Iadul prezentarii

de Dragos Manac     HotNews.ro
Vineri, 21 noiembrie 2008, 10:23 Actualitate | Opinii


“What this country needs is less public speaking and more private thinking”

Glosofobia, adica frica de a vorbi in public, este in teorie cea mai pregnanta frica a oamenilor, urmata de moarte. Putem deduce de aici ca e destul de chinuitor (pentru 75% din omenire) sa fii nevoit sa vorbesti in fata unei multimi.

Eu am fost mereu terorizat de ideea de a vorbi in public. Prima mea prezentare, acum vreo 5 ani, a fost un cosmar total, chiar daca am facut repetitii, schite cu urma sa spun, memorari intense ale textului samd. Nici urmatoarele nu au fost departe. Exista chiar si o expresie americana care sa descrie acele prime experiente: fuck up.

De unde vine frica? Din ceea ce tu crezi ca cei care te privesc cred despre tine. E o spirala: tu crezi ca ei o sa aiba impresia ca esti un idiot - ei te vad panicat - tu iti adancesti impresia, te balbai si respiri panicat in microfon si ai gura uscata - ei isi pierd interesul sau mustacesc - tu incepi sa citesti slideurile si te rogi sa se termine mai repede -  ei isi doresc acelasi lucru. Asa arata o prezentare proasta, adica standardul in lumea conferintelor. Fericitii din corporatii au macar backgrounduri si ilustratii frumoase, in prezentari gata facute - in timp ce firmele mici se chinuie de la un cap la altul.

Cei experimentati aleg calea sigura: citesc cat mai clar si mai monoton de pe slide, spun o poezie cu o voce liniara. Nu prea ai cum sa gresesti astfel, dar devii repede extrem de plictisitor si previzibil. Pentru un novice panicat modul lor de prezentare e aproape aspirational. Asa se creeaza traditia si publicul este condamnat la moarte prin power point.

Rezolvarea? Incepe de la Presentation zen - un website care ofera tone de informatie despre cum sa-ti structurezi corect o prezentare, plus diverse metode de livrare a prezentarii (din care poti alege situlul care ti se potriveste).

Cum fac eu? Dupa o serie de prezentari mi-am dat seama de niste lucruri:

    * Slideurile cu text sunt stupide (deoarece ei sunt cititori mai buni decat esti tu la papagalit informatia).
    * Cei din sala sunt mereu scarbiti de incecarile tale de a le baga pe gat tone de informatie.
    * Oamenii retin 3 idei, din maxim 5-7 prezentate si repetate.
    * Publicul vine la conferinte pentru a invata ceva, pentru a-si rezolva o problema, nu pentru a-i vinde tu lucruri.
    * Nu exista clienti directi pentru produsul tau in sala, de aceea nu trebuie sa faci vanzare.
    * Informatia seaca e greu de ingurgitat si digerat.

Acesta e motivul pentru care:

    * Comunic cateva idei simple, de baza, deoarece cred ca exista sansa sa-si aduca aminte niste lucruri dupa prezentare, sa asocieze informatia noua unor concepte deja cunoscute sau sa-si creeze un soi de emotie in ceea ce priveste produsul, persoana sau ideile prezentate .
    * Folosesc o poza sau o ilustratie sau un singur cuvant per slide, astfel incat sa induc o idee sau sa am o introducere pentru o povste.
    * Folosesc cat mai putin text, doar cuvinte cheie, rezumatul unei idei, pe care pot dezvolta. Ma simt foarte liber sa improvizez fata de cazul in care trebuie sa citesc o sama de cuvinte de pe slide. In plus, asa eu devin prezentarea, nu slideul.
    * Spun povesti, glume, intamplari, orice pentru a capta atentia, ilustra si convinge auditoriul.
    * Vin cu informatie utila, aplicabila, noua, relevanta pentru public, pentru ca ei cu asta pleaca.

Cand fac toate astea, lucrurile merg bine. Cand am libertatea de a abera la maxim, prezentarile sunt foarte apreciate de public (RoNewMedia 2.0, saptamana trecuta). Credeam ca ma descurc si cu prezentari corporate de 40 de slideuri, avand deja experienta multor prezentari. Nu e adevarat, am esuat oribil (Agora, saptamana trecuta, prezentare Red Hat). Cand revin la teoria simpla a prezentarilor utile, cu slideuri sarace in ilustratii si cuvinte, lucrurile merg bine (azi, Rocs 2008, prezentari Red Hat virtualizate si datacenter). Am vrut sa scriu articolul inainte de a face prezentarile de azi, dar am amanat pentru a-mi verifica teoria (este corecta!).

Asadar:

    * Nu va chinuiti sa vindeti, ci doar sa impartasiti ceea ce stiti, cu pasiune.
    * Scrieti putin (aproape deloc) pe slideuri, oricat de important si de neuitat ar parea orice frantura de text.
    * Nu considerati ca produsul vandut este interesant sau ca lumea vrea sa auda despre el, chiar daca a ales sa vina la prezentare.
    * Nu comunicati o suta de idei, daca reusiti sa spuneti 3 lucruri care raman -> aveti o prezentare plina de informatie!
    * Veniti cu informatie utila, povesti, divertisment, nu somn.
    * Nu invatati poezii sau fraze interminabile. Sunt suficiente cuvintele cheie care sa declanseze povestea.
    * Relaxati-va! Vor aprecia o poveste spusa cu pasiune, nu o interminabila lista de avantaje competitive si facilitati.
    * Cereti o lavaliera sau vorbiti tare, fara microfon - asta o sa va dea libertatea de a gesticula, de a fi natural, nu sansa de a respira greu-tremurand sau de a tipa intr-un microfon mobil sau fix cu care nu aveti exercitiu.
    * Prezentarea nu este un fisier downloadabil, este o experienta, de aceea fisierul si handoutul este irelevant, oricat de respectabil si necesar pare. Primesc prezentarea doar cei care participa, ceilalti primesc franturi, ilustratii. Nu confundati o prezentare cu un studiu!

Spor la prezentari! Nu uitati ca sunt facute pentru public, nu pentru compania care le plateste.

PS: Azi mi s-a spus ca am avut o prezentare foarte buna, extrem de amanuntita si bine ilustrata. A avut sub 10 slideuri. Culmea, la prezentarea de 40 de slideuri nu s-a inghesuit nimeni sa-mi spuna cat de multa informatie utila am prezentat (desi era si multa, si utila, si prezentata).

Citeste si comenteaza pe blogul lui Dragos Manac.



















1756 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    agorafobie? (Vineri, 21 noiembrie 2008, 10:38)

    victoras [anonim]

    Agorafobia nu a fost niciodata, nu este si nu va fi teama de a vorbi in public.
    Agorafobia este teama de spatii deschise.
    amuzant....
  • +1 (1 vot)    
    definitia corecta a "agorafobia" (Vineri, 21 noiembrie 2008, 10:49)

    anca [anonim]

    Stimate semnatar,
    "Agorafobia" inseamna "teama patologica, obsesiva si nemotivata de spatiile largi, de locurile deschise, de piete" SI NU "teama de a vorbi in public".
    www.dexonline.ro
    Bafta!
  • 0 (2 voturi)    
    Iadul prezentarii (Vineri, 21 noiembrie 2008, 11:04)

    Nushu [anonim]

    1. agorafobie inseamna frica de spatii deschise populate cu oameni. Glossophobia inseamna frica de a vorbi unui public.

    2. expresia fuck up nu exista, posibil sa fi vrut sa spui "fucked up"
  • +1 (5 voturi)    
    Lasa-te de sfaturi (Vineri, 21 noiembrie 2008, 11:15)

    Gramofonu' [anonim]

    http://dexonline.ro/search.php?cuv=agorafobie

    Din cate-mi dau seama, nici macar nu stii despre ce vorbesti.
  • +1 (1 vot)    
    Prezentari (Vineri, 21 noiembrie 2008, 11:27)

    Idioteque [anonim]

    La mine problema cea mai mare este ca uneori vorbesc foarte repede. Nu ma balbai si "le zic" fluent dar uneori e obositor sa urmaresti pe cineva care vorbeste foarte repede. Am observat ca se intampla asta cand nu sunt 100% convinsa de ceea ce zic (dar uneori trebuie sa prezinti si lucruri de care nu esti convins... heh). De aceea am mereu in sala un prieten/coleg care sa'mi mai faca semn sa o las mai moale.

    In rest, total deacord ca o prezentare trebuie sa contina cat mai putin text. O imagine face cat 1000 de cuvinte si este remarcabil cand cineva iti vorbeste/explica fara sa citeasca fraze intregi de pe slideuri. Spunea un coleg (ce interesant suna: el e un zeu si-a tot fost in primii 25 de consultanti ai lumii vreo 2 ani la rand, eu sunt inca un muritor de rand..., dar tot coleg se cheama) ca daca slideul tau are mai mult de 3 bullets/idei "it means you're definitely doing it wrong!"
  • 0 (0 voturi)    
    articol (Vineri, 21 noiembrie 2008, 11:34)

    donache [anonim]

    Ai amanat sa scrii articolul, apoi probabil te-ai grabit si uite ca ai scos "porumbelul" cu agorafobia. Si din cauza asta lumea ramane cu "porumbelul" in loc sa retina informatiile utile din articol :). Chiar daca mi se intampla rar sa sustin prezentari mi se pare interesant ce ai scris si uitil. Prezentari reusite in continuare!
  • +1 (1 vot)    
    iad. .. (Vineri, 21 noiembrie 2008, 12:15)

    hash [anonim]

    foarte bune remarcile. fac prezentari si am trecut prin 'fazele' descrise. pertinente.

    partea proasta e ca la o prezentare buna trebuie sa muncesti mult mai mult decat ti-ar lua sa o prezinti :)

    asta daca nu ai idei noi pe tzeava in fiecare zi.
  • 0 (2 voturi)    
    =))) (Vineri, 21 noiembrie 2008, 12:31)

    Sauron [anonim]

    Sa mor de ras si mai multe nu :D.
    Nu mai dau si eu def la agorafobie pentru ca deja e suficient ce au scris ceilalti.
    fuck up =))))))
    Tre sa recunosc ca articolul este interesant dar cele cateva idei pe care ai vrut sa le prezinti s-au impiedicat la agorafobie si fuck up (cel putin pt mine)
    =))))
    Mai bine nu te grabeai =)))
  • 0 (2 voturi)    
    Iubite invatator! (Vineri, 21 noiembrie 2008, 13:10)

    valens [anonim]

    Nu voi insista pe resemnificarea semidocta a agorafobiei, dar din ce teorii elevate ai aflat ca teama de a vorbi in public "este cea mai pregnanta, urmata [de cea] de moarte"? Poti produce vreun titlu, o referinta ?. Fara suparare, chiar asta-i standardul noilor "guru" din media valaha?
    • 0 (0 voturi)    
      37% (Luni, 24 noiembrie 2008, 10:15)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui valens

      Omul chiar zice niste chestii faine si adevarate aici. Si, mai mult, isi pierde timpul pe net impartasindu-ne noua din experientele lui. Si voi va legati de toate prostiile. Merci Dragos, iti impartasesc ideile.

      Cauta pe youtube prezentarea lui Doug Jeffries. Acolo ai chestia cu "vorbitul in public: cea mai mare teama a omului". Dar sigur gasesti si pe google acel top. Vorbitul e lider cu 37%. Moartea era undeva pe locul 5 in top...deci preotul, decat sa vorbeasca la inmormantare, ar prefera sa fie in sicriu :-)

      Glossophobia e frica de a vorbi in public (cel putin in engleza). Un google si se rezolva...de parca o sa tin minte numele asta...
  • +1 (1 vot)    
    poate... (Vineri, 21 noiembrie 2008, 13:11)

    exxo [anonim]

    la glosofobie va referiti... Grija data viitoare. Bafta!
  • 0 (2 voturi)    
    precizari si referinte (Vineri, 21 noiembrie 2008, 13:55)

    Dragos Manac [anonim]

    Salut,

    Sa o iau in ordine:

    1. Am modificat cuvantul gresit. Imi asum greseala facuta. Apreciez observatiile, insa nu si ironia ieftina venita de la necunoscuti. Inteleg ca pe unii ii face sa se simta mai buni sau le confirma nivelul prostiei mele, lucru incantator.

    2. Referinta cu 75% e deja folclorica, dar de dragul surselor care sa confirme: http://en.wikipedia.org/wiki/Glossophobia

    3. Sper sa gasiti puterea de a trece peste 1-2 cuvinte gresite si sa comentati restul. Altfel, avem circ si ironie cat cuprinde, insa asta nu ne face decat sa ne "scarpine la un nivel redus".

    Sper ca am lamurit-o.

    Dragos
    • -1 (3 voturi)    
      multumim (Vineri, 21 noiembrie 2008, 14:20)

      victoras [anonim] i-a raspuns lui Dragos Manac

      Multumim pentru sapuneala, o meritam si ne cerem scuze, colectiv, pentru observatii. Va rugam sa ne iertati, stimate domn.
      Am o singura nelamurire "ne scarpina la nivel redus"? Poate nu am inteles eu si conotatiile sub-urbane sunt doar alta confuzie "agorafobica"?
      Clar, sunteti un domn si un elevat, sper ca toata lumea sa va ia exemplul. Sau nu....
      • +1 (3 voturi)    
        extra (Vineri, 21 noiembrie 2008, 14:40)

        Dragos Manac [anonim] i-a raspuns lui victoras

        Era un soi de figura de stil, o licenta poetica. Cred ca se intelege mesajul, fara pedanterii si victimizari inutile.
  • -1 (1 vot)    
    de fapt (Vineri, 21 noiembrie 2008, 14:34)

    muzu [anonim]

    cred ca autorul a vrut sa spuna "agurafobie". asa face sens.
  • -2 (4 voturi)    
    Precizari (Vineri, 21 noiembrie 2008, 15:28)

    HansBrinker [utilizator]

    Draga D-le Manac,

    Sa o iau in ordine:
    1.Greselile facute nu au nicio scuza. Agorafobie e un cuvant relativ cunoscut, iar daca nu stii bine engleza nu te baga sa dai expresii (ar trebui sa stii de la prezentari ca nu e bine sa te bagi intr-o chestiune pe care nu o stii bine).
    2.Poti intreba pe cineva ce inseamna o prezentare. Daca intri pe pagina British Council din Romania vei vedea ca sunt 20 de finalisti ai concursului FameLab 2007-2008 Romania, persoane ce te pot invata totul despre prezentari cu sau fara slide-uri si pentru public foarte diferit (de la scolari pana la oameni de stiinta).
    3.Meriti “ironia ieftina” cu prisosinta. Acum cateva luni a aparut un articol al lui A. Manolescu in Dilema veche despre cei care nu pot explica bine ceea ce fac si, deci, au o problema in a intelege ei insusi ce fac. Se pare ca e cazul tau.
    4.In final, as vrea sa rog conducerea Hotnews sa nu mai aprobe unor semidocti publicarea unor articole cu grave greseli.
    Va multumesc
    • +1 (1 vot)    
      mult zgomot pentru nimic (Vineri, 21 noiembrie 2008, 16:12)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui HansBrinker

      Domnule Brinker, permiteti-mi sa ma indoiesc ca "agorafobie" si "glosofobie" sunt cuvinte care fac parte din limbajul uzual si ca "greselile nu au nici o scuza" in conditiile in care cei doi termeni se afla intr-o oarecare relatie logica.

      Personal, nu aprob greselile din post, dar nu consider nici pe departe ca ele sunt intr-atat de mari incat sa va impiedice sa intelegeti care era de fapt mesajul. Cred ca faceti mult zgomot pentru nimic si ca nu reusiti sa faceti deosebire dintre o eroare de forma si una de fond.

      In afara primei observatii, intreg comentariul dvs. sufera de un "intelectualism" prost inteles si prost directionat.

      Numai bine!
  • +1 (1 vot)    
    Sfat pentru Drados Manac (Vineri, 21 noiembrie 2008, 17:48)

    Bobo [anonim]

    "Nu aruncati margaritare inaintea porcilor, ca nu cumva sa le calce in picioare si, intorcandu-se, sa va sfasie pe voi"
    ...Este regretabil ca asta s-a intamplat cu un articol pertinent scris de un domn pertinent
    • -1 (1 vot)    
      aha (Vineri, 21 noiembrie 2008, 19:29)

      victoras [anonim] i-a raspuns lui Bobo

      Curat margaritare, stimate bobo, pacat ca "porcii" astia e prea redusi sa inteleaga asa minunatii.
      Eu, cu tot cu bobo, propun un premiu mare, mare de tot pentru articol.
      Mari porci bre, cine e astia, bre, sa faca corecturi? Si in fond, cine a mai auzit si de auditofia asta, domnle, ca domnu scriitor asa frumos vorbeste, cu asa cuvinte grele, ca jumate nici nu le intelege....
      Parerea mea......
      • 0 (0 voturi)    
        mistocareala (Vineri, 21 noiembrie 2008, 22:19)

        bobo [anonim] i-a raspuns lui victoras

        victoras, intre corectura si mistocareala ieftina e mare diferenta.
        Daca te rezumai la prima postare era decent si suficient.
  • +1 (1 vot)    
    e usor sa dai sfaturi (Vineri, 21 noiembrie 2008, 22:02)

    anonim [anonim]

    E usor sa dai sfaturi despre cum sa faci o prezentare!!! Nu oricine poate face glume in timpul unei prezentari!!! Mai ales daca sunt in alta limba... E adevarat nu trebuie sa citesti de pe slide-uri. Am intalnit oameni care pot face prezentari formidabile chiar si pe un subiect pe care nu il cunosc, avand o prezenta de spirit extraordinara, un zambet pe buze si detaliind partile care au legatura cu ceea ce stiu ei... Bafta la prezentari! Repetitia e mama invataturii cel putin la incpeut... Deci ca sa fii sigur pe tine, in primul rand trebuie sa repeti prezentarea... cel putin la inceput...
  • +1 (1 vot)    
    bai expertilor .. (Vineri, 21 noiembrie 2008, 22:59)

    hash [anonim]

    .. omu' incearca sa impartaseasca din experienta proprie, buna/rea cum e. intentia lui e laudabila, si se dovedeste deschis la critici si nu are pretentia ca e perfect. insa voi, ca niste hiene, va repeziti sa dati repede cu paru' simtind slabiciunea. daca tot aveti ceva de criticat faceti-o de asa maniera incat critica sa fie constructiva si sa nu i se faca omului gura punga de scarba cand va citeste comentariile-nveninate.
  • 0 (0 voturi)    
    Iti multumesc Dragos Manac (Sâmbătă, 29 noiembrie 2008, 2:26)

    Alex Circei [anonim]

    Presupun ca 96 % dintre voi nu veti sustine o prezentare in viata vostra asa ca eu il felicit pe Dragos Manac pentru acest articol care ma va ajuta pe viitor.