Sever Voinescu: Demisia lui Boc, un gest de responsabilitate. Politic, actuala coalitie are majoritate in Parlament

de Robert Mihailescu     HotNews.ro
Luni, 6 februarie 2012, 13:49 Actualitate | Politic


PDL considera ca demisia premierului Emil Boc este "un gest de responsabilitate de care putini oameni politici din Romania sunt in stare", a declarat luni purtatorul de cuvant al partidului, Sever Voinescu, care a precizat ca, din punct de vedere politic, "exista in continuare o majoritate in Parlament a actualei coalitii, care va fi foarte curand capabila sa propuna un nou guvern".

Sever Voinescu a afirmat ca demisia lui Emil Boc are ca menire detensionarea situatiei sociale si relansarea dialogului intre fortele politice din Romania.

Deputatul PDL nu a dorit sa comenteze ce premier au in vedere democrat liberalii, dar a precizat ca "foarte probabil pana la sfarsitul zilei presedintele va desemna o persoana in calitate de premier".

"Ca e membru, ca nu e membru, ca a fost membru al unui partid, e mai putin important dar e foarte important ca aceasta persoana sa aiba sprijinul coalitiei", a comentat acesta, adaugand ca "ideal" ar fi ca noul guvern sa "aiba o sustinere larga in Parlament".

In orice caz, a precizat Sever Voinescu, Romania va continua sa mearga pe politicile economice prudente promovate de cabinetul Emil Boc.

"Pe noi ne bucura ca in toata aceasta atmosfera deliranta uneori chiar si liderii opozitiei au ajuns la concluzia ca ce a facut guvernul Boc e necesar si trebuia facut", a spus Voinescu, referindu-se la declaratia lui Victor Ponta, care afirmase ca guvernul USL va continua acordul cu FMI.


















2248 vizualizari

  • -4 (8 voturi)    
    Dovada ... (Luni, 6 februarie 2012, 14:11)

    Gigi Kent [utilizator]

    ... cea mai clara ca presedintele de facto al PDL este Traian Basescu. Pedeleii nici macar nu indraznesc sa aiba o optiune (politica sau tehnocrata). Ma intreb ce rost mai are faptul ca merge si opozitia la consultari ... daca coalitia de guvernare va primi solutia in plic de la cel care trebuia sa fie un arbitru echidistant intre fortele politice?
    • +3 (3 voturi)    
      suparare (Luni, 6 februarie 2012, 14:24)

      alip [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Iubitorilor de Constitutie in unele articole ale ei, bravi aparatori ai democratiei, nu ati prefera, profitand de ocazie, sa schimbam Constitutia in asa fel incat sa putem alege noi primul ministru, omul care sa ne promita noua ca face ceva si daca nu face sa nu-l mai votam, iar presedintele sa fie ales de Parlament? Nu ar fi mai cinstit? Asa nu am mai forta pe nimeni sa ne minta ca asta il obliga Constitutia.
    • +2 (4 voturi)    
      echidistant? (Luni, 6 februarie 2012, 14:29)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      poate ca presedintele este echidistant, dar nu are cu cine....
      Toti am auzit doar JOS, JOS, etc dar nici o solutie sau ceva util. Ce ai vrea sa faca un presedinte atunci?

      Bratienii (PNL) au avut o guvernare lunga de 14 ani si o relatie excelenta cu Carol I.
      Atunci nu era o problema?
      • -2 (4 voturi)    
        presedintele si Carol I (Luni, 6 februarie 2012, 14:50)

        sanduionescu 2012 [anonim] i-a raspuns lui Lucian*

        As vrea ca presedintele sa nu se amestece , sa nu mai fie beat cand ia hotarari si sa-si aduca aminte ce a promis cand l-am votat (eu chiar l-am votat de doua ori ) 2 )Daca nu stie ce sa faca ,ce cauta acolo ? 3 ) Bratienii erau tampiti ca Boc ? ( aminteste-ti ce a zis tatal lui cand i-a dat cu oul in cap in public ) 4) Bashescu nu poate fi echidistant;a afirmat de la inceput ca el este "jucator ".???????poti sa joci cu tine si inpotriva ta ??????????????????
    • +2 (4 voturi)    
      Pai daca PDL nu are majoritate singur in parlament (Luni, 6 februarie 2012, 14:30)

      Paul [anonim] i-a raspuns lui Gigi Kent

      .. nu poate sa faca decat sa propuna dar presedintele alege cine e numit PM. Dar voi astia nu prea le aveti pe astea cu Consitutia! Asa cum veniti si cu inventia ca Presendintele trebuie sa numeasca pe cineva din USL daca USL castiga viitoarele alegeri (USL = alianta nu partid).
      • 0 (2 voturi)    
        Daca... (Luni, 6 februarie 2012, 15:56)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Paul

        ...era presedinte Iliescu si coalitia majoritara din Parlament era PDL+UNPR+UDMR ce v-ati mai fi ratzoit la Iliescu ca nu vrea sa numeasca premier de la "majoritari". Asa daca e "tatucul" presedinte luati numai litera Constitutiei nu si spiritul ei si va da cum va convine voua (mai ales ca "inteligenta colectiva" a PDL-ului nu e suficienta pentru a veni cu un nume de PM si e nevoie de guvernul din umbra dela Cotroceni pentru asa ceva).
    • +2 (4 voturi)    
      ...javrete.... (Luni, 6 februarie 2012, 14:36)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      stai cuminte in banca ta ca oamenii responsabili din coalitie nu o sa lase tara la cheremul pungasilor din usl si a acolitilor acestora,precum patronii antenelor si irealitatilor....
      • -1 (3 voturi)    
        'oamenii responsabili din coalitie' .. unde? (Luni, 6 februarie 2012, 15:05)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

        sau cine ? .. ca eu nu vad niciunul .
  • -1 (3 voturi)    
    ... (Luni, 6 februarie 2012, 14:31)

    Xulescu [anonim]

    "Demisia lui Boc, un gest de responsabilitate" - asta e din categoria "sa radem cu Sever Voinescu", nu ? :)))
  • -1 (3 voturi)    
    sever v. (Luni, 6 februarie 2012, 14:38)

    sanduionescu 2012 [anonim]

    Domnule, (daca esti domn ) nu -ti e jena sa fii un porc mincinos? Poporul stie !
  • -1 (3 voturi)    
    din gandirea (Luni, 6 februarie 2012, 14:42)

    celmaicodoi [anonim]

    asta e din gandirea multi-milenara a lui Voinescu-CO2. Cand te gandesti ca un semenea "intelectual" a fost propus ambasador la Washington. De cine oare ? de marele luptatoror, utilizator de tzepe si aruncator de sticle de champagne Bese.
  • -1 (3 voturi)    
    alt premier, aceeasi majoritate?? (Luni, 6 februarie 2012, 14:49)

    mihai [anonim]

    Daca va fi tot guvern al actualei “coalitii”, nu s-a schimbat nimic. Nu doar Boc era nelegitim, ci toata majoritatea parlamentara este nelegitima, deci trebuie schimbata. Toate partidele din coalitia majoritara abia daca mai au 20% increderea romanilor, in schimb au peste 50% din mandate. Aceasta discrepanta uriasa este un motiv rational de a organiza alegeri anticipate, intr-un stat european democratic normal...dar se pare ca nu in Romania lui Basescu. Ok, atunci vor continua si protestele in strada si greva parlamentara a opozitiei, ca si pana acum.