VIDEO Laszlo Tokes si-a anuntat demisia din UDMR: Nu pot accepta pozitia permisiva a UDMR cu privire la investitia de la Rosia Montana * Tokes reclama "practica bazata pe interese obscure de partid" si "participarea la guvernare de dragul puterii"

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 12 martie 2012, 9:09 Actualitate | Politic


Laszlo Tokes
Foto: Agerpres
Europarlamentarul Laszlo Tokes si-a anuntat, luni dimineata, demisia din UDMR, reclamand "pozitia permisiva a Uniunii privind investitia de la Rosia Montana", comportamentul unor deputati UDMR "ce incearca sa zadarniceasca activitatea ANI", participarea UDMR la guvernare "de dragul puterii" si "practica bazata pe interese obscure de partid", potrivit Mediafax. Laszlo Tokes a fost fondator al Uniunii Democrate Maghiare din Romania, presedinte de onoare din 1990 pana in 2003, cand a fost desfiintata aceasta functie, apoi membru al filialei din Timis a UDMR.

Laszlo Tokes a fost, in ultima perioada, si o voce care a criticat constant UDMR. In plus, desi nu apare in documentele de constituire si nu detine o functie oficiala in aceasta formatiune, Tokes a jucat un rol-cheie in constituirea Partidului Popular Maghiar din Transilvania, fondat anul trecut. Noul partid este vazut drept un concurent direct pentru UDMR, in incercarea de a atrage voturile etnicilor maghiari din tara noastra.

Pe 25 februarie anul acesta, Laszlo Tokes declara ca UDMR este "unealta principala a tuturor guvernelor romanesti fata de populatia maghiara": "UDMR - ca si partid maghiar post-comunist - este parte organica a vietii politice din Romania. Pe noi nu atat de mult partidele romanesti de guvernare ne afecteaza, ci pozitia UDMR, caci unealta principala a tuturor guvernelor romanesti fata de populatia maghiara este totdeauna UDMR. De multe ori UDMR nu pe noi ne reprezinta catre putere, ci reprezinta glasul puterii catre comunitatea maghiara".

Intr-un comunicat de presa transmis luni dimineata, europarlamentarul afirma ca, in calitate de initiator al deciziei Parlamentului European de a interzice mineritul pe baza de cianuri, nu poate accepta "pozitia permisiva" a UDMR cu privire la investitia de la Rosia Montana, "investitie pe care o chiar sprijina": "Pentru mine a devenit o problema din ce in ce mai stanjenitoare sa raspund, pe holurile Parlamentului din Bruxelles, intrebarilor unor colegi ingrijorati care doresc sa afle acum, totusi, ce se intampla in Romania. Nu prea pot sa spun nici ca firma canadiana ne-a cumparat ministrii...".

El mai spune ca unul dintre motivele pentru care Romania, care a aderat in 2007 la Uniunea Europeana, nu a fost nici acum acceptata in Spatiul Schengen este "coruptia atotcuprinzatoare": "Este o situatie inacceptabila nu doar pentru mine, ci si pentru intreaga noastra comunitate maghiara din Transilvania, rusinata de comportamentul unor deputati UDMR care depun toate eforturile pentru a zadarnici activitatea Agentiei Nationale de Integritate (ANI) de verificare a averilor demnitarilor sau pe cea a procurorilor Directiei Nationale Anticoruptie".



Laszlo Tokes arata si ca nu a fost de acord niciodata cu participarea UDMR la guvernare neconditionat, "doar de dragul puterii": "Motivati de setea de putere, liderii UDMR au sacrificat universitatea noastra de stat maghiara, au preschimbat dezideratul autonomiei in posturi de directori si prefecti si sunt pregatiti sa dea, pe bani marunti, comorile naturale ale Ardealului. Fiind la guvernare de atata timp, poarta o buna parte din responsabilitate pentru falimentarea tarii, iar nota de plata au lasat-o in carca poporului: in loc de creare de locuri de munca am primit masuri de austeritate si doar un imprumut extern de peste 30 de miliarde de euro mentine Romania pe linia de plutire".

Totodata, el respinge practica UDMR "bazata pe interese obscure de partid, de excludere si de dezbinare a comunitatii maghiare din Romania": "Dupa ce a pus mana pe toate fondurile publice destinate comunitatii si apoi le-a distribuit aproape in exclusivitate pentru finantarea propriilor interese, in 2012 UDMR a ajuns sa puna arbitrar monopol partinic si pe sarbatorile noastre nationale, pe statuile noastre si pe locurile noastre simbolice. Am convingerea ca nu maghiarii din Transilvania exista datorita UDMR, ci fix invers: atat partidele noastre maghiare din Transilvania, cat si demnitarii lor alesi trebuie sa slujeasca intotdeauna intreaga comunitate", incheie Laszlo Tokes.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3690 vizualizari

  • +15 (25 voturi)    
    Tokes (Luni, 12 martie 2012, 9:43)

    Cris [anonim]

    Desi in general nu sunt de acord cu parerile extremiste ale lui Tokes, in ceea ce priveste motivarea demisiei din UDMR are perfecta dreptate.
    • -4 (18 voturi)    
      Spui asta de dragul lui Ponta? (Luni, 12 martie 2012, 10:47)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Cris

      Si Tokes si Ponta au acelasi discurs ptrivind RM.este bine sa stim cine pune bete in roate romanilor.De Tokes si de unguri stim,dar uite asa ies la iveala legaturile obscure cu Ponta si Antonescu,care au dovedit si stransa legatura cu Voronin care le-a multumit pentru manifestatii si ia imbarbatat.
      • -4 (6 voturi)    
        cel mai mare producator de aur din Europa (Luni, 12 martie 2012, 15:31)

        Dragomir [anonim] i-a raspuns lui mircea

        Ai punctat bine, Mircea. Tokes e ungur,pana la urma.Atunci intelegem de ce nu-i convine investitia de la Rosia Montana. Cum sa-si doreasca un ungur ca vecinul sau cel mai neiubit sa ajunga cel mai mare producator de aur din Europa?
      • 0 (0 voturi)    
        nu cred ca.. (Marţi, 13 martie 2012, 10:31)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui mircea

        cris" (antevorbitorul)s-a referit la poz, lui tokes ref, la ros. montana- ci la poz. udmr , fata de 'ani"
  • +10 (26 voturi)    
    Incredibil! (Luni, 12 martie 2012, 9:48)

    Alui [anonim]

    Sa fiu de acord cu Tokes intr-o privința! Chiar așa jos au ajuns politicienii "romani".
    Apropo, pentru cei care susțin ca proiectul Rosia Montana e un lucru bun pentru ca creează locuri de munca, ii anunț ca firma japoneza Tepco face angajări pentru centrala de la Fukushima. Ii invit sa aplice pentru un job acolo, o sa fie mai bine plătiți decât la Rosia Montana.
    • -6 (18 voturi)    
      De unde stii ? (Luni, 12 martie 2012, 10:09)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Alui

      Probabil ai fost angajat TEPCO pe perioada curatarii centralei. doar asa se explica genul de idei. Romani plecati din tara pentru ca o minoritate vrea sa impuna legile ei.
      • +12 (16 voturi)    
        Nu te ai cu ironia (Luni, 12 martie 2012, 11:52)

        Alui [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        ..si nici cu batulul apropoului. Hai sa-ti explic la nivelul tau ce-am vrut sa zic: Cine vrea sa se angajeze la Rosia Montana sa lucreze cu cianuri, o sa aiba viata scurtata ca cei de la Fukushima. Si "investiatia" de la Rosia Montana, poate crea un dezastru ecologic care sa afecteze poate sute de mii de oameni pe termen lung, la fel ca centrala de la Fukushima. Te-ai prins acum?
    • -4 (10 voturi)    
      tokes vrea aurul pentru ungaria (Luni, 12 martie 2012, 14:29)

      Darius [anonim] i-a raspuns lui Alui

      nu doar ca se creaza doar locuri de munca, am deveni cei mai mari producatori de aur din Europa, i-am depasi pe finlandezi si s-ar aduce cateva miliarde de dolari la bugetul de stat. asta il deranjeaza pe Tokes, considera aurul de acolo ca fiind al Ungariei si nu vrea ca Romania sa profite de pe urma lui.
      • -2 (8 voturi)    
        imperiul austro-ungar (Luni, 12 martie 2012, 15:36)

        andinny [utilizator] i-a raspuns lui Darius

        ai dreptate, Darius. Oricum, pe perioada Imperiului Austro-Ungar, maghiarii au luat destul aur de la noi si l-au bagat in tavanul Parlamentului de la Budapesta. Normal ca mai vor. Dar nu le-a pasat de comunitatea de la RM. acum, vor fi joburi, zona ecologizata, patrimoniul salvat. Lucrurile astea ar trebui sa ne intereseze si sa dam drumul mai repede la proiect.
        • +1 (3 voturi)    
          inca mai spera (Luni, 12 martie 2012, 20:58)

          Liviu [anonim] i-a raspuns lui andinny

          au luat aur de la noi in trecut si inca spera sa puna mana pe zacamantul de la Rosia, de ce crezi ca ungaria nu vrea sa se faca proiectul? Frica lor legata de o tragedie nu exista, sau e foarte mica , fiind si ie constienti ca este un proeict foarte sigur. Totusi ei vor sa ajunga toata zona ca patrimoniu al ungariei
  • +15 (19 voturi)    
    Nu va faceti griji (Luni, 12 martie 2012, 9:52)

    ready4war [utilizator]

    Nu, nu s-a ticnit lupul, a intrat doar in campanie electorala!
    • -5 (11 voturi)    
      campanie (Luni, 12 martie 2012, 10:24)

      Elena [anonim] i-a raspuns lui ready4war

      Clar e o strategie de campanie ca doar UDMR devine din acest moment singurul competitor al nou infiintatului sau partid si proiectul de la Rosia nu are vreo valoare pentru el, e doar unealta politica
  • -8 (24 voturi)    
    pozitie si interese (Luni, 12 martie 2012, 9:57)

    Filip [anonim]

    nu poate accepta pozitia UDMR-ului fata de Rosia Montana pentru ca proiectul ala va fi unul benefic pentru tara noastra, iar pe domnul Tokes se stie cat de mult il deranjeaza acest lucru..
    • +11 (19 voturi)    
      hopa (Luni, 12 martie 2012, 10:00)

      ready4war [utilizator] i-a raspuns lui Filip

      uite unde era sclavul cianurii.
    • -3 (15 voturi)    
      Bravo (Luni, 12 martie 2012, 10:07)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Filip

      Ai dreptate. Vezi cat de active sunt ONG de mediu maghiare privind problemele de mediu din Romania (Rosia Montana e varful "preocuparilor"), Slovacia si Ucraina si cat de pasive fata de problemele (uriase) de mediu din Ungaria.
    • +1 (11 voturi)    
      aiureanu accepta chestia cu Rosia Montana (Luni, 12 martie 2012, 10:39)

      FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui Filip

      Popa asta nu accepta nimic din partea UDMR doar din partea kremlinului. Sunt convins ca este de acord cu intrarea rusilor peste Ungaria din anii 60.
      • +2 (2 voturi)    
        daca nu de la rusi de la unguri (Luni, 12 martie 2012, 20:56)

        Liviu [anonim] i-a raspuns lui FLORIO

        Nu sunt sigur de ce spui tu cu indicatii de la rusi, acolo il vad mai bien pe ponta, pe tokes il vad omul ungariei, petnru ca isi schimba parerile exact cum si le schimba si ungaria
  • -2 (14 voturi)    
    Veste minunata (Luni, 12 martie 2012, 9:58)

    Matthyas [anonim]

    Maghyari sustinut guverne rumanesti si mintit cu drepturi si autonomie. Guvern rumanesti hotzi este, vrea fura tot, vrea fura Erdely, vrea securisti si komunisti. Romani fura vot in fatza la tota lumea in Parlament. Facut bine pastor plecat udmr, barvo!
    • +7 (11 voturi)    
      Igen (Luni, 12 martie 2012, 10:14)

      Amad [anonim] i-a raspuns lui Matthyas

      Eu la tine nu prea intelege rumaneste.
      Igen, igen. Dreptate la tine dau.
  • +3 (15 voturi)    
    Ipocrizie fara frontiere (Luni, 12 martie 2012, 10:01)

    mihui [anonim]

    Acest ipocrit Tokes este o unealta a guvernului de la Budapesta, este persona care a defaimat Romania pe unde a umblat. Principala lui ocupatie fiiind invrajbirea si otravirea sufletelor celor de etnie maghiara. Acest individ a poluat ireversibil perceptia depre etnicii maghiari.
  • +2 (10 voturi)    
    Deservicii (Luni, 12 martie 2012, 10:07)

    Ol [anonim]

    De acolo unde este cocotat cu sprijinul romanilor, tokes intotdeauna a mediatizat negativ Romania, prezentand-o ca pe o tara a tiganilor.
    A avut si ajutor destul, din partea zonei.
    Impreuna cu alti amici, a prezentat numai tiganii din Ro, unii cu nume maghiare ( Lakatos, Istvan, etc) astfel incat sa se creeze confuzie cu populatia si limba romana. Acesti indivizi dubiosi au fost prezentati ca promotori ai culturii romane( pe banii cui???).
    Cine traieste in afara stie....
  • +3 (9 voturi)    
    de peste hotare (Luni, 12 martie 2012, 10:20)

    Dan [anonim]

    Cat timp Ungaria inca spera sa ajunga zona aia ca teritoriu al lor de si normal sa asculte tot ce spune tara mama, si asat a fost cam pe fata deja isi da demisia vezi domne din cauza proiectului, o da pentru ca i s-a spus sa isi dea demisia
  • +2 (8 voturi)    
    prompteru' bata'l vina... (Luni, 12 martie 2012, 10:49)

    kansas [anonim]

    ...''a intrat in emisie'' in contratimp, mesajul e ok, dar trebuia citit de altu' probabil
    ...se mai intampla...vine campania, vom avea tot mai des paradoxuri declarative

    ...desi, daca te gandesti ca respectivul considera Ardealul ca fiind al Imperiului, atunci omul e pur si simplu patriot, apara ce considera ca fiind deja al lui, doar nu va inchipuiti ca Romania inseamna Patria pentru Tokes .
  • -3 (11 voturi)    
    domnul tokes (Luni, 12 martie 2012, 10:49)

    Dani [anonim]

    daca proiectul de la Rosia Montana era in interesul celor de la Budapesta era principalul sustinator, dar ei vor sa ramana aurul acolo pentru visele lor de alipire. Asa ca proiectul e in interesul tarii noastre, se opune, ca Romania cu economie puternica nu ar fi un lucru bun pentru vecini
    • 0 (6 voturi)    
      exact (Luni, 12 martie 2012, 13:13)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui Dani

      Pai daca Budapesta sustinea insemna ca renunta ei la visul d a controla toata zona. Ei deasta nu sustin pentru ca spera sa fie al lor aurul de la rosia, iar tokes era unul din oamenii lor principali
  • -2 (12 voturi)    
    Toata stima Laszlo (Luni, 12 martie 2012, 10:50)

    Respecte [anonim]

    ...toata stima d-le Tökes. Sunteti poate singurul politician cu vertebra. Multi nu te accepta, fie simpatizanti de la UDMR fie altii. Intodeauna, ai cautat sa aperi principiile tale, ai cautat sa aperi dreptul minoritatilor nationale, indeosebi a secuimii. Nu ai putut fi cumparat, nu au reusit sa te opreasca in lupta ta pentru dreptate. Cei mai mari dusmani ai tai sunt sovinistii. Daca iesirile iredentiste a partidului Noua Dreapta, Vadim, Felix etc sunt aplaudate, tu esti considerat de acestia ca un dusman al libertatii. Toti acei cu nationalismul excesiv, xenofobii intr-o zi se vor trezi, ca au alergat dupa o himera. Vei intra ca o personalitate deosebit de pozitiva in istoria Ardealului.
    • -2 (4 voturi)    
      si dai..si lupta...si dai ....si lupta... (Luni, 12 martie 2012, 15:32)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Respecte

      parca aud trosnind copaci si pietre...de mana bardului laslo...vuiet cumplit se aude dinspre strasbourg,incoace...vine toches bace.!!!!!!!!
      • +1 (3 voturi)    
        O sa auzi venind cianura (Luni, 12 martie 2012, 18:27)

        mark35 [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

        Din toata treaba,facand abstractie de persoana lui Tokes, ce spune el e cam adevarat si asta ii deranjeaza teribil pe cei pe care a reusit sa ii prosteasca asa zisul proiect caritabil de la Rosia Montana.Campania agresiva de publicitate (negativa) si-a atins tinta si de data asta. Cand vezi toata ziua la televizor figurile amarate , bine alese de someri care mor de foame la Rosia Montana iti vine sa plangi ...ha ha ha de parca i-a pasat vreunui politician din tara asta in ultimii 23 de ani de distrugerea milioanelor de locuri de munca si transformarea poporului roman intr-o natiune nomada prin tarile Europei si nu numai
        • 0 (0 voturi)    
          sa fim seriosi (Marţi, 13 martie 2012, 11:22)

          Mirel [anonim] i-a raspuns lui mark35

          hai sa fim seriosi acum, Tokes nu are ce spune si se leaga si el de proiectul asta cu cateva acuzatii ca sa fie bagat in seama. Dar stii, ca sa nu mai fim o natiune nomada, sa ni se intoarca oamenii in tara, trebuie create locuri de munca. Iar la Rosia somajul e la niveluri alarmante.
    • 0 (0 voturi)    
      de ce? (Marţi, 13 martie 2012, 15:55)

      Carmen [anonim] i-a raspuns lui Respecte

      nu inteleg de ce il feliciti. Ca se opune ca si Romania sa aiba minerit de ultima generatie? ca si rosienilor sa le fie mai bine?
  • +1 (9 voturi)    
    si ce daca (Luni, 12 martie 2012, 10:51)

    Liviu [anonim]

    Tu vorbesti care prezinti cu totul si totul ale interese , esti din partea Ungariei ar trebui sa te intereseze ce se intampla acolo nu sa te bagi in aurul nostru.Bine ca a plecat !
  • -4 (12 voturi)    
    ce il deranjeaza (Luni, 12 martie 2012, 11:01)

    Marcel [anonim]

    practic pe dansul l-a deranjat faptul ca UDMR-ul a incetat sa lucreze pentru interesele Ungariei si a inceput sa lucreze pentru interesele Romaniei.
  • +2 (8 voturi)    
    :) (Luni, 12 martie 2012, 11:07)

    pix [anonim]

    vreau sa vad electoratul maghiar divizat in 10 partide si cine l-a pus pe tokes europarlamentar, in puscarie!
  • +4 (10 voturi)    
    daca vreti sa scapati de UDMR (Luni, 12 martie 2012, 11:51)

    Mazeta [utilizator]

    Daca dintre cele doua partide maghiare UDMR va sustine jaful de la Rosia Montana si celalalt se va opune, asta va insemna sfarsitul UDMR, adio Parlament! Asadar, pe cine sustineti?
    • -3 (7 voturi)    
      de ce nu gandesti? (Luni, 12 martie 2012, 14:17)

      Damian [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      ce jaf? primim peste jumatate din profiturile proiectului astuia in bugetul de stat. asta l-a deranjat de fapt pe domnul Tokes, ar fi preferat ca bugetul de stat unde sa intre banii astia sa fie al Ungariei.
      • +5 (7 voturi)    
        care jumatate ? (Luni, 12 martie 2012, 14:33)

        emil [anonim] i-a raspuns lui Damian

        Ce vorbesti ? De ce minti ? Patru procente reprezinta jumatate pentru tine ? Doamne , cata hotie si necinste va caracterizeaza pe unii , si pentru ce ? Pentru niste lei amarati cu care sunteti platiti sa scrieti pe forumuri .
        Sper ca initiatorii acestui proiect sa ajunga cat mai repede la DNA .
        • -2 (4 voturi)    
          peste jumatate (Luni, 12 martie 2012, 15:02)

          Luca [anonim] i-a raspuns lui emil

          patru procente reprezinta redeventa veche, cea noua e de 8%, pe langa asta mai avem si 20% din participatie si plus toate taxele si impozitele, ca e firma inregistrata in Romania. In total au calculat analistii economici ca e peste 50%, 56% calculasera ei..
          • -1 (1 vot)    
            alte minciuni! (Luni, 12 martie 2012, 16:15)

            Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Luca

            "taxele si impozitele" NU sunt "profit!
            Inapoi, la scoala, tovarase!
            • +2 (2 voturi)    
              invata sa citesti (Luni, 12 martie 2012, 16:51)

              Luca [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

              taxele si impozitele ajung si ele in bugetul de stat direct de pe proiectul asta. "Tovaraso". si in total o sa ne intre peste jumatate din profituri in bugetul de stat. dar vad ca nici nu ai reusit sa citesti corect ce am spus, "tovaraso".
          • -1 (1 vot)    
            56 %? (Luni, 12 martie 2012, 16:19)

            lucyan [utilizator] i-a raspuns lui Luca

            pai e rentabil dom'le, da' ce e aia redeventa? si de ce le mai luam redeventa daca ei platesc deja 56% statului?plus salariile la oameni, eu zic ca e rentabil dom'le, daca nu cumva ascunzi matale ceva.., cam ca la petrom, numai ca aici mai ramanem si plouati, pardon poluati...
            • 0 (0 voturi)    
              sa stii ca e (Marţi, 13 martie 2012, 11:25)

              Filip [anonim] i-a raspuns lui lucyan

              sa stii ca e rentabil. adica, daca te uiti la alte exploatari de aur din lume, vezi ca primim o bucata foarte mare direct la bugetul de stat, peste jumatate din profituri, fara sa scoatem niciun leu de la buget. finlandezii considera mineritul rentabil doar prin impactul in economie, fara sa primeasca la buget nimic in afara de taxe si impozite, ca redevente nu au.
      • -1 (1 vot)    
        minciuni! (Luni, 12 martie 2012, 16:14)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Damian

        In contractul de asociere scrie CLAR: 19% din profit! NU a schimbat NIMENI contractul!
        In afara de asta... la cati bani au dat pe publicitatea mincinoasa, parca vad ca ar incepe sa intre pe "profit" abia... prin ultimul an de exploatare :P
        • 0 (0 voturi)    
          scrie si in alte locuri (Marţi, 13 martie 2012, 10:02)

          Damian [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

          scrie 19% din profit prin dividende. pe langa asta ne mai intra in bugetul de stat si 8% din venituri prin redevente si pe langa asta ne mai intra in bugetul de stat de pe proiectul asta toate taxele, impozitele, contributiile, accizele, etc. pentru ca e vorba de o companie romaneasca, inregistrata in Romania. faptul ca are capital strain e un plus pentru economie, ca o sa fie o injectie de capital
  • 0 (6 voturi)    
    UMDR va fi sanctionata de unguri (Luni, 12 martie 2012, 13:20)

    deceneus [utilizator]

    in campania electorala UDMR-ul le-a promis maghiarilor ca se vor opune proiectului de la Rosia Montana ... doar ca pe parcurs si-au cam uitat promisiunile.

    Daca se va infiinta un nou partid, UDMR nu mai intra in parlament!
    • 0 (0 voturi)    
      sau nu (Luni, 12 martie 2012, 20:55)

      Liviu [anonim] i-a raspuns lui deceneus

      Si daca vor sa se opuna ministrii udmr tot trebuie sa fie intereasti de investiagrea proeictului si daca nu gasesc nimic in neregula trebuie sa dea avizele. Viziunea partidului sincer nu conteaz,a pentru ca toti au sustinut proiectul cand erau la putere
  • +2 (10 voturi)    
    Postari RMGC (Luni, 12 martie 2012, 13:26)

    Vlad083 [anonim]

    E plin de postari platite RMGC pe aici. Sunt cei care se semneaza doar cu prenumele si iau apararea proiectului RM. Presupun ca e o singura persoana si un script care ii da de fiecare data alt prenume. :) sper ca va dati seama ce lucru oribil faceti si sa va simtiti macar putin prost. e ca si cum hotii il platesc pe nicusor cu acadele ca sa dea ii dea spargere in casa parinteasca. groaznic...
  • -3 (7 voturi)    
    si ce daca (Luni, 12 martie 2012, 13:48)

    Paul [anonim]

    Adica el nu accepta faptul ca romanii spun da la proiect , pentru au nevoie de locuri de munca si un viitor in tara asta? Pai mai bine ca demisionati pentru ca nu sunteti decat un strain care a venit sa pacalaeasca lumea , condus de unguri pentru a pune mana pe aur
  • -5 (7 voturi)    
    Interesele lui sunt acum pe fata (Luni, 12 martie 2012, 14:05)

    Miron [anonim]

    ce ma distreaza declaratiile de genul asta, vad ca nici macar nu mai incearca sa ascunda faptul ca el de fapt lucreaza pentru interesele Ungariei, nu pentru ale Romaniei. Pentru ca e in interesul Romaniei sa devenim cei mai mari producatori de aur din UE, sa ii depasim pe finlandezi, dar in al Ungariei nu e..
    • -1 (1 vot)    
      ba nu e! (Luni, 12 martie 2012, 16:19)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Miron

      Eu sunt romanca - si sunt convinsa ca NU e "interesul Romaniei sa ajunga cel mai mare producator de aur", doar pentru 4 - 5, hai, maximum 8 ani!
      Interesul Romaniei e sa produca lucruri cu valoare adaugata mare, de tehnologie inalta! Mineritul e pentru forta de munca slab calificata (dupa cum s-a vazut si din reclamele alea mincinoase - oameni care sunt absolut incapabili sa invete altceva), adica pentru republicile slab alfabetizate, adica "republici corcodusiere" (ca "bananiere nu se potriveste cu climatul :P)!
      • +2 (2 voturi)    
        Ba da e, de ce minti? (Luni, 12 martie 2012, 16:55)

        Luca [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

        avand in vedere ca o sa ne intre cateva miliarde de dolari in bugetul de stat, eu zic ca e in interesul nostru. Si ca o sa ne mai intre cateva miliarde in economie, o sa aiba contributie in economie de 1% din PIB (stii, economia tarii nu e bugetul de stat). Si, in caz ca nu stiai, proiectul asta o sa fie pe aproape 30 de ani, cu tot cu perioada de reecologizare. dar vad ca tu arunci cifre din imaginatie. Si inca o chestie, cu forta de munca specializata. intereseaza-te cati geologi si chimisti si specialisti erau in tara asta si cati au emigrat in tari ca Peru sau Chile, cu industrie miniera moderna (si cat de apreciati sunt acolo), si intereseaza-te cat asteapta ei sa se relanseze mineritul in tara noastra, sa poata veni sa lucreze acasa. desi ma indoiesc ca o sa faci asta, tu esti doar cu sloganurile
      • +1 (1 vot)    
        economie (Luni, 12 martie 2012, 20:54)

        Liviu [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

        La sitautia economica actuala din Romanai este in interesul nostru sa fie pornita exploatarea cat mai curand, astfel putem sa mai atragem si alti investitori si paote sa relansam tot sectorul minier, alte sanse economia nu prea mai are
  • 0 (6 voturi)    
    SA NE ANUNTI.. (Luni, 12 martie 2012, 14:12)

    ciombe [anonim]

    Cand iti dai demisia din Romania!
  • -3 (5 voturi)    
    uita evenimente (Luni, 12 martie 2012, 15:33)

    Marcos [anonim]

    practic el a "reclamat" faptul ca o sa devenim cei mai mari producatori de aur din Europa, printr-un proiect care o sa aduca miliarde la bugetul de stat. plus locuri de munca intr-o zona defavorizata. Poate ar fi dorit ca miliardele alea sa intre in bugetele Budapestei, dar se pare ca domnul Tokes uita ca s-a intamplat ceva la 1 Decembrie 1918 care nu ii convine dansului..
  • 0 (6 voturi)    
    demisie (Luni, 12 martie 2012, 15:39)

    Radu [anonim]

    Ce sa zic , mare motiv pentru care demisioneaza, din cauza celor din UDMR care sunt deacord cu proiectul.Pai normal , suntem romani si ne vrem binele , avem aur al nostru , iar toate scandalurile tale legate de cianura sunt doar minciuni.Defapt aurul il vrei pentru tine si tara ta , nu pentru Romania!
  • +1 (1 vot)    
    demisia (Luni, 12 martie 2012, 16:40)

    Tudor [anonim]

    Si daca si-a dat demisia , este cel mai bun lucuru care putea sa il faca, asta pentru ca omul acesta nu stie nimic despre proiect , mereu iscand scandal fara argumente , doar minciuni.SI pana la urma cine este el sa ne zica de cianura , adevaratii specialisti si-au dat acordul si deci nu vad scopul sau
  • -1 (1 vot)    
    respect Laszlo Tokes (Luni, 12 martie 2012, 20:26)

    virgil [anonim]

    dintre elita romaneasca nu prea s-a gasit niciun vertebrat care aiba o atitudine clara ca Tokes. nu prea e iubit la noi omul asta, si pe buna dreptate, dar macar nu e de vanzare pentru RMCG (sau nu s-au inteles la pret , nu s-au gandit aia sa-l cumpere? in orice caz, politician roman comparabil pe partea asta nu stiu niciunul)
    in alta ordine de idei, postacii RMGC au de lucru in azi pt hotnews. mai rafirati baieti, mai rasfirati!
    • +1 (1 vot)    
      huh? (Luni, 12 martie 2012, 20:53)

      Liviu [anonim] i-a raspuns lui virgil

      Si ce te face sa crezi ca restul au fost cumparati de rmgc ? Daca erau cumparati ,tu crezi ca mai era proeictul asta blcoat de cam 15 ani ? Nu , era pornit de vreo 10
    • 0 (0 voturi)    
      Pentru ce? (Marţi, 13 martie 2012, 11:26)

      Filip [anonim] i-a raspuns lui virgil

      respect pentru ce? ca urmareste pe fata interesele Ungariei in timp ce pretinde ca e parlamentar roman? sau respect pentru ca ignora realitatea doar ca sa arunce cu noroi intr-un proiect care ne va face cei mai mari producatori de aur din Europa, desi vecinii nostri ne-ar dori saraci?
  • +1 (1 vot)    
    demisia (Luni, 12 martie 2012, 20:32)

    Bogdan [anonim]

    Tokes sigur avea alte intentii cu Transilvania , mai precis cu aurul de la Rosia Montana nici o treaba cu vreo intentie buna pentru tara asta.El asculta cu sfintenie ce i se zicea din Ungaria , foarte bine ca am scapat de el
  • +1 (1 vot)    
    nu mai suporta (Luni, 12 martie 2012, 20:51)

    Liviu [anonim]

    El nu mai suporta sa vada ca udmr-ul lucreaza pentru romania si nu pentru ungaria, asta este adevarul, tocmai din cauza asta nici membri udmr nu se pare ca sutn prea afectati si se asteptau de mutla vreme la miscarea asta
  • +1 (1 vot)    
    ... (Marţi, 13 martie 2012, 7:27)

    Dan [anonim]

    El oricum nu mai avea nici o legatura cu udmr de cam 2 ani din carte se vede prin presa si ce spun actualii lideri asa ca sa nu mai faca atata tam tam ca se vede clar ca isi schimba parerea dupa cum bate vantul la Budapesta
  • 0 (0 voturi)    
    demisia (Marţi, 13 martie 2012, 10:36)

    Bogdan [anonim]

    Astea nu sunt motive de demisie , ai facut treaba asta pentru ca ti-ai infintat un nou partid.Dar daca tot ti-ai dat demisia din UDMR de ce nu o dai si din functia de europarllamentar , dobandita prin UDMR , banii veniti de acolo sunt buni si nu poti renunta la ei?
  • 0 (0 voturi)    
    la moda sau motive politice (Miercuri, 14 martie 2012, 15:27)

    Natalia [anonim]

    cred ca se leaga de proiectul asta doar fiindca e la moda sa zici ceva de el sau din motive politice, desi proiectul e apolitic. Oricum, nu vad de ce l-ar fi deranjat atitudinea permisiva, e normal ca europeni ce suntem sa fim deschisi cu investitiile.