Cristian Boureanu: USL trebuie lasat sa guverneze. Inventarea ARD a fost o mare prostie, prostia se plateste

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 10 decembrie 2012, 15:36 Actualitate | Politic


Vicepresedintele PDL Cristian Boureanu a declarat, luni, pentru Mediafax, ca USL a castigat alegerile si trebuie lasata sa conduca tara si a aratat ca "a fost o mare prostie" inventarea aliantei ARD "cu niste partide care nu existau", el precizand ca "in viata prostia se plateste".

"Cred ca e devreme pentru o analiza complexa. Fara a considera ca sunt sub imperiul emotiilor, cred ca astazi am dreptul sa spun ca a fost o mare prostie sa inventam o alianta (ARD) cu niste partide care nu existau, iar in viata prostia se plateste", a precizat Cristian Boureanu.

El a spus ca le multumeste celor 26% "de huseni" care l-au votat si tuturor romanilor care i-a sustinut pe cei de la ARD.

"Vreau sa le multumesc celor 26% de huseni care m-au votat si tuturor romanilor care ne-au sustinut si le doresc putere sa treaca peste un an 2013 despre care, eu ca economist, cred ca va fi extrem de greu pentru Romania. Celorlalti le doresc sa reuseasca sa se bucure in 2013 de ce au ales. USL a castigat si trebuie lasata sa conduca tara. Doamne, ocroteste-i pe romani!", a mai spus Cristian Boureanu.


Presedintele PDL, Vasile Blaga, a convocat pentru vineri Colegiul Director al partidului, din care fac parte membrii conducerii centrale a PDL si liderii organizatiilor judetene.

"Din dispozitia presedintelui PDL, Vasile Blaga, vineri, 14 decembrie, la ora 11.00, va avea loc sedinta Colegiului Director National al Partidului Democrat Liberal, la Sala de Grup a PDL din Camera Deputatilor", informeaza PDL.

Sedinta Colegiul Director al PDL va avea loc in conditiile in care ARD, alianta constituita in jurul partidului, a inregistrat un esec la alegerile parlamentare de duminica.

Luni la pranz, prim-vicepresedintele Cezar Preda a demisionat din functie.

La randul sau, Adriean Videanu a declarat ca in partid urmeaza sa se faca o analiza, iar masurile decise vor fi anuntate.

In acelasi timp, au inceput sa circule zvonuri despre iminenta demisie a lui Vasile Blaga de la sefia partidului.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5033 vizualizari

  • -4 (18 voturi)    
    Amin (Luni, 10 decembrie 2012, 15:51)

    Colonel [utilizator]

    Daca PDL il scoate pe Boureanu in fata inseamna ca sunt hotarati sa devina simbol al bovinismului romanesc. Veniti si voi cu niste oameni seriosi daca vreti sa va reveniti. Boureanu nu e o figura pozitiva si nici nu are cum sa fie, avand in vedere comportamentul lui.
    • -2 (6 voturi)    
      boureanu (Luni, 10 decembrie 2012, 16:12)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

      e si la propiu si la figurat..un papagal de Pitesti (nu am nimic cu cei din Pitesti dar asta e exceptia)..nu il bagati in seama
  • +14 (20 voturi)    
    Comment sters de user (Luni, 10 decembrie 2012, 15:53)

    NL [anonim]

    • +5 (9 voturi)    
      Asta as face si eu. (Luni, 10 decembrie 2012, 16:07)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui NL

      Bete in roate la greu factiunii comuniste si apoi dupa ce ma demit as lasa poporul sa se "bucure". I-as lasa sa "le dea" Ponta. Fara nici un amestec PDL-Basescu. Daca situatia economica va fi rea, si va fi, atunci toti comunistii vor da vina pe Basescu. Asa cu el demis va fi esecul lor.
    • +7 (7 voturi)    
      demisia lui Base (Luni, 10 decembrie 2012, 16:11)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui NL

      ar linisti taierea porcului la USLamishti, le ar tihni si lor shoriciul de ros..necazul este ac in 2013 ce o s amai mance ? coada mielului ? am pierdut 20 de ani cu diverse experiente..eu i ash lasa pe USLamishit inca 4 ani sa isi de ain petec, POATE electorratul va pricepe
      1 nu mai merge cu mita/mila electorrala si preelectorala
      2 caracaleanul si kkrau si felix nu sunt si nu vor fi SIMBOLURI..ci doar COSMARUL romanilor
      3 trebuie sa punem mana si sa muncim fiecare la locul lui de munca acele 8 sau 12 ore fara sa trisam
      4 in mod evident poate nu s emai fura la licitatii spuneau niste USLAmishiti inregistrati cu un reportofon ca daca nu s ar mai fura..ar fi posibil majorarea pensiilor
    • +5 (7 voturi)    
      !!! (Luni, 10 decembrie 2012, 16:11)

      cristiian [utilizator] i-a raspuns lui NL

      Basescu nu va da mana cu Ponta, pentru un nou mandat! o sa vedeti.

      va fi dat jos in stil bolsevist!
    • +5 (5 voturi)    
      eu parca stiam (Luni, 10 decembrie 2012, 16:13)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui NL

      ca Iliescu a castigat un mandat interimar in Duminca Orbului, in 1990, apoi unul complet in 1992-1996, si inca unul in per 2000-2004.
      Nici urma de prostalai care sa fii iesit la vot in 1991.
    • +4 (4 voturi)    
      si cum (Luni, 10 decembrie 2012, 16:13)

      Ruhe [utilizator] i-a raspuns lui NL

      ar mai fi castigat daca ar fi candidat si ieri! Iliescu!
    • -5 (7 voturi)    
      mda (Luni, 10 decembrie 2012, 16:22)

      TraianBrătucu1309443934592 [anonim] i-a raspuns lui NL

      Basescu, daca avea vre-o urma de inteligenta, trebuia sa se care din iunie, in loc sa ramana presedintele masa-verde. Asa nu ii tragea in jos si pe trepadusii lui de la pedele, care acum probabil ca obtineau un scor mult mai bun. Sa va intre bine in dovlecii aia portocalii pe care ii tineti pe post de dop sa nu va ploua in gat: pe 9 decembrie romanii au votat CONTRA LUI BASESCU. Nu cu USL, ci contra lui Basescu, iar acest individ este direct raspunzator de ceea ce se va intampla cu Romania in continuare.
      • +5 (5 voturi)    
        pentru contra.... (Luni, 10 decembrie 2012, 17:45)

        minus [utilizator] i-a raspuns lui TraianBrătucu1309443934592

        .... inteleg ca la 9 decembrie 2012 au votat USL aproximativ 60% din cei care s-au prezentat la vot, iar cei care s-au prezentat sunt 40% din cei cu drept de vot.

        Adica CONTRA LUI BASESCU sunt DOAR 24% din cei cu drept de vot? Nici un sfert, adica?


        Nu cred ca este avantajoasa teoria asta. Sau este?
        • -2 (4 voturi)    
          Un sfert din 18 milioane este... (Luni, 10 decembrie 2012, 19:57)

          mcris [utilizator] i-a raspuns lui minus

          4,5 milioane. Cati au votat pentru ARD (Basescu)?
          • -1 (3 voturi)    
            cred ca nu intelegi.... (Luni, 10 decembrie 2012, 20:31)

            minus [utilizator] i-a raspuns lui mcris

            Daca teoria este ca 4.5 milioane adica un sfert din cei cu drept de vot au votat cu USL pentru ca sunt anti TB, atunci vorbim de un vot negativ de doar 25% din cei care se puteau exprima.

            Nu cred ca este asa, asa cum nu cred ca cei 16% din cei 40% care au votat (adica mai putin de 7%!) au votat ARD pentru Basescu sau au votat anti-USL.

            Eu cred ca au votat asa de putini cu ARD pentru simplu motiv ca de fapt ARD nu a prezentat nimic coerent care sa merite votul! Pe mine nu m'au convins!

            Chiar nu inteleg obsesia asta Basescu sau anti-Basescu. Te duci si votezi USL, inseamna ca ai votat anti- Basescu, te duci si votezi ARD- ai votat Basescu- asta da logica sa votezi puterea legislativa si executiva in Romania!

            Daca votul este privit - asa cum cred eu ca este- ca un vot de incredere in USL, atunci vorbim de 4.5 milioane care au dat un vot pozitiv pro-USL, iar cei 4.5 milioane reprezinta 60% din cei care s-au exprimat.
            Este o realizare, sper ca USL va intelege ca are sansa de a dovedi ca poate mai mult decat anti-basism. Doamne ajuta!
  • +4 (6 voturi)    
    Vreti o tara usl-ista ? (Luni, 10 decembrie 2012, 16:25)

    dadiana [utilizator]

    Daca Basescu este demis vom fi o tara rosie in intregime. Asta vreti ? Antonescu presedinte ? se sparie gandul ! mai bine sa-l numeasca premier pe plagiatorul Ponta, dar macar sa avem un presedinte responsabil. Pana in 2014 poate se mai iveste un prezidentiabil care sa-l bata pe Antonescu.
    • -1 (3 voturi)    
      Pai nu asta inseamna democratia? (Luni, 10 decembrie 2012, 19:27)

      minus [utilizator] i-a raspuns lui dadiana

      Daca asta vor cetatenii, ce rost are sa discutam cine este "responsabil" si cine nu este.

      În România executivul este dualist, format din Preşedintele Republicii şi Guvern. Daca exista semnale clare ca Guvernul reprezinta vointa majoritatii la momentul 9 decembrie 2012, in raport cu ce anume ramane responsabil Presedintele in 2013? Cu asteptarile minoritatii?

      Asa ca raspunsul este ... de ce nu?
      Nu ca imi face placere, dar ASTA ESTE Romania, asta este DEMOCRATIA.
  • 0 (2 voturi)    
    votu e vocea poporului sau nu ? (Luni, 10 decembrie 2012, 16:59)

    Pedro37 [utilizator]

    ca e unu sau altu la putere concluzia e simpla: toti ne mint si ne prezinta doar informatii care le sunt lor favorabile.
    Nu inteleg de ce va rupeti capu daca Dn Ponta plagiaza sau nu sau cat de "responsabil" dn Basescu este ( cand deja majoritatea stiu) cand oameni simpli nu au ce manca , locuri de munca nu sunt intru cat investitori sunt speriati de cum e condusa tara asta fie de un partid sau altu, avand in vedere ca: ce viseaza noaptea maine se voteaza ca lege. Tineri nu au servici si daca din un noroc chior isi gasesc lucreaza pentru bani putini din care abia iti ajunge sa iti platesti datoriile ca dupa sa o iei de la capat (sclavagism modern). Si dupa ne miram ca pleaca toti in alte tari. Nu vad ce importata au chestiile marunte gen plagiatura sau altele cand ceea ce e important : bunastarea oamenilor este emis din ecuatiile politicienilor nostri. Si chiar daca unii o mai au sunt imediat opriti de restu. Intodeauna oamenii vor vota pe cei care in loc sa le scada salariile le vor creste fie si cu putin asta e clar, avand in vedere situatia noastra actuala.
    • +4 (4 voturi)    
      qed (Luni, 10 decembrie 2012, 17:23)

      corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui Pedro37

      păi de-asta s-a şi votat aşa. pentru milogeală, lene şi hoţie. Cine ai fi vrut să iasă, Partidul Suedezilor şi al Elveţienilor?!
  • +2 (2 voturi)    
    cât despre Boureanu (Luni, 10 decembrie 2012, 17:24)

    corvus coraX [utilizator]

    altul care a vopsit cu bidineaua latrinei imaginea democraţiei. Gură mare, dâmboviţeană, şi cam atât