VIDEO Atmosfera din Parlament inainte de motiune: A lasat nunta fiicei sa vina la vot/ Ce pronosticuri fac pedelistii si pesedistii/ Surse guvernamentale: in acest moment soarta Guvernului depinde de votul minoritatilor/ Surse: Minoritatile nu sustin motiunea din cauza atacurilor lui Crin Antonescu/ Pambuccian pentru Hotnews: Antonescu a avut un discurs halucinant

de Redactia politic     HotNews.ro
Vineri, 27 aprilie 2012, 10:35 Actualitate | Politic


Parlamentarii s-au intrecut, vineri dimineata, in razboiul declaratiilor. Pedelistii si uneperistii dau ca sigur faptul ca motiunea pica si ca Guvernul Ungureanu ramane in timp ce pesedistii si liberalii proclama la fel de convinsi succesul motiunii. “Mai avem nevoie de patru voturi”, spune Victor Ponta, in timp ce alti colegi pesedisti declara la televizor pe holurile Parlamentului ca motiunea va trece la patru voturi distanta. In tot cazul, cu totii par sa fie de acord ca totul se negociaza pana in ultimul moment. Partidele si-au mobilizat oamenii pe principiul “orice vot conteaza”. Raymond Luca spune ca a lasat pana si nunta fiicei sale pentru a veni sa voteze impotriva Guvernului Ungureanu. Votul ar urma sa aiba loc in jurul orei 13.00
  • Ramai pe HotNews.ro pe tot parcursul dezbaterilor la motiune pentru informatii de culise din timpul negocierilor, atmosfera si interpretari transmise live din Parlament 


  • UPDATE Ora 12.00 Un moment inedit s-a consumat in timpul discursului premierului Mihai Razvan Ungureanu, cand aproape toti parlamentarii PSD au urcat pe rand langa tribuna pentru a-l saluta pe deputatul PSD Narci Ioan Chisalita prezent in parlament in scaun cu rotile. Deputatul a suferit in urma cu aproximativ un an un accident si nu a mai fost prezent in ultima perioada la lucrarile Parlamentului. 
  • UPDATE 2 Ora 13.00 Surse guvernamentale au declarat pentru HotNews.ro ca in acest moment soarta guvernului depinde de votul minoritatilor, care pana in prezent nu se afla in sala. "Exista de dimineata un risc real ca Guvernul Ungureanu sa pice, insa au avut loc negocieri intense cu minoritatile. Acum situatia pare mai stabila", au precizat pentru HotNews.ro sursele citate. Grupul minoritatilor numara 17 parlamentari, dintre care in acest moment doar doi sunt prezenti in sala.
  • UPDATE 3 Ora 13.25 In sala de plen, senatorul PDL Sorina Placinta a izbucnit in plans in timpul unei discutii cu Elena Udrea. Placinta era vizibil afectata in timpul discutiei. Cu putin timp in urma, Placinta a parasit sala plenului declarand ca va vota motiunea de cenzura. Emil Boc a declarat pe holurile parlamentului ca nu cunoaste decizia senatorului PDL Sorina Placinta si ca declaratiile acesteia "sunt o surpriza". 
  • UPDATE 13.50 Minoritatile au deranjate de discursul presedintelui Crin Antonescu, care le-a cerut de la Tribuna Parlamentului sa-si asume votul impotriva Guvernului Ungureanu, au declarat surse din grupul minoritatilor pentru HotNews.ro. Reprezentantii minoritatilor sustin ca vor vota impotriva motiunii.
  • UPDATE 14.00 Deputatul Adrian Dugulescu, care anuntase saptamana trecuta ca se inscrie in PNL, a declarat pentru HotNews.ro ca nu va fi prezent la motiunea de cenzura si ca sustine guvernul Ungureanu.
  • UPDATE 14.01 Liderul grupurilor minoritatilor, Varujan Pambuccian, a declarat pentru HotNews.ro ca presedintele PNL, Crin Antonescu, "a avut un discurs halucinant", facand referire la atacul la adresa minoritatilor.


Citeste si:


Citeste mai multe despre   


















7486 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    dezinformare (Vineri, 27 aprilie 2012, 10:48)

    man [anonim]

    Domnul Raymond Luca este membru PNL si voteaza impotriva guvernului.
    • 0 (4 voturi)    
      Alea jacta est! (Vineri, 27 aprilie 2012, 11:08)

      Iorest [anonim] i-a raspuns lui man

      În România totul e pierdut. Dacă oamenii au ieşit să protesteze fără obiect concret, dar nu protestează văzând iresponsabilitatea parlamentarilor şi modul în care participă la şedinţe (plictisiţi, ignorând vorbitorul, formulând texte semidocte şi populiste), noi nu putem schimba nimic în bine. Nefiind atenţi la discursul primului-ministru, este previzibil răspunsul parlamentarilor: huooo!
    • 0 (0 voturi)    
      nu e adevarata informatia ta despre dezinformare (Vineri, 27 aprilie 2012, 18:14)

      attentta [anonim] i-a raspuns lui man

      nu esti la curent (sau poate doar functionezi la baterie) cu listele membrilor de partid.

      PS .- nu stie cineva pe cineva care e priceput sa citeasca buzele persoanei ce plange....am afla ca este vorba despre ceva...de plans
  • +7 (13 voturi)    
    mi s-a scurs o lacrima pe obraz... (Vineri, 27 aprilie 2012, 10:53)

    dandra [utilizator]

    a renuntat la nunta fiicei....nunta? vineri?
    • 0 (10 voturi)    
      Pai, ce? (Vineri, 27 aprilie 2012, 11:06)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      Pepeo, nu s/a martiata miercuri?!
      Ai ceva impotriva!
      Sau poate era vorba de PREGATIRILE FINALE de nunta!
      Ti s/a uscat... lacrima?!
    • +4 (8 voturi)    
      Traseistii USL in actiune (Vineri, 27 aprilie 2012, 11:20)

      CalinM [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      Dupa circ televizat, chiul prelungit, a venit vremea folosirii traseistilor penali stransi de USL.
    • +1 (7 voturi)    
      Vineri dimineata! (Vineri, 27 aprilie 2012, 11:21)

      catelu [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      Astia nici sa minta nu stiu...
    • 0 (0 voturi)    
      despre nunta (Vineri, 27 aprilie 2012, 17:12)

      mary [anonim] i-a raspuns lui dandra

      Fata este stabilita in afara tarii - este probabil stabilita in Canada, asa ca asta este problema...

      Dar se descurca sper pana la urma sa prinda evenimentul...
  • -1 (3 voturi)    
    USL (Vineri, 27 aprilie 2012, 11:01)

    M. [anonim]

    Somn!!!
  • +9 (15 voturi)    
    cel mai bine ar fi sa se voteze motiunea (Vineri, 27 aprilie 2012, 11:02)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    in felul asta o sa ajunga la guvernare USL acum iar romanii vor vedea ce le poate pielea astora. pana in toamna mai pierd vreo 10-20% si o sa putem avea iar pe Ungureanu PM insa pt 4 ani. Ponta fuge de guvernare ca dracu de tamaie, macar asta sa vada romanii.
    • 0 (10 voturi)    
      ia zi si mie ceva (Vineri, 27 aprilie 2012, 11:36)

      cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

      cu ce e UNgureanu asta asa de bun fata de altii?
      Ca face tot ce vrea Basescu? Ca nu poate comenta nimic in fata UDMR si UNPR? De fapt nici in fata PDL'ului?
      Spune'mi te rog si mie.. ce il recomanda pe postul de prim ministru. Ca in afara ca e bun de gura si poate sa dea o replica... asta ca a invata ca nu se raspunde la intrebari.. spune'mi si mie.. la ce e bun?
      • +1 (7 voturi)    
        MRU stie macar sa vorbeasca, Ponta nu (Vineri, 27 aprilie 2012, 14:16)

        tache [anonim] i-a raspuns lui cosminrs

        cat despre prestanta sau onestitate nu cred ca e cazul sa vorbim. oricum, nu te intereseaza "nimicuri" de-astea pe tine...
        • 0 (0 voturi)    
          bine ca stii tu ce ma intereseaza (Vineri, 27 aprilie 2012, 15:33)

          cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui tache

          daca era MRU in loc de Boc de la inceput nu as fi avut ce comenta.
          asa adus doar sa faca o lovitura de imagine...
          Prestanta? Da, are prestanta. De fapt dintre toti premierii Romaniei doar MRU si Tariceanu au avut prestanta de prim ministru. Pacat ca Basescu nu l'a lasat pe MRU sa mearga la intalniri internationale.
          Onestitate? Asta nu stiu. Sunt oameni politici asa ca imi rezerv drep[tul de a nu avea incredere in ei.
          Da, il prefer pe MRU lui Ponta. Dar MRU nu avea nici o sustinere politica in afar de Basescu. A facut tot ce au vrut ceilalti. Ca Ponta are sustinere politica? Nu ma intereseaza. Tot ce a iesit din FSN, oricum s'ar numi, PSD sau PDL.. mi'e greata.
  • +3 (7 voturi)    
    greata (Vineri, 27 aprilie 2012, 12:14)

    BalL [utilizator]

    Asta este ce simt cand ascult discursurile din plen. Ponta vorbeste mult si despre lucruri care nu fac obiectul motiunii. La fel Dobre (PNL). Dupa un material foarte doumentat si strict la problemele invocate de motiune, pe care-l consider exceptional, discursurile fara fond, lozincare si mai ales care dau bine la "norod" nu poate sa-ti provoace decat greata si lehamitea. La USL -isti demagogia si mizeria morala nu are limite.
  • +2 (6 voturi)    
    Noul guvern Ponta (Vineri, 27 aprilie 2012, 12:27)

    Barbilian [anonim]

    Pana tarziu in noaptea dinaintea motiunii, la sediul GRIFCO al USL a fost negociata forma guvernului Ponta pe 13 portofolii. Pentru celelalte inca ramane a se negocia.
    Iata forma crochiu al noului guvern USL:
    1. Ponta - PM
    2. Nastase - Externe
    3. Dan Voiculescu - Economie
    4. A(bramburica)ndronescu - Educatie
    5. Catalin Voicu - Justitie
    6. Radu Mazare - Turism
    7. S. O. Vantu - Fonduri Europene
    8. Nicolaescu - Medicina
    9. M. Vanghelie - Cultura
    10. M. Mitrea - Interne
    11. Campeanu - Munca
    12. Radu Mazare - Turism
    13. Culita Taratza - Agricultura
    ...........................................................................
    Guvernul Poanta este gata pregatit sa ia fraiele tarii, imediat ce trece motiunea si balaurul de la Cotroceni va fi nevoit sa-l numeasca cu singurul cap, din cele sapte, care i-ar mai ramane. Bref !
  • +1 (5 voturi)    
    Placinta (Vineri, 27 aprilie 2012, 13:36)

    zone [anonim]

    Probabil are promisiuni ca-i vor scapa beizadeaua...
  • +4 (8 voturi)    
    Chiselita a provocat (Vineri, 27 aprilie 2012, 13:42)

    Aldrin [anonim]

    un accident de circulatie, nu a suferit un accident.. a intrat pe contrasens, ca Huidu si a lovit o autoutilitara al carei sofer a fost grav ranit.. Chiselita e autorul accidentului, nu victima...
  • 0 (0 voturi)