Emil Boc: Victor Ponta a fost prins cu mâţa in sac si acum hotul striga hotii. Dezinformeaza, putea adopta ordonanta de urgenta

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 7 ianuarie 2013, 14:35 Actualitate | Politic


Emil Boc afirma ca premierul Victor Ponta dezinformeaza atunci cand da vina pe Administratia Prezidentiala ca nu a putut modifica Codul Fiscal pentru a oferi administratiilor locale dreptul sa indexeze sau nu taxele si impozitele, in conditiile in care avea posibilitatea de a emite o ordonanta de urgenta, iar proiectul acestei OUG se afla chiar pe site-ul Ministerului de Finante din 21 decembrie 2012, dar nu a fost adoptat nici acum.

Emil Boc a afirmat ca Victor Ponta stia foarte bine ca poate reglementa acest lucru prin ordonanta de urgenta, pentru care nu avea nevoie de lege de abilitare, cum este cazul ordonantelor simple.

El a prezentat in acest sens proiectul de Ordonanta de Urgenta pentru modificarea art. 292 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, care poate fi citit aici, si in care se specifica faptul ca "Nivelurile pentru valorile impozabile, impozitele si taxele locale se pot indexa odata la 3 ani, prin hotarare a autoritatilor deliberative ale administratiei publice locale".

"Dovada faptului ca avea posibilitatea (sa modifice Codul Fiscal) si nu a vrut este actul normativ de pe Ministerul Finantelor", a argumentat acesta.

"Victor Ponta dezinformeza si intr-o maniera pur diversionista incearca sa arunce vina  in alta parte, incercand sa-si ascunda propria incompetenta. A fost prins cu mata in sac si acum hotul striga hotul", a afirmat Emil Boc, intr-o conferinta sustinuta la Cluj Napoca, oras unde este primar.

El a citat o declaratie a lui Victor Ponta din 21 decembrie, cand primul ministru anunta ca Guvernul da voie autoritatilor locale sa actualizeze taxele locale cu inflatia, insa nu le obliga sa faca acest lucru.

Ulterior, este adoptata Hotararea de Guvern 1309 din 27 decembrie, publicata in Monitorul Oficial o zi mai tarziu, prin care indexeaza in mod obligatoriu impozitele si taxele locale cu 16 %, "pentru toata lumea", a sustinut Emil Boc.

Tot atunci, a continuat fostul prim ministru PDL, Victor Ponta a promis ca va modifica Codul Fiscal pentru a permite autoritatilor locale sa decida nivelul taxelor si impozitelor locale.

Acum, Victor Ponta "scoate castanele din foc cu mana primariilor", a continuat Emil Boc, adaugand ca el l-a intrebat pe prim ministru de ce nu a adoptat o ordonanta de urgenta pentru modificarea Codului Fiscal iar acesta i-a raspuns de ce nu a adoptat o ordonanta simpla.

"Ordonantele sunt de doua feluri: de urgenta si simple.
Pentru ordonante de urgenta nu ai nevoie de lege de abilitare, ci doar de decizia primului ministru", a precizat Emil Boc, adaugand ca acest lucru este cunoscut si de studentii de anul I.

"Ii cer imperativ (premierului Victor Ponta) sa modifice Codul Fiscal si sa scoata administratiile locale din aceasta incertitudine in care ne aflam astazi", a continuat fostul prim ministru, precizand ca a suspendat in Cluj plata de catre cetateni a impozitelor si taxelor locale pentru a da timp guvernului sa adopte legislatia necesara.

"Diversiune, ipocrizie si incompetenta", a caracterizat Emil Boc declaratiile facute de Victor Ponta pe aceasta tema, adaugand: "In loc sa recunoasca, da dom'ne, am gresit, incearca cu diversiuni de genul administratia prezientiala nu a publicat legea de abilitare".

Guvernul a precizat luni ca Ordonanta de Urgenta care lasa la latitudinea autoritatilor locale indexarea taxelor si impozitelor va fi adoptata in cadrul sedintei din aceasta saptamana si a sustinut ca actul normativ nu a fost adoptat in sedinta de saptamana trecuta deoarece "presedintele Traian Basescu nu a promulgat legea privind abilitarea Guvernului de a emite Ordonante pe perioada vacantei parlamentare decat dupa desfasurarea sedintei de Guvern".

In plus, legea privind abilitarea Guvernului de a emite Ordonante pe perioada vacantei parlamentare intra in vigoare la 3 zile dupa data publicarii in Monitorul Oficial, a argumentat biroul de presa al executivului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4835 vizualizari

  • +28 (32 voturi)    
    ********* (Luni, 7 ianuarie 2013, 14:44)

    Cataleya [utilizator]

    Absurdistanul USLamist.
    ................
    Sa castigi alegerile cu 70%, sa ai in mana si Guvernul si Parlamentul dar totodata sa incepi sa miauni a disperare pt ca un un primar oarecare al unui oras oarecare si-a spus o parere, este cat se poate de jalnic.
    Boc poate sa spuna cate-n luna si stele, poate sa ridice probleme, reale sau fantasmagorice, ramane totusi un biet primar in raport cu "monstrul USL".
    Faptul ca Ponta se vaita acum ca din cauza lui Boc s-ar putea intampla una sau alta, si chiar il ameninta cu Curtea de Conturi denota ca Eminescu a brodit-o bine cand a scris chestia cu "intreg aliotmanul sa se-mpiedice de-un ciot"?
    ))))
    • +19 (21 voturi)    
      nu chiar (Luni, 7 ianuarie 2013, 15:10)

      catelu [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Nu e numai Cluj, e aceeasi situatie de haos in toata tara. Oamenii nu stiu ce impozite datoreaza.
      Iar primarii astia, asa "oarecare" cum sunt, reprezinta sute de mii de contribuabili.
      • +20 (22 voturi)    
        ********* (Luni, 7 ianuarie 2013, 15:18)

        Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui catelu

        Domnule, chestia cu "un primar oarecare" a fost o trimitere directa la modul in care USL il denigreaza pe Boc, de ani de zile.
        "Boc e un nimic, Boc e un rebut, Boc e un pitic, Boc habar n-are, Boc e un nimeni, Boc in sus Boc in jos"
        Iar acum, intregul aliotmanul USLamist se impiedica tocmai de acest Boc.
        Ceva nu se potriveste aici, nu credeti?
        )))
      • -7 (9 voturi)    
        cine e boc? (Luni, 7 ianuarie 2013, 18:18)

        GePopescu [utilizator] i-a raspuns lui catelu

        E incredibil cum i se mai preiau declaratiilor acestui nimeni. Cine e boc? Un monument de incompetenta, un umil care n-a fost capabil de nimic. Pe bune, chiar va pierdeti timpul cu orice neica nimeni?
        • +3 (5 voturi)    
          boc (Luni, 7 ianuarie 2013, 19:32)

          rochiri [utilizator] i-a raspuns lui GePopescu

          Boc este acela care chiar a incercat o reforma!
        • +4 (4 voturi)    
          Noroc cu tine mai nea' Popescu (Luni, 7 ianuarie 2013, 19:41)

          Ion B [utilizator] i-a raspuns lui GePopescu

          Si cred ca te tin minte foarte bine: pareai o persoana importanta in liceu si mai apoi in cartier. Adevarat ca ai ratat o data intrarea la liceu si de mai multe ori pe cea de la facultate da' intr-un final ai terminat'o si pe aia.
          Este de ajuns cat te platesc astia? Te-ai gandit vre-odata sa faci "meseria' pentru care te-ai "pregatit"?
          ... cum, nu esti tu ala de la scara a B, etajul trei, din blocul ala coscovit de la capatul tramvaiului? Nu ati terminat nici liceul dar aveti scoala vietii? Scuzati-ma tov Popescu. Da' extraordinar ce bine semanati!?!
          Hai sa traiesti, Popescule.
          Sa fi sanatos si sa ai ani multi de viata sa apuci tot ce ti-au promis uselistii tai.
        • +2 (2 voturi)    
          Emil Boc, (Luni, 7 ianuarie 2013, 21:40)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui GePopescu

          Emil Boc, presedintele Partidului Democrat Liberal, a primit, in 4 mai a.c., titlul Onorific de Doctor in Drept (Honorary Doctoral Degree) din partea universitatii americane Michigan State University, distinctie acordata pentru activitatea politica, guvernamentala si universitara.
          Emil Boc a tinut un discurs la ceremonia de absolvire a unei noi generatii de studenti la nivel master si doctorat, in cadrul careia presedintele universtitatii, dr. Lou Anna Kimsey Simon, i-a decernat titlul in fata a peste 10.000 de participanti.
          Michigan State University este intre primele zece universitati din lume in stiintele educatiei, fizica nucleara si psihologie industriala si intre primele 50 in stiinte politice si administrative.
          Conferirea de titluri onorifice liderilor din diverse domenii de activitate este o traditie, inca din 1885, la Universitatea Michigan State University, iar studentilor le sunt prezentati in acest fel personalitati din lumea politica si academica, pentru a le servi drept exemple si pentru a le impartasi din experienta lor.
          Condoleeza Rice, Nelson Mandela, Dick Cheney, Ellen Zwilich, cistigatoare a premiului Pulitzer, Robert Grubbs, Elie Wiesel, Henry Ford, Harry Truman au primit in trecut diplome onorifice de la Michigan State University. Emil Boc este primul lider politic din spatiul est-european care a primit o recunoastere din partea acestei institutii.
  • +39 (39 voturi)    
    boc (Luni, 7 ianuarie 2013, 14:56)

    uzu [utilizator]

    n-a cam ars boc, atunci cand a fost prim-ministru, dar noi trebuiam arsi de mult.
    oricum, un om inteligent si onest.
    respect Emil Boc.
  • -19 (19 voturi)    
    Atata timp cat "intarzierea" asta... (Luni, 7 ianuarie 2013, 15:25)

    finutza [utilizator]

    ... este in avantajul cetateanului (adica plateste la nivelul taxelor de anul trecut), eu consider ca masura este benefica! Asa ca nici nu mai are importanta cine se opune (Guvernul care zice ca nu poate emite OUG, Presedintia care zice ca se mai gandeste 20 zile, Emil Boc care una stie, una zice si una vrea: sa ia cati mai multi bani de la cetateni, bine ca acum nu are cum sa faca asta decat cu nefericitii clujeni...)
    • +14 (14 voturi)    
      Nu, nu incerca sa dezinformezi! (Luni, 7 ianuarie 2013, 15:56)

      abisala [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      Aceasta "intarziere" nu e in favoarea cetateanului, dimpotriva! Conform legilor aflate in acest moment in vigoare, primariile sunt obligate sa mareasca impozitele cu 16%. Asta e adevarul, nu mai incerca s-o dai cotita!
      • +1 (1 vot)    
        Tu dezinformezi (Luni, 7 ianuarie 2013, 19:52)

        finutza [utilizator] i-a raspuns lui abisala

        In lege nu se spune nicaieri ca primariile sunt "obligate", ci "au posibilitatea". Dar cum la noi, orice este permis, in mana autoritatilor devine obligatoriu, mai ales cand e vorba de taxe...
        Dar este ceva totusi. Acum un an, cand a fost pus in fruntea Guvernului, MRU a dat o ordonanta prin care marirea a fost suspendata. De aceea, primariile erau tinute sa nu mareasca impozitele si taxele.
    • +16 (16 voturi)    
      N-ai inteles nimic! (Luni, 7 ianuarie 2013, 15:58)

      copilul problema [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      1. Exista o lege publicata in MO care obliga toate administratiile locale sa mareasca impozitele.
      2. Pe toate canalele mass-media reprezentantii puterii au declarat ca lasa la latitudinea administratiilor locale decizia de a mari impozitele.
      3. O administratie locala care decide sa nu mareasca impozitele incalca legea.
      4. Emil Boc a cerut reglementarea situatiei: ori se merge pe legea in vigoare, ori se da o OUG care sa completeze legea in vigoare.

      Pana la intrarea in vigoare acestei OUG, legea obliga toate administratiile locale sa mareasca impozitele. Daca o fac, nu le mai pot micsora. Daca nu o fac, incalca legea...
      Cam asa se guverneaza in era lui Ponta...
    • +10 (10 voturi)    
      Esti dezinformat sau dezinformezi? (Luni, 7 ianuarie 2013, 16:00)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      Chiar daca iti platesti taxele le nivelul actual, marirea se va aplica retroactiv si vei fi in situatia in care vei avea rest de plata stabilit ulterior.
    • +1 (3 voturi)    
      "intarzierea" asta... (Luni, 7 ianuarie 2013, 17:06)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      ... este net avantajul cetateanului. Va trebui sa mearga inca o data la finante sa plateasca diferenta.
      Avantaj uslas.
  • +11 (13 voturi)    
    Sinucidere cu succes va urez! (Luni, 7 ianuarie 2013, 15:39)

    searcher8206 [utilizator]

    Le urez US Leilor inca 8 de guvernare. Dupa 8 ani, cu toata dezinformarea posibila, nu vor mai putea pacali foamea taranului, nu vor mai putea arunca vina la nimeni si atunci poate scapam de tot de ei!
    • +14 (16 voturi)    
      Care taran? (Luni, 7 ianuarie 2013, 16:01)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui searcher8206

      Crezi ca 8 ani de guvernare USL vor lasa Romania populata?
  • -1 (1 vot)    
    Doctoru (Luni, 7 ianuarie 2013, 16:49)

    Euunul [utilizator]

    e jalnic u J. El publica proiectul unui OUG si acum ii da cu explicatii de OG.
  • 0 (2 voturi)    
    repede,repede! (Luni, 7 ianuarie 2013, 20:19)

    elwis [utilizator]

    daca le-ati fa vazut la rtv , pe cele 2 gorile usl-iste , pline de dispret, fata de ...intirzierea clarificarii indexarii impozitelor : care era urgenta ? ba, baieti , cind e vorba de banii mei ....eu zic sa va grabiti !
  • -2 (4 voturi)    
    pai nu? (Marţi, 8 ianuarie 2013, 0:45)

    Anonim AntiBasescu [utilizator]

    Ponta e un nenorocit de premier. Nasol insa ca, asa cum o fi el, e de vreo 3,14 ori mai bun premier decit unul dinainte, pre numele sau (scurt) Boc (numele lung e Basescu)...