Fostul premier Tariceanu a ramas fara permis doua luni in urma unui accident de anul trecut

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 12 aprilie 2012, 12:49 Actualitate | Politic


Fostul premier liberal Calin Popescu Tariceanu a ramas fara permis auto pentru 60 de zile, dupa ce Judecatoria sectorului 2 Bucuresti i-a respins, miercuri, actiunea impotriva procesului-verbal al Politiei Rutiere, relateaza Mediafax.

Judecatoria sectorului 2 Bucuresti a respins ca neintemeiata plangerea contraventionala a lui Tariceanu, decizia instantei fiind irevocabila.

Astfel, in cazul lui Tariceanu ramane valabil procesul-verbal incheiat de politistii rutieri, care au constatat, in mai 2011, faptul ca fostul premier liberal a fost vinovat de producerea unui accident rutier, pentru ca nu a acordat prioritate.

Aflat la volanul unui Porsche, Tariceanu a lovit un taximetru, el schimband banda de mers fara sa se asigure. In urma impactului nu au fost inregistrate victime, iar Calin Popescu Tariceanu a ramas pieton pentru 60 de zile, deoarece nu a acordat prioritate si a incalcat marcajul continuu.


Citeste mai multe despre   


















1902 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Mda (Joi, 12 aprilie 2012, 13:46)

    ion [anonim]

    Viteza justitiei la noi, le-a trebuit un an ca sa rezolva acest caz complex. Si ne mai miram ca in alte dosare mai serioase sunt amanari peste amanari.
    • +3 (3 voturi)    
      viteza justitiei (Joi, 12 aprilie 2012, 15:12)

      Denoro [utilizator] i-a raspuns lui ion

      Auzeam nu demult un interviu la Radio Romania Actualitati. Imi cer scuze, imi scapa numele celui care dadea inteviul, mi-a ramas intiparit in memorie doar un fapt pe care vreau sa-l relatez mai jos. La un moment dat, cel care dadea interviul, se referea la lentoarea justitie si a dat un exemplu, pe care il relatez mai jos.
      Spunea asa, ca daca ai un accident de masina pe autostrada Bucuresti - Pitesti, un accident mai serios pentru care se ajunge la tribunal, ei bine, va trebui sa astepti cel putin 8 luni de zile ca sa fie intocmita expertiza tehnica pentru acel accident. Fiindca oamenii care au dreptul sa faca aceasta expertiza sunt foarte putini si, in medie, 8 luni treneaza procesul in asteptarea acelei expertize, care este esentiala.
      Si asta nu e decat un exemplu banal, dar metodele si/sau cauzele pentru care uneori justitia merge atat de incet sunt complexe.
  • +1 (3 voturi)    
    Daca era (Joi, 12 aprilie 2012, 15:02)

    Aron Deleanu [anonim]

    Q-ariu la Justitie taximetristu era vinovat si condamnat intr-o luna.
    "vezi Traiane daca te intinesti cu procurorii aia.."
  • +2 (4 voturi)    
    Base e de vina! (Joi, 12 aprilie 2012, 15:03)

    Denoro [utilizator]

    Precis Base e de vina! Aceasta este o actiune politica pusa la cale de Basescu! Clar! E un dosat penal! Asteptam parerile pertinente si mai ales extrem de obiective ale Antenelor!
    Mi-am permis acest comentariu ironic, fiindca la noi in tara, orice politician care este anchetat de justitie, pentru cazuri marunte sau cazuri extrem de grave, imediat striga ca este persecutat de avdersarii politici si dosarul lui este unul politic. Ma rog, cel putin in ultimii ani, ca mai devreme de asta, un politician de la o anumit nivel in sus era practic de neatins.
  • +1 (3 voturi)    
    OK! (Joi, 12 aprilie 2012, 19:41)

    ron [anonim]

    dar pentru cum a condus ţara asta când va fi tras la raspundere penală,că tot ca pe stradă s-a purtat ca PM?arogant,suficient şi neam-prost!n-a fost capabil să ţină o familie ,darămi-te o ţară!
  • +1 (1 vot)    
    fara permis (Joi, 12 aprilie 2012, 20:45)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    fara cinste, fara onoare, asta e.....
  • +1 (1 vot)    
    Deci,Motocicleanu (Vineri, 13 aprilie 2012, 11:49)

    Gabi M [utilizator]

    isi va duce amantele tinere cu taxiul sau cu soferul dela Parlament!
  • 0 (0 voturi)    
    foarte bine (Marţi, 17 aprilie 2012, 0:25)

    vio [anonim]

    Desi o pedeapsa minora pe langa ce merita, ma bucur ca exista totusi justitie, chiar si asa lenta, mai ales pentru cei ce o merita cu varf si indesat.