Liderul maxim si ceilalti

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Vineri, 19 aprilie 2013, 21:32 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
In prima zi de congres PSD am vazut asta: un Victor Ponta pe creasta valului, ametit de aerul tare al puterii, cu aroganta liderului maxim, si pe ceilalti gravitand in jurul sau. Aceasta zi i-a confirmat statutul de lider absolut al unui partid macinat in trecut de lupte interne, de factiuni si grupari. Si tot astazi au iesit la suprafata frustrarile celuilalt lider cu ambitii maxime. Liviu Dragnea nu s-a impacat niciodata sa fie eternul numar doi, care trage tot greul in timp ce numarul unu culege roadele.

Cine sunt ceilalti? La si ceilalti intra grupul Antipa din PSD, format din fosile si cadavre politice, expediat simbolic in sala, dat jos de pe scena: Ion Iliescu, Oliviu Gherman, Adrian Nastase si Mircea Geoana, toti fostii presedinti ai partidului.

Aceste tablouri vivante puse unul langa celalalt au fost rasplatite cu aplauze generoase, cu lacrimi si emotie vie. Cinic, dar de mare efect.

Am mai vazut un Liviu Dragnea trasand sarcini unor ministri. Fostul presedinte CJ sare cam repede din Teleorman pe taramul mai sofisticat al politicii externe, semn ca s-a cam saturat sa fie  "celalalt" lider, omul pus sa faca mai mult si sa vorbeasca mai putin. Maine va fi uns presedinte executiv al PSD. Se va multumi cu atat? Stie ca daca intr-o buna zi Victor Ponta va dori si mai mult, sa zicem sa ajunga presedintele Romaniei, atunci si el poate spera la mai mult. Asa ca de ce nu s-ar pregati din timp?

Aducand ostentativ UDMR la pachet cu PP-DD la Congres, Victor Ponta a reusit sa-l plaseze si pe Crin Antonescu, partenerul sau din USL, la capitolul si ceilalti. La o adica, face oricand cu astialalti o majoritate. Solia lui Dan Diaconescu s-a oferit in clar sa scape PSD de PNL in caz de nevoie. Bate saua sa priceapa liderul PNL

Opozitia insasi intra singura la capitolul si ceilalti: o parte se arata dispusa oricand sa se predea, cealalta parte se tot micsoreaza si se fragmenteaza (urmeaza noi pulverizari saptamana viitoare). Traian Basescu a disparut, ce surpriza, de pe radar, ingrosand tabara celorlalti.

La si ceilalti intra, desigur, adversari interni, ca Marian Vanghelie. Galagiosul primar de la sectorul cinci, sustinatorului lui Mircea Geoana in razboaiele interne din trecut, ii cerseste astazi liderului maxim putina dragoste si se declara gata sa faca pace cu toti numai sa fie bine.

Printre ceilalti s-a remarcat si Constantin Nicolescu de la Arges. Si-a anuntat retragerea din cursa pentru un post de vicepresedinte insa cel mai probabil a fost oprit de acelasi lider maxim. Prea multi penali reciclati in aplauzele salii cam strica imaginea partidululi afara, unde Victor Ponta se lupta sa-si recapete credibilitatea facuta tandari in vara lui 2012 si dupa scandalul de plagiat.

Printre ceilalti s-a remarcat Andrei Nastase, fiul fostului premier, pe care tata, ajutat putin de Ion Iliescu, se pregateste sa-l lase mostenire partidului.

Maine va fi ziua baronilor. Si puterea lor va mai slabi, deoarece pana azi erau controlati, in mare parte, de Liviu Dragnea. Din acest motiv, baronii PSD reprezentau un fel de amenintare continua pentru linistea liderului maxim. De maine s-ar putea sa nu mai fie asa.

Este doar inceputul carierei lui Victor Ponta de lider maxim. Unde si cum se va termina ea? Ar fi ridicol sa ne batem capul cu asta acum. PSD nu este, cum zicea Dragnea, partidul care sa se multumeasca cu putin.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


9103 vizualizari

  • +13 (23 voturi)    
    ceausescu ...iliescu...nastasescu...pontasescu (Vineri, 19 aprilie 2013, 21:50)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    ceausescu ...iliescu...nastasescu...pontasescu...
    REALES la al N-şpelea congres !
    • +5 (5 voturi)    
      in urale!! (Sâmbătă, 20 aprilie 2013, 11:10)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      in aclamatiile a 60% din 40% votanti, Ponta ne va duce spre noi culmi de civilizatie (NUMAI pt. maharii din PSD). Dupa care stam si ne plangem ba de una ba de alta! Avem LA NIVEL DE NATIUNE ce au decis 24% dintre noi. Batista pe tambal!
  • +24 (36 voturi)    
    Destin nepotrivit (Vineri, 19 aprilie 2013, 22:29)

    Daniels22026 [utilizator]

    Intr-adevar, Victor Ponta a devenit un mare lider si am putea sa pretindem toti ca I-am iertat plagiatul si lovitura de constitutie. De dragul tarii, nu-i asa?!

    Sint de acord cu toti simpatizantii premierului, acesta traieste un vis mirific, pe cai mari. Dar plagiatul si lovitura de constitutie sint boli grave in orice cariera, fatale. Uslamismul a stralucit orbitor, atotputernic in 2012. Dar unitatea si cultura uslamista se vor stinge repede. Iar Ponta isi va sfirsi cariera la o casa amarita de avocatura.

    Dar asta nu se va intimpla cind va iesi din politica. Ci cind va iesi din puscarie! Sa nu ne inchipuim ca faptele publice din vara 2012 pot fi uitate sau neglijate. Totul e filmat, inregistrat, documentat. Dovezile sint in Monitorul Oficial si in arhivele televiziunilor. Apreciez ca Ponta si Antonescu vor primi cite 10 ani, cu reducere la jumatate pentru comportament bun.

    Ma uit in ochii lui Ponta si citesc un destin nepotrivit cu infantilismul sau gingas. Deh! Ale tineretii valuri!
    • -6 (20 voturi)    
      hm (Sâmbătă, 20 aprilie 2013, 0:57)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      ce zici tu ar fi corect daca electoratul l-ar fi agreat anul trecut sau l-ar agrea in viitor pe basex; din nefericire pentru voi, grosul romanilor l-ar spinteca pe chelios; ca atare, vise, taica :)))
      • +3 (3 voturi)    
        Hm ... (Sâmbătă, 20 aprilie 2013, 8:32)

        BineInformat [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        ...ce nu stii tu este ca "cine rade la urma, rade mai bine"!!! Nu peste foarte mult timp, poporul asa de naiv cum este, o sa isi dea seama ca stomacul ii urla de foame, nu pentru ca Basescu a vandut tara cum mintiti voi, ci Ponta cu sleatha lui!!!!!!!!! ...Christos sa fiti, nu ve-ti scapa nici in mormant!!!!!!!!!!! Betia puterii i-a luat mintile lui Ponta si la toata gasca lui de penali, crezand ca prostia si prostimea sunt infinite, ...ziua deconturilor si a judecatii poporului se apropie! Sa auzim de bine!
      • +4 (4 voturi)    
        si 5 minute dupa? (Sâmbătă, 20 aprilie 2013, 11:14)

        foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        dupa ce-l spinteca ce urmeaza? ploaie de carnati din cer? Citeste programul de convergenta ISCALIT de acelasi Ponta: unde e milionul de locuri de munca care ar trebui prin miracol sa rezolve deficitul la pensii, la sanatate, la salarii etc? NU ESTE!!! asa ca problema ramane. Daca tu o s-o sesizezi mai tarziu asta nu inseamna ca nu exista. DIn dragoste (pt. lider) si din aer se poate trai doar o perioada scurta. Deci, 5 minute dupa?
      • +3 (3 voturi)    
        Gregaritatea uslamista (Sâmbătă, 20 aprilie 2013, 14:21)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        Culturile malefice, uniunile raului, ard rapid in istorie. Veti disparea intrucit nu v-ati propus sa construiti nimic. Si nici macar ideologic nu dati semne ca aveti ceva de exprimat.

        Nici macar la distrus nu va uneste decit "Jos Basescu". In rest, nu mai sinteti chiar atit de uniti. Nu toti uslamistii sinteti anti-europeni, nu toti sinteti nationalisti, nu sinteti toti impotriva justitiei, nu sinteti toti impotriva principiilor, s.a.m.d.

        Pe cind faptele voastre si ale liderilor uslamisti sint documentate foarte bine. Dupa ce se va fi spart gasca milioanelor de alegatori, justitia noastra si/sau cea europeana, vor putea cerceta in voie lovitura de constitutie. Greu de crezut ca liderii vostri vor scapa de puscarie. Nici macar tu nu crezi ca s-ar putea sterge arhivele tuturor televiziunilor, ca s-ar putea arde toate exemplarele Monitorului Oficial, ca ar putea fi mituita toata Romania si toata Europa ca sa uite episodul din vara 2012.
        • +1 (1 vot)    
          Exprimarea (Sâmbătă, 20 aprilie 2013, 17:11)

          Alex Danila [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

          Antipatizez PDSR mai mult decît orice în țara asta și sunt de acord parțial cu ideile dumneavoastră, dar exprimări de genul „Veti disparea intrucit nu v-ati propus sa construiti nimic.” nu cred că vă fac cinste. E totuși un sit de știri, și aici niște cititori, nu forumul PDSR sau PDL.

          Chiar dacă intră niște dezorientați să-i numească „băsiști” pe alți cititori, nu cred că merită să coborîm standardul și să ne adresăm și noi la persoana a II-a, să le zicem „uslamiști”.
          • +1 (1 vot)    
            Completari (Sâmbătă, 20 aprilie 2013, 23:42)

            Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Alex Danila

            Pentru dumneavoastra personal va asigur de respectul meu, chiar daca sinteti pro-USL. In general, toata lumea merita un minim de respect.

            Dar pentru comunitatea USL-ista in ansamblul ei (si nu pentru indivizi!), va rog sa-mi tolerati exprimarea brutala: uslamism. Sufletul imi este plin de revolta fata de aceasta comunitate, dar nu fata de indivizi.

            P.S.
            Nu m-am referit la violente sau la disparitia fizica. Era vorba despre disparitia unitatii uslamiste.

            Si inca ceva: sint adeptul exprimarii la per tu pe internet, ba chiar si fata in fata, daca interlocutorul accepta. Iarasi va asigur ca nu e vorba despre lipsa de respect.
      • 0 (0 voturi)    
        Vorbesti de cei pe care i-ati prostit voi? (Duminică, 21 aprilie 2013, 12:58)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        Vezi ca incep sa se destepte.
  • +23 (33 voturi)    
    lider maxim ? (Vineri, 19 aprilie 2013, 23:32)

    moby dick [utilizator]

    N-as zice.
    Ca si Nastase, Ponta este un exemplar crescut in sera, ii lipseste in mod evident contactul cu lumea reala. Isi doreste prea mult sa parvina, sa demonstreze ca poate fi mai mult decat ce este.
    Uita insa intotdeauna ca "nimeni nu poate sari peste umbra lui"
    E vesnic fals, e de plastic, mimeaza intelegerea si de impresia de siguranta si putere prin obaznicia si aroganta afisate.
    La fel ca si mentorul sau Nastase, cand va realiza
    ce n-a mers va fi prea tarziu si nu va mai avea
    solutii. Si nimeni n-o sa-l regrete.
  • +8 (14 voturi)    
    ce fericire, cata automultumire, mandrie.... (Sâmbătă, 20 aprilie 2013, 1:48)

    Lucky1 [utilizator]

    radiau mai marii pesedisti, ode de multumiri cantate marelui partid care a facut ce?
    a adus la putere pe iliescu cu mineriadele, pe hrebenciuci, pe nastase, serbanescu, dip si alti zeci de grei in furtisaguri si inselaciuni. Pentru cei ce l-au pastorit, psd a fost o mana cereasca, le-a umplut buzunarele si i-a scapat de puscarie, in marea majoritate a cazurilor.
    Dar pentru popor, ce a facut psd-ul? l-a saracit si l-a pus pe cea mai dezonoranta treapta, rusinea Europei.
    Mie imi par ridicoli acesti farisei umflati ca si curcanii, plini de o mandrie pesedista debordanta si-n acelas timp obscena dar ei se simt cu inima impacata. La urma urmei, poate chiar asta si-au propus sa realizeze...
  • +3 (13 voturi)    
    Dl.Ponta, din greșeală prim ministru (Sâmbătă, 20 aprilie 2013, 2:16)

    Krokodilul Chichiricios [utilizator]

    Dl.Ponta este o creatură ciudată- cam ca tot ce a ieșit din PSD după ce dl.Năstase a fost trecut la ”foști”. Pentru Daciana și pentru copiii lui e posibil ca dl.Ponta să (re)prezinte un lider, dar pentru altcineva ? Poate pentru Securitatea care l-a construit și pe dl.Băsescu dintr-un kit demontabil. Dl.Ponta- cu trecutul său de procuror- avea cele mai bune șanse să fie re-brănduit de Securitate- și probabil că a și fost.
    • +16 (16 voturi)    
      Ponta este conducator aproape absolut (Sâmbătă, 20 aprilie 2013, 4:04)

      vasile78 [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios

      Fie ca acceptam, fie ca nu, Ponta reprezinta genul de conducator care le pica bine romanilor. Putin arogant, nestiutor dar sigur pe el, hot dar care joaca rolul cinsititului, induiosat in momentele in care apare la televizor, dar de fapt, destul de rece si nepasator. Bacalios cand situatia cere seriozitate. Ne regasim putin in toate lucrurile astea ca popor, nu-i asa?
  • +14 (14 voturi)    
    El totusi conduce Romania (Sâmbătă, 20 aprilie 2013, 4:01)

    vasile78 [utilizator]

    Noi aici pe hotnews ne intalnim la o sueta. Totusi el este acum liderul politic cel mai important din Romania. Nu prea conteaza lovitura constitutionala si problemele legate de plagiat. Romanii si-l doresc si ar trebui sa acceptam asta. Nu degeaba suntem pe ultimul loc in UE, ci pentru ca iertam si trecem cu vederea greseli capitale pentru orice conducator. Ceausescu ca si conducator, un dezastru si o rusine nationala, nu a aparut intamplator. Se pare ca suntem un popor destul de prost si neinspirat in a ne alege un drum decent si normal spre bine.

    Cand ne vom trezi si vom dori sa facem un salt in evolutia noastra, poate vom alege cu "cap", vom merge inainte fara sa ne mai lasam sedusi de cadavre politice.
  • +1 (1 vot)    
    ar fi sunat bine un titlu... (Duminică, 21 aprilie 2013, 9:38)

    danright [utilizator]

    ... de genul "Liderul si Liberul".
    Sau invers: "Liberul si Liderul". De la bombo la don'doctor.
    Toate bune, domnule Tapalaga!
  • 0 (0 voturi)    
    Filiatie confirmata (Duminică, 21 aprilie 2013, 16:27)

    UpNext [utilizator]

    Liderul maxim evoca (traducere directa) apelativul tismanenian "el lider maximo" atribuit lui Ponta in cateva articole pe contributors.ro., prin raportare la F Castro. Toata analiza dlui Tapalaga este in linia funesta, neoconservatoare (dreapta radicala), ordonata de NED, Freedom house, operatiunile Soros si alte derivate din Maryland. Avand in vedere "evanescenta" lui Volo, totul intra in derizoriu....Respect minor!