Peluza Rapid a înjurat mai aproape de miracol. Cronica meciului de fotbal, Steaua - Academia Rapid 1-3

de Eugen Istodor     HotNews.ro
Duminică, 15 aprilie 2018, 0:34 Actualitate | PERSPEKTIVA


Coregrafie Rapid
Foto: GSP
Citesc GSPPROSPORT. Au dreptate, ​pe Arena Națională am auzit în seara asta atâtea cuvinte cu m, morți, cu pi, cu p, cât n-am prins o viață. Și atâtea trimiteri la origini și atâtea violențe. Și câte petarde! Un lucru însă uită cronicarii. Se-njură degeaba fotbalul și Giuleștiul și Steaua și Ferentariul și Militariul. Mereu, fotbalul este luptă cocoșească. Fără vreo cruțare. Fotbalul altfel în 14 aprilie 2018 nu are sens. De aceea, o să vă spun simplu. În seara asta, față de alte seri, s-a înjurat mai aproape de miracol. Citește o cronica de meci, în care și înjurăturile aduc victoria.

Prima repriză a fost suck. Înjurături, învălmășeli, coregrafii cu trimiteri reciproce la pușcărie. Golul Rapidului a fost clar, dar învălmășeala de ciolane, ciolaniada stelistă care a adus penalty-golul, a fost simbolul reprizei întâi. 

Repriza a doua a fost a Rapidului. Rapidul a avut strategie. A jucat pe-o parte. Și a-nfipt mortul în casă de 2 ori. Mamă, de la câștigarea Campionatului n-am mai urlat atât. 

Acum să vă spun despre obsesia mea, din noaptea asta. Despre magia prin care cuvintele urâte, jegoase, despre toate organele, mamele, găurile din lume, devin victorie. 

Momentul UNU. Mi-a venit să-l strâng de gât pe comentatorul stadionului. Academia Rapid nu are palmares. Academia e a Primăriei sectorului Unu. După aia, mi-am dat seama. Băi, omul are dreptate! Niște luzeri suntem noi, rapidiștii. Dar privind în peluză mi-am dat seama că nu-s singurul luzăr. Peluza era cu mine. Rapidul și istoria lui de infarct erau acolo. Un Rapid care nu mai spune nimic lumii ăsteia plină de ciuperca unui câștig imediat. 

Momentul DOI. La strigarea fiecărui jucător se auzeau gâtlejuri murdărite de acel "m", cuvânt de bagabonzi, de panarame. Efectul pentru mine a fost însă ilustru. Am râs ca boul, ca un copil, intrat prima oară-n stadion și rușinat, dar și bucuros că intru într-un lume în care se poate orice. Luzării pot orice, seara aia nu putea fi o înfrângere, uite aia mi-a fost credința.

Momentul TREI. Trimiteri la pușcărie, antrenor stelist numit boschetar, box în tribune. Jandarmeria în ofensivă. Mi-a fost așa frică. Sperietură că se oprește meciul și pierde Rapidul. Senzații, cuvinte. De o parte și de alta a stadionului. Nimeni nu se cruță. Cocoșește, înfruntarea este pe viață și pe moarte. Pe ură și pe cruce se scuipă. E dincolo de suportabil. Băi, dar nu câștigasem. Era egal. Vroiam însă să sper. 

 Cuvintele-flegme devin cu sens. Înjurăturile ușuraseră parcă atâta năduf! Devenise înjurătura o forță. Dar numai și numai când Daniel Nicolae e un deliciu. Burlacu punctează fără speranță. Vlada, să-i mănânc eu crampoanele, cum urlă un suporter, lovește necruțător! GOOOOOLuri! 

Și, ce mai poți spune? Peluza Rapid a înjurat mai aproape de miracol. Dar ca acest miracol să-l numim miracol nu poate fără miraGOL.


Citeste mai multe despre   


















5982 vizualizari

  • +25 (25 voturi)    
    Ce inseamna "nu face sens" ? (Duminică, 15 aprilie 2018, 0:57)

    Frankie [utilizator]

    Ce inseamna "nu face sens" ? ... am vazut ca ati scris in articol.
    As vrea sa fac si eu un sens, ce ingrediente mi-ar trebui ?
    • +8 (10 voturi)    
      articol agramat (Duminică, 15 aprilie 2018, 11:09)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

      Si ii scapa, evident, faptul ca una dintre echipe este patronata de PSD, mai precis de insusi Dragnea - vreti sa fiu presedintele vostru?!
    • +4 (4 voturi)    
      Clarific eu ! (Duminică, 15 aprilie 2018, 11:09)

      NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

      Inseamna "de putin pe langa poarta" sau "forcecing" !
      HN in curand vei fi injurat "aproape de miracol" (eu personal cred ca asocierea acestor cuvinte este o blasfemie !).
  • +13 (13 voturi)    
    pai (Duminică, 15 aprilie 2018, 1:14)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    un meci prost intre doua echipe care sunt gandite si executate doar ca niste simple “tepe la bugetul de stat”. nu este nici o valoare in liga 4 si nu e nici steaua si nici rapid acolo. ca unii ca istodor abereaza e de la sine inteles, fara “sageti” nici un “baban” n-ar putea prospera in liniste :)) cred ca baietii din armata si servicii se prapadesc de ras cand se gandesc ce idee buna, simpla si ieftina de sifonat bugetul de stat au avut acum cand nu mai era mare lucru de vandut :)))
    • +1 (3 voturi)    
      Rapid nu a primit niciun leu de la Primarie! (Luni, 16 aprilie 2018, 11:46)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Se vede ca tu citesti doar facebook si gsp. Rapid nu a primit niciun leu de la Primaria Sector 1! Asta s-a dorit, dar majoritatea de la Consiliul Local Sector 1 este USR + PNL care s-au opus. Asa ca Primaria Sector 1 nu a ajutat cu practic nimic, tot ce au vrut sa ajute Rapidul nu au reusit.
      Asa ca mai invata sa vezi si realitatea, nu doar sa citesti titlul si comentarii de pe facebook!
  • +16 (16 voturi)    
    Nu pot sa cred (Duminică, 15 aprilie 2018, 1:35)

    Moka [anonim]

    Ca au existat 36000 de oameni care sa dea bani pe o asemenea mascarada platita din banii celorlalti contribuabili.
    Rusine.
    Dar, de fapt, ce zic eu oameni?
  • +4 (4 voturi)    
    Crainicul stadionului (Duminică, 15 aprilie 2018, 2:24)

    Vlad [anonim]

    Mi se pare bizar că crainicul CSA Steaua este și crainic al sălii Rapid. Oare nu a avut discernământ când a făcut acele afirmații ? Cum își imaginează că va fi primit în Giulești ?
  • +29 (29 voturi)    
    Vai de mine (Duminică, 15 aprilie 2018, 2:31)

    war4peace [utilizator]

    Un pseudo-jurnalist care scrie "face sens", slăveşte înjurătura grosieră şi comportamentul de mahala... evadează din lăturile sumbre ale vreunui blog şi mânjeşte pagina principală a Hotnews cu produsul sulfuros al unui creier abrutizat.

    Jalnic, Hotnews. Jalnic.
  • +17 (19 voturi)    
    ha??? (Duminică, 15 aprilie 2018, 7:27)

    Orizont [utilizator]

    Nu cred ca citesc asta pe Hotnews.
    • +13 (17 voturi)    
      De ce ? (Duminică, 15 aprilie 2018, 8:30)

      ciuma.rosie [utilizator] i-a raspuns lui Orizont

      Nu cunosti noua organigrama a hotnews. Sunt vagabonzii lui Dragnea la putere si butoane . Ne mutam pe ziare.com
      • 0 (2 voturi)    
        Imi pare rau ca o spun (Duminică, 15 aprilie 2018, 16:52)

        Pooky [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

        https://www.g4media.ro/

        Acolo e hotnews-ul pe care il stiam noi, cei care intram zilnic pe acest site, de ani si ani de zile. Pacat.
  • +17 (17 voturi)    
    Serios? (Duminică, 15 aprilie 2018, 8:02)

    accidutzu13 [utilizator]

    Asa, din condei, se cautioneaza limbajul vulgar si golanesc? Pe stadioane ca si acesta doriti sa ne ducem copiii, acolo unde multimea injuraturilor il aduce aproape de orgasm pe autor?
    Una e sa scapi o injuratura printre dinti si alta e sa o auzi urlata la unison de mii de oameni. In primul caz, e vorba de frustrare sau neputinta. Al doilea caz, indiferent cum incercati sa-l justificati, exprima tot marlanie, necivilizare, miserupism.
    Jalnica peluza, jalnic comentator!
  • +16 (18 voturi)    
    daca asta inseamna fotbal (Duminică, 15 aprilie 2018, 8:46)

    zigot [utilizator]

    e mai bine sa ramana in liga IV pana se va infiinta liga V
    pacat ca vor evolua tot in Ro unde oamenii mai
    "curati" nu pot vedea un s p e c t a c o l fotbalistic asa
    cum este in Ang., Fr., Sp. Ger., etc
    • 0 (4 voturi)    
      Exista liga V, pentru cultura ta lipsa... (Luni, 16 aprilie 2018, 11:49)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      Dar se pare ca tu nu stii. Si crezi ca in Ang., Fr., Sp. Ger. nu se injura la fotbal? Ca la batai sunt mai rau ca la noi, noi suntem la grupa mica. Ai auzit de "Chelsea Smile"? Sau de "Glasgow smile"? Sau ce este prin Germania la meciurile lui Union Berlin?
      E bine sa comentezi acolo unde te pricepi, nu sa comentezi doar ce ai citit pe facebook...
  • +22 (22 voturi)    
    Draga scriitorule, (Duminică, 15 aprilie 2018, 8:52)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    Sterge, te rog, mizeria asta!

    Nu ma injura si pe mine! Ti-am zis de bine.
  • +11 (11 voturi)    
    Stergeti articolul (Duminică, 15 aprilie 2018, 10:34)

    . [anonim]

    Nu mai promovati si publicati astfel de articole de mana a doua, cu limbaj de ziar de cancan.
  • +14 (16 voturi)    
    Jalnic (Duminică, 15 aprilie 2018, 10:58)

    Vj_Alecs [utilizator]

    Cel mai prost articol scris pe hotnews în ultimi 10 ani.
  • +12 (14 voturi)    
    Prost (Duminică, 15 aprilie 2018, 12:44)

    eem [utilizator]

    Cel mai slab articol de HN, se poate șterge
  • +5 (5 voturi)    
    daca violenta... (Duminică, 15 aprilie 2018, 19:06)

    vizitator [anonim]

    Daca violenta inseamna performanta atunci evident apologia ei o fac imbecili sau/si schizofrenicii:
    "partizanii" ei pot alege din ce categorie fac parte!

    Penibil articol:
    cum poate fi publicata asemenea imbecilitate/ mizerie ?!!???