Print
YM
E-mail
Mai mare|Mai mic

VIDEO Traian Basescu: Daca actualizarea listelor electorale se face corect, mizez pe un numar mai mare de electori, vor fi surprize mari. Inseamna ca va fi un procent mai mic de participare la referendum. / Actualizarea listelor electorale dupa referendum este ilegala, dar o solicitare a CCR trebuie respectata

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 august 2012, 12:26 Actualitate | Politic


"Ma vad nevoit sa explic public domnului ministru Rus, domnului ministru delegat Dobre, domnului chestor, dar si domnului doctor Ponta ce au de facut in legatura cu solicitarea CCR privind actualizarea listelor electorale. Nu trebuie sa umble pe coclauri, nu trebuie sa il intrebe pe nea Vasile de vecinul, ci trebuie sa mearga la institutii sa intrebe de cei care au dreptul sa se afle pe listele electorale permanente si cei care nu au dreptul sa se afle in aceste liste", a afirmat sambata presedintele suspendat Traian Basescu, la sediul sau de campanie, explicand ca actualizarea listelor inseamna radierea celor decedati pana la 29 iulie, a celor care au renuntat la cetatenia romana pana la aceasta data sau a celor condamnati cu suspendarea drepturilor electorale si introducerea in liste a celor care au implinit 18 ani sau au obtinut cetatenia romana pana pe 29 iulie. "Legea ne spune cum se actualizeaza listele. Ceea ce v-am spus eu rezulta din lege", a afirmat Traian Basescu.



Cele mai importante declaratii ale lui Traian Basescu:


  • CCR a cerut Guvernului actualizarea listelor electorale permanente la data de 29 iulie si sa transmita CCR numarul persoanelor inscrise in listele electorale permanente.
  • Ma vad nevoit sa explic public domnului ministru Rus, domnului ministru delegat Dobre, domnului chestor, dar si domnului doctor Ponta ce au de facut.
  • Trebuie sa ia listele electorale permanente si sa constate daca au fost radiati din liste cei care au decedat pana la 29 iulie.
  • Daca au fost introdusi pe liste cei care au implinit pana pe 29 iulie 18 ani.
  • Daca au fost radiati din liste cei care au renuntat la cetatenia romana pana la data de 29 iulie.
  • Daca au fost trecuti pe listele electorale permanente toti cei care au dobandit cetatenia romana pana la 29 iulie.
  • Daca au fost radiati de pe liste pana la data de 29 iulie cei condamnati cu suspendarea drepturilor electorale.
  • De asemenea trebuie sa ia legatura cu spitalele de specialitate cu privire la evolutia celor a caror stare de sanatate mentala nu le permite exercitarea dreptului la vot.
  • Concluzie: nu trebuie sa umble pe coclauri, nu trebuie sa il intrebe pe nea Vasile de vecinul, ci trebuie sa mearga la institutii sa intrebe de cei care au dreptul sa se afle pe listele electorale permanente si cei care nu au dreptul sa se afle in aceste liste.
  • Orice alta abordare inseamna mistificare, fals, abuz. Povestea lui Rus ca se duce si intreaba ce face vecinul: daca ii spune ca e in vacanta il radiaza sau nu?
  • Nu pe nea Vasile trebuie sa il intrebi daca baiatul vecinului a implinit sau nu 18 ani. Te duci la documentele oficiale si vezi daca a implinit.
  • Eu le voi tranti usa in nas daca vin la mine la usa.
  • Atat domnul premier Ponta cat si domnul ministru Rus s-au asezat intr-un ridicol greu de comparat cu ceva.
  • Trebuie sa fac un comentariu legat si de solicitarea CCR: Actualizarea listelor electorale dupa referendum este ilegala. Termenul dat de lege este ca actualizarea trebuia facuta in maximum 5 zile de la data stabilirii datei referendumului.
  • O solicitare a CCR este o solicitare a CCR si trebuie respectata.
  • Pregatirea falsificarii listelor electorale prin recensamant in luna august, cand romanii sunt in vacanta si vreo 3 milioane sunt plecati la munca in strainatate, mi se pare cel mai mare bluf.
  • Eu nu amenint, eu atentionez.
  • Compromiterea Romaniei trebuie oprita, s-a mers prea departe.
  • Efectele economice sunt deja dramatice. Trebuie stopata aceasta cavalcada a nerespectarii legilor, Constitutiei si valorilor europene.
  • E un apel pe care il fac un weekend pentru ca ma gandesc ca politicienii de la varful USL sunt cu mintea mai odihnita.
  • Ce au facut ei nu a mai facut nimeni in Europa. Dupa ce au organizat un referendum, l-au contestat tot ei.
  • Cred ca suntem intr-un moment decisiv din care ne mai putem trezi pentru a ne spala rusinea si a diminua impactul loviturii de stat neconfirmate de romani.
  • Romanii nu au validat lovitura de stat prin votul lor.
  • Cei 256 m-au suspendat fara sa imi arate un articol din Constitutie pe care l-am incalcat.
  • Fac un apel la responsabilitate, pentru ca Victor Ponta o sa plece din nou pe banii lui Ghita la Dubai, iar romanii vor ramane sa sufere din cauza masurilor luate cu lipsa de democratie.
  • Acesti oameni joaca acum tot ceea ce Romania a obtinut de la UE, inclusiv libera circulatie. Ii indemn la responsabilitate.
  • Romania a pierdut credibilitate, iar atunci cand te duci sa negociezi bugetul UE pentru Romania trebuie sa fii credibil. Trebuie sa ai parteneri. Cine va fi aliatul lui Victor Ponta si al lui Crin Antonescu, cand ei sunt dispretuiti in Europa pentru incalcarea democratiei.
  • Paradoxul este ca va fi un numar de electori mai mare, daca actualizarea se face corect. Datorita faptului ca cei care au implinit 18 ani, sunt mai multi decat cei care au decedat in acest interval. Bun, deci surprizele vor fi mari. Eu mizez pe o crestere a numarului de electori, cetateni romani cu drept de vot, indiferent unde s-ar afla ei, cu cel putin 300.000.
  • Legea ne spune cum se actualizeaza listele. Ceea ce v-am spus eu rezulta din lege.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














18425 vizualizari

  • +47 (57 voturi)    
    corect! (Sâmbătă, 4 august 2012, 13:32)

    uica_john [utilizator]

    M-am convins, a mia oara desi nu mai era nevoie, ca avem un presedinte suspendat bun. La actualul presedinte interimar nu am vazut nici macar odata o urma de inteligenta.
    Basesc a oferit o explicatie cat se poate de clara cum trebuie actualizate listele. Nu umband cu batutul tobei prin sat!!!
  • +30 (34 voturi)    
    Pai, sa vedeti... (Sâmbătă, 4 august 2012, 13:42)

    tiana [utilizator]

    ...cate persoane decedate au votat....
  • -40 (48 voturi)    
    OPAAAA! (Sâmbătă, 4 august 2012, 13:45)

    dbdb [utilizator]

    O inmoaie Base, sa uite lumea de amenintarile si aberatiile din speech-ul de ieri. Vai, ce dragut din partea lui, in sfarsit le da calea prin care sa poata calcula numarul de romani din listele permanente. Deci, nu mai interzice USLul dreptul la vot cetatenilor romani! Ca sa vezi, chestie!
  • +32 (40 voturi)    
    detinutul Nastase Adrian era pe lista? (Sâmbătă, 4 august 2012, 13:45)

    ovidiu35 [utilizator]

    Intreb si eu public pe cei de la sectia din Zambacian , sectorul 1 Bucuresti, detinutul condamnat definitiv inclusiv cu decaderea din drepturile civile , s-a aflat pe data de 29 iulie pe listele electorale? Daca da, a cui era datoria sa le actualizeze?
  • +32 (38 voturi)    
    Legal sau ilegal? (Sâmbătă, 4 august 2012, 13:59)

    Sar Castic [utilizator]

    Claritatea e cam namolita.

    Actualizarea e legala sau ilegala? CCR poate cere ceva ce e ilegal?

    Toata situatia e peniblia.

    Basescu ar trebui sa condamne ceea ce fac USL-istii in mediile internationale.

    USL - intelegeti ca Romanii care mai pot gindi nu va vor. Si, oriunde sintem, in lume sau in Romania, sintem majoritatea!!!

    Spre deosebire de voi, USL, noi iubim Romania!
  • +30 (32 voturi)    
    actualizare (Sâmbătă, 4 august 2012, 14:00)

    nastratin [utilizator]

    actualizarea listelor se face in conformtate cu Legea nr. 370/2004 – Republicare *) M. Of. nr. 650 din 12 septembrie 2011.se impune ca CCR sa le atraga atentia dobitocilor care incearca altceva, care este o gogomanie marca ponta!
  • +22 (26 voturi)    
    Liste (Sâmbătă, 4 august 2012, 14:02)

    Draky [utilizator]

    Da, am ami spus, ar trebui ca listele pentru referendum sa fie mai mari decat cele pentru locale, e la mintea electorului.
    Ceea ce incearca acesti baieti neinstruiti si nestruniti ii poate duce la un rezultat pe dos de cat se asteapta!
    Succes!
  • +21 (29 voturi)    
    Bravo ! (Sâmbătă, 4 august 2012, 14:09)

    Razes [utilizator]

    Felicitari Base! Sper ca si Premierul si ministrul Rus sa inteleaga ca in Romania sunt legi, iar acestea trebuie respectate. In Romania se aplica forta legii si nu legea fortei, nu legea bunului plac si al arbitrariului.
    Iar aceasta cavalcada a nerespectarii legilor, Constitutiei si valorilor europene trebuie stopata, prin aplicarea ferma a acestora.
  • +18 (22 voturi)    
    CCR a cerut guvernului sa TRANSMITA nu sa ACTUALIZ (Sâmbătă, 4 august 2012, 14:10)

    ovidiu35 [utilizator]

    cred ca dl Basescu greseste: CCR a solicitat guvernului sa transmita listele dupa care s-a desfasurat Referendumul, nu sa actulaizeze aceste liste! Uitati comunicatul:

    Având în vedere datele contradictorii care au fost transmise Curţii Constituţionale în legătură cu numărul persoanelor aflate pe listele electorale permanente de către autorităţile publice implicate, Curtea Constituţională a solicitat Guvernului României ca, pâna la data de 31 august 2012, să transmită listele electorale permanente actualizate în baza cărora s-a desfăşurat referendumul din 29 iulie 2012
  • -24 (34 voturi)    
    Eu țin cu Băsescu, voi însă nu trăiți. (Sâmbătă, 4 august 2012, 14:17)

    The Knight [utilizator]

    Aici este Hotnews. Oamenii, răvășiți de ură,se regăsesc într-un complex echivoc. În sângele lor acru, limbricii frustrării le stârnesc furii acerbe, iar creierul lor eliberat de rațiune, găzduiește ostenit neuronul îndoliat, ce se masturbează cu gândul la eternitate. Fâșii de memorie sacadată se încumetă a le tulbura naivitatea de ființe simple, îndatorându-le instinctul primar prostiei. Usor, libera compasiune cedează spiritului dizgrației, iar personificarea acestora ia nuanță cenușie. Dragi utilizatori hotnews, aveți o tristă viață.
  • -9 (13 voturi)    
    Spor natural de minim +50% in Romania an de an (Sâmbătă, 4 august 2012, 14:20)

    Unu din multime [utilizator]

    "Daca actualizarea listelor electorale permanente se face corect, va fi un numar de electori mai mare, vor fi surprize mari. Inseamna ca va fi un procent mai mic de participare la referendum. / Actualizarea listelor electorale dupa referendum este ilegala, dar o solicitare a CCR trebuie respectata" ... lol
  • -10 (18 voturi)    
    Actualizarea listelor electorale (Sâmbătă, 4 august 2012, 14:43)

    sambadi [utilizator]

    Jocurile desfasurate dupa referendum in jurul acestor liste nu este greu de ghicit. Nimeni din tara sau aiurea nu cred ca poate avea dubii asupra intentiilor si consecintelor.

    Plecand de la aceasta idee, sa stiti Dle Traian Basescu ca si Dvs ne-ati inselat increderea. Am fost cu Dvs la fel ca si cu Dl Constantinescu iar sfarsitul este acelasi: "am fost invins de MAFIE". Chiar daca nu ati avut atributiuni directe iar CCR v-a imputat ca v-ati substituit Guvernului, consider ca ati facut prea putin pentru asanarea clasei politice, pentru introducerea normalitatii, cinstei si onoarei in societatea noastra atat de incercata.

    Aceste liste vor fi masluite dar vor trebui luate si masuri pe baza lor:
    - reconsiderarea numarului de parlamentari pentru alegerile ce urmeaza;
    - redimensionarea posturilor din administratiile locale si nationala;
    - redimensionarea bugetelor iar diferenta (dintre cel actual si cel previzionat pe baza noilor cifre) sa mearga in directii strategice: cercetare, invatamant si sanatate;

    De asemenea, pe baza acestor liste va trebui sa gasim si pe cei care nu si-au facut treaba:
    - acuzarea familiilor care nu si-au declarat rudele decedate si recuperarea prejudiciilor;
    - destituirea celor din administratiile locale care nu au actualizat "starea" populatiei si imputarea sumelor cheltuite in numele celor lipsa;
    - destituirea tuturor celor din MI care nu au tinut corect evidenta celor arestati si fara drept de vot si a celor care au renuntat la cetatenia romana si imputarea sumelor bugetare cheltuite suplimentar INUTIL in numele acestora;

    D-le Traian Basescu, Dvs impreuna cu intreaga clasa politica trecuta si prezenta, ati reusit sa faceti ca toti sa traim in "tarate" si sa fim mancati de porci. Ati reusit sa faceti sa ne fie rusine ca suntem romani in toata lumea, sa ne invrajbiti aici si aiurea. Sunteti adevaratii "Tradatori de neam si tara!" si ne-ati vandut pe doi arginti. Istoria nu o sa va ierte. Sper sa va schimbe numele cu "Rusinoasa clasa politica
  • +23 (25 voturi)    
    scurt si la obiect (Sâmbătă, 4 august 2012, 14:45)

    Alex55 [utilizator]

    pentru asta nu era nevoie de 30-40 zile cum a hotarat curtea. banuiesc ca a facut-o ca sa mai stea si ea in vacanta. Sunt pasi bine definiti, care se pot realiza in maximum 4-5 zile. Asteptam cat mai rapid rezultatele si de ce nu demisia ministrilor vinovati
  • +19 (23 voturi)    
    inutil (Sâmbătă, 4 august 2012, 14:55)

    Parzival [utilizator]

    Poate sa le explice el o luna ce au de facut si ce-i legal- singurul efect va fi constientizarea populatiei cu privire la ce se intampla. Altfel, guvernul reprezinta combinatia letala prostie-rea intentie si in consecinta vor continua sa incalce orice fel de lege, probabil ca il vor sacrifica pe Rus, vor numara si rasnumara nea Vasile si nea Gheorghe pana iese cum trebuie.
    • +15 (17 voturi)    
      Uluitor (Sâmbătă, 4 august 2012, 20:19)

      Sash [utilizator] i-a raspuns lui Parzival

      http://www.romanialibera.ro/actualitate/eveniment/la-curtea-constitutionala-se-falsifica-hotarari-n-folosul-usl-272647.html

      Cred ca asta explica tot
  • +30 (34 voturi)    
    Este incredibil cum, (Sâmbătă, 4 august 2012, 14:59)

    vasglo [utilizator]

    acest "amarat" de presedinte se bate pentru noi toti, pentru respectarea legalitaii si normelor civilizatiei europene, iar multi dintre noi stau cu gura cascata si limba scoasa la niste "paiate" care propovaduiesc nesupunerea civica, dispretul legilor, arbitrariul si regula " azi eu sunt multi (sic) si fac ce-mi place". Oameni buni, treziti-va, nu lasati tara pe mana "copiilor" si cozilor de topor, care pentru o "masinuta si un raliu" au ajuns sa reinventeze democratia... Crede cine ca CCR a cerut ca intr-o luna de zile sa se faca "recensamantul Romaniei"? Daca da, inseamna ca cel mai lucid om din tara asta a ramas "amaratul " asta de Basescu..:)))
  • -19 (27 voturi)    
    gigi contra (Sâmbătă, 4 august 2012, 15:25)

    evoque [utilizator]

    cam asa se comporta basescu plus vesnicile amenintari.
    tovarase presedinte cei care au votat sa fiti demis, au votat asa si pentru ca sunt scarbiti de vesnicile dumneavoastra amenitari, de cand sunteti presedinte nu auzim decat "la tepe", "la puscarie", "la procuratura", etc in schimb tepe a luat doar poporul roman.
    zilele trecute declarati ca ati realizat ruptura din societate, daca veti continua in acest ritm poate reusiti sa provocati si un razboi civil.
  • +22 (28 voturi)    
    Base este cel mai lucid om politic din Romania (Sâmbătă, 4 august 2012, 16:01)

    Andrei Florian [anonim]

    Toti ceilalti, adunati sau inmultiti, whatever, nu-i ajung nici macar pana la genunchi. Lovitura de stat continua, dar nu stiu daca este suficient sa fim spectatori la propria noastra istorie. Daca multi dintre noi putem sa ne permitem luxul sa fim spectatori, viitorul copiilor nostri ne obliga pana la urma sa luam o pozitie ferma cu privire la toti acesti nelegiuti care se intrec in faradelegi.
  • +24 (26 voturi)    
    este corect ce spune presedintele (Sâmbătă, 4 august 2012, 16:19)

    tiberiusmaximus [utilizator]

    rus(nu merita majuscule) bate campii ca ultimul boschetar.Cum dracu in secolul XXI sa actualizezi listele electorale incepand sa umbli capiu prin sate,comune si orase cautand morti,nou-nascuti,puscariasi(s-or duce si la Nastase?),si cei cu boli psihice?Guvernul asta curat are cei mai mari incompetenti,cei mai mari prosti.
  • +20 (22 voturi)    
    intrebare (Sâmbătă, 4 august 2012, 16:41)

    rezis [utilizator]

    Am auzit de liga-primarilor-fara concediu-in- cautarea-lui-vasile. Unde se poate plati cotizatia?
  • +7 (11 voturi)    
    trantit usa (Sâmbătă, 4 august 2012, 16:50)

    liviusmaximus [utilizator]

    maestre, asta cu trantitu'usii n-a fost frumoasa. tocmai spuneai de ponta ca nu a participat la recesamantul trecut. de-asta suntem aici, ca ganditzi cu pauze. totzi.
    evident ca nu se va face recesamant acum, ca nu suntem tampiti si nici nu este fizic posibil sa ne numere astia in vacanta de vara. dar, atentie la limbaj, ca ai destule pe cap :)
    ponta spune senin ca poate numarul de europarlamentari nu-i corect, dar nu se gandeste ca aia care sunt in plus au semnat documente oficiale in fals. si au luat salariu, evident :)
  • +18 (18 voturi)    
    Ganduri (Sâmbătă, 4 august 2012, 17:12)

    KostasP [utilizator]

    M-am intors de curind din Ro. Nu mai fusesem de 7 ani. Sint profund dezamagit de ceea ce am vazut in capitala. A devenit un oras kafkanian. Ridicolul nu mai are limite. Oamenii traiesc intre gunoaie si mirosuri de-ti intorc stomacul pe dos. Dar pe ei pare sa nu-i deranjeze. Unii chiar m-au intrebat cu mindrie daca m-as intoarce acum in Ro. Cainii sint tot vagabonzi dar acum au eticheta. Oricum de muscat tot musca. In trafic ce sa spun mi s-a parut ca am de a face cu pacienti scapati de la Sp 9. La unirea operau niste sutzi de buzunare, exact ca acum 20 de ani, nici o schimbare. In general multa fudulie si prostie ignoranta/ naivitate. Per ansamblu aducem din ce in ce mai mult cu Mexic. Nu cred ca sint prea mari sanse de mai bine in viitorul apropiat sau indepartat.
  • +12 (14 voturi)    
    Lasa Base... (Sâmbătă, 4 august 2012, 17:15)

    Costin1968 [utilizator]

    ...stai linistit, Pontache senin si linistit , Mickey Mouse (porecla data Pontei de Vanghelie) isi sacrifica tot electoratul pe altarul demiterii matale...Obtine imberbul Dottore Corado Cacani un Euro in crestere rapida ca un torent de neoprit (Dida Dragan), coplata , da tati,da... se baga COPLATA, si din noiembrie...pensii...??!! Nicsam....!!!
  • +13 (17 voturi)    
    Haos au facut acesti USListi (Sâmbătă, 4 august 2012, 17:56)

    burebista [utilizator]

    Acest guvern incompetent le incurca singur ,sunt afara cu legile ,incurca cifrele si le interpreteaza cum vreau ei ,dar se contrazic singuri si se baga singuri in rahat .Acest Pontulache ,Sovulache sunt niste incompetenti si incurca lume ,au incurcat lucrurile ca nici ei nu mai stiu ce au facut si cum sa o mai dreaga .cel mai bun lucru demisia urgenta si cercetati penal ,SIGUR au facut infractiuni spunind o data una apoi imediat alta si la fel fals in acte publice .Apropo cine plateste toata aceasta cheltuiala cu acest circ ,au costat enorm de multi bani .Astia sunt obsedati JOS BASESCU ,pai da sa scape HOTI de puscarie .
  • +13 (17 voturi)    
    adevarul de bun simt (Sâmbătă, 4 august 2012, 18:33)

    pragmatism [utilizator]

    Presedintele a demonstrat azi prezentand scrisoarea CCR catre Ponta, despre care Copy-lotul n-a scos o vorba, ca ... de fapt Curtea nu a cerut niciun pseudorecensamant ci ... a cerut actualizarea listelor folosind informatiile de la institutiile statului ... Evidenta populatiei pt cei decedati sau tinerii deveniti majori, Ministerul Justitiei pt cei care au renuntat la cetatenie sau pt cei care au primit cetatenia romana si pt cei condamnati care au suspendate drepturile electorale sau pt cei care tb reinscrisi pe liste pt ca au depasit perioada de interdictie a drepturilor electorale. Ce prostii basmesc Rus si Ponta ... sunt de science-fiction!!!
  • +21 (23 voturi)    
    D-le Presedinte Basescu (Sâmbătă, 4 august 2012, 19:23)

    alex1234 [utilizator]

    D-le Presedinte Basescu,

    Faceti o intampinare la Curtea Constitutionala prin care sa cereti ca fiecare modificare din listele electorale furnizate de USL sa fie insotita DE DOCUMENTE, repet, sa fie insotita de DOCUMENTE care sa justifice modificarea respectiva.

    Documentele pot fi
    - certificat de deces
    - renuntarea de bunavoie la cetatenia romana
    - hotarare judecatoreasca de restrangere a drepturilor electorale
    - decizie judecatotreasca ca o persoana este alienat mintal.

    Cereti in prelabil acest lucru la Curte,

    Dupa depunerea Listelor, Contestati la Curte orice modificare a Listelor care nu e insotita de un document justificativ.
  • +16 (18 voturi)    
    cititi si in Romania Libera , CCR falsifica actie (Sâmbătă, 4 august 2012, 19:24)

    ovidiu35 [utilizator]

    in Romania libera este dovada:

    http://www.romanialibera.ro/actualitate/eveniment/la-curtea-constitutionala-se-falsifica-hotarari-n-folosul-usl-272647.html

    textul pentru presa este diferit de cel guvernului:
    In cel pentru presa se cere ca Guvernul sa TRIMITA listele actualizate, iar in adresa trimisa ieri guvernului se cere ACTUALIZAREA .Hotnews , rog breaking news
  • +17 (19 voturi)    
    klaus-iohannis usl-nu-citeste-legea (Sâmbătă, 4 august 2012, 19:35)

    alex1234 [utilizator]

    klaus-iohannis usl-nu-citeste-legea

    "O persoană nu poate fi radiată de pe listă fără documente doveditoare. Persoanele au anumite drepturi şi la noi şi în altă parte. Unul din aceste drepturi este cel de a alege şi de a fi ales."

    Pentru toti privitorii Antenei 3 REPET:

    "O persoană nu poate fi radiată de pe listă fără documente doveditoare. "

    Presedintele Basescu trebuie sa ceara Curtii care sa ceara Guvernului sa furnizeze Documente Doveditoare poentru fiecare modificare.

    De asemenea sa ceara un termen se verificare si un termen in care sa poata contesta corectitudinea acestor modificari....
  • +25 (29 voturi)    
    Pentru Presedinte (Sâmbătă, 4 august 2012, 19:37)

    mariage [utilizator]

    Daca referendumul va fi validat dupa modificarea listelor electorale, faceti plangere la CEDO si cereti despagubiri guvernului Tonta de un miliard de euro.
  • +30 (34 voturi)    
    Domnule comandant (Sâmbătă, 4 august 2012, 19:41)

    efz [utilizator]

    Toate pinzele sus! Noi suntem in barca dvs. Sper sa navigati bine prin aceste furtuni