VIDEO Victor Ponta: Decizia CCR va fi respectata si implementata/ CCR a luat o decizie pur politica. Pe ei ii interesa sa convinga inca un judecator, s-o convinga pe doamna Aspazia Cojocaru/ Nu as mai accepta inca o data prevederea cu cvorumul, regret ca ne-am lasat pacaliti de niste oameni necinstiti

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 21 august 2012, 15:51 Actualitate | Politic


"As dori sa exprim pozitia Guvernului si a mea ca premier fata de decizia CCR, decizia care sper si imi doresc sa puna capat unei crize politice care a facut rau Romaniei si care va lasa urme clare in societate. Vreau sa dau un mesaj foarte clar catre cetateni, un mesaj de stabilitate si incredere in viitorul nostru ca tara si popor. Decizia CCR va fi respectat si implementata, dar e o decizie nedreapta, impotriva regulilor democratice, impotriva majoritatii absolute a cetatenilor romani care au votat pentru o schimbare de regim politic", a declarat marti premierul Victor Ponta, intr-o conferinta de presa sustinuta la sediul Guvernului, dupa ce CCR a invalidat referendumul de demitere a lui Traian Basescu.




Declaratiile lui Victor Ponta:

  • As dori sa exprim pozitia Guvernului si a mea ca premier fata de decizia CCR.
  • Decizia care sper si imi doresc sa puna capat unei crize politice care a facut rau Romaniei si care va lasa urme clare in societate.
  • Vreau sa dau un mesaj foarte clar catre cetateni, un mesaj de stabilitate si incredere in viitorul nostru ca tara si popor.
  • Decizia CCR va fi respectat si implmenetata, dar e o decizie nedreapta, impotriva regulilor democratice, impotriva majoritatii absolute a cetatenilor romani care au votat pentru o schimbare de regim politic.
  • E foarte clar din pucntul de vedere al Guvernului ca referendumul a fost organizat corect si a fost un succes pentru cei care cred in democratie.
  • Cind 87% din cei care voteaza cer inlocuirea unui presedinte ales cu 5 milioane de voturi si demis cu 7 milioane de voturi, vocea poporului a fost clara.
  • Referendumul a fost legitim, decizia CCR trebuie respectata, dar e foarte clar ca Traian Basescu va fi un presedinte ilegitim, un presedinte al CCR, iar guvernul are obligatia sa fie un guvern al cetatenilor, nu al jocurilor de culise.
  • Ne-am facut datoria ca Guvern, nu doar in organizarea referendumului, ci si in perioada urmatoare. Inlcusiv cu buna credinta am comunicat CCR ceea ce ne-a cerut prin trei adrese succesive. Azi am realizat ca nu s-a dorit in nici un moment sa se afle citi romani cu drept de vot se afla in tara noastra. Preocuparea a fost sa se determine o doamna judecator sa treaca in tabara cealalata.
  • Avem obligatia impreuna sa construim mecanisme constitutionale care sa puna in aplicare vointa populara. 
  • Guvernul USL pe care-l conduc va continua sa-i apere pe cetateni de regimul Basescu si reprezentantii sai, sa reparam nedreptatile comise si furturile uriase din bani publici si sa construim pentru Romania un viitor si o societate fara Basescu.
  • Ne vom prezenta in fata poporului la alegerile parlamentare ca USL cu un program foarte clar.
  • Tragind invatamintele dupa aceasta experienta in care s-a dovedit ca in Romania nu functioneaza regulile democratice, adica vointa poporului poate fi infrinta de un singur om, e convingerea mea si voi propune Parlamentului o ampla reforma constitutionala care sa asigure ca Romania nu mai poate fi o tara la bunul plac al unei singure persoane.
  •  E foarte clar ca in noul sistem constitutional trebuie sa avem atributii mult mai clare ale presedintelui, Parlamentului, sa gasim toate metodele constitutionale ca pe viitor tragedia produsa de Traian Basescu poporului roman sa nu se repete.
  • Sint hotarit ca pe viitor alaturi de colegii mei sa ne facem datoria fata de oameni si sa-i aparam pe oameni de regimul ilegitim de putere al lui Traian Basescu.
  • Ma voi prezenta alaturi de guvernul USL in fata deciziei poporului la alegerile parlamentare.
  • Sint convins ca cea mai buna solutie ar fi fost ca in noiembrie romanii sa decida cine e noul presedinte. Din pacate, CCR nu ne-a dat voie astazi.
  • Trebuie sa ne gindim la un model de societate in care un singur om sa nu fie mai puternic decit 8 milioane de romani.


INTREBARI:

Guvernul USL va ignora existenta lui Basescu?

R: Guvernul USL nu are nici un fel de datorie fata de Basescu. Singura datorie e fata de oameni, de Parlament. Nu-l vom impiedica niciodata sa-si exercite puterile constitutionale. Nu voi accepta niciodata ca Basescu sa fie si presedinte, si premier, si sef al Parlamentului.


Asta inseaman ca veti coabita, ca va exista dialog?

R: Nu vreti sa ma lasati pe mine sa raspuns? Sint convins ca-mi va scoate dosare de acum 20 de ani, ca-mi va face dosare penale. Asta e ceea ce el intelege prin dialog. A fost o minciuna a lui Traian Basescu ca economia e afectata de criza politica. Faptul ca declaratiile iresponsabile ale lui Basescu impotriva Romaniei, calomniile si mizeriile au afectat increderea pietelor financiare. Stiam ca Basescu va lupta cu orice arme, oricit de incorecte. E cam tirziu sa se schimbe.


Crin Antonescu a spus ca ia in calcul o noua suspendare. Sinteti de acord?

R: Ca premier nu voi accepta nici un fel de interferenta. Mergem la USL si discutam.


Am inteles de la CCR ca cvorumul nu a fost indeplinit. Ce anume e nedrept aici?

R: E foarte clar ca in acest moment in Romania traiesc sub 15 milioane de cetateni cu drept de vot si vointa lor absoluta a fost sa plece Basescu. E o decizie nedreapta. Legea 370/2004 prevede foarte clar, dar nu are rost s-o mai luam de la capat. Cei de la CCR nu voiau decit s-o convinga pe doamna Aspazia Cojocaru sa voteze.


Magistratii CCR nu au primit niciodata acel numar al votantilor. De ce?

R: Pentru ca pe baza legii, acele liste electorale permanente nu au mai fost actualizate din 2009. Cifrele trimise ieri de guvern sint foarte relevante si foarte corecte. Dar discutia e inutila acum. CCR a luat o decizie pur politica. Pe ei ii interesa sa convinga inca un judecator.


Aveti ceva sa va reprosati ca premier?

R: Da. Daca as fi stiut atunci ca ceea ce domnul Antonescu si cu mine cu buna credinta am facut acceptand cvorumul de 50% va fi folosit cu rea credinta de Traian Basescu, care a boicotat referendumul, si de judecatorii de la Curtea Constitutionala - cei sase care nu au vrut sa tina cont de realitate - da, asta regret, ca ne-am lasat cu totii pacaliti de niste oameni necinstiti.


Spuneati pe 24 iulie ca nu-l recunoasteti pe Basescu si ca daca CCR il va readuce veti boicota sedintele CSAT. 

R: Eu nu sint sclavul lui Basescu, nu sint nici Blaga, nici Neamtu, nici Ungureanu.


Daca CSM nu are miine cvorum, ce veti face?

Eu miine la 10:00 voi fi la CSM si voi ruga respectuos CSM sa ia act de demisia Monei Pivniceru. Dar vreau sa spulber minciuna ca Mona Pivniceru vrea sa-i schimbe pe Kovesi si Morar. Daca voiam sa-i schimb, ii schimbam eu, ca sint ministru al Justitiei. Dar e clar ca mandatul lui Morar s-a terminat, iar mandatul lui Kovesi se va termina in septembrie. Ceea ce voi mai face miine - si am primit si eu solicitarea unui grup de intelectuali - e sa semnez o petitie impotriva abuzurilor savirsite de procurori. Si-au atins scopul, domnul Basescu e back in business.




Luati in calcul aparitia unor proteste?

Dupa cum ati vazut si azi, orice fel de proteste au fost autorizate, au fost pasnice. Ma bucur sa nu existe nici un fel de incidente. Orice fel de decizie nedreapta trebuie schimbata prin mijloace democratice.


Reforma constitutionala: Veti propune un proiect de revizuire a Constitutiei?

R: Da. Trebuie sa delimitam puterile presedintelui de Guvern si CCR sa fie depolitizata.


In cit timp va propuneti? Luati in calcul referendumul trecut?

R: Pai nu a fost cvorum atunci. Vedeti, asta e problema cu CCR. O sa va prezint proiectul cind il vom avea.

Sper ca miine seara sa avem ministru al Justitiei. Sint convins ca CSM nu vor mai bloca inca o data.


Ati mai face o data referendum?

R: Da, dar nu as mai accepta prevederea cu cvorumul. Daca as avea, cum am acum, proba relei credinte atat a domnului Basescu, cat si a celor sase judecatori, nu as mai accepta acea pacaleala. Noi am crezut ca trebuie sa fim de buna credinta, insa cand esti de buna credinta cu un hot, ramai fara portofel.


Ati spus ca decizia CCR e una ilegala. Cum adica?

R: Adica nu tine cont de legea 370 pe care ei au invocat-o.


Ce le reprosati magistratilor?

R: Am facut-o pina acum. Am un mesaj pentru cei 8 milioane de votanti ca nu vor fi pedepsiti de institutiile represive ale statului.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















23752 vizualizari

  • +28 (32 voturi)    
    .. (Marţi, 21 august 2012, 16:01)

    Ionescu Raymond [utilizator]

    Declaratii despre lupta politica sau despre inzdravenirea economiei nationale?
    • +14 (14 voturi)    
      ??? (Marţi, 21 august 2012, 16:04)

      ivictoras [utilizator] i-a raspuns lui Ionescu Raymond

      Draqu stie...
    • +37 (37 voturi)    
      Ei economie?!? (Marţi, 21 august 2012, 16:10)

      _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui Ionescu Raymond

      Cum ar fi sa il auzim pe Primul ministru Victor Ponta facand declaratii legate de guvernarea tarii?????
      • -33 (39 voturi)    
        Base a imprumutat tara cu 20 miliarde de euro. (Marţi, 21 august 2012, 16:22)

        Ansy [utilizator] i-a raspuns lui _Un stelist_

        Base a imprumutat tara cu 20 miliarde de euro. Deci hai la munca sclavule pdlist. Sa traiesti bine !
        • +12 (12 voturi)    
          ... (Marţi, 21 august 2012, 16:39)

          sictireanu [utilizator] i-a raspuns lui Ansy

          hai somn usor...
        • +16 (16 voturi)    
          . (Marţi, 21 august 2012, 16:41)

          gb [utilizator] i-a raspuns lui Ansy

          si cu toate astea Ponta s-a zbatut din rasputeri sa preia guvernare tarii. Eu sincer sa fiu nu m-as inhama niciodata la corvoada de a plati cheltuielile facute de altii. Deci inteleg ca pe Ponta nu l-a deranjat acest lucru din contra a spus ca v-a continua politica cu FMI.
        • +14 (14 voturi)    
          Multumesc de urari! (Marţi, 21 august 2012, 16:42)

          _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui Ansy

          Muncesc si traiesc bine! Si nu imi pare deloc rau ca tu nu faci la fel!
        • +16 (16 voturi)    
          nu-ti fie frica de munca! (Marţi, 21 august 2012, 16:44)

          xantipa [utilizator] i-a raspuns lui Ansy

          ...iar uslasii au cheltuit peste 20 de milioane pe referendum.
          cred ca esti mai linistit acum, ca te-a asigurat poanta ca te va apara in continuare de base.
        • 0 (0 voturi)    
          ... (Marţi, 21 august 2012, 17:05)

          LauraBalaura [utilizator] i-a raspuns lui Ansy

          Pai ca sa-ti plateasca tie pensia si salariul de bugetar!
        • 0 (0 voturi)    
          :) (Marţi, 21 august 2012, 17:08)

          calin22 [utilizator] i-a raspuns lui Ansy

          Ai acum USL scoate din buzunar 20 de miliarde si ii da inapoi sau cum ca nu am inteles?
          Sau de aceea economia se clatina acum pentru ca trebuie sa dam banii inapoi?
          Sa vedem noi cand si daca iti mai primesti pensia/ajutorul social.
          Pana atunci tema de gandire pentru tine:
          http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/781/12426/6837275/1/02-evolutie-salariu-mediu-net.jpg?width=638

          respectiv

          http://ro.wikipedia.org/wiki/Produsul_intern_brut_al_Rom%C3%A2niei

          Te las pe tine sa analizezi cand ti-a fost mai bine cand era Basescu presedinte (PDL/PNL) sau Iliescu (PSD) ,desi Presedintele nu are asa rol important in economie?
        • +1 (1 vot)    
          "Base a imprumutat tara cu 20 miliarde de euro" (Marţi, 21 august 2012, 17:17)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui Ansy

          Inteleg ca-l iubesti pe Basescu. Nici macar treaba asta nu te poate face sa inmultesti cu zece cifra risipita pentru referendum de Ponta. Prin invalidare am facut si o economie de vreo 20 mil. de euro. Nu mai e nevoie anul asta de alegeri prezidentiale.
          Puteam sa nu risipim cele 20 mil. euro daca USL se intelegeau cu Basescu si modificau constitutia. Scapau si de Basescu care isi dadea demisia. Si aveau si o vara mai calma.
      • +1 (1 vot)    
        se vede clar... (Marţi, 21 august 2012, 17:07)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui _Un stelist_

        ....ca lupta impotriva justitiei continua iar eforturile se vor intensifica pe zi ce trece.
        Imi imaginez ca sunt in joc sume uriase de bani cu care infractorii contribuie la miscarea de acaparare a justitiei, stiind ca asta este ultima lor sansa.
        Sa speram ca oameni ca Aspazia Cojocaru sunt deja ultramajoritari in justitie si ca asaltul infractorilor va esua si vor fi judecati si condamnati pe masura faptelor lor si cu recuperarea prejudiciului.
    • +24 (26 voturi)    
      nici o surpriza pe strada lui Ponta ... (Marţi, 21 august 2012, 16:27)

      Iskander14 [utilizator] i-a raspuns lui Ionescu Raymond

      este un bufon iremediabil ... o tot da cu alea 8 milioane (CARE 8 Milioane ca nic incluse voturile multiple n-au fost decat 7.4) si, evident, apararea tarii de Basescu. O sa votez cu 2 maini oricand (aproape) orice nu are legatura cu cei 2 mari mascarici ai neamului.

      mi-e greata ... :(
      • +1 (1 vot)    
        de asta tot o dadeau javrele cu... (Marţi, 21 august 2012, 17:39)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Iskander14

        decizia de 6 contra 3 ...nu se asteptau ca judecatoarea pusa de ei, psd ul, sa respecte legea....sperau ca o sa fie 5 la 4 si anuntau ca nu o vor respecta...escrocii au luat o in barba...dar sunt sigur ca vor coace altceva cirt de curind..
    • +8 (8 voturi)    
      Ecoonomie... (Marţi, 21 august 2012, 16:52)

      Che.Ghevaru [utilizator] i-a raspuns lui Ionescu Raymond

      Bai baieti ia puneti voi mina si faceti economii.ca urmeaza sa punem mina pe justitie, nu acum ,mai aminam un pic si dupa aia o sa aveti nevoie de ele.Auzi le ei..economia nationala.Pai aia are un singur scop.Sa ne creasca noua averile si sa va tne pe voi sclaveti pe plantatia noastra Romania.Asa ca mars la ore suplimentare nu la postat pe forumuri
  • -32 (44 voturi)    
    maneua lui Basescu (Marţi, 21 august 2012, 16:01)

    Mazeta [utilizator]

    Basescu e jucator
    Dar e aproape de popor
    Un singur lucru conteaza
    Toti romanii il voteaza [BIS]

    Versuri: Florin Baboi. Muzica: Florin Salam.
    • +21 (25 voturi)    
      si a lui ponta (Marţi, 21 august 2012, 16:30)

      DT34 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      si Ponta e jucator
      chiar daca nu e ales de bobor
      pentru voi asta conteaza?
      rushii va manipuleaza.
    • 0 (0 voturi)    
      hehe (Marţi, 21 august 2012, 17:27)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Despre băsescu, puteţi scrie cât poftiţi. Apropo, cât poftiţi?
  • +20 (24 voturi)    
    Ion Iliescu (Marţi, 21 august 2012, 16:02)

    Captain Obvious [utilizator]

    Cand isi da cu parerea ?
  • +27 (29 voturi)    
    Ce anunta? (Marţi, 21 august 2012, 16:02)

    fLoreign [utilizator]

    Demisia sau renuntarea la titlul de doctor? Caci nu i-a ajutat la nimic.
    • -21 (25 voturi)    
      ... sau ca isi da base demisia in 5 minute (Marţi, 21 august 2012, 16:23)

      Ansy [utilizator] i-a raspuns lui fLoreign

      ... sau ca isi da base demisia in 5 minute
  • +21 (23 voturi)    
    A mai fost vreun sondaj recent? (Marţi, 21 august 2012, 16:03)

    Adrian C. [utilizator]

    Sunt curios daca s-a mai desteptat lumea (adica daca a mai scazut USL).
    • -25 (31 voturi)    
      Stai linistit ca la toamna i-o tragem lui base (Marţi, 21 august 2012, 16:21)

      Ansy [utilizator] i-a raspuns lui Adrian C.

      Stai linistit ca la toamna i-o tragem lui base, pdl-ului si ungurilor :). Or sa fie mai multi decisi la toamna sa se opuna securitatii pdliste.
      • +13 (13 voturi)    
        da' ce va pune.... (Marţi, 21 august 2012, 16:37)

        keiser_soze [utilizator] i-a raspuns lui Ansy

        in mancare, drojdie ? ca vad ca va-nmultiti si nu e de bine....
        no sa faceti nimik in toamna, ca nu va mai alege nici dreak
      • +5 (5 voturi)    
        da, aceiasi 7,5 (Marţi, 21 august 2012, 16:45)

        xantipa [utilizator] i-a raspuns lui Ansy

        :))
      • +1 (1 vot)    
        pai, (Marţi, 21 august 2012, 17:31)

        Cezy [utilizator] i-a raspuns lui Ansy

        esti de genul feminin?
    • -11 (19 voturi)    
      Inca nu v-ati dumirit (Marţi, 21 august 2012, 16:22)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Adrian C.

      ca lumea voteaza USL fiindca sunt hoti si mincinosi? Atata timp cat mass media, cu Hotnews in frunte, vorbeste numai despre hoti si mincinosi USL va castiga procente fiindca e cel mai bun in acest domeniu.
  • +25 (27 voturi)    
    Parca vad ce se v-a intimpla (Marţi, 21 august 2012, 16:03)

    DT34 [utilizator]

    Hmm, parca vad ce o sa se intimple. USL indeamna la revolta, aduna oameni pentru proteste, eventual rusii pot trimite citiva care vorbesc romaneste (de fapt ii pot folosi pe cei care sint deja in tara) si care pot duce lupte de strada.
    Vai de noi unde am ajuns, in timp ce 7 milioane de cirnati care cred in ceea ce spun rusofilii de Ponta, Iliescu si PSD, plus tradatorul de Antonescu.
    • +15 (19 voturi)    
      Haide, ma! (Marţi, 21 august 2012, 16:20)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui DT34

      nu vezi ca pemeu plagiator vorbeste de "majoritate absoluta"?
      Absoluta?
      Pai daca 7 milioane (cu tot cu furturi de 3) este majoritate absoluta, celelalte 10 milioane ce/or fi?
      Eu zic sa/l mai suspendati o data pe Basescu!
      O sa/l faceti Roosevelt!
      Mai candideaza de fo' 4 ori!
      Omul vrea sa scape de Presedintie si aia il tin acolo cu forta.
      Chin, vrea acolo si astia nu au cum!
      Ce ironie a soartei!
      Dar trebuie sa fii usl... prost ca sa nu vezi asta!
  • +14 (14 voturi)    
    Bun asa... (Marţi, 21 august 2012, 16:06)

    RoMaLeS [utilizator]

    se vede acum care pe care, Patriciu e strans cu usa de justitie pe buna dreptate... si.... Pivniceru va trebuie sa fie validata de hopaaaa, Traian... numai de bune, ma gasiti si pe Fb daca doriti la: http://www.facebook.com/groups/373063609417497/

    restul e gargara :)
  • +20 (22 voturi)    
    Acum ca Criz s-a mai isterizat o data... (Marţi, 21 august 2012, 16:11)

    predel [utilizator]

    Tonta ar putea misca inspirat si sa se dezica de toata magaria... mai ales ca a tot pretins ca suspendarea a fost treaba parlamentului nu a Guvernului...
    Nu cred ca-l va duce capul...
    • +9 (9 voturi)    
      aduceti electrica pentru astia doi! (Marţi, 21 august 2012, 16:59)

      tulipa [utilizator] i-a raspuns lui predel

      inca nu i-am invins! va fi foarte greu, uslashii mai pot face o multime de mismasuri in 2-3 zile. dupa ce puie monta s-a exprimat acum 30 de minute, va fi foarte dificil de a pune, din nou, tara asta, pe roti si, mai ales, pe directia buna! crizel are nevoie de medicamente, da' tari, iar puie monta are nevoie de un aparat care sa-l curenteze de fiecare data cand minte!!! apoi, sa-l culegem pe faras, ca n-o sa mai ramana nimic din el. din cauza minciunilor. nu suntem, totusi, o tara de prosti sau de spalati pe creier asa cum ne cred astia. avem discernamant si nu mai vrem sa fim manipulati si mintiti in cel mai ordinar mod de acest prim ministru. despre interimar nu mai vorbesc. trebuie sa-l trimitem la plantat panselute.
  • +25 (27 voturi)    
    dupa antenescu (Marţi, 21 august 2012, 16:12)

    nash pandelica [utilizator]

    nu mai suport sa'l aud si p'asta.
    prefer sa citesc aci, zicaturile sale ...

    cam stiu ce va sa zica.
    in concluzie, va coabita institutional, va apara aia 8 milioane si jumatate, de procuratura lui base.
    dar, va repecta legea, va coabita.
    si iar va mai injura si pomeni sapte milioane si jumatate si pe merkel, dar, va respecta hotararea curtii si va coabita, etc., etc.
    langa el vor fi sova si zgonea.
    pe corlatean l'a trimis la ambasada americana, sa transmita ca guvernul va respecta decizia ccr.
    pe baroso l'a sunat personl, sa'l asigure, bla bla bla !

    cred ca n'am scapat nimic !

    jos iliescu si clica baronilor !
  • +21 (23 voturi)    
    Teama (Marţi, 21 august 2012, 16:13)

    Dedalus [utilizator]

    Mie mi-e teama ca de fapt lupta aceasta nu s-a sfarsit.
    • +5 (7 voturi)    
      Sunteti terminati! (Marţi, 21 august 2012, 17:02)

      inganduratul [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      V-a "violat" iarasi Basescu in toate orificiile! Cred ca a inceput sa va placa, maimutoilor!
    • -1 (1 vot)    
      Pai clar ca nu s-a terminat. (Marţi, 21 august 2012, 17:17)

      Ansy [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      Cei 7.4 milioane de oameni raman. Eu nu eram adept USL ci anti-Basescu, dar in toamna o sa votez USL. Sa vedem ce vor face basescu si ungurii atunci ! Si ca mine sunt multi !
  • +11 (13 voturi)    
    Daca nu sunt noutati despre plagiat... (Marţi, 21 august 2012, 16:15)

    freeardeal [utilizator]

    poate sa stea acasa sau sa mearga cu Antenescu la o tuiculita la Ciresica.In rest a spus destul de 100 de zile incoace si tot ce-a spus a fost minciuna.Asadar ,noutati despre plagiat sau......
  • +10 (12 voturi)    
    bruiat (Marţi, 21 august 2012, 16:16)

    RoMaLeS [utilizator]

    Ponta e bruiat, e conspiratie rea rea rea, tare rea, mama ei... duta ma nene la carte....
  • +16 (18 voturi)    
    dementa nu are limite (Marţi, 21 august 2012, 16:16)

    Colebil Clinton [utilizator]

    mi-e rusine ca sunt in tara care are un asa prim ministru !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    • -1 (1 vot)    
      Si este mandru de presedintele suspendat ??? (Marţi, 21 august 2012, 17:18)

      Ansy [utilizator] i-a raspuns lui Colebil Clinton

      Hai sictir
  • +18 (20 voturi)    
    ce bine e! (Marţi, 21 august 2012, 16:17)

    NaeAndrei [anonim]

    ce bine că dl. prim ministru nu comentează decizia CCR, doar spune că e nedreaptă, proastă și o atacă direct pe doamna Aspazia ! Cred că era chiar rău dacă ne spunea ce crede el cu adevărat...

    DĂ-ȚI DEMISIA PLAGIATOR ÎMPUȚIT! CU TONTA LA TOMBERON!
  • +17 (19 voturi)    
    Mitomania ineaca Romania (Marţi, 21 august 2012, 16:19)

    Michelangelo [utilizator]

    Acest Mickey Mouse al politicii romanesti numit Victor Ponta crede ca romanii sunt atat de idioti incat nu inteleg ca parlamentul si guvernul nu pot lua decizii in afara legii. Din pacate, de multe ori, are dreptate!
  • +17 (19 voturi)    
    Ma da e picat cu migu sovietic rau de tot ... (Marţi, 21 august 2012, 16:20)

    AnonimTM [utilizator]

    Ce majoritate? 80% din 42% nu e majoritate! Ci un slab 33.5% ....
  • +11 (11 voturi)    
    asta e! (Marţi, 21 august 2012, 16:22)

    airamerica [utilizator]

    Asta e singura idee de bun simt: "voi propune Parlamentului o ampla reforma constitutionala care sa asigure ca Romania nu mai poate fi o tara la bunul plac al unei singure persoane." cei drept, 8 milioane de oameni se gandesc la o persoana si 11 milioane la alta, dar ideea in sine e buna si trebuie pusa in aplicare!
    • +4 (4 voturi)    
      ...a se citi altfel (Marţi, 21 august 2012, 16:53)

      xantipa [utilizator] i-a raspuns lui airamerica

      "..o reforma constitutionala care sa ne permita totusi sa ingenunchem iar justitia"
  • +5 (5 voturi)    
    Majoritate absoluta (Marţi, 21 august 2012, 16:23)

    Epifania [utilizator]

    Majoritate absoluta=majoritate absoluta
    • +6 (8 voturi)    
      Corectie (Marţi, 21 august 2012, 16:35)

      Epifania [utilizator] i-a raspuns lui Epifania

      Majoritate absoluta=100%. Scuze, rutina copy / paste ...
  • +11 (13 voturi)    
    matematica...treaba grea (Marţi, 21 august 2012, 16:24)

    cerber1972 [utilizator]

    eu inteleg ca matematica nu-i pentru oricine, insa va rog mult pe toti cei apropiati de copy-paste, sa-i explicati ca 10 e mai mare decat 8,5...
    la nevoie, sunt dispus sa cumpar un abac, poate asa...
  • +14 (16 voturi)    
    copy-paste (Marţi, 21 august 2012, 16:24)

    sile1 [utilizator]

    Asta vorbeste de reguli democratice?

    Ar face mai bine sa se ia de mana cu crinel si sa se duca invartindu-se,cu mare grija insa ca, la cat e de "destept", s-ar putea sa dea in gropi.
  • +11 (13 voturi)    
    Schimbarea... (Marţi, 21 august 2012, 16:24)

    Geos Costan [utilizator]

    De regim politic va fi în toamnă, când USL-ul nu va mai fi! Decizia nu a fost nedemocratică: dacă aţi fi prezentat înainte de referendum listele actualizate, atunci poate ar fi fost validat. Poate! Aşa, v-aţi dat cu stângu-n dreptul.

    Până una alta, nu v-aţi făcut datoria în privinţa economiei. Nu aţi făcut nimic şi doar culegeţi roadele fostelor guverne Boc şi Ungureanu.

    În final, "regimul Băsescu" are un guvern Ponta, deci ne aperi de tine? =)) Eşti un geniu! Păcat că ai plagiat.
  • +16 (18 voturi)    
    este la fel de penibil ca si crinutu' ! (Marţi, 21 august 2012, 16:25)

    furioasa [utilizator]

    Domnule Presedinte ales, faceti ceva si aduceti-ne un prim ministru adevarat, pe care sa-l intereseze economia acestei tari si care sa nu fie obsedat de : "Basescu "
  • +15 (17 voturi)    
    Ma fac ca nu inteleg (Marţi, 21 august 2012, 16:25)

    omezu [utilizator]

    Dar a cui logica spune ca 46% reprezinta majoritatea absoluta?
  • +15 (17 voturi)    
    Din putul gindirii plagiatorului.. (Marţi, 21 august 2012, 16:26)

    Frantz [anonim]

    "Decizia CCR va fi respectat si implementata, dar e o decizie nedreapta..."
    Adica e OK dar nu e OK... WTF?!

    "...impotriva majoritatii absolute a cetatenilor romani care au votat..."
    54% e majoritate absoluta nu 46%... daca socoteai cu mintea ta, in loc sa te duci pe "referate.r0" stiai...
    • +9 (9 voturi)    
      54% (Marţi, 21 august 2012, 16:31)

      Epifania [utilizator] i-a raspuns lui Frantz

      Nici 54% nu este majoritate absoluta.
      Majoritatea absoluta este un concept, nu se regaseste in realitate. In discursuri / statistici comandate, se poate, dar nu in realitate.
  • +17 (19 voturi)    
    Ma intreb daca fumeaza iarba (Marţi, 21 august 2012, 16:28)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    De pe lumea asta nu este
  • +16 (18 voturi)    
    halucinant (Marţi, 21 august 2012, 16:33)

    nico3 [utilizator]

    este halucinant ce poate debita individul asta. fara limite, ca un oarecare din gasca lui dobitogaru. ma simt scarbit ca roman de acest individ ajuns pm. mai uit in Europa si incerc sa compar. n-am cu cine. ar trebui ascuns undeva la 100m sub pamant. de fapt el descrie o mare parte din porcariile care sunt si se fac si se discuta in usl. incredibil.
  • +21 (23 voturi)    
    bilantul crizei nu vrei sa-l faci...???? (Marţi, 21 august 2012, 16:34)

    roman diaspora [utilizator]

    Alo, domnu Prim-Plagiator, ati facut cumva si bilantul crizei, cand vor fi trasi la raspundere vinovatiì, ca doar nu v-ati facut de cap pe banii poporului? Balciul din Parlament cine-l plateste? Cate legi ati fi dezbatut daca nu va dadeati in acest circ murdar? Cat ne costa scaderea leului, cat ne costa instigarea la instabilitatepe care o faceti cu orice ocazie? Cine l-a adus pe Dogaru in strada? Platiti instigatori din banii nostri? Cum ne explici votul de 2-300%? Cine ne spala rusinea fraudelor in strainatate? Asteptem un raspuns pe aceste teme de la procuratura. MA-NCLIN IN FATA MAGISTRATILOR SI A TUTUROR CELOR CARE SI-AU PASTRAT VERTICALITATEA SI AU SALVAT TARA DE JOSNICII JOSBASISTI.
    • 0 (0 voturi)    
      Lasa ca mai e si o alegere in toamna (Marţi, 21 august 2012, 17:20)

      Ansy [utilizator] i-a raspuns lui roman diaspora

      Asa ba baselul masa verde nu poate sa mai boicoteze nimic. Vointa poporului este sa plece PDL-ul si Base. Si asta se va intampla. USL-ul va iesi peste 50 %. Sa vedem atunci si ce fac ungurii :)
  • +10 (10 voturi)    
    Doamne, Dumnezeule ! (Marţi, 21 august 2012, 16:38)

    dorinuca [utilizator]

    Asta zice ca are studii juridice? Il auziti ce vorbeste? Cine se poate sesiza? E nebun, legati-l !
    Sa-ti fie rusine vitor ponta ! Esti de toata jena ! Nu respectati pe nimeni si nimic !
    A.... ai dosare de acum douazeci de ani? Si unde au fost pana acuma? Cine le-a ascuns? Sa le vedem !
  • +10 (10 voturi)    
    Auzi la el (Marţi, 21 august 2012, 16:39)

    Anjo [utilizator]

    Ca declaratia lui Isarescu cum ca economia nu a fost influentata de situatia politica este de fapt declaratia lui Basescu. Mai dobitocule... cand Isarescu a terminat Academia de Studii Economice tu nu erai nici macar in proiect. De fapt tu esti aparut pe pamant din greseala. Il urasc pe Ceausescu ca nu a dat liber la avorturi ca scapa tara asta de tine. Cand Isarescu lucra la Institutul de Economie Mondiala, tu bagai degetelul si serveai masa (un defect cu care ai ramas de-a lungul timpului). Cand Isarescu era premier al Romaniei tu cica erai procuror si iti pregateai plagiatul. Cand Isarescu era guvernator al Bancii Nationale si refacea rezerva valutara a tarii de pe urma jafului bunicului tau Ilici Iliescu tu bateai cu lingura in geam si salivai uitandu-te la plenarele FSN.
    Cum iti permiti tu, un nimeni, un plagiator si un girant al furturilor masive de la inceputul anilor 2000, sa faci sclav niste oameni? Tu nu te uiti in oglinda mai dobitocu cu ochelari? Crezi ca ochelarii aia te fac mai inteligent?
  • +10 (10 voturi)    
    Asta ne ia in continuare de prosti (Marţi, 21 august 2012, 16:41)

    4mail [utilizator]

    Stimate domn Victor,
    e corect sa afirmam ca orice cetatean cu drept de vot, trebuie sa voteze. Insa la alegeri, si nu la o mascarada politica, sau lovitura de stat, sau ilegalitate, sau spune-i cum vrei...
    Asa ca nu mai adu in discutie acei 87 % ca pe un procent care reprezinta poporul roman. Realitatea - pe care o cunosti si tu si gasca de comunisti din spatele tau - este foarte clara (extrem de clara) : In romania, va vor la putere (pe voi USL), aproximativ 5-6 milioane de oameni. Atat. Si procentul, te asigur ca este in scadere. Restul de cetateni romani, pana spre 17-18 mil sau mai mult (deci vreo 11-12 mil), fie il sustin pe Basescu fie nu vor sa auda de USL si borfasii care cred ca mai suntem in anii 90 si intr-o Romanie aflata sub aripa Rusiei.
    USL formeaza acum un guvern, insa in loc sa munceasca (inclusiv duminica, inclusiv noaptea, ca ar cam fi cazu avand in vedere rahatu in care suntem), o cam freaca pe la TV cu "prioritatile" lui Felix, Patriciu si alte aspecte.
    Vom trage ca boii la caruta sa indreptam imaginea pe care USL (cu acest mare rahat de demitere fortata a presedintelui tarii) a creat-o in cateva saptamani, Romaniei. Asta este realitatea, Victore, nu povestile pe care le citesti de pe biletele tale, scrise de altii.
    Cariera ta politica, este aproape de final, stai linistit !
  • +10 (10 voturi)    
    . (Marţi, 21 august 2012, 16:46)

    gb [utilizator]

    •Guvernul USL pe care-l conduc va continua sa-i apere pe cetateni de regimul Basescu si reprezentantii sai, sa reparam nedreptatile comise si furturile uriase din bani publici si sa construim pentru Romania un viitor si o societate fara Basescu.
    ceva nu este in ordine, sa inteleg ca cei care nu am fost la referendum avem dreptul sa ne alegem un guvern al nostru care sa ne reprezinte interesele?

    halal prim ministru avem,
  • +11 (11 voturi)    
    Ponta nu e jurist, e PLAGIATOR (Marţi, 21 august 2012, 16:46)

    danigel68 [utilizator]

    Pai ce jurist e asta? Ba ca respecta Decizia, ba ca nu e legala. Ce faci omule? Pai cand spui corect, ca respecti sau ca-i ilegala? Stai acasa, ca nenea Cacarau! E mai bine, crede-ma!
  • +11 (11 voturi)    
    La zdup cu mizeria! (Marţi, 21 august 2012, 16:55)

    Fiend [utilizator]

    Mai bine la zdup decat in libertate, ca nu e sanatos mintal.
    La asemenea declaratii, nu merita decat un tratament pe masura, ori la 9, ori la mititica. Hai, ura si tie si sper sa nu-ti mai aud nici gura nici numele pe undeva.
  • +1 (1 vot)    
    vino (Marţi, 21 august 2012, 17:04)

    ggna [utilizator]

    Base si musca din ei...Ce sa-ti mai faca? Alta suspendare? Iaca na! Mai votez o data in sufragerie...
  • +1 (1 vot)    
    azi (Marţi, 21 august 2012, 17:06)

    ggna [utilizator]

    am sa ma uit la Antena3! Sa le vad fetele, ce bucurieeeeeeeeeeee...
  • +1 (1 vot)    
    Criza politica (Marţi, 21 august 2012, 17:06)

    merryl [utilizator]

    Spera ca se pune capat "crizei politice care a facut rau Romaniei"..gura prostului adevar graieste! Oare cine a declansar criza asta politica, daca nu ei, USL, cu toate manevrele lor politice de siluire a legilor, prin care vroiau, fulger, sa puna mana pe ciolan. Doar Basescu le sta in coasta si-i cam incurca, le mai scotea cate un dosar de sub masa, le baga sub nas plagiatul...Sa vedem insa un bilant economic al acestei crize, instaurata o data cu venirea lor la putere!
  • +1 (1 vot)    
    Legea 370/2004 (Marţi, 21 august 2012, 17:18)

    tiberius_p [utilizator]

    Legea 370/2004 reglementeaza alegerile prezidentiale nu referendumul pentru demiterea presedintelui.

    " Legea 370/2004 pentru alegerea Presedintelui Romaniei
    (publicata in Monitorul Oficial nr. 887 din 29 septembrie 2004)

    Parlamentul Romaniei adopta prezenta lege.

    CAPITOLUL I
    Dispozitii generale
    Art. 1.
    (1) Prezenta lege reglementeaza modul de organizare si desfasurare a alegerilor pentru Presedintele Romaniei."

    Ce legatura are cu problema referendumului??? Imi scapa mie ceva? De ce o tot invoca domnul Ponta???
  • +1 (1 vot)    
    mai Ponta (Marţi, 21 august 2012, 17:19)

    ggna [utilizator]

    iti scoate Base dosare? Dar ai unul: plagiatul, cel mai rusinos!
  • +1 (1 vot)    
    ALO ALO (Marţi, 21 august 2012, 17:22)

    oho [utilizator]

    romanii nu sunt numa aia 8 ,ilioane de politruci breeee!!!!
    sunt si aia care n-au fost la vot, si da opa mai sunt si fraierii din strainatate care trimit banii in romania sa faceti voi ce vreti cu ei....comunisti nenorociti.
    daca ccr vota cum vroiati voi era fff bine nu???
    nu stiu, dar am citit tot ce au declarat idotii astia doi, ponta si crin, dar au un limbaj incredibil.... mi se pare mie sau astia doi sunt analfabeti??? astia nu au si ei niste consilieri sa le scrie niste discursuri ceva mai coerente??? sau au dreptate... celor carora li se adreseaza numai asa inteleg...rau am mai ajuns.
  • 0 (0 voturi)    
    Cum adica?.... (Marţi, 21 august 2012, 17:31)

    coco04 [utilizator]

    Cum poti sa spui ca decizia CCR e ilegala??????
    Nedreapta poti sa spui dar sa zici ca e ilegala e o aberatie!
    Un copil de clasa a 3-a s-ar exprima mai coerent!
  • +2 (2 voturi)    
    Regimul lui Ponta (Marţi, 21 august 2012, 17:50)

    andrei florescu [utilizator]

    Ponta continua sirul de declaratii absurde, schizofrenice, comportandu-se total iresponsabil. Se vrea pacifist, dar la fiecare fraza declara razboi lui Basescu. Accepta o decizie a curtii, pe care continua sa o califice ilegala. Spune ca a acceptat cvorumul initial din bunacredinta, dar, cum nu l-a indeplinit, nu-l recunoaste ca legal. A organizat un referendum bun si frumos, cu multe actiuni turistice si cultural-artistice, dar s-a grabit sa-l organizeze pe liste neactualizate din 2009. Nu stiu de ce se chinuie sa scada 3 milioane din strainatate, din 18 de acasa, cand, mai simplu e, ca primarii, majoritatea USL, sa-i dea cifra exacta din fiecare sat, comuna sau oras. Are mai multa incredere in straini ? Sau nu vrea sa-i puna sa plateasca amenzi de declaratii false. Nu-i mai usor sa numeri 15 milioane, decat 18, din care sa scazi 3 ? Nu e inca lamurit la cap, daca se afla la putere, sau in opozitie. E sef de guvern si lider de grup majoritar in parlament, are toata administratia pe mana, dar, in loc sa gestioneze tara, el se bate cu regimul Basescu, aparand cetatenii de acesta. Iar lista faradelegilor si absurditatilor e nesfarsita, umilind inteligenta carora, care incearca sa descifreze o urma de logica.
  • +2 (2 voturi)    
    buna credintza!?!? (Marţi, 21 august 2012, 17:50)

    dumil [utilizator]

    dumnealui confunda buna credinta cu neputinza de a fura "si mai mult" asa vreo 10%
  • +2 (2 voturi)    
    micul nostru Pinocchio (Marţi, 21 august 2012, 18:31)

    gristero [utilizator]

    Vorbesti mult si nu spui nimic!
    Daca afirmi cu atita siguranta ca listele ar fi undeva in jur de 14mil. de ce nu ai scris si semnat asa ceva?
    N-ai avut curaj stiind ca ar fi fost o grava infractiune.
    Spui CSM ca ei stateau in vacanta iar tu munceai! Unde munceai ? La Londra(de doua ori) ?la mare cu parte din camarila ta ? redactind memorandumul?sau pardon, munceai la alt doctorat !
    Spui corespondentului de la France Press ca in Franta un reporter n-ar avea indrazneala sa "se certe " cu un premier! Chiar crezi ca te poti compara cu un premier vestic? NU, cu siguranta nu! Se poate ca acel premier vestic sa n-aiba nicvi doctorat, nici masteratE,nici lucrari stiintifice !
    Omule, minti cu atita usurinta, incit un extraterestru chiar ar putea fi convins!
  • +2 (2 voturi)    
    reflectii amare ... (Marţi, 21 august 2012, 18:49)

    Bluelight [utilizator]

    Declaratiile lui Antonescu si ale lui Ponta au acelasi mesaj, de nerecunoastere a propriei infrangere, a esecului politicii lor.
    Pun aceeasi placa cu sabotarea din exterior, ca vezi Doamne Basescu ii manipuleaza pe toti si ca intersele din afara l-ar sustine. O increngatura a teoriei conspiratiei de te doare capul! Nu accepta nici in ruptul capului ca sustinatorii lor sunt totusi o minoritate si aceea discutabila (avand in vedere cum au votat) si n-au nici capacitatea de a-si evalua proprile limite, nu-si accepta proprile greseli!
    Sunt nehamesiti, iar voracitatea cu care se pregateau sa se infrupte ii determina sa fie tot mai pripiti, sa faca greseli tot mai evidente, sa-si in final sa-si de-a arama pe fata!
    Din pacate pt unii, nici acum nu este destul de evident acest lucru...
  • +2 (2 voturi)    
    cum mai are? (Marţi, 21 august 2012, 19:05)

    efz [utilizator]

    curajul hotul si plagiatorul asta sa vorbeasca? si cum de-si permite sa nu tina cont ca prim-ministru de cei care s-au abtinut de la vot, lucru legal dealtfel? si pe el cind il cerceteaza DNA pentru fals/plagiat si uz de fals?
  • +3 (3 voturi)    
    Parlamentul e ilegal (Marţi, 21 august 2012, 19:48)

    Kayros [utilizator]

    Parlamentul acesta supradimensionat este ilegal pentru că ignoră voinţa populară a unui parlament unicameral de 100 de locuri.

    Restul sunt demagogii, fals şi abuzuri.

    Paradoxul în România face că, actualmente, tocmai preşedintele împotriva căruia au votat nu ştiu câte milioane este persoana politică PENTRU care au votat cei mai mulţi oameni.

    Nu vede niciun judecător asta?
  • +2 (2 voturi)    
    sunt stupefiat (Marţi, 21 august 2012, 22:48)

    Mirinda [utilizator]

    ,,Am un mesaj pentru cei 8 milioane de votanti ca nu vor fi pedepsiti de institutiile represive ale statului."
    Institutiile statului cerceteaza si aplica legea... Nu este demn ca un prim ministru sa-si acuze institutiile statului ca SUNT REPRESIVE, mai ales ca ...parca a fost procuror si stie cu ce sa mananca aceasta munca. Parca a vorbit ca aia de la antena lui Voicufelix nu ca cel care trebuie sa fie motorul respectarii legalitatii in stat respectiv domnul prim ministru.