Cand popii devini politicieni

de Alex Mihaileanu     Subiectiv
Vineri, 7 martie 2008, 12:31 Actualitate | Opinii


Tineti minte, de la orele de istorie, cine era capul satului odinioara? Nu primarul, nu judele, nu politaiul. Preotul. Cuvintul care atirna cel mai greu in fata mireanului era cel al preotului. Dumnezeul cel de sus glasuia legile prin gura popii mai ceva ca trimbita postalionului.

Sfantul Sinod a decis ca, daca au aprobarea ierarhului locului, preotii vor putea candida ca independenti pentru functia de consilier local. Chestia asta imi aminteste, vreau - nu vreau, de filmele in care actiunea are la baza ordinele religioase catolice. De fapt, ca sa fiu mai clar, intregul sistem bisericesc romanesc imi seamana cu un ordin in genul Templierilor. Nimeni nu stie ce se intimpla inauntru, ce se discuta, cum se discuta, mai ales ca presa pare neinteresata de bisericisme.

Intr-un fel sau altul, BOR este un soi de avion care zboara sub nivelul radarului. Secretomania din sistem este mai ceva decit cea din serviciile secrete. Diferenta e ca, daca la SRI intrebi si nu ti se raspunde, la BOR nu intreaba nimeni. Ei tac si fac. Nu ies in fata cu nimic, sint acceptati asa cum sint, cu bune si cu rele, capii fura de pe unde apuca si nimeni nu indrazneste sa deranjeze. In fond, sint oamenii lui Dumnezeu, nu-i asa?
Decizia Sinodului, mai mult sau mai putin sfint de felul sau, mi se pare o stire foarte misto. Dupa toate scandalurile legate de icoanele din clase, obligativitatea religiei in scoli etc., cum poti sa incerci sa-ti impui punctul de vedere altfel decit prin a candida la o functie publica?

Biserica, intr-un fel sau altul, trebuie sa se impuna. Oricit de democratic ar fi statul roman, oricit de mare ar fi dreptul la libertatea de gindire a cetateanului, Romania este, inainte de toate, un stat condus de Dumnezeu. Si, nu glumesc. E drept, Basescu nu are fata de sfint si, de altfel, nici nu e. Dar Dumnezeu, presedintele Romaniei, ne conduce din biserici, de la TV, de peste tot. E suficient sa apara un preot si sa-si dea cu parerea.

“Trebuie sa faci ce spune popa, nu ce face el“, este o vorba din popor luata, de multe ori, ca lege. Si de tot atitea ori s-a demonstrat ca e urmata cu sfintenie. Daca il duce capul, preotul se imbogateste peste noapte. Ceilalti, insa, nu fac nimic. Cum sa-l deranjeze tocmai ei, niste muritori, taman pe purtatorul vorbelor celor sfinte?

Depunerea candidaturii la functii publice din partea preotilor nu este nici un soi de evolutie a societati. Ba dimpotriva, ne intoarce pe unde am mai fost. Politicienii nu vor comenta niciodata nefavorabil votului Sinodului. Ei stiu foarte bine ca, daca o vor face, nu e bine sa te pui cu popii ca risti sa-ti pierzi electoratul. Intr-un fel sau altul, intr-un mod mai mult sau mai putin disperat, Biserica vrea sa recupereze tot ce pierde. Si daca nu se poate intr-un mod elegant (ca deh, nu mai tine sa-i spui plodului ca-i trage Dumnezeu scara de sub picioare cind se urca sa prinda o vrabie), o face grosso-modo: Dumnezeu se implica in viata ta si te ajuta, asa ca voteaza-ti popa din sat pentru postul de consilier local!
In ciuda celor sfinte, daca BOR o sa mearga in continuare pe strategia asta, sa nu va mirati daca, intr-un final, tara asta o sa fie condusa de Dumnezeu pe bune. Nu m-as mira sa-l vad, la un moment dat, pe Preafericitul in postul de Preaprezidentiabilul. Nu te pune cu masele, ca n-ai de unde sa stii ce te-asteapta.

Comenteaza pe Subiectiv.ro.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















469 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Nota 10 (Vineri, 7 martie 2008, 14:54)

    oprea [anonim]

    Scurt si la obiect. Superb articol. Nota 10 de la mine (pe o scara de la 1 la 5).
  • 0 (0 voturi)    
    Propunere (Vineri, 7 martie 2008, 15:43)

    Alex [anonim]

    Imi place articolul.

    O propunere pentru Alex MIHAILEANU - o extensie a articolului plecind de la un ipotetic titlu - Cind popii devin politicieni si marinarii presedinti.
  • 0 (0 voturi)    
    Fraternitate! Egalitate! Libertate (Vineri, 7 martie 2008, 15:45)

    Gerula [anonim]

    Parca in acest fel suna inceputul "libertatii"... Dar de ce intelectualii sa mai participe in politica? De ce ziaristii sa mai participe in politica? De ce medicii sa mai participe in politica? Dar in fond de ce prostii sa mai participe in politica, ca vorba lui Marin Preda "Prostii nu ar trebui sa ibe drept de vot ca din pricina lor sufera tara" ?

    Trebuie sa participe fiindca de aceea cred ca ne-am castigat "liberatatea" . E trist ca dupa 18 ani, unii au ramas cu mentalitate comunista = ( misticismul este o minciuna).

    Dar fiindca cred in libertate, eu zi ca si nenea care a scris articolul are dreptul la opinie. Desi el nu crede, din ceea ce scrie in egalitate...
  • 0 (0 voturi)    
    unii mai egali decat altii (Vineri, 7 martie 2008, 15:46)

    yannis [anonim]

    Din acest articol eu inteleg ca in Romania exista cetateni romani care, in opinia unora, chiar daca intrunesc conditiile cerute pentru asa ceva, totusi nu ar avea dreptul sa candideze la functii publice. Nu ca mi-ar fi prea simpatici popii astia, insa pe cand propuneti sa le coasem steaua galbena de sutana? cred ca ar trebui, nu credeti? Macar sa stim si noi o treaba.

    Dar ce ati avea de spus, despre reprezentantii altor culte, care ocupa functii publice fara ca nimeni sa comenteze ceva? va rog aveti curiozitatea si interesati-va de situatia pastorului Dugulescu (Dumnezeu sa-l odihneasca), care a facut politica in parlament fara ca vreun ziarist sa se ia de chestia asta. Si a altora, care sunt inca in viata si impletesc bine politica si biserica. Ati uitat oare ca Tokes are si el ceva functie prin biserica lui? Si e mare lider politic.

    Probabil daca stirea ar fi fost despre muezini, totul ar fi parut ok.
  • 0 (0 voturi)    
    Cand sunt uitate Canoanele... (Vineri, 7 martie 2008, 15:50)

    Radut Marcel [anonim]

    http://vallahianova.blogspot.com/2008/03/uitm-canoanele-bisericii.html
  • 0 (0 voturi)    
    Cu Dumnezeu inainte...! (Vineri, 7 martie 2008, 19:08)

    Pantera Roz [anonim]

    Grea problema. Pe de o parte preotii sunt cetateni cu drepturi depline inclusiv de a alege si a fi alesi fiind de asemenea afectati de mediul politic aidoma enoriasilor lor.Fac parte dintr-o categorie sociala ce se bucura de incredere si chiar frica -sa nu uitam ca ei sunt interfata cu Divinitatea si pina la urma tot preotul te duce pe ultimul drum.Mai este si traditia dar exista si inconveniente.Astfel,multi din purtatorii actuali de sutana n-o prea merita si in societate au un comportament cel putin "interesant".O alta problema, politica este partizana,murdara si multi isi pierd reputatia.Dumnezeu e unul singur si nu poate preotul sa angajeze Biserica intr-o activitate profund laica intr-un stat declarat laic.Parerea mea e ca ar trebui sa se cam abtina,daca vor binele enoriasilor,au destule cai si prestigiul necesar numai sa vrea.
  • 0 (0 voturi)    
    Reactia (Vineri, 7 martie 2008, 21:37)

    Romanul [anonim]

    Reactia nu se lasa asteptata, va aparea un curent anti-clerical. Orice ideologie cand incearca sa se impuna apare alta in sens contrar. Cand nazismul era in floare comunismul incerca contrariul. Acum in occident exista grupuri de extrema stanga si extrema dreapta. Ceausescu a avut tot poporul in contra. Exista anti-manelisti, anti-americani, etc. Deci icoanele si religia in scoli nu era doar o nevinovata incercare de a cultiva elevii, face parte dintr-un plan mai mare si bine gandit . Nu cred ca o organizatie religioasa care are multa experienta cu psihologia poporului si are oameni foarte pregatiti sa nu faca un plan bun.