Puiu Hasotti (PNL): Sunt sub 50% sanse ca suspendarea presedintelui sa fie votata de Parlament

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 21 noiembrie 2011, 13:45 Actualitate | Politic


Senatorul liberal Puiu Hasotti a declarat luni la TVR Info ca "sunt sub 50% sanse ca suspendarea presedintelui sa fie votata de Parlament". El a spus ca actiunea politica demarata de USL "incearca sa constientizeze clasa politica despre necesitatea inlcuirii actualei puteri cu un an inainte de alegeri".

Reamintim ca liderii Uniunea Social-Liberala a decis, luni, declansarea procedurii de suspendare din functie a presedintelui Traian Basescu. "Speram sa avem sustinerea majoritatii poporului roman", a declarat liderul PNL Crin Antonescu, adaugand ca "Incercam sa scutim de inca un an de suferinta cea mai mare parte a populatiei".

"Nu este un moft", spun liderii USL, care au anuntat ca in cadrul uniunii politice va fi constituita o comisie care va redacta cererea de suspendare, in paralel cu lansarea unei dezbateri publice pe aceasta tema.



















1619 vizualizari

  • +20 (20 voturi)    
    penibil (Luni, 21 noiembrie 2011, 14:05)

    dorel [anonim]

    USL-asilor, stiu ca ii tineti de prosti pe electoratul roman, dar deveniti penibili in cancelarilor occdentale
  • +15 (15 voturi)    
    mda... (Luni, 21 noiembrie 2011, 14:09)

    gelu soferu [anonim]

    baba se piaptana si noi facem cereri de suspendare...
    faptul ca la anu nu vor fi bani e clar; ce pare extraordinar din ce a spus basescu? opinia mea:era la mintea cocosului ca nu se vor mari salariile si pensiile daca nu au bani - basescu s-a dat drept "inteligent" confirmand realitatea.
    cocosii din USL, ei cred ca si-a depasit atributiile sale de inteligenta; trebuie dat jos
  • +11 (11 voturi)    
    De frica DNA-ului vor suspendarea presedintelui (Luni, 21 noiembrie 2011, 14:13)

    Alt DAN [anonim]

    La urechile USL-ului au ajuns probabil zvonuri cu privire la anchetarea unor importanti politiceni din opozitie si ca sa decredibilizeze actiunea DNA-ului au declansat procedura de suspendare a presedintelui. Vor avea astf ocazia sa tipe "vedeti, Basescu face politie politica!"
  • +9 (9 voturi)    
    Nu e un moft. (Luni, 21 noiembrie 2011, 14:17)

    coco04 [anonim]

    Asa e,nu e un moft;e un hobby!
  • -11 (11 voturi)    
    L-am votat de două ori (Luni, 21 noiembrie 2011, 14:17)

    Omics [utilizator]

    Indicația de a da sentințe judecătorești prin care statul este obligat să plătească numai atunci când statul consideră că are bani (chiar la zero nu a ajuns) este complet descalificantă pentru Băse. L-am votat, sper să îl dea jos.
    • +8 (10 voturi)    
      la fel de bine (Luni, 21 noiembrie 2011, 14:47)

      -Myth- [utilizator] i-a raspuns lui Omics

      cum nu e nevoie de o HG sau hotarare judecatoreasca pentru a se mari salariul la bugetari, nu vad de ce e nevoie de una sau alta pentru a se reduce aceste salarii!
    • +5 (7 voturi)    
      intrebare (Luni, 21 noiembrie 2011, 15:01)

      James Bond [utilizator] i-a raspuns lui Omics

      daca parlamentul Romaniei da o lege ca tu - coco04 - sa iti cumperi o vila cu piscina si 3 masini de teren anul acesta, ce faci daca nu ai acesti bani?? De unde le cumperi??
      Daca vine presedintele Romaniei si spune: "Hei, parlamentule, coco04 nu are bani pentru a cumpara vila cu piscina si cele 3 masini", tu ce faci mai coco?? In acest caz este vinovat presedintele Romaniei??
      Penibil...
      • -5 (5 voturi)    
        Jurisprudență (Luni, 21 noiembrie 2011, 15:21)

        Omics [utilizator] i-a raspuns lui James Bond

        Banii există atâta timp cât bugetul este mai mare ca zero. Ai o obligație ca stat, o onorezi, chiar decă e vorba de cetățeni români, nu de bănci străine.

        Singura cale pentru a nu onora obligațiile ce reies dintr-o decizie judecătorească se cheamă lege de etatizare, care dacă nu este de utilitate publică, este anticonstituțională.

        Un regim care nu respectă proprietatea este extremist.
        • +3 (3 voturi)    
          bun si ce facem (Luni, 21 noiembrie 2011, 17:10)

          -Myth- [utilizator] i-a raspuns lui Omics

          banii chiar nu ajung, ce propui sa taiem de pe lista cheltuielilor? Eu zic mai intai sa nu mai dam banii pe gaze si combustibili ca putem trai si fara caldura, lumina si electricitate in general, sa nu mai platim nici un furnizor care ofera servicii si produse de orice fel statului (da-i dracului de privati ca si asa au prea multi bani, sa rabde cativa ani fara plata facturilor). Astept completatrea listei.

          Eu NU inteleg ce legatura are un judecator cu stabilirea salariului dintre un angajat si angajator, cum am zis mai sus: cat timp judecatorul nu vine sa comenteze cand iti mareste salariul si nu iti aproba marirea prin sentinta, nu vad de ce ar face-o la diminuare!
          • +1 (1 vot)    
            Complectez lista (Luni, 21 noiembrie 2011, 20:00)

            Mihai G. [anonim] i-a raspuns lui -Myth-

            Cred ca ai omis de pe lista pe cei 472 de senatori si parlamentari. Ei sunt cei care ar trebui primii sa nu mai fie platiti. Munca voluntara ca tot ii doare in cot de tara.
        • +3 (3 voturi)    
          Ia vezi tu ce-a patit Grecia (Luni, 21 noiembrie 2011, 18:41)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui Omics

          si spune-ne ce legi s-au incalcat.

          Asta a propos de "jurisprudenta" :))
    • +4 (4 voturi)    
      chiar daca o sa-l dea jos banii oricum nu o sa-i (Luni, 21 noiembrie 2011, 15:12)

      ION [anonim] i-a raspuns lui Omics

      vedeti. Dar cind te inseala iubita este mai mai placut decit atunci cind "dusmanul" ti-o spune verde in fata
  • +7 (7 voturi)    
    mare esec al politicii romanesti (Luni, 21 noiembrie 2011, 14:18)

    adrian [anonim]

    cu asemenea opozitie de cacao - care probabil se va compromite definitiv - presedintelui si partidului sau i se pregatesc o dictatura linistita, liderii opozitiei din provincie ar trebui sa se debaraseze de asa zisii lideri de la buuresti daca mai vor sa aiba un cuvand de spus in politica romaneasca. pacat ptr democratie...
  • +8 (8 voturi)    
    Sa-l invatam minte ! (Luni, 21 noiembrie 2011, 14:20)

    vasile [anonim]

    Faptul ca Basescu cere in continuare reducerea parlamentarilor,da frisoane actualei clase politice.Nu sunt granite politice in cazul unui scop comun,binele parlamentarilor paraziti ce dorm bine in parlament. Zic ei ,hai sa mai incercam odata,poate avem noroc si scapam de nebunul asta.Uita un singur lucru,ca poporul s-a saturat de somnul si hotiile lor.
  • +8 (8 voturi)    
    Circoteca (Luni, 21 noiembrie 2011, 14:31)

    voltaren [utilizator]

    Daca nu sunt sanse pentru suspendarea presedintelui , de ce nu suspendati "circoteca USL " ?
  • +6 (6 voturi)    
    Gargaragii. (Luni, 21 noiembrie 2011, 14:33)

    Gigell [anonim]

    Dar mi se pare ca in conditiile actuale si la cum se prefigureaza viitorul in Europa, a fi gargaragiu si a instiga la miscari de orice fel nu-i numai iresponsabil, este indreptat impotriva natiei.
    "incearca sa constientizeze clasa politica despre necesitatea inlcuirii actualei puteri cu un an inainte de alegeri"
    Hai sa va spun ceva: noi, clasa nepolitica, suntem constienti ca voi, clasa politica, ar trebui sa fiti cu totii dupa gratii.
    Nu sunt nici macar convins ca PDL-ul fura mai mult decat au furat fostii (majoritatea USL-ei). Cred doar ca acum se vede mai tare din cauza crizei.
    In situatia data, cand ar trebui sa punem mana si sa facem ceva, astia numai circ se tin. Ca solutii n-au oricum, numai gargara. Sunt si eu curios cum or sa gaseasca ei bani daca-l suspenda pe Basescu.
  • +8 (8 voturi)    
    SE VEDE CLAR.... (Luni, 21 noiembrie 2011, 14:45)

    gabriel anastasescu [anonim]

    ca Hasotti are experienta in aceasta materie. Probabil de la sedintele de partid pe care le conducea. Stiti voi ! Atunci cind unul care pleca in strainatate urma sa fie exclus ...!!!
  • +4 (4 voturi)    
    Munca opozitiei in interesul Romaniei (Luni, 21 noiembrie 2011, 15:24)

    Alexandru IONESCU [anonim]

    Dl. senator HASOTTI (dupa nume, un vajnic RROOMMAANN) exprima un adevar pe care-l vad putini in acest moment: daca nu putem castiga puterea prin alegeri (adica democratic), ajungem la putere pe cai ocolite (adica nedemocratice) ! Ei nu fac altceva (in rarele zile in care se prezinta la serviciu) decat sa numere senatorii/deputatii prezenti in sala ca sa reuseasca sa adopte diversele lor propuneri interesate si nicidecum ceva in interesul populatiei. Asa stau lucrurile si cu actuala incercare de suspendare.
  • +1 (1 vot)    
    D-lui Hasotti (Luni, 21 noiembrie 2011, 17:33)

    ovigeo [utilizator]

    Marturisesc ca aveam aprecieri pozitive pentru unii dintre vechii liberali, printre care si Puiu Hasotti.
    Acum sunt stupefiat; toti sint copia fidela fara cap si fara coada a liderului lor.
    Au depasit orice granita a liberalismului nu fac decit sa se compromita definitiv ca politicieni
  • 0 (0 voturi)    
    Hashoti...Hashoti (Luni, 21 noiembrie 2011, 19:55)

    Adventistu [anonim]

    Gura pacatosului adevar graieste, numai ca nu este imposibil ca ceeace se intimpla cu Geoana sa se intimple maine si cu Hashoti. Antenescu abia asteapta sa se dea mare ca face curatenie in PNL. E doar vataf pe mosie.