De ce nu-i iubim pe rusi?

de Vasile Ernu     HotNews.ro
Duminică, 20 aprilie 2008, 15:34 Actualitate | Opinii


Vasile Ernu
Foto: Serban Mestecaneanu
De la Petru cel Mare incoace, Rusia are o mare obsesie: ce sa faca sa devina o tara cit mai europeana si, mai ales, cum sa-si impuna imaginea unei tari „normale” occidentale. S-au incercat foarte multe strategii de-a lungul istoriei, insa fara prea multi sorti de izbinda. Mai nou, Kremlinul aloca sume uriase, creeaza echipe de PR, strategi in comunicare si imagine, care incearca sa produca pentru mass-media occidentala o imagine  a unei Rusii moderne si occidentale - insa rezultatul este nul.

Presa occidentala – ca si opinia publica occidentala – ramine cu aceeasi imagine proasta despre Rusia. Cliseele clasice create de-a lungul istoriei au devenit un soi de marca ce nu poate fi schimbata cu nimic. Rusii stiu asta foarte bine si mereu se tinguiesc cu fraza: „pe noi nimeni nu ne iubeste”.

Recent, citiva analisti de la Centrul de cercetare E-generator.ru au analizat presa britanica (The Independent, The Times, The Telegraph, The Observer, The Guardian) incercind sa vada cum este reflectata aici Rusia. Rezultatele nu au fost deloc incurajatoare.

Analizind peste 500 de articole legate de „lumea rusa” analistii au scos la iveala o serie de clisee care se intilnesc cu regularitate in presa britanica importanta cind este vorba de Rusia. Cuvinte precum „Rusia” si „rusii” nu sint doar cuvinte neutre, numele unei tari si a unei natiuni, ci sint cuvinte insotite de epitete foarte tari.

De exemplu, mai in toate textele despre Rusia apare cuvintul „barbar” („barbarii rusi”, „Rusia barbara”). Indiferent daca e vorba de cultura, civilizatie, istorie etc., britanicii ii privesc pe rusi ca pe niste barbari. De altfel, conceptul de „Rusia barbara” este foarte vechi in cultura europeana si bine intiparit in mentalul colectiv.

O alta trasatura atribuita Rusiei e cel de savage, salbatic. Cind nu sint „barbari”, Rusia sau rusii sint „salbatici”, urmat, fireste, de trasaturile specifice acestuia. (Lumea occidentala are o traditie milenara cu lumea „salbatica”, „salbatic” fiind mai tot ce nu este dupa chipul si asemanarea sa, si pe care a tinut mortis sa o civilizeze mai cu vorba, mai cu sabia).

Linga cuvinte precum Russian si Russia apare foarte des un alt epitet negativ, si anume „brutal”. Tot ce vine din Rusia este „brutal” (brutality), de la oameni si obiecte, pina la arhitectura. Titluri precum „Living with a brutal bear” (The Observer), ursul fiind simbolul Rusiei, poate fi citit in cele mai importante si serioase ziare londoneze.

Rusia si rusii au mai mereu un „comportament necuviincios” si prezinta un „pericol real”. Cind e vorba de „lumea rusa”, doi termeni sint mai mereu folositi: „gulag” si „vodka”. Foarte interesanta este interpretarea pe care o fac cei de la E-generator.ru textelor care se refera la Armata rosie (cu care au fost aliati) si armata fascista.

Rusii sint in primul rind „violatori”, dupa care urmeaza caracterizari precum „brutal, rape, atrocity”. In aceleasi articole, „armata fascista” este prezentata intr-o maniera neutra si nu se foloseste decit cuvintul „atrocity” in contextul general al razboiului.

Un bun amic rus, de la National Brands Index, care se ocupa in mod special cu dezvoltarea strategiilor pentru brand-ul de tara, sustine urmatoarea idee. Rusia este obisnuita sa fie cap de afis in mass-media occidentala, asa cum a fost mai tot secolul XX.

Cind in anii `90, in perioada „democrata”, Rusia a inceput sa se „normalizeze”, ea a disparut deodata din atentia mass-mediei occidentale. Acest lucru a pus pe jar Kremlinul. „Normalitatea” Rusiei, sustine el, nu vinde bine imaginea Rusiei. Ceea ce vinde extraordinar de bine este imaginea negativa a Rusiei, iar acest lucru este speculat de catre expertii de la Kremlin la maxim.

De exemplu, „cazul Litvinenko” a vindut enorm de bine. Deseori, imaginea negativa care vinde cu usurinta, bine utilizata de strategii de la Moscova, poate aduce mult mai multe avantaje decit imaginea unei „Rusii normale”.

Se pare ca amicul meu are dreptate. Insa aceasta idee se bazeaza si ea, din cite imi dau eu seama, pe un alt cliseu: o Rusie „autentica” este o Rusia „anormala” conform criteriilor occidentale. Practic, presa occcidentala primeste si vede ceea ce vrea sa primeasca si sa vada. Nimic nou sub soare.

www.nascutinurss.ro






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6452 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    interesant (Duminică, 20 aprilie 2008, 16:25)

    CP_away [anonim]

    Interesanta analiza lui V. Ernu, as usually:D; cred insa ca opiniile "europenilor" despre Rusia nu sunt doar clisee. Trecand peste Armata Rosie, despre care se pot spune multe, iar bunicii ar fi putut spune si mai multe daca ar fi trait:), am sa adaug parerile mele personale despre rusi: nu stiu cum se face, dar in interactiunile mele cu diferiti rusi, exact "de clisee" m-am lovit: duritate, acea "savage" despre care se vorbeste in textele ziarelor britanice. Este unul din cazurile in care "brandul" are si un suport real; adica rusii chiar sunt duri, nu tin cont de altul, conceptul dupa care se conduc "fatzis" este "forta": adica daca este pe o pozitie de forrta, "rusul" te va face sa o constientizezi tot timpul. Ca sa zic si de bine, rusii pot demonstra mai mult "sufletism", daca ar considera ei ca este cazul:).
    Exact cum spun firmele de advertising: brandul nu inseamna nimic fara "un sambure de adevar".
    La fel, analiza lui Ernu despre Europa care a incercat sa impuna "preceptele sale lumii" se refera mai mult la "istorie", pe cand rusii traiesc "istoria si azi la fel ca ieri". Adica si azi incearca "sa impuna prin forta"; e un fel de "blocaj" intr-o anume mentalitate invechita, adica lipsa de modernitate, in cele din urma de evolutie, adica ceea ce s-ar chema "civilizatie"-ceea ce li se reproseaza rusilor.
    M-as risca si as mai face o paralela: exact ca si musulmanii, rusii "au o problema de demonstrabilitate anacronica": arunca cu bolovani intr-un tren in care nu s-ar urcat in gara in care trebuia, la momentul la care trebuia.
    • -2 (2 voturi)    
      Rusii si Romanii (Duminică, 20 aprilie 2008, 17:44)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui CP_away

      Daca vorbim de individ si nu de tara rusii au mai mult in comun cu noi romanii decat cu polonezii,cehii,croatii care sunt de aceeasi origine.Sunt sufletisti,idealisti,inteligenti dar pe ansamblu sunt corupti,prost organizatori,neglijenti,imprastiati.
      Nu prea au simtul valorii,banii sunt mai mult simbolul mandriei decat al puterii.Noii lor imbogatiti vor cu orice pret sa iasa in evidenta prin cumpararea de obiecte inutile,cladesc palate de prost gust,se dau in spectacol tocmai ca sa fie in centrul atentiei.
      Le lipseste rafinamentul,politetea rece occidentala,zambetul diplomatic,aroganta. Am invatat ca daca un est european imi zambeste o face fara ipocrizie, din simpatie si stiu ca ma pot baza pe spusele lui.
    • -1 (1 vot)    
      interesant? (Duminică, 20 aprilie 2008, 20:56)

      george [anonim] i-a raspuns lui CP_away

      Nu e analiza lui Ernu, ci a presei rusesti de unde asa-zisul analist de politica externa rage cat poate. Mai usurel cu laudele pentru pitici...
  • 0 (0 voturi)    
    Hai sa vedem ce imagine are Ro. (Duminică, 20 aprilie 2008, 16:39)

    Vlad I [anonim]

    Este adevarat ca rusii sunt asa. Dar romanii in ultimii ani s-au convertit in cersetori, imagine care este bagata in mentalitatea colectiva din occident. Prostituatele sunt romance acum pe multe meridiane, dar cand vor ridica vizele la ucrainieni si apoi la rusi, va aparea un val de prostituate blonde.
    • 0 (0 voturi)    
      Hai sa vedem ce imagine are Ro. (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 16:56)

      GetBeGet [anonim] i-a raspuns lui Vlad I

      Vezi ca dai cu capul in gard. Se comenteaza despre rusi nu despre romani. Oricum postacii romani balacaresc mai mult pe romani decat pe rusi. Un procent foarte mare de romani, intre care esti si tu, sufera de o lipsa crasa de educatie. Familiile nu mai sunt instare sa educe pentruca femeia romanca nu are educatia necesara de a fi sotie si mama, barbatul roman este needucat si este un las, ii este frica sa se casatoreasca, sa munceasca, sa fie responsabil, sa fie un domn onorabil, de toate astea se inspaimanta. Romanii nu lupta pentru bunastarea lor, nimeni nu participa la demonstratii de protest, iau totul in deradere dar se vaicaresc pe la colturi ca nu traiesc bine si uite asa "tagma jefuitorilor" romani si internationali o duce cel mai bine in Romania, ca romanul sufera si se lasa si furat si slugarit si pacalit. In loc sa demonstreze in strada, sa se sperie toti nemernicii ce il asupresc, prefera sa fuga de raspundere si se face capsunar transfrontalier. Intr-o zi, aia ii da un sut in posterior si ajunge tot acasa la el fara pensie, fara nicio realizare pentru viata si urmasi, amarat si sarac. Nenorocirea va fi ca si urmasii lor vor practica acelasi sport: nu lupta pentru viata, le face viata buna hotilor si jefuitorilor, fuge sa ii slugareasca pe straini, indura toate umilintele si PROTESTE de masa care sa-i zguduie din temelii pe guvernantii lenesi si pradalnici, nici vorba din partea romanilor. ISI MERITA SOARTA!
  • -2 (4 voturi)    
    Ciuda! (Duminică, 20 aprilie 2008, 16:59)

    gaby [anonim]

    Este ciuda! Rusia este singurul imperiu care a rasarit mereu din cenusa! Napoleon, Turcia, Anglia, Japonia, Hitler... si-au gasit acul de cojoc in stepele rusesti! Toate acele imperii au pierit, lasind in urma niste tarisoare pirpirii pe care nimeni nu baga in seama! Rusia a ramas si dupa Eltin o superputere! Angliei, de exemplu, i-a ramas o singura consolare- sa pizmuieasca!
    • +1 (3 voturi)    
      Habar n-ai pe ce lume traiesti (Luni, 21 aprilie 2008, 8:55)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui gaby

      Daca Anglia ti se pare o tarisoara pirpirie... inseamna ca n-ai fost niciodata acolo! Nu te lasa impresionat de suprafata mare si gri de pe harta a Rusiei. Nu-i schimba cu nimic barbaria. Mai mult ca sigur nu ai fost nici in Rusia. Ia du-te asa prin Rusia... nu doar Moscova (care-i stat in stat) ci prin oblastiile si raioanele prapadite si vai de capu lor.
    • -1 (1 vot)    
      totalmente de acord (Luni, 21 aprilie 2008, 15:45)

      extremely grudging [anonim] i-a raspuns lui gaby

      Natiuni ca rusii, chinezii, indienii, pot sa-si permita luxul de a intoarce fata spre mult de-sine-laudatul Apus si sa-si ia ce le place din oferta super-abundenta si, mai ales, -flua. Ca mai apoi sa se rasuceasca cu 180 grade si sa comunice: pupati-ne in dos! Pizmasii sunt osanditi sa ia totul la pachet, iar daca ar carti, s-ar trezi una-doua in partea la care nu se pot vedea rasfatati.
  • 0 (4 voturi)    
    Blea (Duminică, 20 aprilie 2008, 17:39)

    alexandru [anonim]

    Adica nu-i iubim pe rusi pentru ca ziarele occidentale scriu de rau despre ei, asta ar fi opinia scriitorului nascut in URSS (ce coincidenta). Poate daca ne gandim la 50 de ani de comunism in care au omorat milioane de oameni in tarile ocupate abuziv de URSS sau la sutele de milioane de destine distruse de ideologia comunista a tovarasilor rusi sau la dezastrul care l-au adus mereu rusii in tarile in care le-au ocupat si le-au golit de resurse poate atunci o sa-si dea seama si autorul nascut in URSS , de ce nu-i iubeste lumea pe rusi.
  • +1 (1 vot)    
    Pt. ca (Duminică, 20 aprilie 2008, 17:44)

    Freud [anonim]

    Pentru ca nu suntem homoxesuali, dar pe rusoaice....:)
    • -2 (4 voturi)    
      Si ce bine zici, nea Freud (Duminică, 20 aprilie 2008, 18:17)

      Bufnitza Duminicala [anonim] i-a raspuns lui Freud

      Si ce bine zici, nea Freud.

      Pe rusi ii lasam cu vodca lor, sa bea pina nu mai stiu de ei, dar rusoaicele (si ucrainiencele) merita intr-adevar sa pui p..a pe ele.
  • +1 (1 vot)    
    asta nu e cliseu (Duminică, 20 aprilie 2008, 18:32)

    V [anonim]

    Din realitate: ce fac un grup de rusi in vacanta? R: se imbata si canta despre Putin! :)) brainwashed!
  • 0 (2 voturi)    
    Rusii si Rusia (Duminică, 20 aprilie 2008, 22:06)

    Ivan [anonim]

    rusii sunt foarte patriotici, ceea ce romanilor le lipseste. presa britanica intotdeauna o sa scrie numai de rau despre rusi pt ca sunt mici si nu au ce le face, si sunt "prietenii" americanilor, trag foloasele impreuna
    o chestie e sigura, daca maine Rusia inchide granitele si nu mai exporta gaz, petrol si alte resurse, o sa aiba pt ei destul cat sa le ajunga cateva secole, in timp ce Europa s-ar confrunta cu o criza incredibila din toate pct de vedere. rusii au si materiale radioactive, si aur si tot ce ne putem noi imagina. de asta ii urasc englezii :)
    P.S. cetatenii rusi sunt ca si cei romani la caracter, doar ca la ei nu gasesti cersetori nicaieri. am fost de 2 ori in Rusia, si nu doar in Moscova :)
    • 0 (0 voturi)    
      Despre invidie si puritanism (Luni, 21 aprilie 2008, 1:46)

      ianvantransyl [utilizator] i-a raspuns lui Ivan

      Teoria asta ca britanicii i-ar invidia pe rusi pentru ca sunt mici si complexati pur si simplu nu tine apa.

      Chiar si daca nu mai are imperiul de acum o suta de ani, Marea Britanie nu e singura; alaturi de ea sunt Canada, Australia, Noua Zeelanda, care si astazi sunt supuse reginei Angliei, chiar daca numai in teorie. In plus, alianta SUA-Marea Britanie e cea mai solida din ultimul secol. La urma urmei, sunt toti aceeasi natie.

      Mai degraba, la englezi cred ca se poate vorbi de o indignare de sorginte puritana--asa cum fac cu organizatiile pentru protectia animalelor (singurele in lume care recurg la violenta), pentru protectia mediului, pentru drepturile omului, impotriva saraciei in lumea a treia etc. etc.

      Sau poate e doar un reflex ramas de pe vremea razboiului rece; la urma urmei, englezii sunt cei care spun: "de ce schimbam ceva, cand totul merge bine?" :)
      • 0 (0 voturi)    
        Da' cand e vorba de banii rusilor... (Luni, 21 aprilie 2008, 10:40)

        Catalin Dimofte [anonim] i-a raspuns lui ianvantransyl

        ...englezii (si nu doar ei) parca o lasa mai moale cu principiile, nu?
        • 0 (0 voturi)    
          Banu-i ochiul dracului (Luni, 21 aprilie 2008, 14:42)

          ianvantransyl [utilizator] i-a raspuns lui Catalin Dimofte

          Cei care au lasat-o mai moale sunt europenii continentali. Cel mai pregnant e cazul Germaniei, care in nu numai ca inchide ochii, dar le si canta in struna. Dar acolo sunt datorii serioase de platit, dupa acceptul rusilor pentru reunificare.

          Englezii, din contra, au avut mari probleme (vezi afacerea cu Royal Dutch Shell si proiectul Sakhalin II) pentru ca n-au lasat-o mai moale.
    • 0 (2 voturi)    
      Lasa Ivanciucule (Luni, 21 aprilie 2008, 9:02)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Ivan

      ... ca si eu am fost. Si sunt cersetori! Au urcat in fiecare "rutiera" si sa stii ca vorbeau ruseste, nu "moldoveneste".
      Cat despre caracterul rusilor, per ansamblu se observa din istoria lor. Nu mi se pare nici pe departe asemanator cu cel al romanilor.
      Si inca ceva: abia astept sa inchida rusii tot ce vrei: gaze, petrol, bashini, voma de dupa vodka... Asa o sa fie UE mai unita si-si baga si Germania mintile in cap.
    • 0 (2 voturi)    
      Nu zau (Luni, 21 aprilie 2008, 11:52)

      George [anonim] i-a raspuns lui Ivan

      Nu zau ! Mai citeste si tu si o sa vezi ca daca Rusia inchide resursele este prima care intra in colaps Ivane, caci este la fel de dependenta de Vest cat Vestul este de gazul rusesc, ba chiar poate mai dependenta.

      Patriotismul rus este ceva de genul multumim lui Putin ca ne-a scapat de banditi adica de mafiotii cu kalasnikov dublata de nostalgia fata de vremurile in care stapaneau mult mai multe popoaredecat acum.

      Si eu am fost in Rusia si nu in Moscova si am vazut cersetori. E adevarat mai rar, caci trupele ii luau si ii bagau la zdup dar probabil camulte alte zone in care sunt mai multi muritori de foame decat ne imaginam. Cetatenii rusi NU sunt ca cei romani la caracter, au mentalitate de scavi 9fata de stapanire ) innascuti pe cand noi nu stim cum sa carcotim mai repede.
    • -1 (1 vot)    
      lasa-ne ivane (Luni, 21 aprilie 2008, 14:01)

      io [anonim] i-a raspuns lui Ivan

      Asa, si daca inchid Arabia Saudita si alte cateva tari petrolul la ei in tara, ei o sa aiba si restul lumii nu. Vai, ce descoperire epocala, cata inteligenta! Intr-adevar, faptul ca te-ai nascut pe resurse sau cu conductele trecand prin tara spune multe despre caracterul unei natii. Wow. Ce mentalitate de sclav !
    • 0 (0 voturi)    
      ivan fara turbinca (Luni, 21 aprilie 2008, 14:52)

      piktor [anonim] i-a raspuns lui Ivan

      dc Rusia inchide granitele si nu mai exporta petrol, nu mai intra nici un dolar in Kremlin
      Europa trece printr-o criza dar isi ia petrolul din Orientul Mijlociu si forteaza cercetarea pentru surse de energie alternative (si nu ma refer la soare, vant sau etanol din porumb:P)
      iar peste 100 de ani distanta intre Europa si Rusia o sa fie de 500 de ani;)
  • +2 (2 voturi)    
    Petru cel Mare (Duminică, 20 aprilie 2008, 23:54)

    Vasile Ion [anonim]

    Petru cel Mare dupa ce a lucrat incognito ca ucenic la santierele navale din Olanda si Germania , cind s-a intors in Rusia si a devenit Tar, a vrut sa modernizeze Rusia mult ramasa in urma atit economic cit si social. Dau un exemplu sugestiv : a dat ,,pricaz" ca oamenii sa-si rada barbile. Daca mujicii simpli l-au ascultat, boierii din Duma au cautat sa scape. In timp ce tarul personal le taia cu foarfeca barbile, boierii plingeau pt. ca ei considerau barba ca un simbol al bogatiei si nobletei. Petru cel Mare era fascinat de ideia de a europeniza Rusia. In mare parte a reusit. Un exemplu este orasul care ii poarta din nou numele dupa ce s-a numit Leningrad si in care exista constructii edilitare de o mare frumusete. Dar realizari mai mari decit cele edilitare sint cele legate de reformele facute in domeniul social (iobagia, claca etc) in invatamint, justitie, armata. Din pacate Rusia a ramas din nou in urma si cu toata bogatia ei de resurse naturale va trebui sa acorde o mare importanta pt. reducerea decalajului fata de tarile occidentale. China vine vijelios din urma.
  • -1 (3 voturi)    
    Cine mi-a notat remarca cu -1? Si de ce? (Duminică, 20 aprilie 2008, 23:59)

    Bufnitza Duminicala [anonim]

    Cine mi-a notat prima mea remarca cu -1? Si de ce?
    Sint casatorit cu o romanca dar inca pot face deosebirea, in general rusoaicele sint mai frumoase decit romancele.
    • 0 (0 voturi)    
      Prietene, chiar ele zic (Luni, 21 aprilie 2008, 10:01)

      giga [anonim] i-a raspuns lui Bufnitza Duminicala

      ca sunt frumoasa pina la 20 de ani. P'orma ... eventual, grase si frumoase
      • 0 (0 voturi)    
        Asa este...adevarat ai grait (Luni, 21 aprilie 2008, 14:24)

        Bufnitza Duminicala [anonim] i-a raspuns lui giga

        Asa este...adevarat ai grait
  • +2 (2 voturi)    
    Occidentul (Luni, 21 aprilie 2008, 0:17)

    Pascu Gheorghe [anonim]

    Pe rusi occidentul ii considera ca sint primitivi. Familia la rusi este mai inchegata decit in lumea occidentala. Ei au fost mult ramasi in urma tarilor vestice din toate punctele de vedere.A fost si este o mare diferenta intre sat si oras. Pina la cel de-al doilea razboi mondial in multe sate din Rusia casele nu aveau ferestre cu sticla la geam ci confectionate din basica de porc. Rusia a dat cele mai multe jertfe omenesti in razboi dar a fost indiscutabil cel mai mare cistigator al acestui razboi. Emanciparea Rusiei poate avea loc numai printr-o apropiere de Europa. Biserica Ortodoxa Rusa joaca un rol negativ si vrea sa tina Rusia cit mai departe de Europa
    • 0 (2 voturi)    
      Biserica Ortodoxa Rusa (Luni, 21 aprilie 2008, 1:51)

      stranum53 [anonim] i-a raspuns lui Pascu Gheorghe

      va contrazic. Biserica Ortodoxa Rusa este singurul organism social care poate sustine Rusia, din punct de vedere identitar si spiritual, in haosul care a urmat dupa caderea URSS - iar o Rusie mai putin haotica este o Rusie mai europeana. ceea ce a tras Rusia inapoi a fost nu Biserica Ortodoxa Rusa, ci faptul ca Petru cel Mare a aservit Biserica statului rus, si asta la 1700. ceea ce inca e valabil. in plus, pentru ca sa va dati seama si din alt unghi ca gresiti, va rog sa studiati comportamentul Bisericii Ortodoxe Ruse in timpul celui de-al doilea razboi mondial.
  • +2 (2 voturi)    
    Exista motive pentru care nu-i iubim (Luni, 21 aprilie 2008, 0:21)

    Motive [anonim]

    De ce nu-i iubim pe rusi? Hmmm ... Exista motive!
    Trebuie sa recunosc ca nu ratez nici un articol al autorului pe Hotnews. Comentarii f bune. Cartea "Nascut in URSS" e una din putinele carti actuale pe care le-am citit si pot spune ca mi-a placut. Merita aduse insa si alte argumente pentru care rusii nu au o imagine tocmai buna. Critici si completari sunt binevenite.
    1. (Unu) Cernobal / Tschernobil. Victime colaterale peste 250,000 oameni care au murit de cancer in alte state decat Ucraina. Vinovat este sistemul politic din fostul USSR (conform Discovery Channel, completati va rog detalii). In Ro a crescut incidenta cancerului in ultimii 20 de ani, consultati statisticile. Personal consider Cernobalul una din cele mai mari porcarii facute de sistemul sovietic. Nu imi aduc aminte sa isi fi cerut scuze pana in ziua de azi. La momentul evenimentului nici nu l-au anuntat, asa ca norul radioactiv a ajuns in alte tari fara ca oamenii sa fi fost anuntati asupra pericolului.
  • +2 (2 voturi)    
    Exista motive (Luni, 21 aprilie 2008, 0:30)

    Motive [anonim]

    2. (Doi) Am impresia ca Rusia a sprijinit militar Transnistria in conflictul respectiv. Sunt o persoana care nu stie istorie, asa ca nu stiu care au fost cauzele conflictului. Si a propos, cum de a ajuns Moldova si Bucovina la rusi? Dintr-o excursie acolo imi aduc aminte ca populatia tanara era in majoritate de origine rusa si ca cei de peste 40 de ani erau de origine romana. Asta se datora faptului ca rusii deportasera romanii in Siberia si adusesera alte populatii, dupa cum povestea un roman de acolo ... parca ...
  • 0 (2 voturi)    
    Motive (Luni, 21 aprilie 2008, 0:33)

    Motive [anonim]

    3. (Trei) Dupa al doile razboi mondial, rusii au dus cu trenul tezaurul romanesc la Moscova ... nu stiu exact din ce motive pentru ca nu stiu istorie ...
  • +1 (1 vot)    
    Motive (Luni, 21 aprilie 2008, 0:57)

    Motive [anonim]

    4. (Patru) Scriitori si artisti sovietici importanti au fost "epurati" de regimul sovietic.
  • +1 (3 voturi)    
    Imperiul tzeparilor (pardon, tzarilor) (Luni, 21 aprilie 2008, 1:15)

    ianvantransyl [utilizator]

    Nu stiu de ce nu ii pot suferi britanicii pe rusi--o fi un reflex ramas de pe timpul razboiului rece--dar stiu de ce nu ii pot suferi romanii: De fiecare data cand am fost aliatii lor, am luat tzeapa de la ei.

    La 1877, ne-au furat judetele din sudul Basarabiei.

    In Primul Razboi Mondial ne-au ciordit tezaurul Bancii Nationale.

    In 1940, pe cand aveam un protocol de asistenta mutuala cu ei, au shmanglit Basarabia si Bucovina.

    Dupa al Doilea Razboi Mondial, in al carui ultim an am luptat in prima linie alaturi de ei--sau mai bine zis in locul lor, am platit despagubiri de razboi timp de 6 ani, pana ne-a iesit borsul pe nas.

    Asa ca nu e de mirare ca nu mai vrem sa fim aliatii lor. Mai bine un inamic sincer decat un aliat duplicitar.
  • +2 (2 voturi)    
    Motive (Luni, 21 aprilie 2008, 1:21)

    Motive [anonim]

    5. (Cinci) Modul in care este tratata presa in Rusia. Exista o legatura, daca imi amintesc bine, intre cazul Litvinenko (o asasinare absolut oribila) si asasinarea ziaristei Anna Politkovskaia, o opozanta a regimului Putin. Cel putin faptul ca autorul nu a fost descoperit. De curand, am citit ca ziaristul Moskovski Korresponden care a scris despre divortul lui Putin, a ajuns la inchisoare. Se pare ca democratia are mana de fier in Rusia...
  • +1 (1 vot)    
    Motive (Luni, 21 aprilie 2008, 1:42)

    Motive [anonim]

    6. (Sase) Politica energetica vis-a-vis de Europa. Rusii negociaza dur vanzarea gazelor. Probabil la acest punct ar putea exista contraargumente. Ce am citit pe net despre gazele rusesti si modul in care dau avertismente celor care le importa da de gandit ...
  • +2 (2 voturi)    
    Motive (Luni, 21 aprilie 2008, 1:55)

    Motive [anonim]

    Motivele de mai sus par sa priveasca mai degraba politica si institutiile, nu populatia rusa. Nu poti stigmatiza un popor pentru politica dusa. Sunt lucruri diferite.
    Exista clar rusi exceptionali. Matematicieni, artisti, scriitori f buni. Institutiile si politica nu imi plac totusi de nici o culoare.
  • +1 (1 vot)    
    in sfarsit (Luni, 21 aprilie 2008, 2:23)

    coco [anonim]

    in sfarsit, un articol pe gustul meu....mi se pare grozav ca se aduce in discutie un astfel de subiect. pentru mine e usor de explicat de ce-i urasc pe rusi. am crescut practic cu niste relatari ale bunicii mele, toate legate de groaza sosirii acestora. da, e vorba de razboi si de faptul ca-si ascundeau oamenii fetele si nevestele in pod si alte lucruri legate de batai nejustificate aplicate de 'aliati'.
    chiar daca nu generalizez fenomenul, tot nu pot trece peste mica fobie pe care-o resimt de cate ori aud de Putin...
    ca sa completam subiectul, recomand 'Patimile dupa Pitesti' a lui Goma... cat sa fie fictiune?
    • 0 (0 voturi)    
      rusii aliati (Luni, 21 aprilie 2008, 12:53)

      aurelia [anonim] i-a raspuns lui coco

      Bunica mea imi povestea cum nemtii, ca inamici, le tratau deosebit de politicos pe fete, cum vorbeau frumos si nu erau absolut deloc indecenti. In momentul in care rusii "aliati" au intrat in tara, mojicia, riscul de viol sub privirea tatalui sau cel putin grosolaniile verbale erau la ordinea zilei...
  • +1 (3 voturi)    
    rusii (Luni, 21 aprilie 2008, 3:18)

    dan [anonim]

    Sincer ma lasa rece supararea lor ca sunt considerati salbatici. Cu orice ocazie cauta sa bage pumnul in gura oricui si sa ajunga la mana lor. Un forumist de aici zicea ca daca ar inchide granitele rusii, ar fi vai de noi si ar avea ei gaze mai multe secole. Rahat !!! Ar crapa de foama si de bautura. Ar trebui sa stie acel forumist ca caderea URSS-ului a avut niste cauze si ca nu-si permit deloc sa faca asa ceva. Ar fi o sinucidere. Totusi exista niste semne de intrebare la acest popor : de ce cand sunt in lumea larga si singuri sunt oameni normali si cand sunt acasa la ei sunt anomali? Este oare mai cool? Sau e "Mama Rusie" de vina?
  • +1 (1 vot)    
    nebunul, piatra, balta si prostii (Luni, 21 aprilie 2008, 9:12)

    noica [anonim]

    Este o imbecilitate de neiertat sa te strangi cativa cretini frustrati si, dand apa la moara unui ratat, sa anatemizezi un popor intreg. Exista ceva in samanta noastra care- oricate aere ne-am da- ne pune imediat la locul nostru: lipsa de judecata, aerele de prosti, intoleranta primitiva, superstitia, spiritul de barfitori neintrecuti, betia, lenea, vulgaritatea, si inca multe altele. Oare cum ii vad pe romani italienii? Englezii nu ii vad deloc. ca le-au interzis sa mai puna piciorul in insula. Rusii nici nu se uita la noi. De buni ce suntem, incurca lumea Bucurestiul cu Budapesta. Sa auzim numai de bine!
    • 0 (0 voturi)    
      Bârna si paiul (Luni, 21 aprilie 2008, 14:12)

      Pui de dac [anonim] i-a raspuns lui noica

      Dupa ce ii admonestezi--pe buna dreptate, dar in stil descalificant--pe alti forumisti ca fac judecati de valoare asupra unui popor intreg, reusesti sa faci aceeasi imbecilitate de neiertat (cuvintele tale)--dar cu privire la propria ta natie.

      Cred ca altul e sensul discutiei. Nu stiu ce au englejii cu muscalii, dar stiu ce avem noi si alti vecini: politica lor constanta a fost de ne trata ca pe niste cantitati neglijabile, ca pe niste accidente istorice. Nu-i de mirare ca nu numai romanii, dar si polonezii, cehii, rutenii, lituanienii, letonii, estonii, finlandezii ii iubesc pe rusi ca sarea in ochi.
  • -1 (1 vot)    
    normali pe naiba (Luni, 21 aprilie 2008, 9:36)

    ion [anonim]

    SUnt normali pe naiba, unde nu sunt to scrofari sunt. Aici in amerika sunt niste smecheri care incearca sa te jecmaneasca in fel si chip. Adevarul este ca au o mindrie cind ies in lume, care no inteleg, intradevar e dezstru in tara aia a lor. Si cit despre rusoaice, frumoase si c......, sa te fereasca Sfintul sa te insori cu una din aia. Sinucidere curata. ce ma deranjeaza este ca stiu cum sa manipuleze, in Moldova leau spalat creeru la aia de nu mai stiu cei cu ei. Toata populatia cu exceptia intelectualilor iar linge in c.....Pentru ei rusiii sunt puterea, eu nu consider s fie normal asha, avind in vedere ca Transnistria este doar din cauza lor, lau deportat pe bunicu si pe alti sute de mii ingropati prin Transnistria. Gropi descoperite imediat dupa 40 cind armata romana a trecut si Nistru.
    Iii urasc si nu pot sa ii sufar, frustrati si nesimtiti, noi romanii nu semnam deloc cu ei.
  • 0 (0 voturi)    
    liliac (Luni, 21 aprilie 2008, 9:40)

    mahmudia [anonim]

    nu-i simplu deloc, din pacate.

    1. Rusia a fost incepand din sec. 16 geografic mare, iar din sec 19 a devenit si tare. N-a fost deocamdata niciodata Mare. Desi n-a fost niciodata departe, in ultimele opt secole.
    2. Rusia ne va fi-n continuare geografic in coasta, exact cum i-au fost Elvetiei in coasta patru alternative-Rusii, de-o mie de ani cel putin. Adevarat, Alpii helvetilor sunt mai greu-accesibili...
    3. Romanii sunt in esenta si prin definitie indisciplinati. Asta-i aproprie de rusii ce-ar fi mai bine, in interersul propriu national - desi nu traditional - de-ndepartat. De tinut , daca-i posibil, pe Rusi amabil la distanta, n-ar strica. Sunt deocamdata inca si mai trogloditi ca noi.

    nu-i simplu deloc, din pacate.
  • 0 (0 voturi)    
    Vasile Ernu (Luni, 21 aprilie 2008, 10:42)

    hihihi [anonim]

    eu scriu ca sa-i spun lui Vasile Ernu ca imi place cum scrie...iac-asa! cartea nascut in URSS mi se pare superba...o citesc mai ales atunci cand sunt trista...iar amintirile pe care mi le trezeste aceasta carte sunt extraordinare...sunt tare curioasa ce inteleg romanii din ea..chiar as discuta cu cineva pe tema asta...

    si daca tot am citit articolul de mai sus...o sa-mi dau si eu olecuta cu parerea si o sa spun ca tot ce face sau nu face Rusia reprezinta un joc prea mare pentru noi astia micii...e bine ca ne dam cu parerea...insa mi s-ar parea total aiurea daca cei care comenteaza nu au intalnit alti rusi decat pe cei cu care se intalnesc in hoteluri prin Turcia la mare...trebuie sa-i cunosti cu adevarat ca sa-i poti comenta, atat de bine cat si de rau...

    numai bine tuturor!
  • 0 (0 voturi)    
    Rusia si cliseele presei occidentale (Luni, 21 aprilie 2008, 11:36)

    Dumitru Dobrev [anonim]

    D-le Ernu, e adevarat ca presa occidentala e sablonarda, dar va intrebati de unde vin cliseele astea?
    Si de ce ele nu dispar?
    In secolul XIX Balcanii erau "butoiul cu pulbere al Europei". Ce credeti... anii 90' cu masacrele de la Srebenica si Vukovar, cu asediul Saraievo-ului au confirmat aceast "sablon" sau l-au zvarlit la cutia cu vechituri pentru istorici prafuiti?
    De ce refuzati sa credeti ca atitudinea caineasca a lui Putin in momentele critice in care cateva zeci de marinari respirau ultimele guri de aer in submarinul Kursk, a refuzat sa permita norvegienilor si britanicilor sa intervina, e cea care le confirma occidentalilor parerile preconcepute despre Rusia. Si asta pentru ce ...pentru un succes de PR - marina rusa a reusit sa-si salveze oamenii din submarinul aflat la 200 m pe fundul Marii Albe.
    D-le Ernu cine a asasinat ofiterimea poloneza la Katyn? dar pe cei ai lui Tadeusz Kosciusko?
    Cine la facut "disparut" la 1848 pe Petofi Sandor poetul national al Ungariei in Siberia? Nu cazacii generalului Paskevici?
    D-le Ernu Ivan cel Groaznic si Iosif Vissarionovici Djugasvili au fost oare niste ingerasi?
    Cine la aruncat pe geam la Praga in 1948 pe ministrul de externe Masaryk.
    Stiti de unde vine numele celebrului cabaret Moulin Rouge? Un morar si fii lui - bonapartisti - au tras din acea moara impotriva unor cazaci care faceau parte din trupele de ocupatie de dupa Waterloo. Va inchipuiti ce a urmat?
    Ati citit cartile Annei Politkovskaia ?
    Ca sa conchidem, d-le Ernu, Rosia nu trebuie confundata cu marii ei dramaturgi, compozitori, poeti si romancieri iar la Kremlin, indiferent cine e in sala tronului - un Romanov sau un tar rosu au tot acelasi dispret cumplit fata de viata omeneasca. Si asta creeaza clisee, d-le Ernu...
  • -1 (1 vot)    
    bune zis (Luni, 21 aprilie 2008, 11:43)

    estvest [anonim]

    Dar gind Ociidentalii au iubit estul?
    oricum barbar este tot ce nu e alb, protstant (or catlolic) si de dorit anglosaxon....
  • +1 (1 vot)    
    cine (Luni, 21 aprilie 2008, 12:54)

    stavroghin [anonim]

    si rusii au suferit pe urma comunistilor....
    dar ce za zic de englezi... mmm...
    prefer rusii... tolsotoi... rubliov, tarkovski, gagarin
    uraaaa
  • -2 (2 voturi)    
    vrajeala de 2 lei kilul (Luni, 21 aprilie 2008, 14:17)

    io [anonim]

    Nu inteleg de ce domnul Ernu face atata propaganda cum ca ar trebui sa-i iubim pe rusi sau in orice caz sa mai reflectam. Dar ce, englezii sunt iubiti in Rusia, sau americanii in Irak ? Nu inteleg ce au facut rusii asa special sa merite sa fie iubiti.
    Bineinteles, nu ma refer la cetatenii luati individual, ci la "cultura si civilizatia rusa" care ni se pune in discutie aici.
    Sa stea la ei acolo, sa vanda gazelele altora si daca vor sa fie iubiti sa plateasca publicitate pe CNN. Articolul mi se pare o manipulare si o propaganda pro-rusa prost camuflata.
  • 0 (0 voturi)    
    Repet opinia mea (Luni, 21 aprilie 2008, 14:42)

    Un roman anonim [anonim]

    Daca cu rusii obisnuiti e foarte posibil sa ma inteleg, mai ales ca stiu si un pic de rusa, alta e problema la nivel de natiune.
    Pentru a ne intelege cu rusii e nevoie de o reconciliere istorica, o discutie deschisa in care si unii si altii sa ne expunem frustrarile reciproce si sa ne recunoastem greselile, cel putin. Ma indoiesc ca rusii sunt in stare sa-si recunoasca greselie, a-si cere scuze deja e o utopie prea mare. Ca sa nu mai vorbim de returnarea tezaurului. Mai degrba ma astept sa fie si indivizi mai mult sau mai putin cinstiti si dezinteresati capabili sa pretinda ca doar romanii au gresit in relatiile cu rusii si trebuie sa ceara scuze, desi majoritatea greselilor noastre, adevarate sau inchipuite le-am platit cu varf si indesat, chiar si material.
    Asa cum s-a spus si mai sus o viziune de acest gen au toti sau majoritatea vecinilor Rusiei, deci se impune faptul ca ceva, ceva adevarat exista. Iar in memoria colectiva a ramas imaginea armatei rosii eliberatoare care fura, distruge si violeaza si a "expertilor" si consilierilor adusi sa impuna o ideologie straina, prin orice mijloace, unele deosebit de brutale. Ca sa nu mai vorbim de spionii din "lumea libera", care nu au limita folosite.
    Pe de alta consider insa ca relatii economice, dar pe picior de egaliate, fara conditionari politice, sunt nu numai necesare ci si indicate.
  • 0 (2 voturi)    
    acesti rusii , incomensurabili si inestimabili (Marţi, 22 aprilie 2008, 11:01)

    alex tamas [anonim]

    daca sunteti asa de mari, de nemasurat cu valorile "occidentale" inguste ,de ce mai incearca autorul articolului, (care , bineinteles intzelege lumea occidentala , mica, obtuza care cunoaste prin clisee Rusiile foste si actuale si viittoare , sovietele in care s-a nascut autorul) sa ne lamureasca pe noi, occidentalii limitati si materialisti? de face pe Ecleziastul cu noi, irecuperabilii?
    chiar as vrea sa stiu?
    sa fie Ernu un fel de POD DE FLORI intre noi si rusi?
    sau un releu ex -sovietic?
  • 0 (0 voturi)    
    de ce nu iubim rusii (Marţi, 22 aprilie 2008, 15:11)

    Alex [anonim]

    1. ca rusii sunt barbari aia o stie orice roman (incluzandu-i si pe basarabeni) care a prins razboiul si n-a ajuns sa-i spele cineva creierul.

    2. in "zona de influenta legitima" rusii nu au adus civilizatie (ca romanii sau imperiile din epoca moderna) si nici prosperitate (ca americanii in perioada postbelica).

    3. traind intr-o tara imensa (cu mici posibilitati de contact cu alte culturi) si educat in buna traditie comunista cum ca omul simplu e cel mai tare din parcare, ca cei mai educati sunt cam filfizoni si ca URSS (sau Rusia) e cea mai mareata tara din lume, rusul de rand dispretuieste pe fata traditii, obiceiuri, cutume ale altor popoare si asta ii face nesuferiti in ochii celorlalti.