Cristian Preda: Alegerile la termen pot fi organizate in perioada 2 decembrie - 19 martie. Orice data anterioara presupune anticipate, deci demisia guvernului

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 iunie 2012, 19:37 Actualitate | Politic


Alegerile la termen pot fi organizate in perioada 2 decembrie 2012 - 19 martie 2013, scrie europarlamentarul PDL Cristian Preda, care precizeaza ca orice convocare a scrutinului inainte de 2 decembrie inseamna alegeri anticipate, respectiv demisia actualului guvern.

Cristian Preda argumenteaza, pe blogul lui, ca mandatul actualului Parlament inceteaza pe 19 decembrie 2012, deoarece "Senatul si Camera si-au inceput existenta legala in a sasea legislatura pe 19 decembrie 2008, dupa ce se reunisera pentru intaia data cu patru zile mai devreme".

"Alegerile la termen nu pot fi organizate, deci, mai devreme de 2 decembrie a.c., fiindca noul Parlament trebuie sa se intruneasca in maximum 20 de zile dupa tinerea scrutinului. Cand Victor Ponta vorbea despre alegeri la termen in noiembrie, era neinformat", sustine el.

Orice data anterioara celei de 2 decembrie inseamna alegeri anticipate si presupune "demisia guvernului urmata de doua tentative esuate de a investi un nou guvern, apoi de dizolvarea camerelor".

"In schimb, data ultima la care pot avea loc alegeri pentru a saptea legislatura e 19 martie 2013, fiindca in Constitutie se spune ca un scrutin se tine in maximum 3 luni dupa ce se incheie mandatul Parlamentului in functie", precizeaza Cristian Preda.

Acesta mentioneaza ca isi bazeaza argumentatia pe articolele 63 si 70 din Constitutie, articolul 11 din Regulamentul Camerei deputatilor, articolul 14 din Regulamentul Senatului, ca si procesele verbale ale primelor sedinte din actuala legislatura.

Premierul Victor Ponta a declarat recent, la Realitatea Tv, ca alegerile parlamentare ar trebui organizate in luna octombrie, astfel incat noul Guvern sa isi poata promova in Parlament proiectul de buget cel tarziu in luna noiembrie, potrivit Mediafax.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2588 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    Vlad Petreanu v-a redus la tacere!!! (Sâmbătă, 2 iunie 2012, 20:02)

    Liviu Iordache [anonim]

    Un om informat, ca dvs, domnule Preda trebuia sa stie ca Vlad Petreanu este trimis cu prastia de Dan Voiculescu, asa ca va face tot ce se poate sa nu terminati, vineri seara, nicio fraza coerenta! Asa s-a intimplat. Am inteles o data, hai, a doua oara, dar dupa asta trebuia sa puneti piciorul in prag si sa spuneti: punem cronometru, vorbesc 2 minute fara a fi intrerupt, iar cei din stinga si dreapta la fel! Moderatorul sa puna intrebarea! Asa nu ati reusit decit sa va faceti de ris, un puisor tocat marunt de meseriasii golaniei!
  • -13 (13 voturi)    
    Parerea lui preda (Sâmbătă, 2 iunie 2012, 20:08)

    Dumitru Tanasa [anonim]

    Va transmit acest e-mail, cu multa durere in suflet cand vad de cine este reprezentata Romania in Parlamentul European. Nulitati, pseudo-intelectuali,
    impostori si va las pe dv. sa gasiti orice adjectiv doriti!!!
    Ceea ce este regretabil, condamnabil si inacceptabil este ca ,acesti preda,voinescu, ungureni,corlateni , antonescieni etc.sau mai apar si diaconescieni incearca sa ne hotarasca soarta si destinele!!!Ma intreb si va intreb , unde sunt oameni onesti si bine pregatiti ai acestei tari??? De ce stau deoparte ??? M-am saturat sa-i mai aud vorbind !!! Nu-i mai dati nici dv. Va multumesc!!
    • +18 (18 voturi)    
      Care-i legatura? (Sâmbătă, 2 iunie 2012, 22:14)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Dumitru Tanasa

      A socotit corect cei patru ani completi de mandat? Eu zic ca da; Patru ani se fac la 20 decembrie; Minus alea maxim 20 zile fac 2 dec; Punct!
      Acum din doua una: ori schimba Constitutia in cateva saptamani (sunt curioasa cum)
      - ori pica trei guverne consecutiv; si nici asa nu e sigur.
      Ce ne facem? Pai le stricam baietilor din Parlament Revelionul in Dubai!
      • 0 (0 voturi)    
        Iata ce zice articolul 63 din Constitutie (Duminică, 3 iunie 2012, 19:12)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui Dianora

        (2) Alegerile pentru Camera Deputaţilor şi pentru Senat se desfăşoară în cel mult 3 luni de la expirarea mandatului sau de la dizolvarea Parlamentului.

        Nu zice nici dupa nici inainte de expirarea mandatului. Asa cum e formulat articolul alegerile pot fi organizate in limita de plus, minus trei luni DE LA expirarea mandatului... sau dizolvarea parlamentului daca esti Mama Omida.
        • 0 (0 voturi)    
          de la=dupa (Duminică, 3 iunie 2012, 19:59)

          Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

          pana la = inainte;
    • +18 (18 voturi)    
      la cine va referiti? (Sâmbătă, 2 iunie 2012, 22:33)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Dumitru Tanasa

      Va referiti la doamna Antonescu sau la doamna Ponta?
  • +18 (18 voturi)    
    MAI bine in martie !!!! (Sâmbătă, 2 iunie 2012, 20:12)

    geanin [utilizator]

    pt. ca doar asa acest "pseudo guvern" isi v-a arata adevarata capacitate(daca a avut vreodata asa ceva) de guvernare.... iar populatia se v-a fi lamurit in sfirsit care este adevarata fata si miza a u.s.l.
    • +4 (4 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 3 iunie 2012, 8:49)

      [anonim] i-a raspuns lui geanin

    • +1 (1 vot)    
      buget?? BUGET!!! vaaaai! (Duminică, 3 iunie 2012, 15:43)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui geanin

      e simplu. Bugetul 2013 trebui validat cu FMI si apoi APROBAT la Bruxelles! [pe spanioli i-au intors de trei ori, pana au taiat cheltuielile cum trebuia]. Deci nu se poate face debandada bugetara in 2013. Nicio pomanageala nu va putea fi inclusa in buget. Cum sa castige masiv alegerile USL cu un astfel de buget? Deci ei vor alegeri inainte si buget dupa cand nu mai conteaza promisiunile facute si incalcate. PS. din cifrele transpirate [PLUS amnistiile facute] se pare ca bugetul 2013 va fi muuuult mai auster decat cel din 2012.
  • +18 (18 voturi)    
    Politicienii si Constitutia (Sâmbătă, 2 iunie 2012, 20:31)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Orice candidat la alegerile parlamentare ar trebui sa dea un examen tip grila din Constitutie, ca sa nu mai fie nevoie de explicatii, para-explicatii, ba chiar si de o Curte Constitutionala care sa traga de urechi legiuitorii ca NU CUNOSC CONSTITUTIA !!!

    CUM poti promova si vota legi in necunostinta de cauza ?! Pentru lucruri mult mai putin grave, in mediul privat esti pus rapid "pe liber"...
    • +16 (16 voturi)    
      Crezi ca stiu toti macar aritmetica? (Sâmbătă, 2 iunie 2012, 22:16)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Eu n-as fi sigura! Mi-aduc aminte cum se incurca Robert Negoita la ordinea operatiilor aritmetice si nu e singurul..
  • +17 (17 voturi)    
    corect (Sâmbătă, 2 iunie 2012, 20:38)

    dorel [anonim]

    corect, trebuie sa respectam constitutia si legile tarii, nu ce vor unii
  • +18 (18 voturi)    
    mass media grobiana (Sâmbătă, 2 iunie 2012, 20:39)

    andrey23 [utilizator]

    sa se inteleaga bine - toate atacurile antenelor sunt coordonate. masina de propaganda actioneaza pt ca Felix nu se poate impune in fata PSD, asa ca face ce stie mai bine.
  • -10 (14 voturi)    
    nu mai inteleg (Sâmbătă, 2 iunie 2012, 20:53)

    cosminrs [utilizator]

    alegerile se fac o data la 4 ani sau o data la 4 ani si ceva?
    Iarasi invartiti alegerile? Trebuie intotdeauna joaca asta cu data alegerilor in functie de calculele electorale?
    Acuma USL le vrea mai repede sa nu piarda procente si PDL le vrea intarziate cat mai mult sa mai castige ceva inapoi?
    Puneti o anume data in constitutie si gata. Va folositi de constitutia aia ca si cum ar fi hartie de buda. Ce respect aveti domnilor politicieni fata de legi... nu mai puteti..
  • -1 (5 voturi)    
    Ar fi cazul (Duminică, 3 iunie 2012, 0:09)

    neaga1900 [utilizator]

    ..si e parerea mea : alegerile sa aibe o zi fixa ! Sa spunem prima duminica din luna "x" , atat pt legislative , cat si pentru presedindtie ! Presedintele nu stiu de ce ar trebui sa aibe unm mandat mai lung decat parlamentarii (!? )
    • 0 (2 voturi)    
      Citeste ! (Duminică, 3 iunie 2012, 13:59)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui neaga1900

      Constitutia Romaniei
      Articolul 83 Durata mandatului
      (1) Mandatul Presedintelui Romaniei este de 5 ani si se exercita de la data depunerii juramantului.


      Asta a pregatit in 2003 PSD pentru Nastase, noroc ca nu le-a iesit, asa ca acum e ca in "Moartea caprioarei": "Mananc si plang, mananc..." Basescu sta 10 ani la Cotroceni.

      Si inca o chestie :

      08.04.2012

      "Seful statului cere liderilor USL ca opozitia sa participe la discutiile privind revizuirea Constitutiei, astfel incat mandatul prezidential sa fie de patru ani, iar referendumul de validare sa aiba loc la locale, garantand ca va demisiona in timp util pentru ca in noiembrie sa fie si prezidentiale."

      N-au vrut...

      Sa mai stea 2 ani !
  • +1 (1 vot)    
    Halal jurist (Duminică, 3 iunie 2012, 11:41)

    Gabi M [utilizator]

    a mai fost si Ponta asta.Nu cunoaste Constitutia.nu stie sa citeasca niste hotarari judecatoresti(cazul scuipatorului de jurnalisti Diaconu,cazul complexului Palas din Iasi).Va dati seama cat a fost procuror si seful corpului de control al Guvernului Nastase ce tampenii a facut?Alegerile sa se tina la termen si gata.
  • 0 (2 voturi)    
    Declaratii Preda (Duminică, 3 iunie 2012, 13:35)

    costel [anonim]

    Calculul facut de Preda este corect.Ponta nu este jurist,este procuror.Mare diferenta intre ele.Ca sa fii jurist trebuie sa stii,carte nu gluma,Cod civil,Cod penal,procedurile,constitutional Codul muncii etc.Ca sa fii procuror nu trebuie decit sa stii sa injuri,sa vorbesti urit,sa calci pe unghii invinuitii si apoi sa stii un pic,nu mult,penal si procedura penala.Asa ca Ponta si Sova nu sunt juristi!Pe Sova l-a facut maica-sa avocat.Acea femeie stie carte,este o jurista foarte buna.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu-mi place ponta si usl (Marţi, 5 iunie 2012, 17:52)

      neaga1900 [utilizator] i-a raspuns lui costel

      dar nu te pot lasa sa steregi pe jos cu cei ce au o facultate de drept !