VIDEO Crin Antonescu despre modificarea statutului parlamentarilor: Presedintele si cu atat mai putin Parchetul nu cred ca au vreo calitate in acest subiect. / Traian Basescu nu a primit proiectul, dar atentioneaza ca o consolidare a imunitatii parlamentare in raport cu incalcarea legii ar fi o grava eroare

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 18 ianuarie 2013, 13:33 Actualitate | Politic


Presedintele Senatului, Crin Antonescu, a afirmat, vineri, ca in opinia sa, consultarea sefului statului si a Parchetului in legatura cu modificarea statului parlamentarilor, ce ar urma sa ingreuneze procedura de ridicare a imunitatii parlamentare, este nepotrivita: "Institutional, nici  presedintele si cu atat mai putin Parchetul nu cred ca au vreo calitate in acest subiect", a afirmat Crin Antonescu. Crin Antonescu a facut aceste declaratii dupa ce in presa au aparut informatii ca modificarile ar fi fost trimise Presedintiei, ANI si Parchetulului General, informatie neconfirmata inca oficial.

UPDATE (ora 14:19): Bodgan Oprea, purtatorul de cuvant al Administratiei Prezidentiale: Presedintele Traian Basescu "nu a primit niciun proiect de modificare a Legii nr. 96/2006 privind Statului deputatilor si al senatorilor, si ar fi surpins ca acest lucru sa se intample avand in vedere ca nu are atributii legale in acest sens. Totodata, domnul presedinte Traian Basescu atentioneaza ca o consolidare a imunitatii parlamentare in raport cu incalcarea legii ar fi o grava eroare."



Propunerile pentru modificarea Statutului senatorilor si deputatilor apartin parlamentarilor USL. Potrivit reprezentantilor opozitiei, PDL si PPDD nu au depus amendamente si nu au participat la discutiile privind modificarea statutului deputatilor si senatorilor. Propunerile care fac referire la procedura de ridicare a imunitatii parlamentare au creat controverse la nivel public pentru ca ofera protectie sporita demintarilor. Unul dintre autorii amendamentelor este deputatul UNPR Eugen Nicolicea.

Draftul cu propunerile de modificare la legea statutului deputatilor si senatorilor prevede ca solicitarea procurorilor de retragerea a imunitatii in vederea retinerii, arestarii sau perchezitiei a deputatului ori a senatorului trebuie sa contina temeiul legal si motivele concrete in cazul respectiv care sa justifice masura solicitata.

De asemenea, cererea trebuie insotita de probele considerate relevante si puse la dispozitie de catre parchet, care stau la baza motivelor invocate (propunere de modificare a articolului 24 din legea statutului deputatilor si senatorilor).

Noutatea introdusa este exact aceasta selectie a probelor pe care procurorii trebuie sa o trimita Parlamentului, ceea ce transforma practic Parlamentul intr-un administrator de probe, adica un fel de tribunal paralel.

Un alt amendament in proiectul de modificare a statutului prevede ca "hotararea prin care Camera constata ca nu exista temei pentru retinere va fi comunicata de indata si CSM pentru a se lua masurile care se impun".

Acest lucru creeaza premisa ca in cazul in care este respinsa o cerere de retinere a unui parlamentar, procurorul care a lucrat la dosarul respectiv poate fi tras la raspundere de catre  Consiliul Superior al Magistraturii.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2520 vizualizari

  • +21 (23 voturi)    
    Dormi linistit (Vineri, 18 ianuarie 2013, 13:40)

    Danavincze [utilizator]

    S-a trezit deja. E doar pranzul. Sunt curioasa la ce ora a dat declarația.
    • +12 (12 voturi)    
      de kkrau spui ? (Vineri, 18 ianuarie 2013, 13:49)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Danavincze

      nu iti bate capul , probabil a avut o nevoie fiziologica..deja e in culcush..nu vezi ce e zloata e afara ? diseara se incinge pokeru..si trebe sa fie omu fresh
    • -4 (4 voturi)    
      mda (Vineri, 18 ianuarie 2013, 14:09)

      Colonel [utilizator] i-a raspuns lui Danavincze

      argumentul suprem al basistilor in orice situatie.
      • +3 (3 voturi)    
        colnonele (Vineri, 18 ianuarie 2013, 18:08)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

        stai in barca ta..ca vine vaporu peste tine..si e mai tare decat barca ta
        • 0 (0 voturi)    
          logic (Sâmbătă, 19 ianuarie 2013, 10:48)

          Colonel [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          atat te duce capul ? sa ameninti cand nu ai argumente?
  • +20 (26 voturi)    
    Mda (Vineri, 18 ianuarie 2013, 13:44)

    aiureantramvai [utilizator]

    De noi nu se atinge nimeni! Am ajuns in parlament, fraierilor!
    Hai sictir!
    • +17 (17 voturi)    
      Se viseaza niste mici Dumnezei...! (Vineri, 18 ianuarie 2013, 13:51)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui aiureantramvai

      Daca nici Justitia nu-i mai poate atinge, nu m-ar mira ca in noua Constitutie sa se prevada ca Parlamentul nu mai poate fi dizolvat in vreun fel, iar daca ai 3 mandate devii parlamentar pe viata.

      Sa va fie rusine, impostorilor !
      • +4 (4 voturi)    
        Si mai si (Vineri, 18 ianuarie 2013, 17:38)

        antrax [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        Daca tot devin senatori pe viata sa fie mostenit scaunul de un mostenitor. Ca si aia micii trebuie sa traiasca din ceva. Deja se vede un oarecare nepotism in aceste ultime alegeri.
    • +9 (9 voturi)    
      E vocea din umbra a lui FELIX VARANUL! (Vineri, 18 ianuarie 2013, 13:54)

      axxa [utilizator] i-a raspuns lui aiureantramvai

      Nu tb sa profite si ei acum ca tot sunt parlamentari "majoritari". De ce sa-i tot sacaie parchetele astea ale lui Base?
    • +4 (4 voturi)    
      :) (Vineri, 18 ianuarie 2013, 14:04)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui aiureantramvai

      Howgh!
  • +12 (12 voturi)    
    Un parlamentat cercetat trebuie suspendat (Vineri, 18 ianuarie 2013, 13:56)

    abel [utilizator]

    Cred ca este corect ca un parlamentar care este cercetat penal trebuie sa fie suspendat din Parlament. Un parlamentar nu trebuie sa intre in conflict cu legea pe care o manuieste . Gainarii mai mici, mai mari, incomesurabili , indiferent cu ce partid au intrat in Parlament nu au ce cauta in Parlament. Suntem o tara democratica, prin urmare, nu vrem un Parlament care sa fie refugiul delapidatorilor, ai ucigasilor dreptatii.
    NIMENI NU ESTE MAI PRESUS DE LEGE. Altfel, in tara asta nu are rost sa fii judecator, procuror, politist, doar avocat ,parlamentar coprofagi ....
  • +13 (13 voturi)    
    dehhh (Vineri, 18 ianuarie 2013, 13:56)

    samariteanul [utilizator]

    Imbecilul asta,stie un singur lucru,cum ca doar el este legea si restul sunt prosti!!!Imbecilul nu intelege ca exact Presidentia tarii si Procurorii trebuie sa-si dea cu parerea si nicidecum el,boul Parlamentului,ca oricum el doarme toata ziua!!!la asa popor imbecil asa neispraviti care sa ne conduca si sa-si dea cu parerea,legat de lege!!!!Cretinii astia de uselisti,in fapt o banda de excroci,prostituate,hoti,parnaiasi,talhari la drumul mare conduc o tara cu un popor indobitocit ,las,imbecil,iresponsabil in a vota,dornic numai de hotii si bauturica!!Asta este noua Romanie!!!
  • +11 (11 voturi)    
    ciocu' mic, varianta Antonescu (Vineri, 18 ianuarie 2013, 13:58)

    MG [utilizator]

    ciocu' mic, varianta Antonescu. Vom avea o democratie autoritara parlamentara autentica. Care independenta a justitiei? Ca doar parlamentul face legi si decide corect si cand greseste. Cacarau dixit
  • +8 (8 voturi)    
    E vocea din umbra a lui FELIX VARANUL (Vineri, 18 ianuarie 2013, 13:59)

    axxa [utilizator]

    Nu tb sa profite si ei acum ca tot sunt parlamentari "majoritari". De ce sa-i tot sacaie parchetele astea ale lui Base?
  • +9 (9 voturi)    
    dap (Vineri, 18 ianuarie 2013, 14:04)

    samariteanul [utilizator]

    Imbecilul asta ar trebui intrebat daca stie pe ce lume este??ca el doarme tot timpul si cand nu doarme....minte!!!!
  • +2 (2 voturi)    
    A vorbit Moş Ene (Vineri, 18 ianuarie 2013, 14:10)

    corvus coraX [utilizator]

    Ăsta iar vorbeşte-n somn...
  • 0 (2 voturi)    
    Dar CC ce zice? (Vineri, 18 ianuarie 2013, 14:18)

    LiviuX [utilizator]

    In principiu de data asta are dreptate. Procuratura nu are de ce sa se implice in asta, iar Presedintele depinde: Dace a data ca lege, da, pentru ca trebuie sa o promulge. Daca nu, nu prea vad cum s-ar putea da ca sa aiba putere. Ca un statut nu are putere in fata legii...
    Ma intreb insa de ce CC nu zice numic, pentru ca mie mi se pare o incalcare clara a Constitutiei, care stabileste separarea puterilor in stat, or prin asta parlamentul se substituie justitiei...
  • +2 (2 voturi)    
    nani, nani, puiul lui felix..... (Vineri, 18 ianuarie 2013, 14:23)

    timp tamp [utilizator]

    s-a trezit dintr-un cosmar cu traian basescu...., nani,nani....
    dormi la loc...
    iar ai vorbit in somn....
  • +2 (2 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 18 ianuarie 2013, 14:45)

    [anonim]

  • +1 (1 vot)    
    nerusinarea are limite ? (Vineri, 18 ianuarie 2013, 18:49)

    nedumeritul [utilizator]

    Cand un prieten mi-a spus ca nerusinarea nu are limite deoarece ori cat de mare ar fi daca-i adaugi o nerusinare mica obtii una si mai mare......
    Toti stim , inclusiv parlamentarii deci si crinut ca este exclus sa te imbogatesti cu asa viteza cum reusesc parlamentarii fara sa faci ilegalitati.
    Faptul ca institutiile statului nu vor sau sunt in imposibilitate de a dovedi juridic ca acestia fura le face complici la acestia,
    Prin cea ce se pregateste se hotareste de fapt ca daca esti parlamentar, orice fapta a ta este legala si corecta
    adica nu esti hot indiferent cum ai obtinut averile colosale de care dispun unii parlamentari...
  • +1 (1 vot)    
    cineva sa-i explice intre potroace (Vineri, 18 ianuarie 2013, 21:46)

    firuierbii [utilizator]

    ca presedintele este singurul reprezentant al poporului votat in nume personal si ales de popor. asa ca musiu sa mai ia o vodca, poate ii trece iluciditatea si aburii din capul locului vorbind, ca presedintele are toata legitimitatea sa-i inchida flasneta cind doreste.

    obraznicie fara limite, guvernare e numele tau.