Emil Boc: Europa se intoarce spre austeritate, vestile nu sunt foarte optimiste

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 22 noiembrie 2011, 14:14 Actualitate | Politic


Premierul Emil Boc a declarat marti ca "Europa se intoarce spre austeritate" si guvernul are obligatia, in acest context nu foarte optimist, sa realizeze un buget echilibrat, pentru a nu compromite rezultatele pozitive inregistrate pana in prezent.

"Europa se intoarce spre austeritate. Vestile nu sunt foarte optimiste, prognozele de crestere economica s-au diminuat substantial", de la 2% la 0,5 - 0,6% pentru Zona Euro, a explicat Emil Boc.

El a reafirmat ca este constient de dificultatile prin care trec romanii. "Vreau sa intelegi ca in lume este foarte greu", a spus acesta, adaugand ca "noi, datorita romanilor, am salvat tara de la colaps economic".

"Aceste lucruri trebuie sa ne preocupe in acest moment, pentru a nu compromite rezultate pozitive pe care le-am obtinut pana in acest moment", a continuat Emil Boc.

In opinia sa, sansele suspendarii presedintelui Basescu - o incercare de a abate atentia de la problemele din USL - sunt "zero", dar informatia dauneaza imaginii Romaniei in strainatate.

"Politic, mai mult face rau dezbaterii externe. Oamenii de afara nu stiu ca ceea ce vorbesc dl Ponta sau dl Antonescu reprezinta cancanuri politice" si considera acest demers drept un "element de instabilitate politica", a sustinut primul ministru.


Citeste mai multe despre   
















2275 vizualizari

  • 0 (10 voturi)    
    e greu? (Marţi, 22 noiembrie 2011, 14:18)

    gratii [anonim]

    atunci de ce cresc bugetele presedentiei, SRiului si ale min Udrei??

    daca e greu si austeritatea?

    Salutari amicului Apostu!
  • 0 (8 voturi)    
    Echilibrat? (Marţi, 22 noiembrie 2011, 14:24)

    Luca [anonim]

    Nu stiu cum poti numi buget echilibrat.. cand tu crest bugetul in perioada asta, institutiilor cum ar fi sri, prezidentiale, etc. In detrimentul a ceea ce conteaza sanatate, invatamant. Pai imi ceri tu sa fiu solidar cu tine?
  • +4 (8 voturi)    
    Prudenta lui Boc trebuie sa ne linisteasca (Marţi, 22 noiembrie 2011, 14:24)

    Cristi [anonim]

    E bine ca Boc este prevazator si nu se arunca in promisiuni si calcule populiste si electorale.
    Asta dovedeste ca pune mai presus stabilitatea tarii decat eventualele procente castigate de partid in plus la anu.
  • 0 (6 voturi)    
    Vesti "nu foarte optimiste" (Marţi, 22 noiembrie 2011, 14:26)

    Ovidiu [anonim]

    Inteleg ca vestile nu sunt foarte optimiste, dar optimiste, pot fi considerate?

    Tare mi-e teama ca din vesti "nu foarte optimiste" se traduce in vesti rele.

    Un alt mod de a minti.
    • +1 (1 vot)    
      traducere! (Marţi, 22 noiembrie 2011, 17:17)

      dexd [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Ce inseamna ”nu foarte optimist”?
      1. optimist
      2. putin optimist
      3. putin pesimist
      4. pesimist
  • -3 (7 voturi)    
    Aha... (Marţi, 22 noiembrie 2011, 15:05)

    gusterul [anonim]

    dar parca saptamana trecuta racnea tare ca Romania sta bine fata de altii, ca e pregatita pt o noua criza, crestere economica, chestii sustenabile...
    Ce faci domnu Boc la anul? Inca un imprumut baban, doza de soc sa nu moara mortul? Ca de taiat si crescut taxe nu prea mai e loc, sau poate e? Ca eu nu-i vad pe romani capabili de o revolutie.
    • 0 (4 voturi)    
      Da, stam mai bine de cat Grecia sau Ungaria (Marţi, 22 noiembrie 2011, 17:50)

      ddo [anonim] i-a raspuns lui gusterul

      Romania nu a trebuit sa se mai imprumute si nici euro nu a mai crescut prea mult.

      Daca era la guvernare USL si faceau toate tampeniile pe care le promit era euro trecut de 5 ron.

      Stam mai bine pt ca Boc nu a dat pomeni electorale, salarii si pensii marite. De exemplu pentru pensii nici macar nu sunt bani sa le plateasca pe asta de acum. E un deficit de miliarde.

      Romania se imprumuta ca sa plateasca pensiile marite de Tariceanu si o sa se mai tot imprumute pentru ca 1 salariat nu poate tine 3 pensionari.
      • -1 (5 voturi)    
        asta nu inseamna ca stai mai bine (Marţi, 22 noiembrie 2011, 18:40)

        gusterul [anonim] i-a raspuns lui ddo

        Mergi la greci si la unguri sa vezi ca aia traiesc mai bine. La noi trei sferturi din populatie e sub poverty line. Cifrele alea aruncate de guvern zilnic nu au nici o valoare.
      • 0 (4 voturi)    
        Hmmm (Marţi, 22 noiembrie 2011, 18:46)

        MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui ddo

        Salariile si pensiile nu sunt ''pomeni'' mai portocaliule...dar ma tem ca nici nu vei incerca sa intelegi.
        Tu doar repeti linia partidului...nu ai voie sa gandesti.
  • +1 (3 voturi)    
    Si.. (Marţi, 22 noiembrie 2011, 17:40)

    Toxicu' [anonim]

    de ce aflam asta numai cand Europa e o scuza? Cand europenii o duceau bine, nu ni-i mai dadea nimeni exemplu. Nu ca acum ar duce-o foarte rau. Iar sarba de Tanganika conform careia cancanurile scenei politice romanesti duc la "perceperea ca instabila" a Romaniei, este deja o petarda cu fum de foarte mult timp uzata.Domnule prim-ministru, ati citit cumva macar cuprinsul unei strategii nationale de aparare, ca sa vedeti ce inseamna amenintari?Sau mariti bugetele serviciilor pe incredere?
  • +1 (3 voturi)    
    Hmmm (Marţi, 22 noiembrie 2011, 18:49)

    MRSmrs [utilizator]

    Marea declaratie a micului premier a fost data la iesirea din tribunal pentru a evita intrebarile incomode care-l priveau.
    De cand un premier da declaratii importante pe holurile truibunalalui unde a ajuns in calitate de parat?!