Premierul Ungureanu despre comunicarea dintre Meteorologie si Transporturi: "Nu comentez, eu lucrez"

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 10 februarie 2012, 17:24 Actualitate | Politic


Premierul Mihai-Razvan Ungureanu a refuzat, vineri, sa comenteze pe marginea problemelor de comunicare dintre Ministerul Transporturilor si Administratia Nationala de Meteorologie referitoare la fenomenele meteo din ultimele saptamani, relateaza Agerpres.

"Nu comentez, eu lucrez. Comentariile sunt pentru cine are timp de asta", a declarat vineri seful Guvernului la preluarea mandatului de ministru al Transporturilor de catre Alexandru Nazare, rugat sa comenteze modul in care au comunicat cele doua institutii.

Vineri dimineata, fostul ministru al Transporturilor, Anca Boagiu, a aratat ca rapiditatea cu care s-a intervenit pentru a fi deszapezite drumurile a fost afectata si de timpul in care au fost primite prognozele de la Administratia Nationala de Meteorologie (ANM).

"Ceea ce a fost o problema de la inceput a fost timing-ul cu care am primit avertizarile de la ANM, pentru ca au venit dupa ce masinile erau deja blocate si nu am putut interveni imediat. De aceea si CFR SA a fost luata prin surprindere", a spus fostul ministru al Transporturilor.

La randul sau, directorul general al Administratiei Nationale de Meteorologie, Ion Sandu, a precizat, pentru Agerpres, ca ANM nu putea face mai mult decat a facut in ceea ce priveste emiterea de atentionari si avertizari meteo.

"Nu comentez. Mai mult decat s-a facut nu se putea face in ceea ce priveste emiterea de atentionari si avertizari meteo", a spus Sandu.

Pe de alta parte, Administratia Nationala de Meteorologie a publicat vineri pe pagina sa de Internet lista completa a avertizarilor emise incepand din 2 februarie si pana in 7 februarie, orele la care acestea au fost emise si perioadele de valabilitate.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2602 vizualizari

  • +3 (11 voturi)    
    ... (Vineri, 10 februarie 2012, 17:28)

    alexx [anonim]

    Foarte bine! Vorbe putine , fapte multe !
    • +1 (1 vot)    
      BRAVO! (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 12:26)

      IDT [utilizator] i-a raspuns lui alexx

      Bravo si atat!
  • -3 (21 voturi)    
    bahahah (Vineri, 10 februarie 2012, 17:35)

    sophos [anonim]

    parca il aud pe boc cand vorbeste MRU. Datoria unui prim-ministru este sa si comunice cu populatia, nu sa se inchida in birou si sa ia decizi fara sa ne zica si noua de ele. Parca asta a fost greaseala majora a cabinetului boc - proasta comunicare - vad ca MRU nu a invatat nimic din acest esec al predecesorului sau.

    Si toata aceasta strategie de comunicare - noi suntem cei care "muncim" si trebuie sa luati exemplul nostru este unul falimentar. Adica mie imi spune MRU ca daca eu comentez ceva inseamna ca nu muncesc destul?!?!

    P.S. Momentan si eu studiez la Oxford Filozofie, Politica si Economie (PPE) si pot sa spun cu mana pe inima ca acest om nu este nici pe aproape de calibrul colegilor mei de aici. In plus, acest biet baiat manipulat nici nu a absolvit un curs undergraduate ci doar un masters de un an.
    • +7 (7 voturi)    
      mda (Vineri, 10 februarie 2012, 17:50)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui sophos

      "bahahah" la care curs de la oxford l-ai invatat?
    • +7 (7 voturi)    
      da de unde il cunosti tu pe asta (Vineri, 10 februarie 2012, 17:51)

      ghita [anonim] i-a raspuns lui sophos

      ti-as jucat cu putza in nisip cu el?
    • +3 (7 voturi)    
      datorie ? (Vineri, 10 februarie 2012, 18:01)

      ecoeco [anonim] i-a raspuns lui sophos

      datoria unui prim ministru este sa comunice cu populatia prin comunicate de presa cand are ceva de zis , nu sa raspunda la toate intrebarile ziaristilor cand au ei chef ... ca nu s-a intalnit ion cu vasile pe strada si-l intreaba ce mai face soacra-sa nu ?
      sau tu , student la oxford, consideri ca un prim ministru trebuie sa se opreasca de vreo 372 de ori pe zi si sa raspunda la cate o intrebare de ziarist ? :)
    • +4 (8 voturi)    
      Cu mana pe inima (Vineri, 10 februarie 2012, 18:06)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui sophos

      Nu prea inteleg cum iti dai cu parerea intre niste oameni pe care ii cunosti in viata reala si niste imagini la TV.
      Studiezi la Filozofie la Oxford dar esti in stare sa iti dai cu parerea despre calitatile profesionale ale unei persoane pe care nu ai cunoscut-o niciodata.
    • +2 (10 voturi)    
      mda... (Vineri, 10 februarie 2012, 18:17)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui sophos

      si eu studiez momentan la Oxford Filosofie, Politica si Economie (PPE) si pot sa spun cu mana pe inima ca acest om ESTE de calibrul colegilor mei de aici!
      Stii dragul meu, e destul de usor sa arunci cu rahat, dar argumente sa aduci e destul de greu. Nu te poti lansa in asemena afirmatii cand tu nici macar nu-l cunosti pe acest om decat de la TV, banuiesc ca nu stati adesea la o apa plata facand concursuri de cultura generala, completand teste IQ si masurandu-va calibrele :).
      Dar prin ceea ce ai scris mai sus, tocmai cred ca ne-ai demonstrat ca la fel cum eu nu sunt, cel mai probabil nici tu nu esti vreun student la Oxford. Ah, a propos, la Oxford mai intra si cei cu destul de multi bani incat isi pot permite a plati taxele scolare, nu doar cei super inteligenti :). Cei super inteligenti primesc burse, adica sunt chemati acolo, asta-i si face de admirat, ceilalti probabil se chinuie ca pe la noi pe la Politehnica sa-si ia examenele :) Diferenta care-i face mai buni pe ei e ca profesorii lor chiar nu iau mita.
      Te rog eu, nu mai scrie aiurea doar de dragul de a scrie, oameni importanti din politica internationala au declaratii admirative la adresa omului, iar tu te trezesti sa ne povestesti ca de fapt lucrurile nu stau asa, ca de fapt ne spui tu cum e realitatea, noi prostii care am terminat mai prin Romania nu stim cum merge treaba, ne spui tu cum e ca de la Oxford lumea se vede cu totul altfel :)
      Hai Ciao
    • +3 (3 voturi)    
      dupa cunostiintele mele "umile" (Vineri, 10 februarie 2012, 19:27)

      neuronu'stingher [anonim] i-a raspuns lui sophos

      un master de un an (ca cel mai "lung e de 2-la stiinte tehnice-cunoascatorii stiu de ce) presupune cunostinte avansate pentru a trece macar de admitere-primul curs. Cu alte cuvinte, nenea filozofu'...termina cu Bachelor si apoi incearca la master-macar sa fii admis, nu discutam de trecerea primului curs.

      Dar de, asa sunt unii....
  • +3 (3 voturi)    
    adevarul..... (Vineri, 10 februarie 2012, 17:57)

    luci30.. [anonim]

    poate fii undeva la mijloc....Cu toate avertizarile,nimeni nu cred ca se astepta la asa o urgie....Sa mai adaugam inconstienta unor participanti la trafic,adm.locale,massmedia si avem ingredientele necesare ptr. culpapilizarea cuiva....
  • -2 (6 voturi)    
    Min. Transporturilor (Vineri, 10 februarie 2012, 18:41)

    Ştefan Brăgărea [anonim]

    Dna Boagiu se menţine pe linia declaraţiilor stupide; la preluarea ministerului îl acuza pe fostul ministru (Dl. Berceanu) şi promitea marea cu sarea în mandatul Dsale. Acum, având reale probleme materiale, nu şi-a putut cumpăra televizor! Ba chiar, problemele au fost atât de copleşitoare încât nu mai ştia; 1) în ce zonă de climă este situată România (bine, aici este vina şcolii); 2) în ce lună calendaristică îşi desfăşoară activitatea (aici este vina BOR care nu i-a oferit nici un calendar).
    Dumnezeule, pe ce mâini ajunge o activitate economică esenţială!
  • +1 (5 voturi)    
    nu suna deloc bine... (Vineri, 10 februarie 2012, 18:41)

    costica [anonim]

    La fel turuia Dl Boc si ce mai regreta spre sfarsit ca nu a comunicat suficient!
    Dle Ungureanu, aveti grija, nu sa turuiti trebuie, ci sa ACTIONATI si ma asteptam sa spuneti macar ca veti analiza si veti decide cine sunt RESPONSABILII, ce s-a intamplat, altfel acum se pare ca l-am schimbat pe autistul Boc cu aproape la fel de autistul MRU.....
    Cand presa va intreaba ceva legat de moartea unor oameni sau de situatia dramatica a altor oameni pentru care cei responsabili nu si-au facut treaba, dvs sunteti dator sa raspundeti si mai ales sa spuneti ce veti face, pentru ca cei RESPONSABILI sunt toti in subordinea Dvs !!
    Dezamagirea ce ma incearca legata de MRU e mai mare ca la Boc, macar la Boc nu aveam deloc asteptari, ce sa fi asteptat de la Boc, dar de la MRU am altfel de asteptari... azi, MRU cu acest raspuns M-A DEZAMAGIT.
    Pacat.
    Nu vreau sa ajung la concluzia ca l-am schimbat de autistul Boc cu autistul MRU desi astia de la Servicii sunt "altfel", iar MRU cam pe acolo pare a fi in ce priveste comunicarea....
    Pacat, ar fi pacat sa rateze Romania si sansa asta cu MRU, la fel cum a ratat-o p-aia cu TB in care romanii isi pusesera atatea sperante... si uite ce-a iesit, azi romanii in strada ii cer plecarea cu niste pancarte si proteste cum nu credea TB in cele mai urate vise ale lui....
  • -2 (4 voturi)    
    in timp ce ei faceau Guvernul... (Vineri, 10 februarie 2012, 19:11)

    lili [anonim]

    o parte de tara traia o drama pe care nu o doresc nimanui....
    RUSINE!!!!!!!!!!!!
    Guvernarea MRU a inceputu cu stangul, din pacate..
    Ei cu Guvernul, oamenii cu tragediile vietii lor..
    Cui ii pasa ?!!!!

    Toate atentionarile ANM au existat, numai ca autoritatile au fost ocupate cu facutul Guernulu, cine mai avea timp de Tara ?!
    Afirmatiile Dnei Boagiu arata dispretul pentru ADEVAR al Guvernului recent incheiat, au mintit tot timpul si continua sa minta si acum.
    RUISNE!!!!!!!!!!!!
    Toti am auzit avertizarile ANM, numai voi erat ocupati cu noul Guvern, ce va pasa de amaratii ai acoperiti de zapezi de care ati aflat abia acum dupa 3 zile ?!
    RUSINE!!!
    • +2 (4 voturi)    
      ce drama tanti? (Vineri, 10 februarie 2012, 19:22)

      neuronu'stingher [anonim] i-a raspuns lui lili

      ca cod era..in plus, stai ca prin romania nu sunt lucruile atat de grave.
      iar pentru aia "plecati"...daca au vazut avertizarile...trebuiau sa se astepte...

      dumneata stii ca pentru 5 cm de zapada toata NRW (vorba aia DE) e inghetata??? (la propriu).
  • 0 (6 voturi)    
    parere (Vineri, 10 februarie 2012, 19:17)

    Gabriel [anonim]

    16 morti in ultimele 24 de ore…asta inseamna ucidere cu premeditare…..capitalistii de la conducerea statului au sacrificat poporul in loc sa declare stare de urgenta ( cunoscatorii stiu cine trebuia sa decreteze si cine sa valideze) si sa deranjeze interesele capitalistilor locali, detinatori de mijloace de productie, in acest caz, masini si utilaje precum si alimente ! Asta este statul minimal, asta este “modernizarea” sa, urmeaza sa modernizam si ultima zona strategica, energia ! SI DUPA ASTA ADIO !
  • -2 (2 voturi)    
    Noi muncim (Vineri, 10 februarie 2012, 21:23)

    miguel [anonim]

    nu gindim. Inainte spre victoria finala!!!!!!!