VIDEO Incident la Consiliul de Conducere al PNTCD: Aurelian Pavelescu a parasit sedinta

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 5 noiembrie 2011, 13:18 Actualitate | Politic


Aurelian Pavelescu, liderul unei grupari din PNTCD, a parasit sambata sedinta Consiliului de Conducere al partidului, declarand ca acesta este "o intalnire nestatutara" si "un bluf", relateaza Mediafax.

Pavelescu a precizat ca a propus ca, in cel mult o luna, sa se organizeze alegeri in filialele partidului, urmate de un congres, intrunire care "nu este un grup de oameni adunat de pe strada, ci de reprezentanti ai filialelor".

Liderul taranist a sustinut ca Gheorghe Ciuhandu, cel care conduce sedinta CNC de sambata, a refuzat sa puna in dezbatere propunerile sale, motiv pentru care a parasit intrunirea. El a adaugat ca presedintele taranist, Victor Ciorbea, care a avut initiativa convocarii CNC, a organizat actiunea "pentru el si pentru functia de presedinte de partid" si, daca deciziile care se vor lua vor fi "radicale", se va accentua sciziunea din partid.

Ordinea de zi a sedintei CNC cuprinde, conform unui comunicat al partidului, "propunerea de cooptare a unor noi membri in conducerea nationala, in scopul stingerii divergentelor din partid".

"Se vor discuta de asemenea, probleme legate de activitatea electorala: strangerea de semnaturi pentru intrarea partidului in campania electorala din 2012, participarea la alegerile parlamentare partiale din colegii situate in judetele Olt, Cluj si Bihor si se va supune validarii Protocolul incheiat intre PNTCD si Asociatia '21 Decembrie 1989' privind constituirea Aliantei politico-civice 'Calea Dreapta'", potrivit sursei citate.



Citeste mai multe despre   


















2577 vizualizari

  • +5 (17 voturi)    
    Sedinta PNTCD (Sâmbătă, 5 noiembrie 2011, 13:31)

    costel [anonim]

    Degeaba a incercat Basescu sa le explice ca unirea face puterea.PNTCD are in componenta oameni ca Pavelescu si Ciorbea care sunt bolnavi sa puna mina pe o conducere.Nu cred ca PNTCD o sa aiba mai mult de 0,5% la alegeri.Singura solutie,cred,este aceea de a se uni si a intra in Parlament pe linga PDL.Asa cum a intrat in Parlament PC,partid tot de 0,5%.
    • -8 (16 voturi)    
      Sedinta PNTCD (Sâmbătă, 5 noiembrie 2011, 14:35)

      antiSecu [anonim] i-a raspuns lui costel

      Pai asta e si ideea, Basescu e gaz pe foc, nu conciliant. Cum poate unul ca Base sa fie liantul intre taranisti?
      • -1 (3 voturi)    
        Te indepartezi de la ce a vrut sa zica (Duminică, 6 noiembrie 2011, 9:52)

        Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui antiSecu

        Pentru a arata ca nu il suporti pe Basescu...bine...o sa demonstrezi la vot....acum mai citeste 1data si incearca sa intelegi ce zice "costel"
    • +1 (11 voturi)    
      PNTCD, micro-partid de extremisti si fripturisti (Sâmbătă, 5 noiembrie 2011, 15:04)

      Orgoliile personale pot distruge un partid [anonim] i-a raspuns lui costel

      PNTCD-ul e un excelent exemplu despre cum se poate autodistruge un partid prin excese ideologice, incoerenta in comportamentul politic si promovarea non-valorilor.

      Practic, cam toate partidele romanesti evita excesul de doctrina (PNL a incercat si a fost divizat ani de zile in tot felul de 'aripi') pt ca stiu ca electoratului in Romania nu-i pasa de 'dreapta si stanga', ci de rezultate concrete.

      PNL-ul e si acum destul de divizat in interior, cu o conducere contestata si baroni locali influenti. A fost la guvernare si a aplicat politici sociale stangiste, acum fiind aliat cu PSD in ceea ce ar putea deveni un mare partid social-liberal, cotat cu 50% din intentiile de vot.

      Ideea ca PSD ar fi stangist starneste rasul chiar si la adversarii sai politic, e un partid de baroni corupti pusi pe capatuiala care promit prostimii mici, bere, gratare, alocatii, pensii, salarii, orice vrea ea ca sa voteze, dar odata ce e la guvernare PSD face politica economica de tip FMI, de dreapta.

      La fel, PDL, desi autoproclamat de dreapta, e de fapt un partid centrist, care aplica cu mari retineri politici economice dure, dar nu ezita sa dea drumul la pomeni electorale si programe sociale stangiste inainte de orice alegeri.

      UDMR n-are nici un fel de doctrina, nici macar 'autonomista', e o organizatie culturala unde coexista mai multe grupari de interese.
      Isi permite asta pt ca avea un electorat captiv, care voteaza 'etnic', nu ideologic.
      Acum e stres mai mare la UDMR, pt ca a aparut o concurenta pt acest electorat captiv, din partea PPMT-ului separatistuluilui Tokes.

      PC-ul e un fel de partid personal creat de miliardarul fost securist Voiculescu, are impact f. redus in teritoriu, dar se mentine in coalitii prin santajul mediatic al 'antenelor'.

      UNPR proclama o doctrina de centru-stanga si pare f. bine organizat, cu o strategie de implantare eficienta si resurse umane si financiare importante. Nu e exclus sa fie surpriza alegerilor din 2012 !
      • +1 (1 vot)    
        Aproape total de acord (Duminică, 6 noiembrie 2011, 11:39)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Orgoliile personale pot distruge un partid

        Doar de UNPR nu stiu ce sa zic. M-as mira sa fie o surpriza de proportii. Si mai mult m-as mira sa n-o ia si ei pe urmele tuturor celorlalte partide din RO, odata ce au succes.
  • +5 (9 voturi)    
    E.Constantinescu a dat lovitura de gratie PNTCd. (Sâmbătă, 5 noiembrie 2011, 13:49)

    mircea [anonim]

    PNTCd nu-si mai revin dupa lovitura data de Emil Constantinescu in anul 2000.Ulterior,tot ciracii lui Constantinescu,Zoe Petre,Mugur Ciuvica.Ciorbea au continuat balciul dezbinarii prin masmedia lui Felix si Vantu.Ciorbea si cand era primministru nu se dadea plecat ,cu toate ca i se retrasese sprijinul.Nu vad in PNTCd un lider care sa poata sa-i uneasca si de aceia nici nu le dau sanse.Ciorbea un infumurat si cu vocabular jignitor.Pavelescu ,alt scandalagiu si deja sau conturat doua tabere(sanchi,de unde tabere)care se paruie.Si ceilalti se plictisesc si pleaca acasa.
  • -4 (8 voturi)    
    chiar asa! (Sâmbătă, 5 noiembrie 2011, 15:08)

    cobzaru [anonim]

    Nu \, sa intre in pdl sau sa faca alipire, sa fie pdnltcd, na-r fi frumos? Da cum sa nu!
  • -1 (5 voturi)    
    De ce e asta o stire ? (Sâmbătă, 5 noiembrie 2011, 15:54)

    Dan [anonim]

    Cine este acum PNTCD ? Ce reprezinta Aurelian Pavelescu pentru public ? Ce miza avea sedinta unui partid mort, de la sedinta caruia un semi-politician fara nicio relevanta se ridica si pleaca ? De ce e asta o stire ?
    • +1 (5 voturi)    
      Este,pentru ca este nevoie de un PNTCd. (Sâmbătă, 5 noiembrie 2011, 21:09)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Dan

      Daca Ciorbea si Pavelescu ar lasa deoparte orgoliile si s-ar lasa condusi de un V.Lupu,poate ca PNTCd se va reface.In actuala structura politica a Romsaniei este nevoie de un PNTCd,dar nu de cel gandit de Ciorbea sau Pavelescu.Ciorbea si Pavelescu ar trebui sa face doi trei pasi in spate,dar nu sunt capabili de asta si mor cu PNTCd. de gat.Pacat.
  • 0 (2 voturi)    
    ca niciunde in alt partid... (Sâmbătă, 5 noiembrie 2011, 17:23)

    egroeg [anonim]

    se vede acum ca nu politica reala,nu tara si bunul ei mers conteaza ,ci cum sa ajungi la ciolan,fiecare vazandu-se si arogandu-si statut de sef.Si lucrul asta se petrece,mai mult sau mai putin vizibil,in fiecare grupare politica,iar noi,cei prostiti,mai trebuie sa-i si votam.Oare cand si cum vom reusi sa iesim din mocirla asta politica?
  • +2 (4 voturi)    
    rasul curcilor (Duminică, 6 noiembrie 2011, 2:05)

    MirceaA [utilizator]

    dupa ce ca sunt 100 de oameni, mai au si 'GRUPARI"?
  • +1 (1 vot)    
    cea mai mare (Duminică, 6 noiembrie 2011, 8:31)

    banateanul. [utilizator]

    greseala a PNTCD-ului sa facut la inceputul aniilor
    90,cand sa acceptat inscrierea in partid( fara verificarea persoanei daca era sau nu membru PCR) doar pe criteriu sa avem cat mai multi membrii ! Urmarea sa vazut ,dezmembrare din interior, cu multi neaveniti ma intreb ce are in comun acest infumurat (Pavelescu ) cu taranistii ?
  • 0 (0 voturi)    
    Care PNT???? (Duminică, 6 noiembrie 2011, 14:22)

    espresu de ciulnita [anonim]

    Cred ca Domnul Copsu deja e pe post de ventilator cand vede ce idioti a lasat in urma sa conduca PNT-ul care ulterior a devenit........ Chiar nu stiu, PNT inca exista?
  • 0 (0 voturi)    
    PNTCD - 2011 (Luni, 7 noiembrie 2011, 14:52)

    Aurel Teodorescu [anonim]

    Idiotii si comunistii din PNTCD isi datoreaza prezenta lor in acest partid datorita tradarii de care se face vinovat Corneliu Coposu.