Puiu Hasotti: Daca Basescu refuza sa il nominalizeze pe Ponta premier, va fi suspendat din functie in 24 de ore

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 7 decembrie 2012, 17:50 Actualitate | Politic


Liberal Puiu Hasotti a declarat, vineri, la RFI, ca in cazul in care presedintele Traian Basescu va refuza sa il nominalizeze premier pe Victor Ponta, suspendarea acestuia din functie se va face "foarte-foarte rapid, in 24 de ore": "Nimeni nu doreste un conflict cu presedintele Basescu, care ne-a obisnuit, din pacate, de atatia ani de zile, numai cu conflicte. Uniunea Social Liberala nu doreste suspendarea presedintelui Basescu, dar, daca presedintele va insista in a nu-l nominaliza pe Victor Ponta drept premier, suspendarea se va face foarte-foarte rapid, eu cred ca in 24 de ore".

"Eu cred ca pe data de 19, Parlamentul nou va fi investit si atunci se va depune juramantul si se vor stabili conducerile celor doua Camere si conducerile comisiilor ce urmeaza a-i audia pe viitorii membri ai Cabinetului si cred ca pe 21 se poate da votul pentru un nou Guvern", a adaugat ministrul Culturii.

"Presedintele Basescu sa nu declanseze acest conflict, sa nu ne oblige, pentru ca nu dorim in nici un fel, in nici un chip suspendarea, dar sa nu ne oblige sa o facem!" a incheiat Hasotti.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1815 vizualizari

  • +18 (22 voturi)    
    dar alta varianta mai buna aveti? (Vineri, 7 decembrie 2012, 17:56)

    a4 [utilizator]

    aceeasi placa mereu! cat timp o sa tot o tineti asa!? altceva mai bun stiti sa promovati si sa faceti?
    voi distrugeti ROMANIA, politicieni de paiata!
    La multi ani!
    • +7 (7 voturi)    
      Si daca poporul roman nu va vrea.. (Vineri, 7 decembrie 2012, 18:42)

      Nenad [utilizator] i-a raspuns lui a4

      ne omorati pe toti? Ca asta fac comunistii,nu? Nu a spus Ponta ca are si alte domenii unde poate lucra? Ce se tot agata de scaunul de la Palatul Victoriei?
  • +11 (15 voturi)    
    lol (Vineri, 7 decembrie 2012, 17:57)

    corvus coraX [utilizator]

    personajul ăsta de muzeu se ţine mereu de haşotii
  • +16 (20 voturi)    
    Huoo (Vineri, 7 decembrie 2012, 17:59)

    Caraz [utilizator]

    Iar vorbim de suspendare, ce m-am saturat!!! Gata bai marlanilor mai terminati cu subiectul asta. Platiti voi din buzunarul vostru inca 30 de mil euro pt referendum bosorogi comunisti ce sunteti!!
  • +14 (18 voturi)    
    ha ..ha...ha Shotie...:) nu ministru..:) (Vineri, 7 decembrie 2012, 17:59)

    ovidiu35 [utilizator]

    asta e o gluma proasta , o caricatura, nu un ministru...ce cauta Hasoti la Navodari la mitingul de protest pentru scoaterea infractorului fost primar din arest
  • +16 (20 voturi)    
    Incredibil cat tupeu! (Vineri, 7 decembrie 2012, 17:59)

    sylvyaun [utilizator]

    Incredibil cat tupeu si mitocanie! Ar trebui sa aibe si un motiv constitutional pentru suspendare. Dar de ce le-ar trebui asa ceva? Pentru cei din USL nu exista nici o lege. Legea e doar pentru prosti. In rest, manaresc legea cum le convine si ne cred pe toti prosti.
    Cei care vor vota USL, care inca le mai cred minciunile sfruntate se vor trezi din adormire in cel mult 6 luni si stunci va vedea USL ce-l asteapta. S-ar putea sa fie prea tarziu pentru tara in acel moment! Vom munci toti - si USL-isti si non-USL-isti ani de zile ca sa reparam toata gafele si prostiile pe care Ponta&Co le vor mai face si in continuare! Credibilitatea externa va fi foarte greu de reparat si datorita guvernului Ponta vom ramane de acum intotdeauna cu o tinichea de coada!
  • +16 (20 voturi)    
    astia sunt obsedati? (Vineri, 7 decembrie 2012, 18:00)

    Gryphus [utilizator]

    in care alta tara din lume membri ai guvernului il ameninta zilnic pe presedinte? ori sunt obsedati ori bolnavi de ceva boala rara
    • +2 (2 voturi)    
      Frica de (Vineri, 7 decembrie 2012, 19:57)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      pirnaie, asta-i boala lor. Nu-i stiu denumirea latineasca.
  • +10 (14 voturi)    
    Aia cu padurea si ursul! (Vineri, 7 decembrie 2012, 18:00)

    Sthelian [utilizator]

    ARTICOLUL 63

    (3) Parlamentul nou ales se întruneşte, la convocarea Preşedintelui României, în cel mult 20 de zile de la alegeri.

    Ce-ar fi o convocare in 25 decembrie?
    Cu niste contestatii pe la CCR...
    Ar fi super sa nu le tihneasca sarmaua!
  • +12 (16 voturi)    
    Halal liberal (Vineri, 7 decembrie 2012, 18:00)

    Parzivall [utilizator]

    Atat de liber in gandire ca accepta un dottor mitoman criminal premier. Au ajuns liberalii sa sustina un idiot. Pai astia nu mai sunt liberali ci...sacali.
  • +12 (16 voturi)    
    Bolsevicul Hasotti este un prostovan bolsevic (Vineri, 7 decembrie 2012, 18:02)

    Cristiann80 [utilizator]

    Cat de prost poate fi acest Hasotti daca el nu reuseste sa intelega cel mai elementar lucru si anume ca: alianta politica NU este partid. In constitutie nu se spune decat despre PARTIDE . Asa. Si inca o data spun ca este un bolsevic prost deoarece el afirma ca il suspenda pe Basescu in 24 de ore!!! Mai sa fie! Cu viteza luminii se va face campanie electorala pentru referndum, vot...toate in 24 de ore??? Asta e dus cu pluta....sau ne pregatesc iar o lovitura de stat?! Oameni buni treziti-va , astia sun diabolici , pana nu pun mana si pe Cotroceni si pe Justitie nu-si gasesc linistea.
  • +8 (12 voturi)    
    de ce ... (Vineri, 7 decembrie 2012, 18:03)

    luci30 [utilizator]

    ca sa ramii mai departe ministru,si sa ditezi tot felul de timpenii????
  • +5 (9 voturi)    
    este o declaratie politica? (Vineri, 7 decembrie 2012, 18:12)

    ..13 [utilizator]

    Presedintele este deasupra oricarui roman si presiunea asupra sa este contra legilor si mai ales contrara bunului simt.

    Probabil ca a fost o declaratie politica de campanie...
  • +12 (16 voturi)    
    Nu înțeleg. (Vineri, 7 decembrie 2012, 18:28)

    aqualung [utilizator]

    Nu vă înțeleg. Sunt chiar toți liberalii hotărâți să apere până în pânzele albe un hoț notoriu (că furtul intelectual tot hoție este)? Cu ce beneficiu? La ce bun? Deja s-a lămurit că mai mult rău decât bine face.
    • +1 (1 vot)    
      Cum spuneam (Vineri, 7 decembrie 2012, 19:59)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui aqualung

      si mai sus, frica de pirnaie ii uneste strins de tot.
  • +5 (5 voturi)    
    coruptie (Vineri, 7 decembrie 2012, 18:44)

    cotora [utilizator]

    hasoti, tu parca te ocupai de coruptii arestati ?, sau a iesit din celula viceprimarul din navodari, citeste si invata constitutia romaniei
  • +5 (5 voturi)    
    Oameni buni ! (Vineri, 7 decembrie 2012, 19:13)

    Davidias [utilizator]

    Nu uitati sa mergeti la vot si sa indemnati pe cat mai multi sa nu stea acasa. Sa nu cumva sa ganditi ca deja USL-ul a castigat alegerile, are, deja, majoritatea si nu conteaza daca noi, ceilalti, mai mergem sau nu la vot. Vedeti ce isi propun mizeriile acestea ! Sunt in stare de orice. Asa ca insistati la toti cei pe care ii cunoasteti si vor sa limiteze prapadul pe care si l-a propus USL-ul, sa mearga la vot. Altfel, daca vor obtine peste 60 % , vor trece cu tavalugul, mai ceva decat comunistii peste romani. Ati vazut de ce sunt in stare. Mobilizare generala, nu doar pe internet ci de la om la om. Pana duminica seara la ora 21. Atunci vom vedea ce sanse va avea Romania pentru urmatorii 4 ani. Dar depinde si de noi asta. Daca ei sunt in stare sa alerge pentru voturi, de ce sa nu o facem si noi. Legal si cu responsabilitate. Raspanditi cat mai mult acest mesaj.
  • +4 (4 voturi)    
    ministru cu voce deosebita! (Vineri, 7 decembrie 2012, 19:48)

    rov [utilizator]

    altfel suna a ceva interlop....
  • +3 (3 voturi)    
    Cu ce bani? (Vineri, 7 decembrie 2012, 20:29)

    Inanina [utilizator]

    Ce tot vorbeste de suspendare acest Hasotti? Sa plateasca el costurile referendumului...
  • 0 (0 voturi)    
    fratilor, e groasa .... (Vineri, 7 decembrie 2012, 23:10)

    nedumeritu [utilizator]

    daca si ministrul culturii se pronunta asupra suspendarii, e groasa rau ! or mai fi ministri care nu s-au pronuntat pe suspendare ?
  • +1 (1 vot)    
    Ce au facut si ce fac comunistii (Duminică, 9 decembrie 2012, 10:06)

    ioan655 [utilizator]

    Cand am supuorat ocupatia ruseasca, comunistii s-au folosit de prostime pentru a acapara puterea. Acum incearca acelasi lucru. Sper ca prostimea sa se mai fi desteptat si sa nu mai fie atat de numeroasa.
  • 0 (0 voturi)    
    nu votati usl oameni buni ! (Duminică, 9 decembrie 2012, 12:15)

    ivanescu [utilizator]

    un alt comunist sadea...nu-i vreau la putere fiindca vor sa ma aduca din nou la epoca pumnului in gura ...vor sa circul cu pasaportul in Europa si vor sa-mi fure chilotii de pe mine ,caci asta mi-a mai ramas ....ordinari nenorociti...pacat ca cei mai multi nu inteleg !