Victor Ponta: Romania este de astazi in recesiune, dupa doua trimestre consecutive de scadere economica / Guvernul Ungureanu vinde ce a mai ramas din resursele minerale si nu are legatura cu interesele Romaniei

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 1 aprilie 2012, 11:26 Actualitate | Politic


Liderul social-democrat Victor Ponta a declarat, duminica dimineata, ca Romania este "de astazi in recesiune", dupa doua trimestre consecutive de scadere economica, potrivit Agerpres. In plus, el a sustinut ca "Guvernul Ungureanu vinde ce a mai ramas din resursele minerale ale Romaniei", acuzand actualul Executiv ca "nu are legatura cu interesele Romaniei". Co-presedintele USL mai spune ca Autoritatea de Reglementare in Domeniul Energiei ar trebui sa fie "independenta de Guvern si sub controlul Parlamentului, singura institutie reprezentativa pentru poporul roman".

Cei mai recenta varianta a Legii energiei, aprobata de Guvern, prevede ca presedintele ANRE ar urma sa fie numit de seful statului, la propunerea Executivului. Potrivit proiectului, seful ANRE va fi nominalizat de Guvern si va fi audiat in comisiile parlamentare de specialitate.

In ceea ce priveste intrarea in recesiune, liderul PSD spune ca "''Este o realitate. O sa ni se spuna ca este tehnic, statistic (...) Cand suntem in recesiune e doar o scadere tehnica. Este o realitate economica, influentata categoric si de situatia europeana pe care o stiam dinainte de a face aceste previziuni super optimiste. O realitate influentata si de inconsecventa si lipsa de strategie a guvernului (...) Este un urias semnal de alarma pentru ceea ce urmeaza''.

















5140 vizualizari

  • -9 (33 voturi)    
    ce lipseste (Duminică, 1 aprilie 2012, 11:36)

    Mazeta [utilizator]

    Avand in vedere iminenta prabusire a PDL, Victor Ponta a uitat sa ne spuna 1. ce va face el cu resursele minerale in cazul in care va fi prim-ministru, 2. ce va face cu contractele deja semnate pe furis de MRU.
    • +28 (38 voturi)    
      nu stie sarmanul (Duminică, 1 aprilie 2012, 14:19)

      un moldovean [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      USL stie doar "jos Basescu". Ei nu au nici un program de guvernare.
      Populisme de tipul "nu ne vindem tara" nu mai au trecere.
      Din nefericire opozitia nu are oameni potriviti momentului.
      • 0 (0 voturi)    
        "nu ne vindem tara" nu mai are trecere (Luni, 2 aprilie 2012, 12:25)

        Mircha [utilizator] i-a raspuns lui un moldovean

        Sa speram ca nu mai au trecere...
        Totul depinde de masura in care noi cei care stim sa facem deosebirea intre un populism si un program de guvernare vom sti sa explicam celor care nu stiu...
    • +13 (21 voturi)    
      maskirovka!! (Duminică, 1 aprilie 2012, 15:08)

      curios [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      ne faci si noua o lista de contracte? sau seful postacilor nu ti le-a dat inca?
    • +15 (21 voturi)    
      Nu a uitat... (Duminică, 1 aprilie 2012, 15:23)

      MRU [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Ei cum?!... va lasa treaba exact asha cum e, si nu va uita sa se planga si el de greaua mostenire.
    • +23 (27 voturi)    
      Isi pregateste terenul pentru textul cu mostenirea (Duminică, 1 aprilie 2012, 15:29)

      Costel Ivu [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Azi l-am auzit pe Ponta spunind ca economia romaneasca merge foarte prost si ca va fi foarte greu sa o repuna pe fagasul normal. A mai spus in discursuri fara sa puna accent pe asta ca USL nu va mari salarii, pensii etc. Cu dibacie si nesanctionat de presa Ponta pregateste cetatenii pentru o noua curba de sacrificiu si in mod clar va da vina pe greaua mostenire.
      • -10 (18 voturi)    
        voi astia care (Duminică, 1 aprilie 2012, 22:22)

        unu [anonim] i-a raspuns lui Costel Ivu

        ati inghitit pe nemestecate cand vi s-a spus de "greaua mostenire". Voi vajnici postacii ce incercati de fapt?
        Sa il sanctionati pe ponta pentru "o noua curba de sacrificiu"? Nici macar nu a ajuns la putere si deja il sanctionam? Crezi ca el isi doreste masuri de austeritate? Nu ar trebui mai bine sa sanctionam pe cei care ne-au dus in situatia asta?

        De contractele pe banda rulanta semnate in ultimele zile nu zice nimeni nimic? Cuprumin, contractul cu Chevron, probabil in curand Rosia Montana. Acolo nu aveti nimic de "sanctionat"? Decizia in cazul UMF Tg Mures nu doreste nimeni sa o sanctioneze?

        Deschideti draq ochii ca va fura sefii din buzunare pe cand voi ii dati inainte cu propaganda asta penibila
        • +9 (13 voturi)    
          vajnici postaci (Luni, 2 aprilie 2012, 0:11)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui unu

          matale esti intotdeauna un postac antenist platit de rromul voiciorescu varanul.
          Iar contractele de privatizare '' semnate in ultimele zile'' , cuprumin, chevron, rosia montana, nu sint altceva decit mijloace normale de modernizare a economiei si de cistigare a independentei energetice. Io prefer sa depind da chevron, matale de gazprom. Io vreau sa fiu platit in euro sau dolari, matale preferi rublele.
          Probabil esti plati deja in ruble, de unde si disperarea caracteristica.
          • -1 (3 voturi)    
            mai beculetz (Luni, 2 aprilie 2012, 9:36)

            unu [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

            Tu nu prea meriti sa fi bagat in seama.

            Totusi cand iti vad imbecilitatile nu ma pot abtine.

            Pe de-o parte ai zis ca aceste contracte inseamna "mijloace normale de modernizare a economiei si de cistigare a independentei energetice" pentru ca in propozitia imediat urmatoare sa spui "Io prefer sa depind da chevron". A depinde de Chevron inseamna independenta energetica?

            incerci din rasputeri sa arati cat sunteti de penibili? Auzi la el, el vrea sa fie platit in dolari si euro...mi se face greata
        • +11 (13 voturi)    
          INTREBARI pt. postacul UNU: (Luni, 2 aprilie 2012, 4:23)

          carat [utilizator] i-a raspuns lui unu

          Dar tu de CARITAS ai auzit? de FMI, BANCOREX, SIDEX GALATI, PETROMIDIA, OMV ? Cine le-a devalizat sau vandut? cine a vandut rezervele tarii de titei si gaze naturale ? Cine a vandut zacamintele de petrol din Marea Neagra inca inainte de a fi recuperate de la Ucraina apele teritoriale ce apartineau Romaniei ? Dar de BECHTEL ai auzit? Cat a fost PSD-ul la putere au fost vandute cca 6000de intreprinderi cu doar 70 miliarde de euro (adica 10% din valoarea de piata) iar de incasat s-au incasat 7 miliarde, adica 1% din valoarea de piata. Despre aceste lucruri vreau sa te aud vorbind inainte de a manca *bezelele ca_anii* pe care cei de la salubritate nu reusesc sa le stranga de pe strazi.

          http://sareinochi.com/2012/01/06/iubiti-va-pe-tunuri-poem-al-guvernarii-fsn-fdsn-pdsr-psd/
          • -2 (4 voturi)    
            te-ai uitat recent pe calendar? (Luni, 2 aprilie 2012, 9:32)

            unu [anonim] i-a raspuns lui carat

            Poate ai sa ramai mirat ca au trecut atatia ani de la perioada despre care vorbesti.
            Despre "adevarurile" pe care le spui nu comentez desi mi-as lua o oarecare distanta. Distanta se numeste "toti o apa si-un pamant", respectiv "toti greii politicii de azi erau si atunci in politica". Daca tu preferi sa crezi ca psd a furat tot ce exista si ailalti erau sfinti e problema ta. Daca tu crezi ca pentru intrarea in NATO sau UE, respectiv pentru protectia SUA nu trebuia sa platim nimic din nou, e opinia ta.

            Ti-as putea da un raspuns pentru fiecare in partedar nu cred ca asta era subiectul.

            In orice caz, situatia de acum 10-20 de ani, NU este o scuza pentru ce se intampla ACUM! Peste 10 ani o sa imi dai citire un articol similar?
            • +1 (3 voturi)    
              DRAGA UNU (Luni, 2 aprilie 2012, 10:15)

              carat [utilizator] i-a raspuns lui unu

              Nicaieri n-am spus ca *ailalti* au fost usi de biserica si intr-adevar situatia de acum 10 - 20 de ani nu este o scuza, dar mi se pare culmea abjectiei ca hotii sa strige hotii, culmea nesimtirii si tupeului ca tot ei sa arunce cu pietre. Uitati-va *dragi* USLasi in gradina proprie, plina de fecale, pe care nu sunteti in stare sa o deratizati, faceti mai intii curatenie in propria ograda si abia apoi sa indrazniti sa veniti cu pretentia de a curatii o tara intreaga.
              • -1 (3 voturi)    
                nu ai inteles se pare (Luni, 2 aprilie 2012, 10:44)

                Xu [anonim] i-a raspuns lui carat

                Toate "tunurile" le-ai atribuit psd incercand sa ne arati cat de rai au fost ei. Uiti un lucru elementar, pe care am incercat sa ti-l explic si in mesajul precedent: Nu exista ailalti!
                In perioada despre care vorbesti toti cei care acum sunt adversari, erau prieteni buni. Si chiar daca nu erau prieteni buni, furau cot la cot.

                Doar prin indoctrinarea vreunui partid ai putea sa crezi ca situatia sta altfel.

                Te inteleg ca esti tare suparat. Probabil iti vei pierde postul tau caldut, primit politic. Incearca sa intelegi ca TOTI trebuie sanctionati atunci cand gresesc. Doar pentru ca ai votat cu ei nu trebuie sa inchizi ochii.
          • -1 (3 voturi)    
            penibil ... (Luni, 2 aprilie 2012, 9:40)

            adrian [anonim] i-a raspuns lui carat

            un simplu calcul :
            daca psd a vandut pt 10% din valoarea reala ( cum zici tu .. fie ...)

            atunci ungurel ce afacut ?
            a vandut pt 200 mil , un zacamand care valoreaza peste 3 miliarde .

            calculeaza tu singur procentele .... inteligentule !
            • +3 (5 voturi)    
              comisia de expertiza geologica (Luni, 2 aprilie 2012, 11:14)

              valabill [utilizator] i-a raspuns lui adrian

              a stabilit ca zacamantul se afla in forma de bare si lingouri cu profil patrat,cu exceptia unei zone de 30 procente cupru nativ asezat in straturi subtiri de 0,2 mm numai bun sa-ti acoperi casa ta de cocalar neinteligentule! Ca doar zacamant e tot una cu depozit, o stie orice usl-ist care in general nu isi vinde tara ci o da de pomana pe comision.
              • +1 (1 vot)    
                comisia valabilla (Luni, 2 aprilie 2012, 12:35)

                Xu [anonim] i-a raspuns lui valabill

                A stabilit ca procesul de extragere si transformare a minereului va costa mult peste cele 3 miliarde de EUR la cat se estima valoarea zacamantului.

                De fapt, firma care va prelua Cuprumin, va iesi in pierdere. Si o vor face pentru:
                - ca sunt baieti faini, prieteni cu MRU pe care il ajuta la nevoie
                - doresc sa ne ajute sa scapam de acest zacamant care ne incomodeaza
                - nu au nevoie de bani, dorind doar sa faca o fapta buna

                Ar trebui sa ii rugam frumos sa ne scape de toate zacamintele pe care le mai avem, doar asa de dragul de a face in ciuda la ailalti, ca noi putem fura mai mult.

                Sunt lucruri stiute de orice pdlist care face propaganda pe forumuri
      • 0 (2 voturi)    
        excelenta observatie (Luni, 2 aprilie 2012, 9:40)

        lzrd [utilizator] i-a raspuns lui Costel Ivu

        aceasta ca isi pregateste terenul pentru afirmatia cu greaua mostenire ca al cat se pricepe el si antenescu la macroeconomie ne vor astepta vremuri grele; poate ca depinde si de noi pe cine vom vota,poate reusim sa nu mai intre udmr la guvernare si sa se opuna modernizarii statului,sa avem guvern cu o sustinere buna in parlament si 300 de parlamentari cat mai dedicati interesului general si national.
    • +10 (14 voturi)    
      adevarul (Duminică, 1 aprilie 2012, 17:22)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Cred ca nu tineti cont ca astazi este 1 Aprilie si cineva, tocmai vrea sa ne pacaleasca.
    • -1 (1 vot)    
      De acord cu comentariul, (Luni, 2 aprilie 2012, 9:35)

      lzrd [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      in general,dar nu sant de acord cu afirmatia ca pdl se prabuseste!PDL ,v-a pleca de la guvernare deoarece noi ii vom multumi pentru ce a facut si vom vota mai mult pe altii,insa sa alegem cat mai bine,fara emotional,fara influiente deadreptul nocive ale acelor televiziuni,fara sacose,galeti sau ce le va mai trece prin cap.De noi depinde daca aceasta cotitura in politica,in justitie,in viata sociala demarata deBasescu si PDL va continua si nu ne vom intoarce la stilul Nastase:statul sant eu!
  • +37 (47 voturi)    
    Ponta anunta recesiunea cu bucurie (Duminică, 1 aprilie 2012, 11:40)

    Vizitiul [utilizator]

    Cat rau pot sa doreasca astia Romaniei!
    • +27 (31 voturi)    
      recesiune?! (Duminică, 1 aprilie 2012, 14:59)

      Gg [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      Pontanel pregateste terenul pentru cand ( crede el ca ) va fi la putere.Isi creeaza alibiuri sa poata face ce vrea.
      Ghinionul lui ca libertatea de exprimare dezvoltata pe vremea mandatelor PDL nu se poate curma dintr-o data.
      Nu ne mai putem intoarce ca pe vremea lui Bombo si vor fi destule publicatii neaservite/nesantajabile care sa semnaleze toate gainariile pe care crede ca le poate face ( presupunand ca-i iese smecheria ).
      • -1 (5 voturi)    
        LUI Gg (Luni, 2 aprilie 2012, 4:27)

        carat [utilizator] i-a raspuns lui Gg

        N-as fi chiar atat de optimist.
    • +26 (30 voturi)    
      care recesiune? (Duminică, 1 aprilie 2012, 15:11)

      precaut [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      daca ai in trim. 1 crestere de 172%, iar in trim 2 numai de 171%, iar in trim 3 numai 170% se cheama dupa creierul lui Ponta ca esti in recesiune (nu a scazut 2 trim. consecutive?). BNR are cu totul alta parere, dar cand e sa faci spume la gura..... PS. Parca parlamentul e nelegitim zice Ponta, atunci de ce sa vina ANRE sub controlul parlamentului? cand debitezi minciuni dupa minciuni vine vremea cand nu mai stii ce-ai mintit.
      • -4 (10 voturi)    
        mai pune mana pe carte (Duminică, 1 aprilie 2012, 22:25)

        unu [anonim] i-a raspuns lui precaut

        Si lasa balaritul pe forumuri.

        Dupa o crestere X% (indiferent cat este X) daca ai o scadere Y% (fata de X) si Z% (fata de Y) se numeste recesiune.

        Parlamentul va fi legitim dupa alegeri. El va ramane legitim daca se va elimina traseismul care a schimbat majoritatea parlamentara de la alegerile din 2008
        • +1 (3 voturi)    
          Mai citeste (Luni, 2 aprilie 2012, 8:39)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui unu

          Economia Romaniei este in crestere. E drept, cresterea e mica, mai mica acum decat in trinestrul anterior, dar tot crestere e.
          • 0 (0 voturi)    
            re-citeste ce-ai citit! (Luni, 2 aprilie 2012, 17:38)

            Xu [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

            Am incercat sa iti dau o SURSA, ceea ce tu omiti la majoritatea enunturilor tale.

            Romania a avut scadere economica pe T4! Acum nici o luna, domnu ministru de finainte anunta deja intrarea, bineinteles "tehnica", in recesiune incepand cu T1 2012. Se stia de la acea data ca vom avea o scadere economica (datorata cel mai probabil conditiilor meteo).
            http://economie.hotnews.ro/stiri-finante-11704830-bogdan-dragoi-primul-trimestru-scadere-fata-trimestrul-anterior-tehnic-putem-intra-recesiune.htm

            Nu a mai revenit nimeni "cu amanunte" pentru ca intre timp carmaciul a zis ca a gasit bani de salarii marite. Si atunci lumea si-a zis ca trebe sa fi fost o greseala anuntul facut de finante. Sigur vom avea crestere daca avem bani de mariri, nu?

            De fapt am uitat. In lumea portocalie, lucrurile sunt intotdeauna roz. Hais!
        • +2 (2 voturi)    
          Ai o logica imbatabila. (Luni, 2 aprilie 2012, 10:30)

          terebent [anonim] i-a raspuns lui unu

          Dupa logica ta, daca intr-o luna Romania are o crestere economica de 10% atunci in luna urmatoare este absolut necesar sa aiba o crestere de 10.1 % ca daca are o crestede de doar 9.9 % atunci cresterea este de fapt o descrestere.
          Unde va invata argumentele astea in Kiselef sau la Antene?
          • +1 (1 vot)    
            ce pot sa spun (Luni, 2 aprilie 2012, 12:50)

            Xu [anonim] i-a raspuns lui terebent

            Cica mai toti economistii sunt de acord cu aceasta teorie, chit ca nu e perfecta.

            "The technical indicator of a recession is two consecutive quarters of negative economic growth as measured by a country's gross domestic product (GDP)"

            http://en.wikipedia.org/wiki/Recession

            In exemplul tau, tu vorbesti de crestere pe fiecare trimestru. Dupa o crestere de 10% este de ajuns sa ai doua trimestre consecutive de scadere de 0.1% (desi e in marja statistica) pentru a fi considerat tehnic in recesiune.
      • -1 (1 vot)    
        Bula este in recesiune (Luni, 2 aprilie 2012, 8:45)

        Anonimul [anonim] i-a raspuns lui precaut

        Ponta acum a ajuns pe post de Bula. Recesiune simte el in buzunarul lui. Sa vezi Bula cand vor fi privatizate companiile din energie si oamenii ta scosi pe limie moarta atunci sa vezi ce recesiune are punga ta. Mincinos ca tot USLeul
    • +27 (31 voturi)    
      Satisfactie, mai degraba! (Duminică, 1 aprilie 2012, 15:26)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      Mi se pare incredibil sa vad cu cata satisfactie anunta domnul Ponta (care se vrea viitor premier al tarii) faptul ca am intrat in recesiune. Nu se multumeste, insa, si pluseaza: "o tara neatractiva pentru investitii" sau "o tara dificil de controlat dpdv bugetar". In final vine si epilogul: "O tara pe care USL va trebui sa o guverneze in cele mai grele conditii", adica sa ne fie clar, ei (USL) se vor sacrifica pentru popor si vor fi aproape obligati sa guverneze tara, pentru a o duce pe taramul unde laptele si miere vor curge in rauri! Cata ipocrizie, cat populism ieftin, cata mizerie morala pe scena noastra politica!
  • +32 (34 voturi)    
    Pai (Duminică, 1 aprilie 2012, 11:40)

    yvon [anonim]

    mare lucru ,nu a mai ramas dupa tsunami-ul PSD_PNL.
  • +29 (33 voturi)    
    !!! (Duminică, 1 aprilie 2012, 11:45)

    Cris [anonim]

    Cine merge astazi la benzinarie sa umflam conturile rusilor? este super oferta de la Nastase
    • +23 (27 voturi)    
      ... (Duminică, 1 aprilie 2012, 16:04)

      calamaru [anonim] i-a raspuns lui Cris

      "Romania in recesiune, guvernul vinde resurse". Si pdsr vrea binele Romaniei. Yeah, sure. De binele romanilor crapati voi, Ponto, cum sa nu. Eu cred ca muriti de spaima ca nu o sa mai aveti voi ce fura.
      • +9 (13 voturi)    
        Felix contracte ? (Duminică, 1 aprilie 2012, 17:57)

        Anonimul [anonim] i-a raspuns lui calamaru

        Si inca ceva prin privatizare vor fi desfintate contractele baietilor destepti( de fapt al hotilor) in care intra si Felix Voiculescu de unde teama lui Ponta ca nea Felix nu va mai avea de unde sa alimenteze conturile USLului si de unde bani sa-l mai trimita pe Sova la reciclare in USA?
  • +28 (30 voturi)    
    ba, frate al meu ! (Duminică, 1 aprilie 2012, 11:51)

    pacala [anonim]

    ori, ori !
    ori parlamentul este reprezentativ pt. popo'u roman, or nu este. ca asa ziserati can' ati hotarati sa faceti tusha. ca nu e.
    hai, hotatriti'va !
  • +36 (40 voturi)    
    discutie tehnica cu iz electoral (Duminică, 1 aprilie 2012, 11:55)

    Lucian* [utilizator]

    referitor la vandut, sunt de acord cu ce zice, dar sa nu uite in mandatul cui a disparut petrolul care ca si valoare era net superior fata de cupru.
    Autoritatea de reglementare cica ar trebui sa fie independenta de Guvern.
    Hm, de ce?
    Si cum isi mai face guvernul politica pe energie?
    Nu ca s-ar fi facut ceva pana acum in afara de discutii.

    Parlamentul, singura institutie reprezentativa...
    Si pe presedinte cine l-a ales? Martienii?
    Indiferent ca ne place sau nu, presedintele a fost ales prin vot cu adevarat nominal :) si drept urmare ESTE reprezentativ pentru poporul roman.

    Strict show politic pe banii nostri!
    • +14 (20 voturi)    
      mare deosebire!!! (Duminică, 1 aprilie 2012, 15:14)

      precaut [anonim] i-a raspuns lui Lucian*

      petrolul brut (titei) extras de la noi poate pleca la rafinare si aiurea (cam cum se intampla cu titeiul arab). Minereul de cupru e FOARTE sarac, daca-l transporti asa cum e te costa transportul (daca ai capacitate) mai mult decat minereul. Restul sunt imbecilitati pontice.
      • +7 (11 voturi)    
        hm (Duminică, 1 aprilie 2012, 17:02)

        alex [anonim] i-a raspuns lui precaut

        Pai zi tu unde sa il rafineze in Romania. Cam toate facilitatile de purificare a cuprului au dat faliment:

        "Petre Ianc, fost director general al Direcţiei Politici Industriale din cadrul Ministerului Economiei, spune că privatizarea Cupru Min nu aduce mai nimic industriei româneşti, având în vedere că lanţul de producţie a cuprului cu valoare adăugată a dispărut în urma falimentelor şi cuprul nerafinat de Cupru Min va fi exportat.

        "Este mai mult o operaţiune bananieră. Ne transformăm în Sierra Leone sau Namibia. Cuprul o să plece la export cu 20% puritate. Care e câştigul ? Nişte bani şi în continuare nu mai avem niciun avantaj şi câteva iazuri de decantare. Aici e tragedia. Nu a existat o clarviziune. Ar fi fost util să gestionăm această privatizare astfel încât să fie investit şi în rafinării, în electroliză, ca să păstrăm lanţul de producţie cu valoare adăugată", spune Ianc.

        El povesteşte că înainte de Revoluţie cuprul pleca de la Cupru Min la rafinăria din Zlatna, unde era adus la o puritate de 90%, iar mai departe către rafinăria Pheonix Baia Mare (parte a Cuprom Bucureşti), unde rezulta cupru electrolitic şi se rafina până la o puritate de 99,99%, rezultând totodată aur şi argint.

        De aici lanţul de producţie al cuprului continua cu Metrom Braşov, unde se transforma în produse plate, şi cu fabrica din Zalău, unde se producea sârmă. În prezent tot acest lanţ de producţie nu mai există, fapt pentru care cuprul în formă brută va fi exportat."

        Sursa: http://www.zf.ro/companii/cea-mai-misterioasa-privatizare-a-primaverii-guvernul-nu-stie-si-spune-ca-nici-nu-i-pasa-cine-este-in-spatele-cumparatorului-cupru-min-9444893
        • 0 (0 voturi)    
          cupru! cupru! (Luni, 2 aprilie 2012, 12:12)

          prudent [anonim] i-a raspuns lui alex

          daca-l citezi pe dl. in cauza, noteaza ca vorbeste despre CUPRU (nu despre minereu)! rafinarea ajunge la aprox 100%. Nu avem AZI capacitati in functie SI pt. ca nu aveam ce rafina. Eu as presupune ca -daca le vine mai ieftin- acei investitori vor rafina in RO, asta fiind logica economica. NB. Logica economica nu are nimic in comun cu cea "postaceasca". PS. si nu vorbim de Cuprumin Deva ci de Abrud, care are cu TOTUL alte cifre.
  • +31 (41 voturi)    
    CATA IPOCRIZIE SI FATARNICIE?! (Duminică, 1 aprilie 2012, 12:01)

    Rescatorul [anonim]

    Revoltator?! Dupa ce PSD si PNL au dat resursele si activele cele mai importante ale tarii mafiei KGB-iste si altora pe degeaba, i-a apucat brusc mila de romani?! Le e frica nu mai ramane nimic lui Felix si Gazprom-ului? Cat tupeu si nemernicie! Astia pur si simplu ne jignesc inteligenta!
    • -1 (5 voturi)    
      voi va auzitzi? Daca au furat unii, furam totzi? (Luni, 2 aprilie 2012, 9:09)

      Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui Rescatorul

      Vad ca asta este melodia portocalie:
      "da' cat a furat PSD-ul...nu zice Ponta?"
      Deci....ca PDL vinde tot ce a mai ramas, este in regula?
      A vandut PSD-ul, a vandut PNL-ul, acum este randul PDL.
      Asa este? Este normal sa vindem resursele?
      Care mai este deosebirea intre Romania si o colonie oarecare?
      Mai este ceva romanesc in economia asta?
      Eu zic sa nu mai vindem cu felia, hai sa dam anuntz ca vindem Romania cu totul, all inclusive, la pachet.
      Daca avem noroc ne iau nemtzii, desi nu-mi place ca trebuie sa invatz germana, dar tare ma tem ca ne iau chinezii si sa vezi atunci distractzie....
    • +1 (1 vot)    
      propagandist penibil . (Luni, 2 aprilie 2012, 9:36)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Rescatorul

      adica daca aia au furat , e normal sa se fure in continuare .. nu ?

      sincer nu iti este rusine sa citesti ce ai scris ?
  • +15 (25 voturi)    
    Pierdere de vreme (Duminică, 1 aprilie 2012, 12:02)

    Lucian [anonim]

    sa-l mai ascultam pe dl.Ponta,chiar si pe vremea asta
  • +26 (32 voturi)    
    rezultatul (Duminică, 1 aprilie 2012, 12:08)

    translativus [utilizator]

    Daca guvernul MRU vinde "ce a mai ramas", pe celelalte cine le-a vandut? Acele vanzari aveau
    "legatura cu interesele Romaniei"?
    Daca "Parlamentul este singura institutie reprezentativa pentru poporul roman" de ce a aprobat prin lege respectivele vanzari?
    Nu cumva, imbrobodeala aceasta aiuristica si demonstrat paguboasa, este tocmai din cauza Parlamentului? Pe noi ne reprezinta, sau isi reprezinta propriile interese?
    De ce sa mai mentinem acest sistem politic?
  • +24 (34 voturi)    
    lider PSD... (Duminică, 1 aprilie 2012, 12:15)

    viorel [anonim]

    Ponta scoate cu naturalete prostioare din scafarlie...tupeist, ingamfat, intelectual de doi bani, ca si tanarul Sova...Nu se lipeste de ei simtul responsabilitatii, munca bine facuta...
  • +23 (29 voturi)    
    psd (Duminică, 1 aprilie 2012, 12:15)

    ady [anonim]

    acest partid a tinut pe romani in recesiune 20 de ani..ne-au luat banii prin falimentarea controlata a bancilor si inflatie .de asemenea psd a fost un jucator la FNI care sub umbrela statului prin CEC a saracit sute de mii de romani in timp ce ei aratau crestere economica
    • +1 (1 vot)    
      clar .. psd e de vina si pt ce afacut pdl ... (Luni, 2 aprilie 2012, 9:37)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui ady

      cat de inteligent esti ....

      trist e ca o sa si votezi pentru viitorul acestei tari ...
  • -4 (18 voturi)    
    din pacate asa este (Duminică, 1 aprilie 2012, 12:20)

    ploiesteanu [anonim]

    guvernul nu e in stare nici macar sa gestioneze criza, daramite sa ne scoata din ea? Mai vindeti, ce-a mai ramas, indiferent de pret. Aduceti ceva bani (putini) la buget si va mariti si voi profitul din comisioane, nimeni nu raspunde pentru asta. Vezi, Petre Roman, vezi Nastase, vezi Vacaroiu ca "asa au cerut nevoile tarii". Cand a crescut pretul cuprului de 10 ori si zacamantul e evaluat la 6 miliarde de euro. Bineinteles, in aplauzele occidentului, care considera ca trebuia vandut de mult, impreuna cu ce a mai ramas din Petrom si Tranelectrica. Politica antinationala continua.
  • +23 (27 voturi)    
    la chestia cu recesiunea (Duminică, 1 aprilie 2012, 12:23)

    visio [anonim]

    eu zic sa nu ne grabim ca se sperie oamenii; desigur, cei care stau cu ochii in telenovele toata ziua; pentru ei este mesajul lui ponta; evident ca e greu, dar ar fi fost ciudat sa ne fie bine; adica, ne-ar fi fost bine daca nastase&iliescu nu vidneau pe nimic industria romaneasca; de aceea spun ca orice om responsabil, cu oricata luciditate, nu poate vota usl=psd=pdsr; in niciun caz si nicodata; au mai guvernat si numai datorita lor suntem in halul asta; dar, asa cum a spus si iliescu, e mai usor sa vanda tot si apoi sa se imprumute pentru salriile bugetarilro si a pensiilor....
  • +20 (26 voturi)    
    Poanta vorbaret mincinos ! (Duminică, 1 aprilie 2012, 12:27)

    martin [anonim]

    In ultimul timp individul Poanta Draiverul Mongoloid, a devenit un vorbaret manevrier,care exploateaza toate facilitatile ticaloase ale PDSR,de la Oprescu zis Catavencu la imoralitatea continua a lui Popescu Piedone, trecand prin consilierii PDSR de tip Giugula si Stan. Sa nu-l uitam si pe consilierul pe energie al lui Poanta, Iulian Iancu,despre care se vor afla poate afaceri cumplite chiar in energie.
    Ideea de baza a lui Poanta este profund democratica ,adica traseistii de la ei sunt javre criminale ,iar traseistii veniti la ei,direct sau reveniti, sunt eroi morali si glorii ale neamului !
  • +21 (29 voturi)    
    vezi ma ponta,de ce nu ai acceptat functia de... (Duminică, 1 aprilie 2012, 12:28)

    popcorn monta [utilizator]

    priministru?salvai si tu poporul roman de suferinta...asa nu esti decat un demagog ipocrit...un chibit care comenteaza ce vede in reluare la tembelizor...
  • -12 (22 voturi)    
    continuare (Duminică, 1 aprilie 2012, 12:31)

    El Condor [anonim]

    Di pacate trebuie sa recunosc ca, ori din motive propagandistice, ori din patriotism, tanarul are dreptate. Chiar daca atrage simpatii, M.R.U. continua politica lui Boc si , ascultand de mult prea iubitul sau conducator, vinde tara bucata cu bucata. De fapt sunt sigur ca este o necesitate a coetnicilor lui cipilicari de a OCUPA ROMANICA fara a li se putea opune nici un BASTINAS MIORITIC.
    • -1 (1 vot)    
      Are dreptate? (Luni, 2 aprilie 2012, 8:42)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui El Condor

      Pai de ce a refuzat sa fie prim ministru daca tot stie ce e de facut? El doar critica, sa fie ij prim planul media, atata tot. Nu a vrut PM acum pt ca si-ar fi dat seama romanii ce om e si l-arfi debarcat in toamna. El vrea sa fie asigurat 4 ani.
  • +22 (24 voturi)    
    recesiune????? (Duminică, 1 aprilie 2012, 12:41)

    pragmatic [anonim]

    D-nule Ponta!Romania a intrat in recesiune in anul 1947,iar din anul 1990 a apast pe acceleratie,desi nu era necesar, o luase deja la vale,prinzand o viteza de raliu.Masina numita Romania,deocamdata nu are frana.Vinovati:politicienii+institutiile statului.D-nule Ponta,nu va recomand aceasta masina "Romania",sunteti in pericol de a va frange gatul.Ce credibilitate are d-nul Ponta?Daca nu ii comvine ceva,azi-minte,maine-cosmetizeaza,poimaine se balbaie,etc...
    • -11 (25 voturi)    
      MRU este deja compromis (Duminică, 1 aprilie 2012, 13:44)

      zizin [utilizator] i-a raspuns lui pragmatic

      M.R. Ungureanu se compromite singur. Doar 3 exemple:

      1. a secretizat contractul cu Chevron, cand alte tari (ex. Bulgaria) au refuzat sa lucreze cu Chevron-Texaco din cauza problemelor de mediu pe care le creaza metoda de exploatare prin fractionare hidraulica.
      2. a blocat 200 de oameni nevinovati intr-o mina, ca sa o viziteze el cu prefectii si subprefectii! Nu se deosebeste cu nimic de perioada Ceausescu prin aceasta actiune.
      3. a vandut Cuprumin la o valoare de 10 ori mai mica decat valoarea zacamantului.

      Mai mult, tine blocata si, vezi doamne, o sa o rediscute cu noii ministri O.G. privind marirea redeventelor pentru resursele naturale.

      Nu-l mai luati in brate pe MRU. El este doar trompeta lui Basescu si a intereselor obscure ale mafiei internationale, interese pe care le slujesc amandoi cu nerusinare. Sper sa piarda sefia guvernului cat mai curand.
      • +5 (9 voturi)    
        asta nu-i rau (Duminică, 1 aprilie 2012, 14:32)

        unul [anonim] i-a raspuns lui zizin

        Daca a vindut Cuprumin la pret mic insemna ca putem cumpara actiuni profitabile.
        Asta-i cat se poate de bine Domilor.
  • +20 (30 voturi)    
    Populism nationalist - 'Nu va vindeti tara' (Duminică, 1 aprilie 2012, 13:01)

    oilman [utilizator]

    Ponta incepe sa ia lectii si de la Vadim. Nu privatizati, continuati sa pierdeti bani, ce-ar fi sa incepem sa nationalizam (puteti lua lectii de la chavez ....) tot ce s-a privatizat din 1990. Revenind, dealul facut recent de guvernul Ungureanu este excelent, Ponta ar putea macar sa-si tina gura si sa debiteze mai putine timpenii. Factorul cel mai ingrijorator pentru Romania este ca un 'moron' de tipul lui Ponta (si nu e singurul) este in prim planul politicii romanesti. Rusine !
    • +14 (16 voturi)    
      hihi nu va vindeti tara (Duminică, 1 aprilie 2012, 17:23)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui oilman

      ca o da Pontonescu gratis la prieteni cand ajunge la putere
  • +22 (24 voturi)    
    crin (Duminică, 1 aprilie 2012, 13:05)

    alex [anonim]

    Pai si crinut unde era. Ca nu l-am vazut la conferinta .Aha, era abia ora 11,oo si inca dormea si visa frumos:ca nu o sa ajunga niciodata presedintele tarii.
    Dormi in continuare crinut betivan..
  • +19 (21 voturi)    
    victotrash.... (Duminică, 1 aprilie 2012, 13:29)

    jorj [anonim]

    Ne-am prins, de 4 ani tot macaniti aceeasi placa, ca aia nu e bine ca cealalta e gresita, ma rog poate chiar sint, da, daca veniti voi, gasca asta hamesita ce faceti ? Continuati sa carcotiti steril.....sau o schimbati cu aia, nu ne vindem tara strainilor, lasati-ne pe noi sa o furam... suna cunoscut, pt. tovarasii ilici, nastase 7 case, etc, etc.
  • +18 (22 voturi)    
    Ipocrizia la ea acasa (Duminică, 1 aprilie 2012, 13:32)

    tataie [anonim]

    Daca MRU a vandut resursele Romaniei, atunci bombonel inocentu'-persecutatu' ce-a vandut? Pentru asta, d. Ponta, mai ai un vot de la mine. In total doua voturi, pe acelasi buletin de vot, promotie, numai pentru domnia ta!
  • +18 (22 voturi)    
    ... (Duminică, 1 aprilie 2012, 13:33)

    Andrei [anonim]

    Ponta in loc sa vina cu solutii, cu propuneri privind modalitatile de imbunatatire a standardului de trai al romanilor, da doar din gura aiurea. Rolul opozitiei nu este doar sa critice, ci si de a arata concret unde se greseste si cum se pot remedia greselile. Sa dea din gura aiurea stie toata lumea, in conditiile in care nu demonstreaza ca e gresit ce face actualul guvern , afirmatiile lui Ponta si ale lui Antonescu sunt gratuite si ar fi mai bine sa se abtina.
  • +21 (25 voturi)    
    ponta (Duminică, 1 aprilie 2012, 13:43)

    dorel [anonim]

    ponta, fost procuror, doctor in drept penal, fara un program anticoruptie, voi psd-isitii vorbiti ?, care ati furat resursele si fabricile pe nimica, mai ales nastase, de ex petrom, etc, daca nu le-ati vandut ieftin strainilor, le-ati furat voi prin coruptie si hotie institutionalizata
  • -11 (23 voturi)    
    Antipatic dar corect (Duminică, 1 aprilie 2012, 14:04)

    Nelu [anonim]

    Presimt ca Ponta o sa bage la parnaie vreo 10.000 de corupti portocalii. Ceea ce nu cred ca e foarte rau, avand ca are dreptate in ceea ce priveste vanzarea resurselor bucata cu bucata. Oricat mi-ar fi de antipatic, Pontache are dreptate
    • +6 (10 voturi)    
      resursele au fost valorificate (Duminică, 1 aprilie 2012, 14:26)

      un moldovean [anonim] i-a raspuns lui Nelu

      Resursele au fost valorificate. Daca a existat coruptie trebia anuntata procuratura. Daca nu s-a facut inseamna cu nu au existat dovezi.
      Hai sa ne gandim mai bine la viitor.
      Daca se mai privatizeaza ceva, are fiecare posibilitatea sa cumpere actiuni, deci sa devina coproprietar.
      Eu ma bucur de asta.
    • +3 (5 voturi)    
      antipatic dar corect (Duminică, 1 aprilie 2012, 14:53)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Nelu

      nelu tot ion ramane
    • +8 (10 voturi)    
      sunt daltonist??? (Duminică, 1 aprilie 2012, 15:18)

      naiv [anonim] i-a raspuns lui Nelu

      de cand au devenit portocalii Nastase (Petrom) si Tariceanu (Sterling) ? Daca se incepe cu ei e perfect, desi mai asteapta FELIX, Seres, D.I.Popescu, Miki Spaga si altii. Si parca Ponta vorbea de 4000 de posturi de corupti, tu esti mai breaz?
    • +7 (9 voturi)    
      antipatic (da) dar corect?! (Duminică, 1 aprilie 2012, 15:35)

      Gg [anonim] i-a raspuns lui Nelu

      Desi Ponta si ai lui sunt ciumpalacii tarii, mi-as da jos palaria in fata lor daca ar baga la puscarioe mai mult de 100 personaje penale ( nu 10.000 ) indiferent de culoare si rang ( pot fi si numai portocalii).
      Pariem insa ca nu se va intampla nimic?
      Aia care au furat acum sub PDL ( cu cotizatia aferenta), dupa alegeri vor fura sub USL ( cu cotizatia aferenta).
      A venit PNT-ul la putere si nu i-a deranjat nici cu o boare si crezi ca or sa faca astia diamantu praf?Nu vezi ca au inceput deja sa-i asimileze?
      Sa fim seriosi, esti naiv.
  • -6 (20 voturi)    
    Cand vom avea ? (Duminică, 1 aprilie 2012, 14:06)

    Desteptu [anonim]

    Un prim - ministru si politicieni care sa sa fie etnici romani si sa simta romaneste ?
    De vanzatori de tara m-am saturat !
    • +2 (4 voturi)    
      cand vom avea? (Duminică, 1 aprilie 2012, 15:37)

      Gg [anonim] i-a raspuns lui Desteptu

      Poate cand nu va mai ramane nimic de furat/vandut.
      Adica niciodata!Doar daca nu ne ajuta AK47
  • +5 (11 voturi)    
    recesiune (Duminică, 1 aprilie 2012, 14:19)

    m [anonim]

    Pentru toti care va dati cu parerea.In 1989-90 ati luat in primire o tara fara datorii si cca 5mld.dolari de incasat.Tara producea de toate,veti spune necompetitiv,cu pirderi,etc.Nimic mai fals.Cei care au preluat puterea,neavand stiinta de a conduce,au vandut totul pe nimic dar pe mult pentru ei.Ati distrus tot(la pret de fier vechi) ca sa va mearga voua bine.Ati facut averi cat pentru 7 vieti.Au plecat din tara cca 4mil.de oameni buni de munca,care produc PIB in alte tari si care si-au luat copii,care nu vor reveni in ROMANIA.Daca puteti gandi,efectul va fi devastator.Am gandit ca un tanar poate recupera ,in parte,ce s-a pierdut.acel tanar poate fi oricine.De ce "postacilor" interesati nu vreti sa dati credit unui alt om ,tanar,oricare ar fi acela?Mai rau decat acum nu poate fi.
  • +15 (17 voturi)    
    PONTA MINTE! (Duminică, 1 aprilie 2012, 14:45)

    Alexandru Mitache [anonim]

    De ce e Ponta mincinos?
    Pentru ca:
    1. INNSE: Produsul Intern Brut estimat pentru trimestrul IV 2011 a fost de 183.943,2 milioane lei preţuri
    curente, în creştere – în termeni reali – cu 1,9% faţă de trimestrul IV 2010.

    2. O regula acceptata de majoritatea analistilor este ca se considera a fi recesiune in cazul in care cresterea produsului intern brut (PIB - gross domestic product - GDP) este negativa mai mult de doua sau mai multe trimestre.

    3. Comparația trimestrială se face cu trimestrul corespunzător al anului anterior, nu cu trimestrul anterior.

    Numai un tampit ca Ponta ar putea crede ca o tara care are crestere de 30% in trim. I, de 40% in trim. II, de 20% in trim. III si de 15% in trim. IV se afla in recesiune.
  • 0 (10 voturi)    
    s-au schimbat vremurile (Duminică, 1 aprilie 2012, 15:07)

    aracic [utilizator]

    trebuie sa recunoasteti, replicile noastre sunt tot mai palide, pana mai acu 2-3 luni radeam pe saturate si comentam fericiti la iesirile cuplului hazliu, dar in ultima vreme parca... incep sa li se cam lege toate. Declar PDL un partid decedat pt multi ani de acum incolo. Mai ramane speranta ca usl nu face 50%...sau?... in fine, oricum ne-am ars la alegerile din toamna.Gata cu vrajeala
  • +15 (19 voturi)    
    Dezinformare totala (Duminică, 1 aprilie 2012, 16:16)

    dumitru vaduva [anonim]

    Romania este in recesiune tehnica.Stie Ponta ce este recesiunea tehnica? Ori stie si este un dezinformator mincinos si necinstit,ori nu stie si pentru asta nu are nici o scuza.Vasilescu,de la Banca Nationala ne-a explicat la televizor,ce este recesiunea tehnica. Daca in decembrie 2011 cresterea economica a fost de 4%,iar in ianuarie de 3%,sa zicem,aceasta se numeste recesiune tehnica.Este deci o scadere economica,dar nu una negativa ci o scadere in raport cu cresterea din luna precedenta,ca sa ma exprim corect.Deci Ponta ridica aici o falsa problema,inducand ideea falsa ca Romania,doua luni la rand a avut o scadere ceea ce o plaseaza in recesiune.Complet fals.Romania nu este in recesiune,ci este pe o crestere economica minima,mai mica decat in lunile precedente.
    Pe urma,guvernul nu este mai putin reprezentativ decat parlamentul,pentru ca el,guvernul,este aprobat de o majoritate parlamentara.Acdeasta majoritate il face reprezentativ in raporturile lui cu poporul.Iata inca o minciuna si o dezinformare.
    In ce priveste resursele,ele trebuiesc valorificate in asa fel incat tara sa aiba un profit,iar daca profitul scontat este bun,este foarte bine,in vremuri de crioza. In ce priveste datele tehnice ale afacerii guvernului cu resurse,mai mult ca sigur ca Ponta nu le are si vorbeste,din nou,fara acoperire.Nu cred ca guvernul ar fi incheiat o afacere din care sa piarda si mai mult ca sigur ca se va realiza un profit consistent pentru tara.Ponta face o afirmatie fara sa vina cu date tehnice prin care sa ne demonstreze ca guvernul ,in mod intentionat si neloiual pentru popor,a vandut avutia tarii,pentru nu stiu ce interese obscure.Ponta,trebuie sa vina aici cu dovezi de reaua intentie a guvernului,nu sa faca afirmatii nastrujnice.Spusele lui,in aceasta situatie,seamana enorm cu lozinca anilor 90"nu ne vindem tara",dupa ce Iliescu,Vacaroiu,Nastase,Tariceanu si alti excroci aflati temporar la carma tarii,au vandut totul pe nimic. Ponta,urmasul "demn" al acestor vanzatori
  • +11 (15 voturi)    
    ...... (Duminică, 1 aprilie 2012, 16:20)

    Marinela [anonim]

    hai sa fim seriosi !! Dupa ce PSD si PNL au dat resursele cele mai importante ale tarii mafiei KGB-iste si multi altora pe lucru de nimic , vorbesc de binele tarii , de mila ? cate nerusinare si perfidie !!
  • +11 (17 voturi)    
    Ponta ne insulta prin modul de a minti. (Duminică, 1 aprilie 2012, 16:23)

    mircea [anonim]

    La Ponta vorbeste gura fara el.De fapt nu-i nici-o diferenta si daca ar fi.Ponta bate campii si minte cu seninatate,tipul hotului versat care minte ca nu fura.Tot ce a avut mai valoros Romania a vandut pe nimic(pentru tara,dar cu spaga in buzunarul propriu)de catre PSD-Petrom,marile combinate chimice,marile rafinarii,Siderurgia.In ultimul timp ,stiu ca sau vandut actiuni pe bursa,lucru ce face orice societate comerciala serioasa intr-o economie de piata.Dar Ponta care vrea pentru Romania un fel de comunisto-capitalism,cam cum este alianta lor monstruoasa numita USL,care consta in transferul gratuit a unor societati comerciale de stat in proprietatea unor oameni de incredere si aparitia astfel a asa zisei burghezii rosii.Prin ce spune Ponta,ne crede prosti.
    • +8 (12 voturi)    
      CORECT SPUS................. (Duminică, 1 aprilie 2012, 16:53)

      vasile [anonim] i-a raspuns lui mircea

      In Iasi PSD a ras tot.
      CUG,Terom,Nicolina,Tesatura,Metalurgica.Am ramas cu o floare numita Antibiotice care cat pe ce sa fie si asta vanduta pe doi lei de Fene Chiulu fost PNL azi USL
      Pe locul lor se ridica moluri.
      Sa adaugam si distruerea agriculturii de Stat[foste IAS] vandute tot pe doi lei +Sf. Spaga unor acoliti in guvernarea Nastase.
      Iar azi importam la greu mancare de la straini.
      Hotii striga hotii...............
    • +7 (9 voturi)    
      Ce vrea Ponta si ai lui (Duminică, 1 aprilie 2012, 19:23)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      s-a vazut foarte bine atunci cind au fost la guvernare. Au construit o "democratie" a privilegiatilor prin multimea de legi de salarizare si de pensionare speciale, prin contractele cu statul pentru clientela lor, prin privatizarile paguboase pentru toti romanii, etc.
  • +9 (11 voturi)    
    In timpul lui Iliescu am fost in recesiune (Duminică, 1 aprilie 2012, 18:32)

    gg [anonim]

    15 ani.O generatie distrusa,pierduta,cu termenul ala abject 'de sacrificu' ,ca animalele la abator.
    • +1 (1 vot)    
      ce memorie ... selectiva ... (Luni, 2 aprilie 2012, 9:46)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui gg

      in timpul lui iliescu , am fost de scarificiu pt ca ei sa se imbogateasca .

      in timpul lui basescu suntem in solidaritate , casa se imbogateasca ei .
  • +5 (9 voturi)    
    lool.. (Duminică, 1 aprilie 2012, 23:50)

    who [utilizator]

    De fapt cel mai mare of al domnului Ponta este ca nu pot lua ei decizia legata de ANRE , nu "recesiunea" din Romania!
  • 0 (2 voturi)    
    pohta ce am pohtit (Luni, 2 aprilie 2012, 6:23)

    ALL GAARF [anonim]

    Conform zicerii "cu cat mai rau pentru tara cu atat mai bine pentru noi"urmasii comunistilor se pregatesc sa puna laba pe nefericita Romanie.Sapte ani in afara resurselor financiare i-au dus in faliment cu datorii imense.Portareii au inceput sa-si faca drum catre palatul din Kiselef.Cine a avut impresia ca acest Pontanac si-a schimbat atitudineas-au inselat amarnic
    caracatita rosie nu-si schimba culoarea si obiceiul.In anul 2012 cu Rominia in UE si NATO sa apari ce declaratii care si pe vadim il face gelos in legatura cu privatizarea cuprului (nu cel din Deva ci cel de pe raul Ariesi rosu de poluare)este impardonabil.
    Ce vor fi zicand "prietenii "de peste ocean? asteptam reactia ambasadorului SUA.
    NU PERMITETI CARACATITEI ROSII SA IMBRATISEZE ROMANIA
    • +1 (1 vot)    
      ce vorbesti tu ? (Luni, 2 aprilie 2012, 9:44)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui ALL GAARF

      da e o vanzare ilegala .
      da , au vandut pe nimic resulsele de cu ale tarii .

      da, risca vietile a milioane de oameni prin acceptarea forarilor pt gaze de sist .

      ce sa zica 'prietenii' de peste ocean ? ... poate ca e bine pt ei , ca toate astea au fost vandute prin 'prietenie' .


      si mai lasati placa cu comunismul .. e fumata ...
      si pana una alta zi tu ce parere ai de caracatita portocalie , care a sufocat de mult aceasta tara !
  • 0 (2 voturi)    
    relax (Luni, 2 aprilie 2012, 7:12)

    mica [anonim]

    Lasa, mai Pontilica...avem incredere c-o sa vii tu si o sa ne salvezi . Dupa o cursa la Monte Carlo vei avea creierul mult mai aerisit decat astia :)
  • 0 (2 voturi)    
    Crudul adevar (Luni, 2 aprilie 2012, 8:59)

    marius [anonim]

    Chiar daca o sa cenzurati ce scriu adevarul este ca bugetul de stat nu reuseste sa incaseze sumele estimate .Creditele de miliarde de euro s-au topit in strazi modernizate ,telegondole ,piscine .Lucrarile au fost alocate doar catorva firme ale caror patroni au dus grosul banilor in afara tarii .Consumul nu a crescut ,taxele incasate la buget nu au crescut ( patronii acestor firme fiind experti in evaziune fiscala ) .Lasand politica la o parte Romania intra in cea mai grava perioada a ei .
  • 0 (2 voturi)    
    singura institutie reprezentativa (Luni, 2 aprilie 2012, 9:22)

    lzrd [utilizator]

    pentru poporul roman,a fost(daca o fi fost vreodata) si nu cred ca este acum, cu o astfel de opozitie si atati penali,Poate va fi,daca asa cum spunea Cristoiu,ne vom ridica cat mai multi in doua picioare!
    Ponta cand face afirmatii pe marginea unor probleme de economie,este intotdeauna pe linga,pafarist cum spuneam prin scoala!
  • +1 (1 vot)    
    Pedeapsa cu moartea (Luni, 2 aprilie 2012, 10:05)

    vladf [utilizator]

    Daca reintroducem pedeapsa cu moartea si fiecare privatizare, vanzare, neregula, fapta de coruptie, care aduce un prejudiciu statului sa va pedepsi cu moartea, scurt si la obiect.
    In 10 ani depasim Germania.
    Problema este ca dureaza aproximativ 10 ani sa dovedesti o fapta de coruptie, vezi cazul Nastase.
  • -1 (1 vot)    
    daca taceai tot asa ramaneai adica....... (Luni, 2 aprilie 2012, 11:02)

    ion roata [anonim]

    domnul ponta,care si-a vazut familia super aranjata adica socrul senator si seful senatorilor psd din senat ,sotia eurodeputat iar el deputat deci familia la putere pe bani foarte multi si tare-i convine sa dea din clanta ca doar nu-l costa nimic..oficial romania nu este inca in recesiune,sa asteptam rezultatele oficiale dar tu ponta ce ai facut ca sa avem o situatie mai buna,bai ai facut ceva,ai dat din clanta toata ziua si le ai pus tot felul de piedici celor din guvern inclusiv cu greva parlamentara.halal de tactica si strategia pe care ai utulizat-o ca sa distrugeti o romanie si asa de fragila precum ati lasat-o.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Joi, 5 aprilie 2012, 22:50)

    aa [anonim]

    Adu dovezi concrete si demonstreaza ca te bazezi pe ceva cand afirmi asta