Presedintele CCR: La Consiliul European ar trebui sa mearga seful statului, asa cum a facut si pana acum. / Ponta: Pe Zegrean nu l-a intrebat nimeni

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 17 mai 2012, 16:34 Actualitate | Politic


Presedintele Curtii Constitutionale, Augustin Zegrean, a declarat joi, referitor la reprezentarea Romaniei la Bruxelles, ca la Consiliul European ar trebui sa mearga presedintele, asa cum a facut si pana acum, fapt necontestat de nimeni pana in prezent, precizand ca raspunsul se gaseste in Constitutie: "Raspunsul se gaseste in Constitutie. Seful statului a fost pana acum, nimeni nu a contestat acest lucru, nu stiu de unde a aparut aceasta discutie", spune presedintele CCR. La randul sau, Victor Ponta a afirmat, tot joi, ca pe Augustin Zegrean "nu l-a intrebat nimeni".

Intrebat daca CC este competenta sa se pronunte pe o asemenea chestiune, Augustin Zegrean a spus ca institutia este competenta sa raspunda oricarei intrebari legate de dreptul constitutional: "Dar raspunsul il gasiti in Constitutie. Cine vrea un raspuns la aceasta chestiune, il invitam sa citeasca in Constitutie", a precizat Zegrean, citat de Mediafax.

Despre interpretabilitatea articolelor 80, 91 si 102 din Constitutie, Zegrean a spus ca aceasta "da maretia dreptului": "Daca ar fi textele stricte, cu un singur inteles, nu ar mai fi nevoie de Curtea Constitutionala".

Premierul Victor Ponta a declarat, miercuri, ca a discutat cu presedintele Traian Basescu despre nivelul la care Romania trebuie sa fie reprezentata la urmatorul Consiliu European, dar ca nu s-a inteles cu seful statului si ca urmeaza ca aceasta discutie sa continue: "Ne-am inteles ca nu ne-am inteles pe aceasta tema. Ramane sa discutam in continuare", a spus Ponta, fara alte detalii.

Premierul Ponta a anuntat, saptamana trecuta, ca a avut deja o prima discutie cu presedintele Basescu privind nivelul la care Romania sa fie reprezentata la urmatorul Consiliu UE si ca seful statului i-a spus ca vrea sa mearga in continuare la Bruxelles, discutie care va continua pentru a evita "o situatie ridicola".

Consilierul prezidential Iulian Chifu a declarat, luni, pentru Mediafax, ca, in lipsa unei rezolvari prin dialog intre presedintele Traian Basescu si premierul Victor Ponta, problema reprezentarii la Consiliul European ar putea fi transata de Curtea Constitutionala.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3537 vizualizari

  • +25 (29 voturi)    
    Presedintele CCR vorbeste neintrebat! (Joi, 17 mai 2012, 16:46)

    Liviu Iordache [anonim]

    Are dreptate Ponta, pai presedinele Curtii Constitutionale vorbeste neintrebat? Sa vina cu parintii tunsi la scoala! E posibil asa ceva, vede ca Ponta nu are timp, ca are de trecut pe la toate televiziunile, tocmai era invitat la Vocea Covurluiului, sa puna lucrurile la punct in ce priveste numarul de sateliti ai Planetei Saturn, nu a avut timp de Curtea Constitutionala, iar asta, hop si el, neintrebat, asa! In-ad-mi-si-bil! Uite, eu, am sictirit-o pe nevasta-mea scurt, azi dimineata, cind a intrebat ce sa mai gateasca astazi! Pai eu sunt in stare sa raspund la ceva? Sa-l intrebe pe Ponta sau sa stea cu ochii in televizor, precis da o ordonanta de urgenta, ne usureaza viata rau de tot! O singura problema am, ca bancile s-au luat dupa cursul bancii nationale, iar aia unde am eu credit in dolari mi-a schimbat leutii la 3,63 in loc de 2,84 luna trecuta, asa ca o rata de 300 de dolari m-a costat, de fapt, aproape 400! Domnu' Ponta, spune-le domne sa se astimpere, ce sunt de capul lor, maresc astea neintrebati?
    • -15 (17 voturi)    
      E foarte normal sa spuna Zegrean asta (Joi, 17 mai 2012, 18:20)

      Corinteni [utilizator] i-a raspuns lui Liviu Iordache

      Doar Base l-a plantat in CCR. Ce putea sa spuna? Pana si privirea o are de la Base :)
      • -11 (13 voturi)    
        E normal si pentru ăia 2 ani (Joi, 17 mai 2012, 19:07)

        Batista uda [anonim] i-a raspuns lui Corinteni

        E vorba despre doi ani albi din CV ul
        lui Zegrean, intre perioada cat era jurisconsult si cea in care a devenit avocat.
        Pe vremea lui Ceasca un astfel de salt profesional era o imposibilitate .
        Probabil ca omul a folosit acea perioada pentru a invata - atat dura pe vremea aia un ”masterat” la Baneasa
      • +13 (13 voturi)    
        Ponta ,impusca-l si pe Zegrean! te-a facut (Joi, 17 mai 2012, 19:40)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui Corinteni

        pe tine un presedinte de Curte Constitutionala?
        la cum ai apucato intre un bolsevic asasin batran si un penal care incearca sa fuga de justitie ,cu toti prostii si zaharisiti pe post de ministri ,nu ai multe zile pana aflam si de doctoratul tau plagiat dupa vreo lucrare franceza!
    • 0 (0 voturi)    
      Prietenii la nevoie se arata! (Vineri, 18 mai 2012, 10:58)

      Radu Mihai [anonim] i-a raspuns lui Liviu Iordache

      Un gest frumos al acestuia, doar sunt prieteni, doar a fost numit acolo de Traian pe acelasi criteriu, doar sunt prieteni. Ce mai conteaza restul, ce mai conteaza ca Basescu nu stie engleza si nu stie cum sa recucereasca guvernul si parlamentul.
  • +27 (29 voturi)    
    penibil (Joi, 17 mai 2012, 16:48)

    mihai [anonim]

    cand a declarat retinerea cass si micsorarea pensiilor neconstitutionale a fost obiectiv acum daca spune ceva ce nu-ti convine e "prietenul lui basescu" si un copil de 5 ani are argumente mai puternice decat ponta
  • +28 (30 voturi)    
    Tupeu (Joi, 17 mai 2012, 16:48)

    Ovidiu [anonim]

    Bine ca l-a intrebat de enshpe mii de ori la fiecare incercare a PDL de a trece o lege prin Parlament.. Practic USL s-a agatat de CCR de fiecare data :)) Acum "ciocu' mic ca noi suntem la putere"
  • +24 (26 voturi)    
    Iata (Joi, 17 mai 2012, 16:54)

    nano2k [utilizator]

    Micul dictator unde statea ascuns...
    Unde sunt postacii rosii? Jos cu dictatorul!
  • +20 (22 voturi)    
    Ponta da din coate sa iasa in fata ! (Joi, 17 mai 2012, 16:56)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Prevad ca usor-usor ii vor iesi la suprafata apucaturile de mic dictator...

    Daca va continua asa, va primi un sut de la propriul partid !
  • +22 (22 voturi)    
    inca odata (Joi, 17 mai 2012, 16:57)

    anion [utilizator]

    A mai intrebat el pe Haiduc de la Academie sa-i spuna daca Mang a copiat si a uitat sa-i scrie oficial, a scris Abramburica dupa 5 zile, dar Mang a demisionat. Zegrean s-a autosesizat vazand ce urmeaza sa faca tantalaul Ponta.
    • -1 (1 vot)    
      !! (Vineri, 18 mai 2012, 11:09)

      Loredana Mihalache [anonim] i-a raspuns lui anion

      La consiliul european ar trebuie sa mearga Ponta este cel mai potrivit , cum sa se duca Basescu?pentru ce pentru a ne face de ras?
  • +25 (25 voturi)    
    micul ....mare arogant... (Joi, 17 mai 2012, 17:00)

    gigi n [anonim]

    Dupa mintea păcăliciului ponta,pot vorbi numai cei ce ii dau dreptate.Grele zile ne asteaptă !! Zile de ”democratie ultraoriginala”nu de dictatura ca pana acum.
  • +21 (21 voturi)    
    Doamne ajuta (Joi, 17 mai 2012, 17:07)

    oropsit [anonim]

    vai de capul nostru cu asa prim ministru. "nu l-a intrebat nimeni pe Zegrean" e replica de mojic. Iliescu isi putea permite o replica din asta, sau alti oameni cu experienta in politica, dar Pogonici mai are de crescut.
  • +20 (20 voturi)    
    Ponta incearca sa revina la regimul A.Nastase. (Joi, 17 mai 2012, 17:08)

    mircea [anonim]

    La instalare ,Ponta,a spus ca va respecta celelalte institutii ale statului si legea.Acum vad ca vrea sa subordoneze toate institutiile.cam imberb,dar nu cred ca face bine.Nu cred ca o tara se conduce dupa cum iti trasneste prin minte.In unele chestii,Ponta,pare mai tampit decat D.Diaconescu.
  • +17 (17 voturi)    
    pai binenteles (Joi, 17 mai 2012, 17:10)

    Ghita [anonim]

    trebuie intrebata Academia. Ba nu, ca academia a declinat o solicitare anterioara pe motiv ca si-a dat Mang demisia (ca sa nu zica direct ca e un fals grosoloan) si pentru asta le-au venit controalele pe cap si se va lasa cu demiteri.

    Io` zic sa-l intrebati pe Vanghelie. Sau pe Chireac. Sau pe Ciutacu. Sau intrebati poporu ca 80% vor zice ca trebe Ponta. Sau Antonescu. Eu zic sa medieze (iar) Voiculescu pe Ponta si Antonescu. Sau mai bine, sa se duca sotiile lui Ponta si Antonescu ca tot sunt acolo cu Eba.
  • +22 (22 voturi)    
    Corect! (Joi, 17 mai 2012, 17:13)

    A9 [utilizator]

    Pai cine e Zagrean si ce stie el?
    Zagrean nu a auzit ca Ponta e prim ministru si ca el vrea la Consiliul European?!

    Vorba lui Ion Cristoiu: Ponta se comporta ca un pustan plin de cosuri care merge la o femeie experimentata, sa faca sex pervers :) Vrea experiente noi, s-a plictisit de Palatul Victoria.
  • -3 (7 voturi)    
    hmm (Joi, 17 mai 2012, 17:14)

    cosminrs [utilizator]

    chiar nu imi dau seama cuma r trebui sa fie.
    daca e vorba de implicarea Romaniei in pacte financiare trebuie puterea executiva. si puterea executiva e guvernul.
    dar sincer, mi se rupe. oricum pe nici unul dintre cei doi nu ii intereseaza de mine.
    • +11 (11 voturi)    
      puterea executiva (Joi, 17 mai 2012, 18:13)

      lf_iron [utilizator] i-a raspuns lui cosminrs

      Presedintele face parte din puterea executiva.
    • +5 (5 voturi)    
      hmm si puterea executiva (Joi, 17 mai 2012, 18:55)

      ar [utilizator] i-a raspuns lui cosminrs

      Puterea executiva inseamna Presedentia si Guvernul. Din cauza asta numeste Presedintele un Prim Ministru care sa duca la indeplinire un program in baza caruia a fost ales.
      Ales a fost Presedintele, NU Primul Ministru.
      Bibliografie recomandata: Constitutia Romaniei.
  • +21 (21 voturi)    
    corect (Joi, 17 mai 2012, 17:15)

    deutscher [anonim]

    pe cine intereseaza ce spune Zegrean? Parerea lui haiduc si a academiei romane e cea care conteaza pt nesimtitul asta.
  • +17 (17 voturi)    
    Ponta impertinent, obraznic (Joi, 17 mai 2012, 17:18)

    drsuz [anonim]

    Chiar nimeni nu-l pune la punct pe obraznicatura asta de Ponta? Nu are respect de nimeni si nimic.
  • +20 (20 voturi)    
    ce poate fi mai ridicol (Joi, 17 mai 2012, 17:21)

    mos ion roata [utilizator]

    decat prezenta neavenitilor intre sefii de stat ? Asta, da, situatie ridicola de evitat!
  • +15 (15 voturi)    
    delir (Joi, 17 mai 2012, 17:21)

    argoman [utilizator]

    Micul Titulescu se vede deja salvatorul Europei,doar ca restul tarilor dezvoltate nu stiu.Sa ramana in tara si sa se ocupe de problemele pe care singur le-a creat
  • +11 (11 voturi)    
    cocosul (Joi, 17 mai 2012, 17:24)

    aurel [anonim]

    Cine a fost prima data : oul sau gaina, sau cine pe cine a investit ?
  • +15 (15 voturi)    
    Dragut Ponta asta (Joi, 17 mai 2012, 17:28)

    elena [anonim]

    Daca l-au intrebat ziaristii nu se pune?
    Cind Predescu (membru al Curtii Constitutionale, dar din partea PSD) aparea tot timpul la televizor sa isi dea cu parerea pe o problema sau alta, nu ii spunea nimeni ca vorbeste neintrebat. La Zegrean ii pute ca nu ii sustine cauza.
  • +15 (15 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 17 mai 2012, 17:29)

    Erasm [anonim]

  • +13 (13 voturi)    
    Penibil (Joi, 17 mai 2012, 17:31)

    Cel [anonim]

    Domnule Ponta esti penibil cu apucaturi de dictator, adica presedintele curtii constitutionale nu are voie sa vorbeasca pe teme ce priveste constitutia dupa matale.
    Probabil doar felix are voie sa spune ce si cum este cu aceasta constitutie.

    Probabil daca nu reusit sa il da-ti jos pe Basescu asa o sa recurgeti la un asasinat, ca in KGB se poarta, si cum ministrul vostru de externe este un adorator al KGB
    • -9 (9 voturi)    
      interesanta alegere a epitetului (Joi, 17 mai 2012, 17:53)

      Xu [anonim] i-a raspuns lui Cel

      "Aici as face un comentariu. Probabil si dumneavoastra ca fini observatori ai vietii economice... Am avut probleme extrem de serioase in discutiile cu Fondul, Uniunea Europeana si Banca Mondiala legate de credibilitatea si predictibilitatea deciziilor institutiilor juridice ale Romaniei, care adesea, fara justificare si temei constitutional sau legal, au interferat politica economica a Guvernului. Si aici cred ca este evident pentru oricine cat de penibila poate fi o institutia a statului roman"

      Citat din Basescu, despre CCR.
      • +5 (5 voturi)    
        De aceea a apelat USL-ul la CCR (Joi, 17 mai 2012, 18:27)

        Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui Xu

        1. Nu vad in citat unde apare Curtea Constitutionala ?
        2. Este genul de argument: "da' si el ma facut prost"
      • +2 (2 voturi)    
        Scaderea pensiilor (Joi, 17 mai 2012, 19:21)

        mihg [utilizator] i-a raspuns lui Xu

        Nu-mi explic cum este constitutional atunci cand cresti pensiile si neconstitutional atunci cand vrei sa le scazi?? Sa facem un exercitiu de imaginatie: sa zicem ca toti pensionarii ar avea pensie de 10000 euro platita de statul roman atat timp cat in tara ar produce, dar ar aparea o problema, cum a fost si este CRIZA si statul roman ar dori sa scada pensiile la 9000 euro. Cu acesti bani un pensionar nu ar trai rau, dar conform deciziei CC nu o poti face. Nu sunt pt scaderea pensiilor si nici a salariilor sau a altui venit, dar ca principiu, mie mi s-ar parea corect ca atunci cand cresti ceva cand iti permiti, apoi sa poti si sa scazi cand nu iti permiti
  • +1 (1 vot)    
    Dezbatere nationala (Joi, 17 mai 2012, 17:39)

    Bagati mare pe hotnews [anonim]

    http://www.romanialibera.ro/exclusiv-rl/documentar/video-scandalul-dacilor-un-documentar-controversat-despre-originea-poporului-roman-264206.html
  • +13 (13 voturi)    
    Da' pe tine, pontalau mic si prost, (Joi, 17 mai 2012, 17:41)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    cine te/a bagat in seama!?
    Cati ministrii analfabeti, manglitori, mincinosi... zici ca ai propus?
    Taci, javra!
    Si asa cea ce spui dimineata nu are valoare seara.
    Esti intr/o crasa inflatie intelectuala si de bun simt!
  • +14 (14 voturi)    
    Fi cuminte BeBe (Joi, 17 mai 2012, 17:41)

    B.F. [anonim]

    Bebe dragă fi cuminte! Vrei toate jucăriile? Nu se poate! Băsescu a fost ales iar tu ai fost conceput prin însămânţare artificială şi lucrat pe la spate. Când vei fi mare mama şi tata or să te lase să mergi singur la Bruxelles.
  • +24 (24 voturi)    
    Aroganta si nesimtirea,armele lui Ponta. (Joi, 17 mai 2012, 17:43)

    dumitru vaduva [anonim]

    In afara de aroganta si de lipsa de respect fata de Presedintele Romaniei,Ponta da dovada de o nesimtire iesita din comun. Am mai scris despre asta si o voi face din nou.Victor Ponta este un prim ministru,ajuns acolo din necesitatea pesedeului de a se curata de pacate prin promovarea unui tanar,caruia sa nu i se mai poata reprosa pacate,precum coruptia,jefuirea tarii,apartenenta la vechile structuri comunisto-securiste,etc. Sigur ca Ponta nu putea sa comita toate astea ,pentru ca in perioada vechiului regim era copil ,dar el nu s-a dezis de cei ce au facut-o,dimpotriva, ii mentine pe acestia in functiile cele mai importante si se bazeaza pe sfaturile lor pretioase cand face si drege cate ceva. In rest,nimic nu-l recomanda ca fiind o personalitate de exceptie ajuns acolo unde este prin niste merite personale.El a fost impins in functia de presedinte al psd si a fost impins in functia de prim ministru al Romaniei. El nu este o capacitate in vreun domeniu si nu straluceste in nimic.Cu toate astea,ele personal,se crede un geniu,pe care Dumnezeu, l-a asezat in fruntea guvernului pentr a ferici poporul roman cu inteligenta si cu genialitatea lui. De aici ii vine tupeul si aroganta de a-i interzice lui Basescu,Presedintele ales de 3 ori al Romaniei,sa reprezinte tara la intrunirile internationale. Daca va si reusi in acest demers besmetic al lui,ramane de vazut.Eu personal,nu cred. Dar,etic vorbind,demersul cu pricina,ne dezvaluie caracterul lui Ponta de om mic,neansemnat,involuat,lipsit de bun simt si pus pe ambitii de copil tafnos si obraznic care vrea jucaria altuia,nu pentru ca asta l-ar avantaja in vreun fel ci doar ca asa vrea el.De ce ala sa aibe si el nu.El poate sa mearga la Bruxeles impreuna cu Basescu,dar nu asta doreste acest caraghios ci el,nu vrea ca Basescu sa fie acolo,nu pentru ca ar fi ceva rau pentru tara ci pentru ca,pur si simplu ,nu vrea el.El uita ca se afla acolo sub semnatura lui Basescu,care l-a numit premier prin decret prezidential.Incalif
    • +5 (5 voturi)    
      Dle (Joi, 17 mai 2012, 18:22)

      duia [utilizator] i-a raspuns lui dumitru vaduva

      Dumitru Vaduva,imi pare rau ca nu pot da mai multe ''like''-uri !
  • +10 (10 voturi)    
    Presedinte CCR (Joi, 17 mai 2012, 17:59)

    costel [anonim]

    De la un golan ca Ponta sau ca Antonescu nu te poti astepta la un limbaj corect.Romanii au o vorba.Nemultumitului i se ia darul.Asta s-ar putea intimpla in noiembrie 2012.
  • +10 (10 voturi)    
    o opinie (Joi, 17 mai 2012, 18:04)

    carmen [anonim]

    Inca odata ponta se face de ras si ne demonstreaza ca este fara educatia necesara functiei pe care o ocupa. Lipsa de respect fata de o autoritate a statului ne arata ca nu putem avea incredere in RESPECTAREA LEGILOR TARII!!!
    Nu poate folosi expresii de politete pentruca nu le-a invatat in cei 7 ani de-a casa. Golonismul, superficialitatea, lipsa de cultura si educatie elementara, suficienta asta il caracterizeaza.
    Atunci, de ce ar cere din partea POPORULUI respect si cum sa respecti un asemenea personaj???
    Iar, la nivelul la care ROMANIA trebuie reprezentata nu are ca cauta!!! Poate va merge cu tricoul imprimat cu figura lui Che Guevara si-l va avea alaturi si pe mazare in uniforma nazista si vor saluta la UE cu salutul nazist. Mai are multe de invata bietul LoloeK, incepand cu cei 7 ani de acasa!
  • +10 (10 voturi)    
    Pe Zegrean nu l-a intrebat nimeni. (Joi, 17 mai 2012, 18:06)

    dumitru vaduva [anonim]

    Iata cat il duce mintea pe Ponta.Rapunsul lui la afirmatia presedintelui CCR,care se bazeaza pe Constitutia Romaniei,reprezinta modul de gandire al acestui premier necopt si neevouluat la minte,pentru care nu mai are nici o importanta nici Curtea Constitutionala,cu presedintele ei cu tot ,nici Constitutia,nici poporul,care l-a ales de 3 ori pe Basescu in functia suprema in stat si nimc altceva,in confruntarea cu ambitiile lui personale.Aceasta abordare periculoasa a problemei nu poate fi ceva bun pentru tara si ea nu face decat sa invrajbeasca si mai mult cele doua tabere in care poporul acesta a fost impartit de catre televiziunile de tip nazist ale lui Voiculescu,prin spalarea de creier care se practica la aceste televiziuni. Atitudinea lui Ponta,fata de Basescu,nu poate sa faca decat rau oamenilor,fie si numai ca o parte a populatie ,sustinatoare a presedintelui,este disconfortata de acest subiect.Dar ce-l intereseaza pe Ponta disconfortul unei parti a populatiei? Pe el il intereseaza confortul gastii ala carui sef este el,acestora vrea el sa le dea satisfactie prin incercarea de punere la punct a lui Basescu.Numai ca,in curand,el va fi dezamagit pe aceasta teme chiar de catre CCR,care va decide ca Basescu va trebui sa reprezinte Romania la intrunirile internationale si asta,nu pentru ca spune Basescu ci pentru ca asa zice la Constitutie. Ponta,va inghiti galusca si va inchide subiectul,luand pozitia prostului care nu mai stie ce sa zica in momentul in care i s-a descoperit prostia. Iat cine conduce guvernul Romaniei si care sunt problemele lui.El vrea sa mearga la Bruxeles ca sa-l vada pe el Europa cat este de mare si cat este de prim ministru.Sa scrie ziarele si sa urle televiziunile despre importanta reuniune de la Bruxeles la care a fost si el prezent si la care,chiar a luat cuvantul si a vorbit.Nu are importanta ce a spus,dar a vorbit inj fata celor mai importanti oameni ai Europei Asta il mana pe acest individ in lupta,nu interesele tarii.Ambitiile pe
  • +7 (7 voturi)    
    Obraznicie (Joi, 17 mai 2012, 18:43)

    echilibru [utilizator]

    ////.Dl.Zagrean este prietenul Dl.Basescu se spune.Dar apropo hai sa enumaram unii din prietenii tai: guzganul Hrebenciuc, condamnatul penal Nastase, criminalul Iliescu,turnatorul Voiculescu,derbedeul Antonescu, scursorile de la antena 3. Hai sa ne oprim numai la acesti ilustri prieteni.Spune-mi cu cine te insotesti,ca sa-ti spun cine esti.
  • -6 (6 voturi)    
    Base vs Ponta... (Joi, 17 mai 2012, 20:12)

    Constantin [anonim]

    ...se va termina cu infrangerea ...Romaniei.
    Cand apare un conflict intre generatii ( desi cei tineri sunt considerati imaturi si lipsiti de "experienta vietii"),
    cei mai tineri castiga pur si simplu pentru ca ...asa se intampla in viata. Paradoxal: experienta unor mosi precum Basescu sau Iliescu nu mai este in pas cu timpul...
    Asa ca, Basescu ar face bine sa-si pregateasaca retragerea intr-un mod matur si cat se poate de intelept pt ca el apartine deja trecutului. Cat despre Ponta, daca nu se va ridica la nivelul asteptarilor si la nivelul cerintelor unui om de stat, va fi spulberat in curand de la sefie.
    Concluzia: dragi postaci nu mai fiti fanatici! Dati dovada de maturitate si nu mai ganditi cu "glanda" ci cu "creierii" daca-i aveti... Mai terminati cu istericalele astea de microbist giulestean sau dinamovist, stelist sau... securist si basist.
    • +1 (1 vot)    
      Cam ca ilici, nu? (Vineri, 18 mai 2012, 8:30)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

      Ala de ce nu/i organizeaza o retragere... definitiva!
      A, am uitat, scarba comunista are voie!
      El este mai egal decat altii!
  • +4 (4 voturi)    
    pe cand (Joi, 17 mai 2012, 20:27)

    felicia [anonim]

    redeschiderea dosarului Panait ?In atentia procurorului copilot Ponta!!Asteptam cu f.f,f.multa nerabdare. S-auzim de bine.
  • 0 (0 voturi)    
    Ca musca in lapte (Joi, 17 mai 2012, 23:25)

    alexpopeye [utilizator]

    S-a gasit prietenul lui Basescu sa vorbeasca,asa Ponta ia-l tare!
  • 0 (0 voturi)    
    nu era nevoie ca ponta (Vineri, 18 mai 2012, 0:54)

    visio [anonim]

    sa ne reaminteasca promisiunile cu represalii impotriva procurorilor, judecatorilor, etc anti-usl...
    l-am crezut pe cuvant...
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Vineri, 18 mai 2012, 2:38)

    gigiduru88 [utilizator]

    Basescu nu mai merita sa mearga nicaieri ... o are deja pe EBA care isi face treaba ... glumesc ... o incompetenta si o analfabeta ...
    • 0 (0 voturi)    
      Care e legatura ? (Vineri, 18 mai 2012, 7:48)

      dumitru vaduva [anonim] i-a raspuns lui gigiduru88

      Eu stiu ca Elena Basescu este parlamentar european,iar Basescu este presedintele Romaniei.Cum poate un parlamentar european sa-l suplineasca pe presedintele Romaniei la intrunirile la nivel inalt ale sefilor de state sau de guverne? Se vede ca tu nu gandesti logic si lipsa de logica in gandire te transforma intr-un idiot.Jignesti o fata numai pentru ca este fica presedintelui pe care tu nu poti sa-l suferi.Ce ti-a facut tie aceasta fata,ca nu inteleg?Faptul ca ea e incompetenta si analfabeta cum zici tu,cu ce te afecteaza pe tine? Eu ,totusi,nu cred ca ea este asa cum zici tu si sunt sigur ca a facut unle greseli de exprimare din timiditate si nu din "incompetenta" sau din incultura.Dovada o avem in ministrul interimar al educatiei care a facut nenumarate greseli de exprimare intr-o conferinta de presa si un om care ocupa portofoliul de ministru al educatiei fie si provizoriu,nu cred ca poate fi acuzat de incultura sau de incompetenta.Sunt oameni care ,desi au o cultura solida,se pierd cu firea in fata camerelor de televiziune sau in fata publicului si comit greseli de exprimare. Dar,oricum ara sta lucrurile,a jigni in halul asta o femeie,numai pentru ca ea are "vina" de a fi fiica presedintelui,mi se pare de neconceput si numai un idiot,nesimtit si pervers o poate face.
      Apoi,nu tu ii spui lui Basescu ce trebuie sa faca si ce nu. Basescu este PRESEDINTELE ROMANIEI si el face ce vrea el si ce-l sfatuiesc consilierii lui. El nu face nici ce-i dicteaza Ponta sau Antonescu,sau Voiculescu si nici ce zice parlamentul. Exista o constitutie,asa stramba cum e,care-i spune lui Basescu ce trebuie sa faca si ce nu.El stie precis ce are de facut si ca sa stii si tu,daca nu ai stiut,Basescu a facut posibila inscaunarea lui Ponta ca prim ministru.Afost voia lui pe care a pus-o in practica.Rezultatele se vor vedea la toamna. Pana atunci,incearca sa fii om, nu animal cum esti acuma.
  • 0 (0 voturi)    
    Zegrean (Vineri, 18 mai 2012, 13:11)

    ioniioni43 [utilizator]

    Domnul Zegrean vorbeste neintrebat ca sa se faca si el remarcat cu ce porumbei ii ies pe gura.