VIDEO Ponta, despre demisia simultana propusa de Traian Basescu: O idee frumoasa, inseamna ca nu demisioneaza. Antonescu si cu mine am demisiona

de Corina Ionel     HotNews.ro
Joi, 24 ianuarie 2013, 13:29 Actualitate | Politic


Solutia demisiei simultane propusa miercuri de presedintele Traian Basescu este "o idee frumoasa", care arata insa ca pesedintele nu intentioneaza sa demisioneze, a declarat joi premierul Victor Ponta. Seful Executivului a precizat ca atat el cat si liderul PNL Crin Antonescu sunt dispusi sa demisioneze in conditiile impuse de presedinte, adaugand ca vrea alegeri parlamentare pe noua lege astfel incat sa nu mai intre in Parlament nimeni de la PDL.

Intrebat despre declaratiile presedintelui Traian Basescu potrivit carora si-ar depune demisia pentru a declansa alegeri anticipate, daca si parlamentarii ar face acest lucru, premierul Victor Ponta a raspuns: "E o idee frumoasa, deci inseamna ca nu demisioneaza. Nu asta e ideea, ca eu demisionez, si domnul Antonescu demisioneaza. Daca ii convinge dl Basescu pe cei de la PDL sa demisioneaza eu vreau alegeri, eu chiar vreau alegeri parlamentare, pe noua lege, ca sa nu mai intre nimeni de la PDL, sa nu mai fie toti astia care au intrat in Parlament de pe locul doi. Dar e o poveste, presedintele a jucat tenis. Sunt convins ca, discutand mai putin inflamat, si mai rational, vom vedea daca e bine pentru Romania sa stea sase luni in campanie electorala sau sa stam mai putin in campanii electorale [...]. In rest, eu mizez pe ratiune, chiar daca vine mai tarziu. Si am vazut ca au sarit toti de la PDL ca nu e bine. Dar cand e bine? Sa ne spuna ei cand sa facem alegeri si asa vom face".



Presedintele Traian Basescu a declarat miercuri, intr-o conferinta de presa la Palatul Cotroceni, ca o varianta pentru devansarea alegerilor prezidentiale ar fi demisia simultana a sefului statului si a Parlamentului, dupa o revizuire a Constitutiei in acord cu referendumul din 2009.

"Sunt gata sa imi depun mandatul simultan cu cei 588 de parlamentari, sa facem simultan alegeri parlamentare si prezidentiale pentru resuprapunerea mandatelor. Sigur, asta necesita o revizuire rapida a Constitutiei (...) ca sa facem singura combinatie posibila si care la noi are un precedent", a spus seful statului, mentionand totodata ca se indoieste ca ar fi acceptata comasarea alegerilor europarlamentare si prezidentiale, in conditiile in care exista un precedent constitutional, respectiv decizia de anul trecut a CCR care a refuzat comasarea alegerilor locale si parlamentare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4906 vizualizari

  • +22 (22 voturi)    
    nu mai spune? (Joi, 24 ianuarie 2013, 13:33)

    Ion Zapada [utilizator]

    pai sa-l vad pe Antonescu ca demisioneaza din Parlament si apoi o sa demisioneze si Basescu...
    ce spui de asta?
    • +14 (14 voturi)    
      KIM IR ponthauSEN (Joi, 24 ianuarie 2013, 14:49)

      titiacs [utilizator] i-a raspuns lui Ion Zapada

      ... marele ginditor si iubit konducator depaseste si limita legala a obrazniciei ! Cum ar fi sa-l intrebe pe al sau kakarau al citelea a intrat in parlament data trecuta ! In definitiv dragi tovarasi boboreni ce va mai trebuie in afara de 135% din parlament ? RASPUNS : " Nu avem puterea pina nu punem mina pe JUSTITIE " ( citat draga tovarase din nen'tu felix-TURNATORU' ) . Respekt boborului de 7,4 milioane !
  • +24 (24 voturi)    
    Putea sa joace si oina! (Joi, 24 ianuarie 2013, 13:49)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Oricum, n/ati fi castigat!
    Orice jucati cu Basescu, nu aveti sanse!
    Ai fi demisionat?
    Precum cacarau, nu?
    Mersi!
    Revolutia bunului (ne)simt(it)!
  • +24 (24 voturi)    
    micul dictator (Joi, 24 ianuarie 2013, 13:58)

    Stefan-cel-Mare [utilizator]

    Asta gindeste ce spune? Pai el stie ce inseamna intr-o democratie sa nu mai existe opozitie? Asta isi doreste micutul Che, sau Kim sau cum l-o mai fi chemind?

    Pe de alta parte sper sa scape PDL de Blaga, care intr-adevar va duce PDL la 0 sau sa apara un alt partid de dreapta - NR, FC sau cum s-o mai fi chemind.
    • 0 (0 voturi)    
      Mi-ar placea sa vad asta: (Vineri, 25 ianuarie 2013, 11:30)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Stefan-cel-Mare

      Ponta se intoarce in circumscriptie sa le spuna baietilor de la Olchim cu i-a bagat in faliment!
      Parca are si o lege electorala de modificat, nu-i asa ? Ca sa ramana doar 300 de parlamentari... Daca chiar ar face asta il mananca intai partidul, nu mai ajunge la alegatorii olteni care-l asteapta si ei cu drag....
  • +18 (18 voturi)    
    obraznicii de adolescent neevoluat (Joi, 24 ianuarie 2013, 14:04)

    the [utilizator]

    si exprimare de aceeasi categorie.
    Ponta a invatat perfect, de la cei mai alunecosi tipari politici, predecesorii lui, calomnia, aluziile otravite, mesajele subliminale infame.
    Sper sa-l vad acolo unde crede ca-i este locul, iar apoi, chiar acolo unde ii este :))
  • +20 (20 voturi)    
    Ponta are motive serioase sa demisioneze (Joi, 24 ianuarie 2013, 14:05)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    E un plagiator dovedit. In tari mai "spalate" (Germania) ministrii isi dau demisia de onoare pentru chestii d-astea...
    • +6 (6 voturi)    
      Germania si demisiile pt plagiat (Joi, 24 ianuarie 2013, 14:30)

      getodacul [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Nu e chiar asa simplu precum spui tu acolo cu situatia din Germania :)

      Pana acum, nici unul (sunt MULTE cazuri de politicieni plagiatori in Germania, unu care s-a ivit chiar zilele astea) nu a avut tupeu sa-si recunoasca plagiatul din prima, toti fara exceptie au cerut expertize, iar demisia a venit in rare cazuri de la sine, e cele mai multe ori a fost cauzata de presiuni politice.
      Diferenta intre Germania si Romania fiind ca partidul din care face parte plagiatorul in Germania insista asupra demisiei si-si retrage sprijinul politic pentru plagiator in momentul in care plagiatul este demonstrat.
      In Romania, plagiatorul este laudat si protejat, ajungandu-se aproape la ridicarea actului de plagiat la statutul de virtute.
      Si apoi ne mai miram ca un elev de clasa a 12-a nu este in stare sa promoveze examenul de Bacalaureat daca nu poate sa copieze macar un pic.
  • +14 (14 voturi)    
    ******** (Joi, 24 ianuarie 2013, 14:12)

    Cataleya [utilizator]

    Oare de ce le este din ce in ce mai frica celor doi - Plagiatorul Ponta si Putoarea Cacarau?
    Nu mai au alte argumente decat "Ca Basescu nu va face..."?
    Oricum este o palma data de Ponta lui Antonescu, sa vorbeasca despre demisii promise, in fata lui Cacarau.
    Basescu a zis cat se poate de clar ca va demisiona in momentul in care si cei 588 de parlamentari vor demisiona.
    Acum vine Ponta sa explice ca Basescu nu va demisiona, dar Ponta nu face absolut nicio referire la conditia pusa de marinar, adica la demisia celor 588.
    S-a trezit Ponta sa declare ca EL si Cacarau vor demisiona, de parca ei ar reprezenta opinia celor 588.
    Dmisionati domnilor si apoi veti vedea ce va face marinarul. Puteti sa semnati chiar un acord care sa va oblige si pe unii si pe altii sa faceti pasul demisiei. Dar nici prin gand nu va trece asa ceva!
    Dar sa aruncati iar cu mizerii doar in directia presedintelui in timp ce va bazati speculatiile doar pe presupunerea ca "Basescu nu va demisiona...." este bataie de joc.
    USL stie ca urmeaza uzura guvernatii..
  • +14 (14 voturi)    
    vor demisiona... (Joi, 24 ianuarie 2013, 14:26)

    coax [utilizator]

    cand va zbura porcul.... a uitat sa completeze! Pe de alta parte nu i-ar strica niste lectii primare despre ce inseamna democratie, prin disparitia opozitiei a spus tot ce stie el despre democratie !
  • +13 (13 voturi)    
    Cand e bine?? Ei , dracie... (Joi, 24 ianuarie 2013, 14:36)

    solar [utilizator]

    Iar incepe idiotul de plagiator sa dea cubata in balta rau de tot!!
    ERA BINE, MAI IDIOTULE, SA NU FI FACUT CIRCUL CARE L-AI FACUT ANUL TRECUT INCEPAND CU LUNA IANUARIE!!! REFERENDUMUL DE DEMITERE A PRESEINTELUI NU TREBUIA SA TULBURE APELE IN ROMANIA, ASTA TREBUIA FACUT!! CU OCAZIA REFERENDULMULUI V-ATI AUTO-DEMASCAT!! SUNTETI ANTI UE ,ANTI NATO SI ANTI SUA.
    La asa ceva trebuia sa va ganditi bine de tot acum 23 de ani. Nu poate sa se schimbe tot la 20 de ani directia unei tari ca sa vrea un grup de nemernici!! Iar cu restul promisiunilor ce-ati reusit sa realizati? UN RAHAT MARE CAT ROMANIA!! Ati dat tara in urma cu cel putin 10 ani ! Aswta ati realizat nemerniciile dumneaoastra!!! Sa
    Sa nu uitati insa , domnilor idioti,ca tot cei care v-au dat votul, aceia va vor da la moaca pentru neindeplinire de promisiuni!!!!!!!!
  • +5 (5 voturi)    
    pai adormitul (Joi, 24 ianuarie 2013, 15:55)

    gopo111 [utilizator]

    trebuia sa fie de asta vara , invatator pe undeva la tara ca asa a promis , ca se lasa de politica, s-au la voi nu se pun promisiunile, voi doar vorbiti mult, prost si degeaba ca intotdeauna
  • +5 (5 voturi)    
    Ce o sa faceti? (Joi, 24 ianuarie 2013, 16:14)

    ioil [utilizator]

    Bineinteles ca coaceti pentru o noua suspendare a lui Base?Bani aveti !Taxele puse pe bietul popor de abia va ajung sa platiti cei 3oo de parlamentari in plus contrara vointei poporului prin referendum.Nu credeti ca aceasta marsavie impotriva a 7o% din romani care au votat scaderea numarului de parlamentari o sa o platiti?
  • 0 (0 voturi)    
    ANTONESCU. CRIN (Vineri, 25 ianuarie 2013, 15:29)

    liviusmaximus [utilizator]

    Crin spunea ca:
    - daca pierd referendumul, ma retrag din politica.
    - nu mai merg la cotroceni, cat timp e basescu presedinte.
    ce-a facut ? s-a vazut. si inca nu e totul !
    mai ca-mi vine dor de boc. era prost politician, dar sincer...