Hora hulirii (de Claudiu Saftoiu)

de Claudiu Saftoiu     HotNews.ro
Joi, 24 ianuarie 2008, 4:25 Actualitate | Opinii


Claudiu Saftoiu
Foto: Hotnews
Presedintele si premierul participa pe 24 ianuarie, la Iasi, la festivitatile dedicate Unirii Principatelor Romane. Pret de cateva ore sunt impreuna, in acelasi timp, pe aceeasi scena, la acelasi microfon. Se prind in aceeasi hora – a fratiei - si dau  mana cu mana – cei cu inima romana. Un spectacol de PR politic mai fatarnic intre cele doua palate de la Bucuresti nici ca se poate, la sarbatoarea uneia dintre zilele de capatai ale natiunii romane. 

Doi oameni de stat, obligati sa poarte pe umeri responsabilitatea si demnitatea nationala in fata intregii lumi, dar mai ales in fata semenilor lor intru o natiune unita participa la omagierea unirii ducand in inima sentimentul necrutator si catusi de putin maret al urii negre, viscerale, exclusive, unul fata de celalalt. O ura metodica ce a impartit deja audienta politica si asa puternic decimata, in pro si contra.  

Sintaxa electorala confera o cromatica aparte Horei Unirii de la Iasi, care arata cam asa, in anul de gratie 2008: primar rosu PSD, prefect galben PNL, presedinte protocaliu de tara, prim ministru galben liberal. Toti inghititi de multimea sincer tricolora si mult induratoare, intr-o hora mare. 

Coborand in abisul intereselor politice de zi cu zi, fiecare dintre reprezentantii culorilor politice enumerate mai sus nutreste – la reciprocitate - sentimente reale si solide. Se urasc, se invidiaza, se barfesc, se injura, comploteaza si colporteaza unul impotriva altuia.  
Anul 2008 a inceput crancen.  

Crancen va fi si crancen va ramane in amintire. Respectul personal intre politicieni s-a topit, relatiile intre institutii agonizeaza pompos, legile tarii sunt jucate la bambilici in piata publica, spre dezgustul popular atotcuprinzator.  

Dar astazi, bravii nostri incing hora unirii. O hora pe cinste.  

Hora Unirii a fost - acum 149 de ani, cand a pecetluit Unirea Principatelor Romane din 1859 - cea mai semnificativa actiune cu incarcatura politica intru desavarsirea visului national.   

Si atunci, ca si acum, politica dicta istoria. O istorie cladita din visuri, din iubire, credinta si unitate. Suma acestor emotii a fost natiunea puternica. Natiunea Romana.  Pentru cei dedati si dedulciti azi la lupta de gherila politica romaneasca, hora unirii nu este decat o alta hora. E drept, mai speciala. Mai glamour.

Transmisa in direct la radio si tv., fotografiata si relatata minut cu minut. In numele patosului national izbavitor. Astazi, cine nu huleste si nu stie a huli, n-are ce cauta in politica. Prin urmare, cei care nu hulesc profesional si politic, nici in Hora Unirii nu au ce cauta. La acest eveniment se califica doar luptatorii catodici ai natiunii.  

Vreau o zi de 24 ianuarie in jurul careia sa ne adunam tacuti, sa ne unim mainile si sa ne plecam supus privirea. Ca in fata propriilor parinti, la masa de pranz, intr-o zi de duminica. La rugaciunea de familie.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1847 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Eu nu inteleg ce vrea omul asta (Joi, 24 ianuarie 2008, 5:10)

    Razvan007 [utilizator]

    In asemenea momente toti politicienii au datoria sa uite neintelegerile. Pana la urma toti sunt politicieni romani, si ce anume ar reprezenta un politician roman fara Romania ?

    Cred ca numai in Zimbawe este posibil ca doi adversari politici sa se ia la harta in ziua nationala. Faptul ca doi adversari politici au puterea sa “joace hora” impreuna de Ziua Nationala este o dovada de civilizatie. Daca mergem pe logica domnului Saftoiu, atunci ar fi normal ca doi oameni divortati care se intalnesc pe strada sa se ia la pumni si sa se injure. Daca se iau la pumni inseamna ca sunt necivilizati, iar daca nu se iau inseamna ca sunt “fatarnici”.
    Einstein a postulat celebra teorema E = m * c * c. Eu as vrea sa postulez o teorema oarecum similara: P = f * i * i, unde

    P = prostia;
    f = importanta functiei actuale sau precedente;
    i = parerea foarte buna despre propria inteligenta;

    In cazul Saftoiu, P-ul se maximizeaza pe zi ce trece.
    • 0 (0 voturi)    
      Asa se expica: (Joi, 24 ianuarie 2008, 13:38)

      cititor [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

      Va spun eu care este rostul acestui articol. Sotii Saftoiu se ocupa acum de campania electorala a Irinei Schroter pentru Primaria Iasi. Deci, au un interes in aceasta zona....
  • 0 (0 voturi)    
    Nici eu nu-l inteleg (Joi, 24 ianuarie 2008, 9:20)

    dan, capitan de plai [anonim]

    Cata vreme, el si navasta-sa au fost angajatoi la Cotroceni, s-au sinmtit al dracului de bine amandoi. Chit ca sunt niste nulitati. Cum s-a stricat caruta cu Basescu, au intrat repede in corul celor care-l denigreaza. Daca Basescu are atatea bube in cap, de ce au mai facut purici pe langa el? Familia Saftoiu e tipica pentru romanul...impartial:
    fara valoare, fara caracter, fara coloana vertebrala, fara inteligenta.
    • 0 (0 voturi)    
      Si tu la fel (Joi, 24 ianuarie 2008, 10:54)

      kinn [anonim] i-a raspuns lui dan, capitan de plai

      Da, tot de cand nu mai sunt la Cotroceni au aparut si comentariile negative despre ei.
    • 0 (0 voturi)    
      al doilea milica (Joi, 24 ianuarie 2008, 11:27)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui dan, capitan de plai

      Nu cred ca sunt nulitati niciunul dintre cei 2 Saftoiu, dar mai ales nu mi se pare ca nu fac parte din aceeasi categorie de oameni. Tipa e o doamna si mi se pare demna de toata admiratia.

      In schimb, el se comporta tot mai tare in stilul consacrat de Constantinescu, de-mi face rau sa-i citesc articolele.
      Unii oameni ar trebui sa invete cand e bine sa dispara si de pe sticla nu numai din functii daca vor sa-si pastreze demnitatea.
  • 0 (0 voturi)    
    de acord cu tine dane (Joi, 24 ianuarie 2008, 9:40)

    seba [anonim]

    Vai ce articol tare! Nu aveti altceva mai bun de publicat?
  • 0 (0 voturi)    
    Desteapta-te romane (Joi, 24 ianuarie 2008, 9:59)

    Eu [anonim]

    "sa ne adunam tacuti, sa ne unim mainile si sa ne plecam supus privirea." deci in liniste cu capetele plecate si blanzi ca boii care trag la jug.
    Asta este poporul pe care si-l doresc. Eventual procesiuni la moastele unui sfant la care babele bigote cu creierul imbalsamat de prostiile spuse de un preot semianlfabet sa astepte miracolul de a deveni din nou fete mari. Asta este poporul pe care si-l doresc. Gata deajuns ne-au indobitocit altii pana acum.
    Azi de ziua Unirii sa spunem cu totii : "Destepta-te romane".
    • 0 (0 voturi)    
      Sa-ti pleci supus privirea (Joi, 24 ianuarie 2008, 10:52)

      kinn [anonim] i-a raspuns lui Eu

      Sa-ti pleci supus privirea, amice, in fata istoriei si eroilor ei. Revoltati din astia ca tine au mai fost si-n alte timpuri si n-au facut nimic (poate doar pogromurile facute de legionarii exaltati). Faptele mari le-au facut oamenii seriosi si lucizi.
      • 0 (0 voturi)    
        raspuns lui kinn (Joi, 24 ianuarie 2008, 11:14)

        alt eu [anonim] i-a raspuns lui kinn

        ai mintea taaaaare odihnita daca nu pricepi ce vrea sa zica; sau nu vrei sa pricepi si atunci ai mintea si mai odihnita
        NUMAI prostii vor liniste ( iar saftoiu exceleaza) ca sa poata banditii fura in liniste
  • 0 (0 voturi)    
    Ce nu intelegeti ? (Joi, 24 ianuarie 2008, 10:49)

    kinn [anonim]

    Ce nu intelegeti domnilor ? Pe dvs. nu v-ar scarbi sa vedeti doi oameni cum isi zambesc in fata multimii, dar mai inainte s-au spurcat in comunicate si declaratii ? Dupa cum vorbesc unul de altul, ai fi zis ca nici unul nu-l poate suporta pe celalat nici la 100 de metri. Base vede in Tariceanu protectorul Mafiei, Tari vede in Base crudul dictator. Dar cand e vorba sa iasa in multime, asta nu conteaza.

    Mi-ar fi placut sa-si zambeasca la Bucuresti, ca sunt alesii tarii sa o conduca, si sa se spurce in particular. Dar nu, la noi e invers.
  • 0 (0 voturi)    
    raspuns lui kinn (Joi, 24 ianuarie 2008, 11:18)

    tot alteu [anonim]

    citind toate postarile dvs. am inteles de ce va numiti kinn
    da, cred ca pentru dvs. este cu adevarat un kin sa intelegeti ce scriu altii; intre dl.Basescu si tariceanu NU este un scandal personal, CI o disputa politica; or asta vrem sa o vedem si auzim si noi votantii, sa aflam si noi pe cine sa votam mai departe; e4u nu il voi vota pe iubitul dvs tariceanu
  • 0 (0 voturi)    
    Asta e Romania (Joi, 24 ianuarie 2008, 12:11)

    Psycon [utilizator]

    Din pacate trebuie sa induram momente de ipocrizie ca cel de la hora unirii insa vina nu apartine exclusiv protagonistilor. Cea mai mare vina o poarta legile strambe ce permit acest blocaj politic si lipsa de vointa spre a le indrepta. Nu e vina lui Basescu si Tariceanu ca legea presupune ca ar trebui sa coopereze cand de fapt nu se inghit unul pe altul. Conflictul asta trebuia rezolvat demult si puterea sa ramana unuia... dar asa e la romani, de ce sa avem un sef cand se poate 10?
  • 0 (0 voturi)    
    Desteapta-te romane (continuare) (Joi, 24 ianuarie 2008, 17:19)

    Eu [anonim]

    Uitati-va la eforturile care se fac peste tot spre a ne aduce la contemplare si nu la actiune. Seriale imbecile, bancuri deocheate si ridicole, diversiuni cu catastrofe ecologice, economice mondiale, distorsionarea mesajului religios in directia asteptarii de miracole, etc. Totul concura la ce si-au dorit hotii intotdeauna, liniste. Eu am spus mereu ca nu vreau liniste, eu vreau sa cunosc cine ma fura din putinul ban pentru care muncesc cinstit. Eu vreau sa facem ceva ca tinerii sa nu mai plece scarbiti din Romania. Eu vreau ca oricine incalca legea sa fie pedepsit nu sa fie ocrotit cu ajutorul "viciilor de procedura".
    Deci in concluzie vreau zgomot pana cand Romania devine tara celor ce castiga cinstit si nu tara pungasilor. Sa nu facem liniste pana atunci ca pentru noi linistea inseamna moarte sau exil.
  • 0 (0 voturi)    
    ce vrea omul asta? (Joi, 24 ianuarie 2008, 19:33)

    ciric [anonim]

    "Sintaxa electorala confera o cromatica aparte Horei Unirii de la Iasi"...
    "sa ne unim mainile si sa ne plecam supus privirea. Ca in fata propriilor parinti, la masa de pranz, intr-o zi de duminica. La rugaciunea de familie"

    ha, ha, ha, ha, ha
    Ce este bai cu sfertodoctul asta cu minte de clasa a 10a, parca scrie din carnetelul cu expresii frumoase. Nu pricep, unde vreti sa ajungeti cu el?
  • 0 (0 voturi)    
    RIDICOL (Joi, 24 ianuarie 2008, 20:14)

    Apolodor [anonim]

    Cred ca autorul acestui articol nu are nici un prieten inteligent. Altfel acest prieten ar fi facut tot posibilul sa nu-l lase sa se faca de ras in mod constant si definitiv.
    Articolele scrise de acest domn sunt penibile, fara noima, pline de frustrare si denota incultura si lipsa de talent.
    Pentru Claudiu:
    Ma simt cuprins de mila Caludiu de tine si vreau sa fiu prietenul tau. Accepta te rog sfatul de a nu mai scrie nimic si de a sterge de pe toate site-urile tot ce ai scris in ultima perioada. E o dovada evidenta a incompetentei tale si nu vei avea niciodata clienti mai destepti ca tine.
    Draga Claudiu,
    Am ales aceasta cale sa iti scriu pentru ca nu am facut rost de e-mailul tau sau de telefon si te rog iarta-ma ca folosesc spatiul public. Dar cred ca numai tu citesti comentariile si de aceea cred ca nu fac o mare greseala. Am scris aceste randuri cu ganduri bune pentru ca eu deja sunt convinsa ca o parte din sufletul tau e bun dar nu vezi penibilitatea scrierilor tale. Prietenii nu sunt adevarati pentru ca nu gasesc calea sa-ti spuna acestea. Daca vrei sa te convingi fa un test cu niste studenti sau elevi sau fa un sondaj anonim printre niste oameni in care ai incredere ca au talent si discernamant,

    Cuprins de mila
    Apolodor
    un pinguin din Labrador
  • 0 (0 voturi)    
    Asta scrie chiar prost (Vineri, 25 ianuarie 2008, 14:30)

    Ciucu [anonim]

    Dragilor, Hotnews, alo...

    Nu stiu ce e in capul astuia dar de scris scrie prost rau. Ce naiba publicati cliseele si ... cum sa le zic... cuvintelea astea lipsite de originalitate si noima aici.

    Ce daca scrie la voi un fost celebru faceti trafic? Sa fim seriosi!
  • 0 (0 voturi)    
    adevarata fata a politicienilor din Romania ! (Marţi, 29 ianuarie 2008, 14:41)

    anonima [anonim]

    De ce va puneti atatea intrebari oameni buni???Avem atatea "capete inteligente "in politica asa ca nu va mai mirati !!!Bine ca sa lasat cu huiduieli ca data viitoare cine stie ce rosii,oua si alte bunatati pe care sarmanul roman da o mana de bani vor fi pe fata sau costumele scumpe ale "cinstitilor "alesi.
    HA HA HA HA !!!iARNA NU-I CA VARA!!!Pai nu e cand e vb de intretinere...nu-i asa ???asta da subiect de dezbatut nu fleacuri ...hai mana pe pix si la treaba si puneti-va creierasul la munca ca poate ne da si noua cineva vreun sfat inteligent cum sa ne platim intretinerea si sa ne mai si ramana ...ha ha ha !!!!ce misto!!!!gaozarilor!!!!