8 (8 voturi)    
    Da, nu judeci tu... (Luni, 28 ianuarie 2013, 17:05)

    JestersTear [utilizator]

    ... insa o sa te judece istoria.
    Sigur, spala-te pe maini. Vei fi foarte curat D-le Antonescu si dupa ce varanul va candida din nou pentru colegiul din care a demisionat (cu mari sanse sa-l recastige, din pacate)
    Evident, tot decizie individuala va fi si atunci.
  • +10 (10 voturi)    
    Pai cum sa judece decizia Stapanului??? (Luni, 28 ianuarie 2013, 17:09)

    Parzivall [utilizator]

    Mai ales cand el adoarme avand in fundal fosait de varan.
  • +10 (10 voturi)    
    corect! (Luni, 28 ianuarie 2013, 17:14)

    Adrian P. [utilizator]

    are dreptate...el nu prea judeca deloc, oricum.

    cata ipocrizie in raspunsul asta... el e viitorul presedinte??
  • +11 (11 voturi)    
    somn (Luni, 28 ianuarie 2013, 17:15)

    Adrian P. [utilizator]

    "Antonescu a precizat, in calitate de presedinte al Senatului, ca nu e prima demisie a unui coleg senator si nici ultima."

    domnule Antonescu - nu e prima, e a treia! aici e problema! daca nu o vezi, mergi si te culca.
  • +8 (8 voturi)    
    ===================== (Luni, 28 ianuarie 2013, 17:22)

    Zede [utilizator]

    "Nu judec decizia dumnealui, ca-mi cere banii inapoi"
  • +2 (2 voturi)    
    traznitul asta nu judeca defel (Luni, 28 ianuarie 2013, 17:41)

    robert.b [utilizator]

    ce pretentii sa avem sa judece tocmai acum!?
  • +1 (1 vot)    
    He-he-he (Luni, 28 ianuarie 2013, 17:42)

    rad_prostii [utilizator]

    Pai ce sa comenteze? Si el ar fi facut la fel.
  • +1 (1 vot)    
    :x:x:x:x:x:x: (Luni, 28 ianuarie 2013, 17:58)

    utilizator_ [utilizator]

    antonescu a vorbit in somn, nu era treaz.
    varanul intre timp se taraste spre iesirea din parla ment a doua oara.

    comentariul e de tot rahatul tinand cont de motivatia varanului care cauta disperat iesiri din viitoarea celula de la rahova . am auzit ca nu mai suporta incuietorile la usi de cand cu urmarirea asta, adora perdelele .....:)))

    de ce ti-e frica, de aia nu vei scapa , varane!
  • +2 (2 voturi)    
    CACARAU (Luni, 28 ianuarie 2013, 18:09)

    alexandruionescu [utilizator]

    Dar ce judeca el ?! Demisii colective ?!! Care este criteriul care nu-i permite sa judece o demisie individuala ?? Om de nimic, n-a facut nimic in viata lui, pana la 54 sau 55 de ani cat are acum !! L-a dat de gol Tariceanu, ieri, cand a dezvaluit ca i-a propus doua functii de ministru pe care repetentul lenes le-a respins, pentru ca, nu-i asa, e mai bine sa dormi, sa chiulesti, sa iei salariu si sa nu faci absolut nimic !! Rusine celor 55 % (sau cat ori mai fi) dintre romani care vor sa-l voteze !!!
  • +1 (1 vot)    
    hotie la drumul mare (Luni, 28 ianuarie 2013, 18:32)

    ioil [utilizator]

    intr-un de drept e posibil asa ceva?
  • 0 (0 voturi)    
    La cat doarme el.... (Luni, 28 ianuarie 2013, 20:59)

    mariage [utilizator]

    Putea macar sa viseze ceva. Pe Antonescu nu la surpins deloc propunerea aceluiasi Voiculescu de resuspendare a lui Basescu.
  • 0 (0 voturi)    
    Servicii reciproce (Luni, 28 ianuarie 2013, 21:29)

    gristero [utilizator]

    Tu nu poti comenta decit cele facute(si mai mult nefacute !)de Basescu!Ca la urma urmei, Voiculescu a comentat angajamenteangajamente de-ale tale pe care le-ai retras ulterior ? Sau a comentat negativ vreo afirmatie stupida de-a ta privitoare la Occident?(Nu el, fireste,ci zeloasele lui slugi de la Antene? )