Jurnalul se incheie aici

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Luni, 21 aprilie 2008, 18:24 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Generatia mea le datoreaza - ne amintim asta intotdeauna prea tarziu - o farama din libertatea de astazi. Cu ei avem trecut, memorie si repere. Lor, destinelor exemplare, generatia mea ar trebui sa le multumeasca altfel. Fara ei, ne-ar fi fost rusine ca in trecutul parintilor nostri gasim atat de putine figuri luminoase. Dar iata ca pe adevaratii martiri ii petrecem in soapta in drumul lor spre istorie. In schimb, natia a inventat falsi eroi, a consumat nebanuite rezervoare de lacrimi pentru a-i plange abundent si uleios.

Sa-i multumim si lui Gabriel Liiceanu ca ne scapa cumva de rusinea uitarii totale si ca ne trezeste  din nepasare. Sa le multumim si televiziunilor ca ne-au scutit de triviala expunere a mortii cu bocete in direct si suspine stoarse “la cald”. Desi, televiziunile au pus cruce subiectului din alte motive: Monica Lovinescu “nu se vinde” ca un Paler, ca un Teoctist  sau ca un Pruteanu. Si un Balasa s-ar fi vandut bine, dar l-a ingropat summit-ul NATO. Televiziunile inventeaza eroi cu ochii pe rating. Emotia publica starnita de moartea Monicai Lovinescu este prea mica pentru a trezi din somn vreun producator.

Monica Lovinescu n-a fost vedeta de talk-show-uri dupa 90, n-a facut balci, n-a dat din coate prin politica, n-a facut parada cu veacul petrecut in teroare.  A fost vedeta unor vremuri fara vedete. A fost ceea ce parintii nostri, cei mai multi dintre ei, n-au avut puterea sau curajul sa devina: un om liber. Viata ei a fost jurnalul luptei pentru libertate. A fost ceea ce multi dintre noi n-au nici astazi curajul sa fie: oameni liberi. Poate ca si din acest motiv ne temem sa spunem, cu voce tare si cat mai raspicat, cine a fost.

Acum simtim poate revolta  ca disparitia Monicai Lovinescu nu este onorata public cum se cuvine. Ca scara de valori s-a rasturnat cu susul in jos. Ca noi, ca popor, ne batem joc de trecutul si de viitorul nostru repartizand incorect binele si raul. Ca alte destine, vinovate de grave abdicari morale sau de rusinoase compromisuri, au avut parte de suspecte sanctificari publice.

Dar nu ele, destinele aproximative, le vor tine copiilor nostri capul sus. La ei vor razbate tot esentele tari, ca Monica Lovinescu sau Virgil Ierunca, chiar daca si trecutul si prezentul le-a exilat din viata noastra. Chiar daca ni se pare uneori ca ne descompunem ca popor pe zi ce trece. 






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3689 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Domnule Tapalaga (Luni, 21 aprilie 2008, 19:08)

    ion [anonim]

    Imi scot palaria.
  • +4 (4 voturi)    
    Le multumesc (Luni, 21 aprilie 2008, 19:48)

    Robert [anonim]

    Le multumesc si imi scot palaria tuturor celor care au vorbit atunci, cand nimeni nu mai vorbea: Ioana Magura Bernard, Vlad Georgescu, NC Munteanu, IK Melesan, Serban Orascu, Virgil Ierunca, Monica Lovinescu, Traian Ungureanu, Emil Hurezeanu si tuturor celor de la Europa Libera, Vocea Americii si BBC-ul de atunci... Si lui Dan Tapalaga plus regizorului care a facut filmul Cold Waves-Razboi pe Calea Undelor -Cold Waves, Alexandru Solomon...Lor le datoram libertatea noastra de astazi! Ei sunt eroi adevarati! Cu plecaciune, Robert Ionescu
    • +1 (1 vot)    
      si eu (Luni, 21 aprilie 2008, 20:21)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Robert

      doresc sa fiu alaturi de dumneavoastra si de ceilalti care au vazut in postul de radio Europa Libera o oaza de speranta in lumea inchisa si cenusie in care 'vegetam' Doresc sa aduc un omagiu ultim d.Lovinescu care alaturi de Cornel Chiriac si ceilalti au intretinut flacara sperantei in constinta romanilor ,si cu toate ca unii dintre ei m au dezamagit [Emil Hurezeanu si Max Banusi] dupa revolutie nu pot sa nu le multumesc pentru tot ce au facut in anii dictaturii.Dumnezeu sa o odihneasca in Pace
    • 0 (0 voturi)    
      lupta nu s-a incheiat si comunistii inca domina (Luni, 21 aprilie 2008, 23:05)

      ilie [anonim] i-a raspuns lui Robert

      comunistii domina copios - toti suntem resemnati - nu suntem liberi deloc - datoria noii generatii ( pe care o cam doare in cot ) este sa devina liberi - dar pentru ca nu mai exista credinta in nimic - sunt consumeristi si bascaliosi atotstiutori - viitorul e sumbru daca situatia va ramane asa si ne bucuram degeaba
  • +1 (1 vot)    
    Dumnezeu sa o odihneasca (Luni, 21 aprilie 2008, 20:02)

    Razvan007 [utilizator]

    Dumnezeu sa o odihneasca Monica Lovinescu.

    Televiziunea este un rau care va disparea in urmatorii 20 de ani, fiind inlocuita ca mijloc de distractie si informare de Internet. Eu traiesc fara televizor (pur si simplu nu detin acest aparat) de ani de zile si nu ii simt lipsa nici un pic.
  • 0 (0 voturi)    
    DEMNITATE (Luni, 21 aprilie 2008, 21:09)

    marius [anonim]

    A purtat cu mandrie numele Lovinescu, fara sa se plece in fata nimanui. Pana la sfarsit, a aratat ca nu a vrut nimic pentru ea si tot ce si-a dorit a fost sa redea demnitatea poporului ei ; a facut asta oferindu-se pe sine drept exemplu si fiind gata sa plateasca orice pret. A incercat sa arate ca nimic altceva nu conteaza, daca poporul tau e ingenuncheat, decat "ridicarea" lui in picioare...! Dumnezeu s-o odihneasca !
  • 0 (0 voturi)    
    Un gand de recunostiinta si dragoste (Luni, 21 aprilie 2008, 21:19)

    Alberta [anonim]

    Am crescut auzind-o pe Monica pe calea undelor la Europa Libera...eram copila ..dar n-am putut sa-mi sterg din suflet vocea si mai presus de ea .....CUVINTELE EI ! Pareau a fi dintr-o lume pe care atunci nu o intelegeam prea bine...Au trecut anii si am inteles ca maretia unui OM consta in simplitatea cu care spune ADEVARUL pentru toti ceilalti...

    Un gand curat si fie ca Domnul sa te odihneasca in pace, Monica!
  • -2 (2 voturi)    
    Antiteza in articol (Luni, 21 aprilie 2008, 21:31)

    oschy [anonim]

    Liiceanu,Patapievici tismaneanu au mai sunat-o pe batrana doamna a eterului liber dupa ce a cazut la pat ca i-a facut oameni iar pe Liiceanu nu mai spun ce a profitat de cartile scrise de Monica Lovinescu,
    Dumnezeu sa o odihneasca in pace si liniste pe care nu a mai avut-o de cand a plecat din tara pe care a iubit-o
    Si acum ma cutremura muzica de inceput a celebrei sale emisiuni.
    As spune mai multe dar referitor la caracterul unora care valorifica si moartea oamenilor
    • +2 (2 voturi)    
      sa mai si citim (Luni, 21 aprilie 2008, 22:27)

      precup000 [anonim] i-a raspuns lui oschy

      N-am nici o treaba cu Liiceanu, nu-l cunosc personal, dar ma revolta ca pana si in cazul asta este terfelit si rastalmacit.
      Cititi-i Jurnalul pentru a intelege relatia speciala pe care a avut-o Monica Lovinescu cu Liiceanu. Nu poate fi acuzat editorul ca a profitat (ceea ce nici nu ar fi rau, din punctul de vedere al omului de afaceri, dar in context cuvantul suna peiorativ) de pe urma ei. M.L. l-a numit in repetate randuri pe Liiceanu un prieten adevarat, singurul care nu i-a inselat niciodata asteptarile - si femeia era de o exigenta intimidanta. Mai mult, Liiceanu este cel care a insistat ca M.L. sa redacteze Jurnalul spre publicare, indiferent daca se vinde sau nu, pentru ca ea nu-l mai considera o opera necesara. Liiceanu s-a comportat impecabil, exact asa cum trebuie sa actioneze un mare editor: prin insistentele si capacitatea lui de persuasiune, a reusit sa ofere spre eternitate unul dintre cele mai tulburatoare Jurnale ale secolului 20. Nu mai vorbesc de celelalte carti semnate de cei doi soti.
      M.L. mai spune ca n-ar fi publicat sub nici o forma la alta editura. Si povesteste cum si V. Ierunca si ea insasi si-au descoperit si confirmat de-a lungul timpului afinitati pe toate planurile cu Liiceanu - de la reperele morale la optiunile politice si pana la gusturile estetice.
      Liiceanu n-a batut toba in ultimii ani despre M.L. si V. I. din acelasi motiv pentru care eu nu ies pe televizor sa faca valva despre un membru al familiei (reale sau afective) care se afla in suferinta. La nivelul asta de intimitate, demnitate si delicatete trebuie privita atitudinea lui Liiceanu.
    • 0 (2 voturi)    
      japitzoi (Luni, 21 aprilie 2008, 22:44)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui oschy

      pnlsdist ca intotdeauna, scara-oschi bulache. Nici macar in momente ca asta nu va puteti abtine sa nu aruncati cu veninul vostru de kkt.
      Nesimtire, nerusinare si tupeu ! Tipic pnlsd.
      • 0 (0 voturi)    
        Stingeti becurile (Marţi, 22 aprilie 2008, 17:50)

        oschy [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Purule,decat sa scrii invective mai bine scriai macar dumnezeu sa o odihneasca linistita
  • 0 (0 voturi)    
    Romania, tara care iti fura visele! (Luni, 21 aprilie 2008, 21:48)

    .Marius. [anonim]

    Si le "inglobeaza" in cineva ca Becali, Geoana,Columbeanu, Tariceanu etc
  • +1 (1 vot)    
    Bravo Tapalaga! (Luni, 21 aprilie 2008, 21:53)

    mk [anonim]

    E adevarat ce spune tinarul Tapalaga, unul din ultimii mohicani ai scrisului cinstit.Monica Lovinescu a fost un monument pentru neamul asta, dar imoralitatea multora dintre noi , a oamenilor noi ai lui ceausescu, ne face greu sa acceptam ca a avut aceasta statura morala.Multi dintre noi ne adapam de la seva altor tipuri de vedete, "megafemeia de succes", Mihaela Radulescu, in realitate o boarfa cu noroc la baieti bogati, genul asta de "personalitate publica" i-a luat fata Monicai Lovinescu.
  • 0 (0 voturi)    
    Respect (Marţi, 22 aprilie 2008, 0:15)

    D.L. [anonim]

    Dumnezeu sa o odihneasca in pace!
    Prin emisiunile ei, a contribuit la educatia generatiei mele si nu numai...
    La fel ca multi oameni de caracter, a trecut in tacere in Lumea de Dincolo, ramanand un exemplu moral pentru noi toti!
  • 0 (0 voturi)    
    Respect (Marţi, 22 aprilie 2008, 0:33)

    Catalin [anonim]

    Respect pentru toti cei care ne-au alinat suferintele in acei ani intunecati.
    Imi aduc aminte de vremurile copilariei si adolescentei mele cand ascultam Europa Libera ca pe o oaza de speranta.
    Monica Lovinescu, Virgil Ierunca, NC Munteanu, Nestor Ratesh, Ioana Magura-Bernard, Andrei Voiculescu, Radu Teodoru si toti ceilalti.
    Cati dintre voi va mai amintiti de Metronomul tineretii noastre, care ne-a invatat ce inseamna muzica buna?
    Respect.
  • +1 (1 vot)    
    Acasa (Marţi, 22 aprilie 2008, 0:37)

    cristi [anonim]

    E 23.11 la Paris; pe strada François Pinton la numarul 8 nu au mai ramas decat curtea aceea de 2 pe 2 metri, copacul ce de peste scari (acele blestemate scari pe care au fugit agresorii) si usa mica, verde zavorata. Un baiat se grabea sa aduca vecinilor de vis-a-vis pe motocicleta o pizza. Obloanele sunt trase si nimic nu mai aminteste de ei. In urma cu trei saptamani am vizitat-o la spitalul de langa Gare du Nord. Era singura. Asa cum a fost in ultima vreme. Era singura cu perfuziile si un televizor programat pe un canal de desene animate. Mi-a multumit pentru flori si m-a rugat sa le pun in apa. S-a uitat lung la ele si a inchis ochii. Atunci am vazut- pentru ultima oara. Asta seara pe strada François Pinton la numarul 8 e liniste. Am strecurat un "Merci Doamna" printre zabrele si am plecat in josul strazii in hohote de plans. Doamne ajuta-ne sa o meritam...
  • 0 (0 voturi)    
    DUMNEZEU SA TE ODIHNEASCA, MONICA LOVINESCU (Marţi, 22 aprilie 2008, 0:55)

    ion [anonim]

    Dintr-o tara decazuta la rangul de rezervatie pentru neanderthalieni ( politicieni, ziaristi, fotbalisti, manechine, miliardari de carton, securisti reciclati) iti spun: DUMNEZEU SA TE ODIHNEASCA, MONICA LOVINESCU, ROMANCA CU INIMA SI MINTEA, FIINTA DINTR-O LUME A CIVILIZATIEI SI A BUNULUI SIMT, ARUNCATA IN HAUL ISTORIEI DE ARMATA ROSIE, DE PARTIDUL COMUNIST SI DE SECURITATE. Candva, aceasta tara va renaste si romanii isi vor aminti de tine. DUMNEZEU SA TE ODIHNEASCA, MONICA LOVINESCU!
  • 0 (0 voturi)    
    sa ne inclinam (Marţi, 22 aprilie 2008, 7:55)

    Fil [anonim]

    in fata marei doamne Monica LOvinescu ! Dan Tapalaga a spus atat de frumos ceea ce gandim, ne alaturam lui.
  • 0 (0 voturi)    
    multumiri (Marţi, 22 aprilie 2008, 18:22)

    iulian [anonim]

    Si eu vreau sa-i multumesc Monicai Lovinescu pentru ce a facut. Si iti multumes si tie pentru ce ai scris. iulian
  • 0 (0 voturi)    
    jurnalul (Miercuri, 23 aprilie 2008, 14:08)

    anonima [anonim]

    M-am format ca om si cu ajutorul vocilor de la Europa Libera.Ma inclin in fata lor, si iata, acum, in fata Monicai Lovinescu.
    Si pentru ca ati scris ceea ce este in ininimile si in sufletul unora din noi, multumesc si d-lui Tapalaga
  • 0 (0 voturi)    
    am crezut ca lesin (Vineri, 25 aprilie 2008, 23:48)

    Andreea [anonim]

    De ce? De placere...pentru ca nu vezi in fiecare zi un om capabil de comentarii acide si neiertatoare la adresa politicienilor corupti si, in acelasi timp, si de o tandrete si o sensibiliate iesite din comun...Felicitari , domnule Tapalaga, imi pare rau ca sunteti casatorit!