Fortele de dreapta au lansat manifestul politic care precede viitoarea alianta electorala 

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 29 august 2012, 16:24 Actualitate | Politic


Vasile Blaga (PDL), Mihai Razvan Ungureanu (ICCD), Aurelian Pavelescu (PNTCD), Mihail Neamtu (PNR) si Adrian Papahagi (FCD) au lansat miercuri manifestul care precede viitoarea alianta electorala.

Mihai Razvan Ungureanu a declarat, in deschiderea evenimentului, ca acest manifest reprezinta "o promisiune ca putem depasi ceea ce intamplator ne desparte, regasindu-ne in teritoriul acelorasi principii si valori".

Scopul acestei aliante, a continuat el, este promovarea unei politici indreptate "exclusiv catre cetateanul roman, care sa nu tina cont de interese de grup si sa reliefeze ceea ce aceasta societate are acum nevoie - unitate si un viitor mai bun".

Stirea se actualizeaza






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















11921 vizualizari

  • -3 (13 voturi)    
    Am vazut (Miercuri, 29 august 2012, 16:26)

    Colonel [utilizator]

    Viitorul Romaniei cu dreapta PDL. Am vazut viitorul Romaniei cu MRU, cand a dat UMF TG Mures la unguri.
  • +5 (5 voturi)    
    Are (Miercuri, 29 august 2012, 16:27)

    ovidiu. [utilizator]

    ...dar nu cu voi.
  • +5 (5 voturi)    
    Cu sau fără PDL în Platformă? (Miercuri, 29 august 2012, 16:31)

    Dan Teca [anonim]

    Şi totuşi se pune acut întrebarea: Oare includerea PDL-ului în Platforma de Centru Dreapta, ajută la obţinerea unui scor mai bun pentru Dreapta, sau dimpotrivă, va îndepărta alegătorii nehotărâţi care nu mai vor nici să audă de PDL? E bine oare să meargă toţi împreună, sau ar avea mai multe şanse de a învinge USL-ul dacă Platforma şi PDL ar candida fiecare separat? Un sondaj online vehiculat până acum în special pe site-urile Dreptei adresează exact această problemă. Spuneţi-vă şi voi opinia.
    http://www.petitieonline.ro/sondaj-s14512043.html
  • +5 (5 voturi)    
    :) (Miercuri, 29 august 2012, 16:32)

    Analfabet [utilizator]

    Era sa-mi sara inima cand am citit. Cam neinspirat titlul manifestului. Prea romantici...
    In fine, conteaza fapta, nu vorba.
  • +8 (10 voturi)    
    integritate cu PDL? (Miercuri, 29 august 2012, 16:41)

    tot_yo [utilizator]

    atata timp cat dinozaurii din pdl isi vor baga coada, aceasta alianta va fi trasa la fund de ei. ciolanistii ca udrea, videanu, berceanu si toti manjitii pdl-ului ar trebui dati deoparte pt a avea o sansa la apropiatele alegeri
  • +5 (5 voturi)    
    PREZENT mai bun (Miercuri, 29 august 2012, 16:45)

    amacedon [utilizator]

    Eu as vrea sa schimbati afirmati asta "un viitor mai bun" in "un prezent mai bun". Tot astept viitorul ala "mai bun" de 23 de ani si ... degeaba. Multumesc.
  • +3 (3 voturi)    
    Credeam ca platforma e (Miercuri, 29 august 2012, 16:45)

    dKleine [utilizator]

    Tine minte trei cuvinte :)
  • +3 (3 voturi)    
    Aveau mai multa credibilitate ... (Miercuri, 29 august 2012, 16:47)

    it_s__not_news [utilizator]

    Daca nu se aliau cu PDL-ul. Romania nu are viitor cu Videanu si Udrea, si nici cu Elena Basescu (astept minusurile)
  • +2 (4 voturi)    
    Expresie si intrebare (Miercuri, 29 august 2012, 16:52)

    Iulian D [utilizator]

    Expresia "sus inima" pare exagerata.

    Cum se va numi oficial alianta electorala?
  • +3 (5 voturi)    
    nastere (Miercuri, 29 august 2012, 16:57)

    dej [utilizator]

    Acest manifest politic (copilas) ,nascut de fortele de dreapta sper sa aiba un viitor bun ,care sa aduca pe viitor bunastarea Romaniei ,sa fie un baraj puternic impotriva fortelor comuniste.
  • +4 (4 voturi)    
    Unitate (Miercuri, 29 august 2012, 16:57)

    Sy [utilizator]

    Asa sa fie! Sa ne ajute Dumnezeu sa trecem peste dezbinarea asta a poporului roman si sa trecem la treaba!
  • +5 (5 voturi)    
    Votez (Miercuri, 29 august 2012, 17:06)

    smc [utilizator]

    Eu o sa votez cu ei, normal. Mi-ar placea ca oameniii responsabili, cu convingeri de dreapta, care nu asteapta pomana de la stat, sa mearga la vot in numar cat mai mare pentru ca trebuie contrabalansat puhoiul de gura casca de la Antena 3. Altfel, ne paste impozitarea progresiva si ne scufundam in saracie cu totii.
  • +5 (9 voturi)    
    mru (Miercuri, 29 august 2012, 17:16)

    slvrv [utilizator]

    In viziunea mea, MRU este singurul politician român care poate face diferenta.
    Cum Ponta a dovedit ca este un plagiator si un incompetent care se cramponeaza de Basescu in loc sa dea legi utile ca sa scoata tara din criza, MRU ramane singura speranta sa ne scoata la lumina.
  • +4 (8 voturi)    
    Feicitari !!! (Miercuri, 29 august 2012, 17:34)

    micke45 [utilizator]

    Succes in alegerile parlamentare, sint alaturi de voi.
  • -5 (11 voturi)    
    MRU (Miercuri, 29 august 2012, 17:38)

    CalatorieSprancenata [anonim]

    Minciuni, manipulare si dus cu zaharelul.
  • +6 (10 voturi)    
    BRAVO! (Miercuri, 29 august 2012, 17:42)

    IDT [utilizator]

    Sa fie de bun augur! Asteptam cu sufletul la gura evenimentul. Daca veti intra deja, discret, in campania pentru parlamentare, veti reusi sigur! Uslasii sunt in deriva si pierd teren in fiecare zi. Sper sa ramaneti uniti si sa creasca constant numarul adeptilor. Atentie la dispute gen Neamtu-Udrea! Scoateti, va rog, coruptii si "expiratii" din prim plan. Cele peste 12 milioane de "boicotaci" reali, vor fetze noi. Si convingatoare! Ati inceput frumos si cu oameni de calitate. MULT SUCCES!
    • +6 (6 voturi)    
      prim plan (Miercuri, 29 august 2012, 19:10)

      oaspetele [utilizator] i-a raspuns lui IDT

      inteleg ca cei corupti si expirati ar trebui sa se ascunda nitel >??
  • +6 (8 voturi)    
    Si acum sa publice listele (Miercuri, 29 august 2012, 17:43)

    KostasP [utilizator]

    Cu cei ce vor fi propusi in senat si in parlament, pe linga cei enumerati mai sus. In plus nu am vazut platforma politica dupa care se ghideaza. Oricum succes in continuare!
  • +6 (6 voturi)    
    Stiti cantecul ala italian "Parole, parole"? (Miercuri, 29 august 2012, 17:55)

    bigbrother [utilizator]

    Cam asa si cu baietii astia, sunt buni la marketing, baga niste expresii de ma ia cu ameteala de atata mandrie ca sunt roman, dar stau prost cu administrarea afacerii castigate, au dovedit-o toate colaborarile dintre partide de-a lungul timpului. Deh, nu pot fi doi sefi pe o singura tarla.

    Oricum, e bine ca incearca, trebuie sa existe o alternativa viabila la USL. Sa speram ca vor avea succes, altfel am dat de dracu cu totii daca iese USL castigator.
  • +2 (8 voturi)    
    Romani, sus inima! Romania are viitor (Miercuri, 29 august 2012, 18:02)

    Cetatean-roman [utilizator]

    Salut cu incredere lansarea manifestului politic al fortelor de dreapta.
  • +4 (6 voturi)    
    Doamne ajuta. (Miercuri, 29 august 2012, 18:15)

    Ion B [utilizator]

    Sper ca asta sa fie calea de rupere de trecutul politicului compromis.
    Si nu uitati JUSTITIA!! Trebuie sa fie independenta. Cred ca pe asta s'ar putea bate moneda: Lamuriti oamenii ca cine greseste, plateste. Oricie ar fi el.
    Propuneti ridicarea imunitatii parlamentarilor.
    Se cred intangibili si de ne-inlocuit.
    Romanii in cea mai mare parte a lor sunt religiosi: faceti ca religia sa fie un important al membrilor vostrii, fara sa cadeti in extremism...
    Dumnezeu sa va ajute.

    Ion
  • +5 (7 voturi)    
    Sus inima?? (Miercuri, 29 august 2012, 18:24)

    ia cucu [utilizator]

    Era nevoie de o contrapondere la imbecilitatea din USL dar cu o gramada de persoane compromise inca in peisajul politic, nu cred ca veti face mare lucru.

    Iar '..sus inima!' mi se pare fara sens.

    Numai bine.
  • +3 (7 voturi)    
    Doar inima sus ? (Miercuri, 29 august 2012, 18:31)

    Mai mult de un neuron [utilizator]

    Sunt profund dezamăgit. Propun sloganul ”Dreapta, sprijinită pe al ei ciocan, va face plaiul nostru ortoman”
  • -1 (7 voturi)    
    ... (Miercuri, 29 august 2012, 19:02)

    florin.stefan [utilizator]

    PDL nu a facut nimic in 8 ani de zile.Asta daca nu se pune la socoteala milioanele de romani pe care i-a calcat in picioare , si pe care i-a jefuit.Iar acum , mai nou toata prostia cu presedintele lor calcand in picioare voturile a milioanelor de romani a pus capca.
  • +2 (6 voturi)    
    Bine ati venit! (Miercuri, 29 august 2012, 19:12)

    gristero [utilizator]

    Bine ati venit!
    Pe usa din fata, cu chipuri noi ,cu idei noi , deschisi la dialog,cu principii sanatoase,cu minti luminate ,tineri,
    nesantajabili,onesti ,cu dorinta voastra evidenta de a promova valori , cu dorinta voastra evidenta de emulatie,dar mai ales cu refuzul vostru de a face compromisuri , de a accepta arivismul, venalitatea ,coruptia , hotia mascata de lege,demagogia ,etc......
    Bine ati aparut! Bine ati venit!
  • -2 (4 voturi)    
    Dreptacii e mai buni :))) (Miercuri, 29 august 2012, 19:15)

    MenInBlack [utilizator]

    MRU, nu esti tu ala cu tanti aia comunista Draghici si cu manariile pentru restituirea proprietatilor (furate tot de ai vostri inaintasi)?

    Bah dreptacilor, cand o sa veniti voi cu un Program clar prin care nea Vasile din Botosani si tanti Nuti din vacanta din Caraibe vor putea accesa ONLINE oricand, orice licitatie sau fonduri bugetare, fie ca sunt de la primarie sau de la minister, cand o sa avem acces permanent la modul cum sunt cheltuiti TOTZI banii publici, atunci sa scoateti voi capul din noroiul ala comunist si sa ne cersiti voturile bah HOTZILOR !!!
    Pana atunci nu meritati altceva astia care guvernati acum si care ati guvernat inainte decat un huoooo !!! Comunisti vopsiti , si voi si USL, cu gandul DOAR la Banul Public !!!
    • +1 (1 vot)    
      doare prostia? (Joi, 30 august 2012, 8:02)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui MenInBlack

      primariile sunt 2400 (din 3200) USL si au fost 2000 USL inainte de 10 iunie. Asa ca du-te si zbiara la Ponta.
  • -3 (7 voturi)    
    Isi schimba parul, dar naravul?! (Miercuri, 29 august 2012, 19:29)

    AndreeaElena [utilizator]

    Aceasta constructie este ca un "Lup in blana de oaie", stim foarte bine ce a realiza PD-L-ul in acesti 8 ani de cand sunt la guvernare iar imposibilitatea guvernarii se datoreaza doar lor, in frunte cu presedintele invins Basescu!
  • -1 (3 voturi)    
    Care principii? Care valori? (Miercuri, 29 august 2012, 19:46)

    dezamagit [utilizator]

    Cu cine sa ma regasesc domnule Ungureanu? Cu PDL? Nu, multumesc!
    Probabil ca PDL are nevoie de o noua locomotiva!
    Haideti sa fim seriosi!
    Consider ca invalidarea referendumului este pretul renuntarii la apararea intereselor poporului, al tradarii poporului cum ii place presedintelui sa spuna despre alti lideri ai Romaniei din trecut.
    Cum mai pot sa cred in PDL? Ni s-a cerut solidaritate in fata crizei si oamenii au bombanit dar si-au spus ca asta e!
    Insa guernul PDL-ist care n-avea bani de salarii si pensii dadea in acelati timp o "pensioara" domnului Zagrean de 10600 RON si un salariu tatalui d-nei Anastase de 8000 euro. Si cati altii or mai fi fost in situatia asta.
    Unde e solidaritatea? Cum as putea sa ii mai cred?
  • -2 (4 voturi)    
    ... (Miercuri, 29 august 2012, 20:58)

    florin.stefan [utilizator]

    Romanii chiar au uitat cum Traian Basescu si guvernarea pdl , ne-au taiat salarile , au taiat din pensiile bunicilor nostri si au amanetat viitorul nostru.Dupa toate astea ei se asteapta ca pur si simplu sa-i invitam la parlament.
  • +4 (4 voturi)    
    dreapta (Miercuri, 29 august 2012, 22:12)

    gabrielita [utilizator]

    Cu cei din PDL compromisi ,lasati in spate,aceasta noua alianta ar putea sa aiba sorti de reusita.Eu imi doresc din toata inima sa apara pe scena politica o forta suficient de puternica ce sa poata face opozitie acestei formatiuni catastrofale USL. Romania are nevoie de politicieni curati,cinstiti,onesti,interesati primordial de soarta tarii,oameni scoliti,acasa cu "doxa",verticali ,opusi la ceea ce vedem in parlament,guvern ,etc. Cu grija si fara orgolii ,s-ar putea ca sa se reuseasca.Le urez succes ! Spre binele nostru,al tuturor am sa-i votez la toamna .
  • +1 (1 vot)    
    Alo Presa si cine mai comenteaza pe aici! (Joi, 30 august 2012, 8:41)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    Va trebui sa invatati si alte notiuni decat "jos Basescu ", "Jos PDL".

    MRU propune o noua liga politica in care nu au acces grupurile interlope.

    Va trebui sa invatati notiuni noi precum "document de pozitie" (manifest), conducere colegiala.

    Succes, MRU si aliantei!