Crin Antonescu despre primarul sectorului 1: Un tradator ma indigneaza si ma dezgusta/ Nu cred ca domnul Tariceanu a procedat inspirat devenind un fel de secundant al domnului Chiliman

de redactia stiri     HotNews.ro
Luni, 14 ianuarie 2013, 13:15 Actualitate | Politic


Presedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat, intr-un interviu pentru Gandul, ca  Andrei Chiliman a tradat partidul si ca  "tradatorii il dezgusta si indigneaza", dupa ce primarul sectorului 1 a declarat ca PNL risca sa devina cel mai anti-occidental partid din Romania sub conducerea lui Antonescu. Chiliman a mai spus ca se bazeaza pe Calin Popescu Tariceanu in ceea ce a numit demersul de recuperare a partidului. In replica, Antonescu a afirmat ca Tariceanu a "procedat neinspirat" cand a devenit "secundantul lui Chiliman". Antonescu a precizat ca nu a fost niciodata prieten cu Andrei Chiliman si ca nu are "ce negocia cu acesta".

Liderul PNL a adaugat ca tradatorii ar trebui exclusi din partid, dar ca le va cere colegilor sa amane aceasta decizie pentru a le permite acestora participarea la Congresul care va fi organizat la "sfarsitul lunii februarie, inceputul lunii martie". Crin Antonescu a subliniat ca nu crede ca va exista o scindare a PNL, daca Andrei Chiliman va pleca din partid. "Andrei Chiliman nu a fost niciodata un lider al PNL", a mai spus Antonescu.

Liberalii s-au intalnit, luni, in sedinta Biroului Politic Central si in Consiliul National Executiv. Primarul orasului Baia Mare, Catalin Chereches, si deputatul PNL Octavian Bot au fost propusi pentru excludere in sedinta Biroului Politic Central (BPC) al PNL, au anuntat liderul PNL cu putin timp in urma.

Alte declaratii facute de Crin Antonescu pentru Gandul:

Rep: Amanarea unei decizii in cazul numirii procurorului general si a sefului DNA va deranjeaza?
Crin Antonescu:
Ma deranjeaza, dar nu este treaba mea, nu este autoritatea mea ca presedinte al partidului sau al Senatului. Este strict treaba ministrului Justitiei, a presedintelui si chiar daca ministerul Justitiei este asumat politic de PNL, ministrul este o persoana perfect independenta si fata de care PNL se va comporta ca atare.

Rep: Exista un orizont de timp in care aceasta situatie sa fie lamurita?
C.A:
Eu imi doresc sa fie lamurita cat mai repede.

Rep: Nu s-a amanat prea mult interimatul?
C.A:
Ba da, dar nu am ce face, nu pot actiona. Sunt absolut convins ca este bine sa se intample cat mai repede.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4067 vizualizari

  • +22 (30 voturi)    
    Sunt simpatizant si votant PNL... (Luni, 14 ianuarie 2013, 13:33)

    prompt [utilizator]

    ... din 1989 si chiar de mai inainte. Adevaratii liberali sunt de tipul Chiliman si Tariceanu, nu de tipul antonescu, becali... Atat!
    • +7 (9 voturi)    
      Lasa-ne cu Tradiceanu' tau. (Luni, 14 ianuarie 2013, 15:14)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui prompt

      L-am vazut la lucru cand era santasat de PSD si a stat acolo PM si le-a facut toate voile PSD-istilor. Daca si Tradiceanu este adevarat liberal, vai de liberalii vostri.
    • +4 (6 voturi)    
      doua minusuri (Luni, 14 ianuarie 2013, 15:23)

      cristiroma [utilizator] i-a raspuns lui prompt

      Presupun ca Antonescu si Becali ti-au dat minusurile.
  • +22 (22 voturi)    
    De la "sustinator" la "tradator" (Luni, 14 ianuarie 2013, 13:37)

    Dianora [utilizator]

    Am si eu o intrebare: Daca era deja tradator de ce a aparut Dl. Chiliman pe toate afisele din sectorul1, "bouchon a bouchon" cu mai toti candidatii si declarandu-se cu mandrie ca el ii sustine? Adica toti uselistii aia au obtinut voturile sustinuti de un tradator, sau "maurul si-a facut datoria, maurul (Chiliman adica) poate sa plece" acum ca i-am pacalit pe fraieri...
  • +19 (19 voturi)    
    Domnule Antonescu (Luni, 14 ianuarie 2013, 13:50)

    Andrei18 [utilizator]

    Vreti sa spuneti ca sunteti dezgustat de persoana dvs.? Ati tradat sustinatorii doctrinei liberale, sustinatorii PNL prin alianta cu PSD si prin acceptarea in partid si oferirea unui loc in parlament unor indivizi precum Becali.
    • +10 (12 voturi)    
      "Domnule" ? (Luni, 14 ianuarie 2013, 14:08)

      Stefan-cel-Mare [utilizator] i-a raspuns lui Andrei18

      poate "Domnule" si nu Domnule
    • +6 (6 voturi)    
      si toata Romania (Luni, 14 ianuarie 2013, 15:26)

      the [utilizator] i-a raspuns lui Andrei18

      prin indepartarea de UE si apropierea de Vocea Rusiei

      vedea-l-as vecin cu Depardieu, pe bulevardul Internationalei, din satul rusesc pentru transfugi :)
  • +16 (16 voturi)    
    cuplul perfect (Luni, 14 ianuarie 2013, 13:55)

    tontu [utilizator]

    S-or scremut ce s-or scremut PSD si PNL si i-au scos in fata pe Ponta - prim minstrul care habar n-are de economie- si pe Antonescu- canditat la presedentie care n-are habar de niciunele- ...
  • +17 (17 voturi)    
    normal (Luni, 14 ianuarie 2013, 13:58)

    corvus coraX [utilizator]

    când ai la dispoziţie specimene precum Becali, Hasotti, Nicolăescu, Stroe, Ghişe, ce-ţi mai trebuie?! Poate câte-o tonă de deodorant, da ăsta e ieftin
  • +15 (15 voturi)    
    se impute...... brinza (Luni, 14 ianuarie 2013, 14:06)

    geocrin [utilizator]

    Incet dar sigur, brinza se impute.
    Si asta NU datorita eforturilor facute de guvernanti ca sa le fie mai bine romanilor, ci din dorinta de-a detine ei cit mai mult din ciolanul puterii.
    Altceva ati promis tovarasi: daca ajunge USL la putere romanii NU v-a trebuii sa plateasca majorari de impozite, preturile NU vor creste........
    Domnia, prostia, dar si minciuna cu care ati ajuns la putere se vor plati.....
    Chiliman NU-I bun, .....deranjaza, intereselor voastre, ...pentru noi au mai ramas putini din PNL care merita respectul nostru, sunt oameni cu verticalitate.
  • +20 (20 voturi)    
    Case closed. Next, please! (Luni, 14 ianuarie 2013, 14:06)

    Gambeta [utilizator]

    In urma cu 2 zile Antonescu, probabil nesigur de marimea grupului de nemultumiti si de "greutatea" acestora, vorbea despre pareri divergente. Acum, sigur de sprijinul "greilor", bate (deja) cuiul in cosciugul PNL-istului Chiliman numindu-l "tradator" si il avertizeaza (subtil) pe Tariceanu ca e in vizor. Cata ipocrizie la acest nimic - Antonescu!
  • +10 (10 voturi)    
    mai bine (Luni, 14 ianuarie 2013, 14:25)

    ciolanos [utilizator]

    secundant al domnului Chiliman decat fecundat de PSD.
    Cream culca-te la loc .
  • +1 (5 voturi)    
    Sectorul 1 si lumea ar fi mai buna fara Chiliman (Luni, 14 ianuarie 2013, 14:56)

    Koczka [utilizator]

    Mafia imobiliara a sectorului il pastreaza cu darzenie pe d-l primar Chiliman in fruntea Primariei pt a le apara interesele si a-l salva pe unul dintre ei ( care daca ciripeste cad multe capete ).
    Dar pe asta sa nu se bazeze Chiliman ca 'inlocuitori' se mai gasesc si prin alte ograzi.
    • +7 (7 voturi)    
      Asa cum si (Luni, 14 ianuarie 2013, 16:51)

      rad_prostii [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      Mafia politica ii pastreaza in frunte pe antonescu, ponta, dragnea, ghise, stroie, fenechiu si restul usl.
  • +5 (5 voturi)    
    Secundant (Luni, 14 ianuarie 2013, 16:47)

    danes [utilizator]

    ...este, de fapt, un samurai de rang superior care-l asista pe un altul care-si face sepuku si care are menirea ( si onoarea ! ) de a-i taia capul celui de-al doilea. Daca d-l Crin cunoaste sensul cuvantului "secundant", rezulta ca d-l Chiliman urmeaza sa-si dea matele pe-afara , iar d-l Tariceanu sa-i taie capul !
  • +5 (5 voturi)    
    Crin si Becali sau Chiliman si Tariceanu (Luni, 14 ianuarie 2013, 17:53)

    eugenrc [utilizator]

    PNL isi va programa viitorul in functie de ce va alege.

    Daca ramane Crin presedinte PNL, eu unul sper ca PNL sa se rupa in PNL-aripa stanga (Crin) si PNL-aripa dreapta (Chiliman si Tariceanu) .

    Poate ca in felul acesta chiar se vor unii toti cei de dreapta si vor forma un partid cu adevarat liberal capabil sa si respecte principiile liberalismului.

    PS. Sunt profund dezamagit de faptul ca sunt atat de putini cei din PNL care nu vad adevarata fata a lui Crin si simptomele grave pe care le are. Chiar nu vede nimeni ca se comporta in PNL mai dictatorial chiar decat cel care il obsedeaza zi si noapte ?