Discursul lui Crin Antonescu de Ziua Unirii: O natiune are ultimul cuvant de spus in ceea ce priveste destinul sau. In 1859, destinul fusese proiectat altfel de marile puteri

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 24 ianuarie 2013, 11:21 Actualitate | Politic


Presedintele Senatului, Crin Antonescu, a declarat, joi, in alocutiunea sustinuta cu prilejul manifestarilor de la Iasi dedicate Unirii Principatelor, ca lectia Unirii din 1859 este si aceea ca o natiune are ultimul cuvant de spus in ceea ce priveste propriul destin. Antonescu a transmis un mesaj de unitate, devotament si solidaritate pentru anii urmatori, facand o paralela intre perioada celor doua uniri, de la 1859 si 1918, si cea de acum.

"In ianuarie 1859 nu s-au unit doar Principatele Romane ci s-au unit elite, aspiratii, entuziasme. Marile momente istorice sunt facute de natiuni si de conducatori care intr-adevar isi reprezinta natiunile. Avem doua astfel de momente care au marcat-o, care au intregit-o si nu este intamplator ca marile momente sunt cele doua Uniri, de la 1859 si 1918. Lectia Unirii este nu doar aceea ca atunci cand conducatorii isi reprezinta natiunea, ii reprezinta aspiratiile si sunt urmati de popor si reusesc. Lectia Unirii din 1859 este si aceea ca o natiune are ultimul cuvant de spus in ceea ce priveste destinul ei. Atunci, in 1859, destinul fusese proiectat altfel de marile puteri, de marii diplomati ai vremii. S-a auzit cuvantul si vointa poporului exprimat de lideri puternici, curajosi, devotati, si istoria lumii s-a schimbat odata cu vointa nationala'', a spus Crin Antonescu, citat de Agerpres.

El a aratat ca ''astazi, mai mult ca oricand'', este nevoie de forta, incredere, devotament, solidaritate pentru anii care urmeaza: ''Cel mai bun lucru in aceste zile festive, cand ne inchinam la memoria marilor inaintasi, este sa ne propunem ca, in fiecare zi, fie si cu o mica parte din gandul si fapta noastra, oriunde ne aflam, sa mai facem unirea tuturor energiilor, sperantelor si aspiratiilor acestei natiuni. Imi doresc si va doresc puterea si credinta de a fi impreuna toti romanii in anii ce urmeaza", a declarat presedintele Senatului.

La finalul discursului, Crin Antonescu le-a urat "La multi ani" tuturor romanilor si iesenilor, pentru o Romania puternica.

In lipsa presedintelui Traian Basescu, care nu a participat la manifestarile prilejuite de Unirea Principatelor Romane, presedintele Senatului, Crin Antonescu a fost cel care a primit onorul militar.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2637 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    Sfat (Joi, 24 ianuarie 2013, 11:36)

    Rasmus [utilizator]

    Eu ii sugerez dl. Antonescu sa mai puna mana pe o carte de istiorie scrisa dupa 1989.
    • +9 (11 voturi)    
      nu are timp.... (Joi, 24 ianuarie 2013, 11:53)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui Rasmus

      ....pentru astfel de carti caci in gradina lui Ion, toate pasarile "doarme".
      ''Cel mai bun lucru in aceste zile festive, cand ne inchinam la memoria marilor inaintasi,...."
      Cata ipocrizie !!!
  • +10 (12 voturi)    
    Hopa Cacarau c-ai sarit parleazul... (Joi, 24 ianuarie 2013, 11:47)

    Sani [utilizator]

    Cateva detalii, pe care le-ai facut pierdute:
    1. In 1859 erau niste tineri romani din diaspora care credeau in aceleasi valori ca si guvernantii.
    2. Alexandru Ioan Cuza era in legatura cu acesti tineri (multi dintre ei masoni) care au stiut sa negocieze, sa convinga si sa lupte pentru noul stat.
    3. In Europa era un imparat, pe nume Napoleao al-3-lea care dorea sa extinda influenta Frantei in fata celorlalte puteri si, ca urmare a sprijinit ulterior aceasta propunere: Un domn pentru 2 tari.

    Dragi USL-amisti, voi ce aveti din toate astea:
    Diaspora?
    Vreun lider din Occident?
    Vreo miscare puternica in Vest care sa va sustina?

    Baliverne de Cacarau si minciuna prin denaturare si omitere a factorilor importanti din istorie...de catre un...istoric prieten cu un cioban.

    Hai Sictir!
  • +6 (8 voturi)    
    Corect! (Joi, 24 ianuarie 2013, 11:52)

    Rollo [utilizator]

    Ce conteaza insa adevarul istoric in fata credintei si vointei populare? Credem ceea ce vrem la urma urmei...
  • +4 (6 voturi)    
    :) (Joi, 24 ianuarie 2013, 12:01)

    owl [utilizator]

    Vine Basescu la 18.30 sa corecteze discursul - nu e o problema.

    PS. Ciudat ca nu am aflat cine i-a scris discursul. La cat e de adormit, probabil i-l repeta de 2 saptamani. Si in 2 saptamani se putea afla CINE.
  • +3 (5 voturi)    
    Reactia poporului (Joi, 24 ianuarie 2013, 12:47)

    baboi [anonim]

    Poporul, "boborul", "pulimea"....reprezinta "materia prima" principala cu care lucreaza politicienii. Pentru obtinerea unor rezultate (produse de calitate buna - nivel de trai in cazul nostru) trebuie folosita una din cele cateva retete existente si apreciate, care au ca rezultat final un nivel de trai de la acceptabil in sus. Avand in vedere calitatea majoritatii clasei politice din RO(somnorosi, chiulangii, mincinosi, prefacuti, etc.) cum poate fi catalogat si apreciat discursul (vrajeala) de mai sus ?
  • +2 (4 voturi)    
    IO,CRIN ANTONESCU......... (Joi, 24 ianuarie 2013, 12:54)

    gristero [utilizator]

    Tu chiar crezi ca reprezinti poporul roman? Sarmane visator, revino-ti ! Stiu ca, mai ales acum, cind ai primit
    onorul militar, ti-e greu, dar incearca totusi! Numai asa
    vei ntelege ca esti la distanta de ani lumina fata de
    "portretul"unui presedinte apt, dorit, iubit si respectat !
  • +2 (4 voturi)    
    Istoria repetentilor (Joi, 24 ianuarie 2013, 13:42)

    Garfield [utilizator]

    Mai, KKrau , ai dreptate, Unirea a fost facuta de elite, nu de repetenti la istorie sau de pokeristi. Ce-ar fi daca ai merge la un curs de reciclare si ai studia istoria adevarata, nu cea comunista? Tu faci parte dintr-o gasca penala , nu din elita acestei tari. Pontacul face glumite de doi lei asemeni mentorului lui Nastase, iar pe tine te trage de sfori Felix , ca sa joci cum vrea el? Ce merite ai tu ? In 20 de ani de dormit in Parlament n-ai dovedit nimic.